Hatalmas meglepetésekkel kezdődött az Eb!

Négy mérkőzéssel kezdetét vette a szlovéniai Európa-bajnokság, méghozzá egy papírforma-győzelem mellett három akkora meglepetéssel, melyek túlzás nélkül helyet kaphatnak az Eb-csoportkörök történetének legnagyobb papírforma-borulásai között, hiszen Finnország(!) végig vezetve, helyenként óriási fölényben játszva fektette két vállra a Turkogluval, Asikkal, Ilyasovával és Erdennel felálló Törökországot, míg Grúzia Zaza Pachulia és Tornike Shengelia távollétében verte 17 ponttal a sokak által még a legjobb négyre is esélyesnek tartott, Gortat - Lampe centerpárossal ostromoló Lengyelországot. Ezen felül az is a kisebb csoda kategóriába tartozik, hogy a valaha volt talán legerősebb keretével rendelkező Izrael képes volt hosszabbításban elbukni a felkészülés alatt meccset sem nyerő, Deng, Freeland, Mensah-Bonsu, Archibald, Reinking nélküli Nagy-Britanniától. Jöjjenek a részletek!

A-csoport:

Izrael – Nagy Britannia 71-75 (17-22, 13-12, 22-13, 14-19, 5-9) – hosszabbítás után

Bár az izraeli NBA-játékos, Omri Casspi büntetőivel indult a mérkőzés, a britek az első percekben állva hagyták nagyobb nevű ellenfelüket: Kyle Johnson betöréseire és tripláira építve majdnem 10 pontos előnybe kerültek. Ohayon és Nissim révén azonban a negyed második felére látótávolságba kerültek az izraeliek, de a vezetést nem tudták átvenni. A második negyed rossz dobásokkal indult, több, mint 3 perc elteltével talált be Eliyahu – Hanga Ádám egykori csapattársa, Kieron Achara azonban nagy triplával verte vissza a felzárkózási kísérletet, majd Hesson tett róla, hogy a nagyszünetre is a britek forduljanak előnnyel.

Az első félidőben egyetlen hárompontost értékesítő izraeliek a veterán Halperin vezetésével sokkal jobban kezdték a második félidőt, mint az elsőt, Casspi is beszórt egy triplát – azonban pár pontos brit előny nem változott, mert a túloldalon Johnson és Achara felváltva tartotta a lelket a szigetországiakban. A negyed közepén azonban a britek kicsit elfogytak, Izrael pedig megérezte a lehetőséget: 12-2-es futással, Eliyahu palánk alatti játékával és Nissim pontos dobásaival átvették a vezetést.  A britek a 4. negyed elején még indítottak egy rohamot, 52-52-nél ki is egyenlítettek – ennél tovább viszont nem jutottak, a negyed közepén, Casspi kosarai után úgy tűnt: Izrael kontrollálni tudta a végjátékot. Az utolsó percben azonban több hibát is elkövettek, sorozatban hagyták ki a büntetőket (végül 17/32-vel zártak), és a britek 66-66-nál, 12 másodperccel a vége előtt egyenlítettek - hosszabbítás!

A ráadás elején az izraeliek ugrottak meg, de 71-70-re felzárkózott Nagy-Britannia - majd következett az idegek harca: előbb Adegboye, majd Eliyahu hagyta ki mindkét büntetőjét, végül Adegboye beszenvedett egyet. Egállal fordultak a csapatok az utolsó percre, és a meccs elejének angol hőse, Johnson ziccerével hosszú idő után újra ők vezettek. Az izraelieknek 15 másodperce maradt, azonban a végig remekül játszó Nissim eladta a labdát – nagy meglepetésre győzött a hosszabbítás végén 8-0-t futó Nagy-Britannia.

Izrael legjobb dobói: Nissim 17/9, Casspi 13/6, Halperin 12/3, Eliyahu 11.

Nagy-Britannia legjobb dobói: Johnson 22/9, Achara 18/3, Hesson 14, Sullivan 8.

B-csoport:

Lettország – Bosznia-Hercegovina 86-75 (20-20, 23-13, 19-24, 24-18)

A lettek kezdték jobban az összecsapást, a hátvéd Janicenoks révén ők ugrottak még néhány ponttal - de a kisemberek, Wright és Djedovic megemberelték magukat  a túloldalon, és a bosnyákok át is vették a vezetést a negyed vége felé. A folytatásban a lettek a palánk alatt Freimanist erőltették, és ez be is vált: az első félidőben 20 pontig jutott az erőcsatár - miközben a másik oldalon a Brooklyn Nets játékosa, Mirza Teletovic 0/5-ös mezőnymutatóval szerénykedett. A negyed végén a teljesen lendületbe jövő lettek 10-2-es futással 10 pontos előnybe kerültek.

A bosnyákok számára a lehető legjobbkor jött a szünet, és úgy tűnt: rendezni tudják a soraikat. Teletovic villámgyorsan betermelt 6 pontot, csapata pedig 46-43-nál alaposan megközelítette ellenfelét. Az addig pont nélkül Dairis Bertrans viszont elkezdte a meccset, három triplát szórt be. Teletovic továbbra is parádézott, míg Freimanis átvette a pontszerzést Bertranstól – egészen hihetetlen, 11/13-as mezőnymutatóval állt ekkor a lett erőcsatár. A negyedik negyed kritikus pillanataiban Teletovic egyre jobban magára maradt, Kikanovic találgatott még be rajta kívül, míg a letteknél újabb és újabb arcok léptek elő: Kuksiks, Strelnieks, Blums és Berzins is belelendült: 64-60 után 10-1-et futottak a lettek. A bosnyákok zsinórban hat büntetővel igyekeztek válaszolni, de Kuksiks két triplával végleg visszaverte utolsó felzárkózási kísérletüket.

Lettország legjobb dobói: Freimanis 24/3, Kuksiks 13/9, Janicenoks 12/6, Bertrans 9/9, Strelnieks 9/3.

Bosznia-Hercegovina legjobb dobói: Djedovic 19, Teletovic 18/3, Kikanovic 16, Wright 12.

C-csoport:

Grúzia - Lengyelország 84 - 67 (20-14, 19-8, 16-15, 29-30)

Az elején úgy tűnt, hogy csak egy rémálom lesz ez a Marcin Gortat, Maciej Lampe páros személyében az Európa-bajnokság legjobb magasember-duójával rendelkező lengyeleknek, ám csak nem sikerült felébredni ebből a két NBA-s játékosát, Toko Shengeliát és Zaza Pachuliát is nélkülöző Grúzia ellen az egész viadal egyik titkos éremesélyesének. Olyannyira nem, hogy a félidőre már szinte el is ment a hajó, a 23 pontos és 6 lepattanót a közösbe tevő Sanikidze húzta grúzok 17 pontos fórt szorgoskodtak össze a fordulásra. Lampe nagyon lassan indult csak be a lengyeleknél, akik 25 perc játék után mindössze 24 pontnál tartottak csapatszinten, de nem is tudták már magukat látótávon belülre hozni, így egy borzasztóan fájó és a csoportellenfeleket elnézve nehezen kijavítható vereséget szenvedtek el a továbbjutásra teljesen esélytelennek hitt riválissal szemben.

A grúzoknál Markoishvili is óriási játszott a maga 18 pontjával, továbbá az Euroliga-győztes Shermadini is összehozott 13 pontot, valamint 9 lepattanót, a honosított Ricky Hickmantől pedig elég volt 9 pont és 8 gólpassz is, így sem forgott veszélyben a győzelem, ráadásul a diadal nagy különbségű lett, ami egy esetleges körbeverésnek rengeteget számíthat majd. A 12 pontja mellé 8 lepattanót begyűjtő, 4 gólpasszt kiosztó és 2 sapkát is feljegyző Marcin Gortat jól kezdett, de a második félidőben már teljesen eltűnt támadásban, míg Lampe 10 pontig és 5 lepattanóig jutott úgy, hogy gyengén kezdett, nem tudott tehát az ikertornyok két alkotóeleme egyszerre hatékonyan játszani.

Grúzia legjobb dobói: Sanikidze 23/9, Markoishvili 18/6, Shermadini 13

Lengyelország legjobb dobói: Gortat 12, Zamojski 10/9, Lampe 10

D-csoport:

Finnország - Törökország 61 - 55 (10-8, 22-11, 17-19, 12-17)

Az évek óta krónikus sérülésekkel bajlódó Mehmet Okurt leszámítva minden nagy ászukat bevető törökök Hedo Turkogluval, Omer Asikkal, Semih Erdennel és Ersan Ilyasovával a sorban az első hét(!) percben pontot sem szereztek, igaz nagyon a 12 pontos, 9 lepattanós Petteri Koponen fémjelezte finnek sem tudtak elhúzni ez alatt 5-0 volt az állás, amikor már csak 3 perc volt vissza az első játékrészből és Turkoglu megszerezte az első török pontokat. A második etapban sem nagyon változott a játék képe, teljes mértékben kontrollálták a pályán lévő eseményeket és 32-19-es vezetéssel mehettek el a nagyszünetre.

A fordulás után megint beragadtak a Tanjevics-tanítványok és az etap derekán már 19-cel mentek az északiak, úgy tűnt, el is dől a csata, amikor érthetetlen módon elkezdték túlzottan is lassítani a játékot Henrik Dettmann fiai és így megnyílt az esély a 12 pontos, 5 gólpasszos Arslan irányította törökök előtt, akik emberemlékezet óta először jöttek vissza 10 ponton belülre és még idejük is lehetett volna a fordításra. Ám Sasu Salin (12 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz) beszórt egy nagyon távoli hármast, amikor le akart járni a támadóidő bő három perccel a lefújás előtt, azzal pedig 8 pontnyira tudott elhúzni a már az előző Eb-n is meglepetéscsapatnak számító Finnország.

A hajrában még így is lő távon belül ért a 31,7 százalékkal mezőnyöző Törökország, ugyanis alig több, mint 24 másodperccel a zárás előtt Shawn Huff csak az egyik büntetőjét értékesítette két egységnyi finn vezetésnél, ám értékelhető helyzetig sem jutott az egyenlítést illetően az óriási blamát megélő délkeleti alakulat, melynek innentől kezdve nagyon nehéz lesz kiharcolnia a továbbjutást ebből a csoportból, Finnország ugyanakkor megteremtette magának az esélyt a Top 12-re!

Finnország legjobb dobói: Salin 12/9, Koponen 12/6, Haanpaa 9/9

Törökország legjobb dobói: Arslan 12/6, Gönlüm 11, Erden 8