Európa-bajnoki selejtezők: 6. kör

Szerda este lejátszották a 2015-ös Európa-bajnoki selejtezősorozat utolsó körét. Messze a legdrámaibb végjáték zajlott a Tiszaligetben, de végül hajszállal lemaradtunk az Eb-részvételről. Hatalmas meglepetésre Hollandia másodjára is legyőzte Montenegrót, így Szead Sehovicsék lemaradnak a kontinensviadalról. A románok egy félidő erejéig reménykedhettek, aztán elszálltak esélyeik. A C, a D és a G csoportban papírforma eredmények születtek, és Izland is tartotta magát annyira, hogy kivívják a részvételt. Lássuk a részleteket és az Eb-re kijutók névsorát!

A csoport

Izland - Bosznia-Hercegovina 70-78 (16-24, 31-19, 11-15, 12-20)

Fordulatos mérkőzést játszott egymással a két csapat. Az első negyedben komoly hátrányba kerültek a hazaiak, de a félidőben már ők vezettek. A második 20 percben aztán jóval jobban játszottak újra a bosnyákok, így végül megérdemelten nyertek. Az izlandiak legponterősebb játékosa Jon Stefansson volt (21 pont), de ő is gyenge hatásfokkal dolgozott (8/21 mezőny, 5 eladott labda). A túloldalon Mirza Teletovic pályára sem lépett, helyette most Elmedin Kikanovic produkált brutális estét (24 pont, 16 pattanó), de Nemanja Gordic (15 pont, 5 gólpassz), Marko Sutalo (15 pont, 3 gólpassz) és Andrija Stipanovic (13 pont, 8 pattanó) is hasznosan kosaraztak.

Izland a veresége ellenére is kijutott az Eb-re, mivel a románok egyedüli csoportmásodikként 1-3-mal végeztek az összehasonlító tabellán, a 100%-os bosnyákok már ezelőtt a meccs előtt is biztosították helyüket.

A csoport állása:
1. Bosznia-Hercegovina 4gy - 0v   +37 (Eb-résztvevő)
2. Izland                            2gy - 2v    -3   (Eb-résztvevő)

3. Nagy-Britannia               0gy - 4v    -34

B csoport

Izrael - Bulgária 61-69 (19-16, 22-12, 11-17, 9-24)

A hazaiak már pihentették Omri Casspit és D'or Fischert is, mivel már kijutottak. Ennek ellenére is vezettek a félidőben, méghozzá 13 ponttal. A maximum a becsületükért küzdő bolgárok a második félidőben fordítottak, de összességében nem sok vizet zavart ez a meccs a csoport alakulásának szempontjából. A hazaiak legjobbja Lior Eliyahu (16 pont, 7 pattanó) volt, míg a vendégeknél Aleksandar Vezenkov (20 pont, 8 pattanó) emelkedett ki. A bolgároknál Hristo Nikolovot nem nevezték az összecsapásra.

Hollandia - Montenegró 68-55 (17-18, 13-15, 20-5, 18-17)

Egyszerű volt a helyzet: a győztes jó eséllyel bejut az Eb-re - bár ehhez a románok veresége is kellett -, míg a vesztes lemarad a kontinenstornáról. Az első félidő szorosan alakult, 3 ponttal vezettek a vendégek, ám ugyanaz megtörtént, ami a 3. fordulóban, az "odavágón": Montenegró 20-5-re bukta a harmadik negyedet, így összességében a mérkőzést is elvesztették. Az ex-szolnoki Szead Sehovics (9 pont) most is a jobb montenegróiak közé tartozott, ezúttal testvére, Szuad Sehovics (17 pont) volt a legjobb, de nagyon kevés segítséget kapott. Filip Barovicsot ezúttal sem nevezték, Milos Boriszov pedig 25 perc alatt 6 pontig, 2 pattanóig és 2 gólpasszig jutott. A saját szempontjukból az utóbbi jó néhány év legnagyobb eredményét szállító hollandoknál Arvin Slagter (15 pont, 5 gólpassz) és Roeland Schaftenaar (14 pont, 8 pattanó) voltak a legeredményesebbek.

1. Izrael             4gy - 2v  +52 (Eb-résztvevő)
2. Hollandia      4gy - 2v   +4  (Eb-résztvevő)

3. Montenegró   3gy - 3v   -13
4. Bulgária         1gy - 5v   -43

C csoport

Luxemburg - Németország 66-118 (19-23, 21-20, 11-36, 15-39)

A németek egy nagyon langyos, mindössze három ponttal megnyert első félidőt követően érvényesítették a papírformát, a második félidőben ledózerolták valósággal a luxemburgiakat, magabiztosan nyertek, így gyakorlatilag biztosították helyüket az Eb-n, a másik mérkőzés eredményétől függetlenül. A hazaiak legeredményesebbje Patrick Arbaut (16 pont) volt, míg a leghasznosabb Christopher Jones (11 pont, 8 pattanó, 5 gólpassz, 4 szerzett labda). A túloldalon hatan is elértek 10 pontig - Daniel Theist (17 pont, 6 pattanó), Andreas Seiferth-et (14 pont, 10 pattanó) és Max Klebert (12 pont, 9 pattanó) lehet leginkább kiemelni.

Lengyelország - Ausztria 90-85 (15-22, 24-18, 19-16, 23-25, 9-4)

Az osztrákok gyakorlatilag matematikai esélyeik voltak csak, hiszen 21 ponttal kellett volna nyerniük idegenben. Jól kezdtek, de a félidőben már csak egy pont volt az előnyük, a végén pedig nekik kellett egyenlíteni - 1:40 alatt kellett ledolgozniuk 7 pontnyi hátrányt, de megtették ezt két triplával és három jó büntetővel. A ráadásra már nem maradt erejük, így a lengyelek a győzelemmel csoportelsők, az osztrákok pedig harmadikok lettek. A győzelmet legnagyobb részben Damian Kulignak (22 pont, 12 pattanó), Adam Waczynskinak (19 pont), Przemyslaw Karnowskinak (13 pont, 10 pattanó) és Aaron Celnek köszönhetik a hazaiak, míg a vendégeknél Rasad Mahalbasic (27 pont, 13 pattanó) messze a többiek fölé emelkedett.

1. Lengyelország  5gy - 1v  +104 (Eb-résztvevő)
2. Németország     4gy - 2v  +131 (Eb-résztvevő)

3. Ausztria               3gy - 3v    -18
4. Luxemburg          0gy - 6v   -217

D csoport

Dánia - Belgium 63-77 (15-18, 17-16, 18-22, 13-21)

Mindkét csapatnak mindegy volt már ez a meccs, hiszen a belgák kijutottak, a dánok pedig még mérkőzést sem nyertek. Ennek megfelelően kifejezetten szorosan alakult a találkozó az erőviszonyokhoz képest, csak a negyedik negyedben szakadtak el a vendégek és nyertek végül magabiztosan. Axel Hervelle (24 pont, 12 pattanó, 4 gólpassz, 5 szerzett labda) az egész forduló egyik legjobb teljesítményét nyújtottak, míg a fiatal dán együttes legjobbjai Esben Reinholt (21 pont), Jonas Bergstedt (16 pont, 7 pattanó) és Thomas Laerke (14 pont, 5 pattanó, 4 gólpassz) voltak.

Macedónia - Fehéroroszország 72-66 (26-17, 14-17, 17-9, 15-23)

A macedónok tudták, hogy egy győzelemmel szinte biztosan ott vannak az Eb-n, ennek megfelelően a két páratlan nagyedet elég nagy különbségekkel nyerték, így még az is belefért, hogy az utolsó felvonást simán bukják - győzelmük azért egy pillanatig sem forgott veszélyben. A hazaiaknál szép csapatmunka folyt, Damjan Sztojanovszki 13 ponttal a legeredményesebb tudott lenni, míg Richard Hendriks (12 pont, 10 pattanó) tette hozzá talán a legtöbbet összességében. A túloldalon Kiryl Sitnik (18 pont) és Vitali Liutych (16 pont) is kifejezetten ponterősen játszott, de túl sok segítséget nem kaptak a társaktól. Mikalai Alekseyeu kezdett a beloruszoknál, 17 perc alatt 2 pontot és 3 pattanót jegyzett.

1. Belgium                   5gy - 1v   +75 (Eb-résztvevő)
2. Macedónia              5gy - 1v   +57 (Eb-résztvevő)

3. Fehéroroszország     2gy - 4v    -25
4. Dánia                        0gy - 6v   -107

E csoport

Magyarország - Csehország 83-68 (20-13, 12-18, 26-19, 25-18)

A mérkőzés hosszabb összefoglalóját EZEN A LINKEN eléritek! Mivel 17 ponttal kellett volna nyernünk a csoport második helyéhez - és ezzel az Eb-részvételhez -, így minimálisan, de lecsúsztunk a második pozícióról, míg a csehek épphogy, de ott lesznek a kontinenstornán.

Grúzia - Portugália 71-59 (22-15, 14-16, 16-14, 19-14)

Az ellenünk az előző körben megsérülő Tornike Shengelia nélkül álltak fel a hazaiak, akik tudták, hogy győzelmükkel legalább a csoportmásodik helyet megszerzik. Nyögvenyelősen is ment nekik a játék, a harmadik negyed után is mindössze hét pontos előnyük volt, de azért a győzelmet sikerült megszerezniük. Zaza Pachulia (15 pont, 14 pattanó, 9 gólpassz, 3 szerzett labda) majdnem tripla-duplát ért el, mellette Viktor Sanikidze (20 pont, 8 pattanó) és Duda Sanadze (14 pont, 4 pattanó). A portugáloknál ezúttal is Cláudio Fonseca (17 pont) volt a legeredményesebb, Mário-Gil Fernandes (9 pont, 10 gólpassz) pedig az egyik leghasznosabb. A csehek magyarországi veresége miatt a grúzok csoportelsők is lettek.

1. Grúzia                 4gy - 2v    +24 (Eb-résztvevő)
2. Csehország        4gy - 2v    +46 (Eb-résztvevő)

3. Magyarország    4gy - 2v    +26
4. Portugália             0gy - 6v     -96

F csoport

Románia - Lettország 70-82 (16-22, 21-15, 18-27, 15-18)

A románok úgy léptek pályára, hogy tudták, csak abban az esetben van esélyük kijutni az Eb-re, ha nyernek. Az első félidő után még reménykedhettek, hiszen egállal vonultak a csapatok a nagyszünetre, a fordulást követően azonban kijött a nagyobb tudás, nyertek a lettek, így Marcel Tenterék Eb-reményei elszálltak. A hazaiak kiemelkedően két legjobbja Vlad Moldoveanu (18 pont, 5 pattanó) és Mihai Silvasan (18 pont) voltak, de nagyon kevés segítséget kaptak a többiektől. A túloldalról négyen is elértek 10 pontig - közülük Janis Blums (15 pont) volt a legeredményesebb -, de nagyon hasznosan játszott például Rolands Freimanis is (7 pont, 10 pattanó).

Svédország - Szlovákia 83-77 (22-16, 17-24, 20-15, 24-22)

Teljesen tét nélküli összecsapás volt ez a két gárda között, és a félidőben itt is mindössze egy pont volt a különbség a csapatok között. A fordulást követően, ha nem is sokkal, de valamivel jobban játszottak a svédek, így győzték le másodjára is a nyeretlen szlovákokat. A vendéglátók szekerét leginkább Thomas Massamba (21 pont, 5 gólpassz), Anton Gaddefors (18 pont, 6 pattanó) és Joakim Kjellbom (13 pont, 9 pattanó) húzták - a Pécs légiósa, Martin Pahlmblad kezdett, 17 perc alatt 5 pontot, 1 pattanót, 1-1 szerzett és eladott labdát jegyzett. A szlovákok legjobbja ezúttal is - mint oly sokszor a selejtező sorozat során - Peter Sedmák (20 pont) volt.

1. Lettország    6gy - 0v   +94 (Eb-résztvevő)
2. Románia        4gy - 2v    -12
3. Svédország    2gy - 4v    -13
4. Szlovákia        0gy - 6v    -69

G csoport

Svájc - Olaszország 65-80 (15-28, 14-20, 15-19, 21-13)

A vendégek nem bízták a véletlenre, nagyjából egy negyed alatt el is döntötték a találkozó sorsát, amivel biztosították első helyüket a csoportban és Eb-részvételüket. Az itáliaiak legjobbja ezúttal Luigi Datome (24 pont, 7 pattanó) volt, de hasznosan játszott Andrea Cinciarini (17 pont) és Marco Cusin (11 pont, 8 pattanó) is. A hazaiaknál Marko Mladjan (21 pont, 10 pattanó) messze kiemelkedett a többiek közül, Roberto Kovac (14 pont) és Oliver Vogt (12 pont, 6 pattanó) jutottak még 10 pont fölé.

1. Olaszország   3gy - 1v   +43 (Eb-résztvevő)
2. Oroszország   2gy - 2v   +45 (Eb-résztvevő)

3. Svájc                1gy - 2v    -88

Az már a tavalyi előselejtezőkkel eldőlt, hogy Észtország helyet szerzett magának a jövő évben megrendezendő kontinenstornára - szeptember 8-án lesz bejelentés, hogy Ukrajna helyett hol rendezik majd a viadalt -, valamint az is biztos volt, hogy a holnap kezdődő világbajnokságon szereplő európai gárdák kivétel nélkül ott lesznek majd az Eb-n. Így tehát a teljes, 24 fős mezőny:

Spanyolország, Franciaország, Litvánia, Horvátország, Szerbia, Ukrajna, Szlovénia, Finnország, Görögország, Törökország (a vb-ről), Észtország (az előselejtezőből), Bosznia-Hercegovina, Izland, Izrael, Hollandia, Lengyelország, Németország, Belgium, Macedónia, Grúzia, Csehország, Lettország, Olaszország, Oroszország (a selejtezőből)