Hősies győzelem Ukrajnától és Montenegrótól

A szlovéniai Európa-bajnokság nyitónapjának "középső", azaz kora esti mérkőzésein nem születtek akkora meglepetések, mint a délutáni összecsapásokon, ám a belgáknál jóval esélyesebb ukránok igencsak megizzadtak a győzelemért a kiscsapatok rangadóján, míg a triplán "magyar vonatkozású" Montenegró az utolsó pillanatokban nyerte meg egy ponttal a Macedónia elleni presztízsmeccsét, mely eddig a nap rangadójának is titulálható. A végső győzelemre is esélyesnek tartott görögök kiütötték a gyengécske svédeket, a horvátoktól pedig talán nagyobb ellenállásra számítottak volna a szakértők a címvédő Spanyolországgal szemben. Jöjjenek az összefoglalók!

A-csoport:

Belgium - Ukrajna 57-58 (12-11, 24-15, 12-14, 9-18)

5-0-val nyitott a belga válogatott, az ukránok közel 4 percig gólképtelenek voltak  - amikor azonban felvették a ritmust, alig egy perc alatt fordítani tudtak az álláson, sőt Zajcev pontjaival futottak egy 11-2-es résztávot. A negyed vége ismét a belgáknak jött ki jobban, Hervelle és Moors révén ők ülhettek le előnnyel a kisszünetre. A belgák a második negyedet is egy kisebb rohammal kezdték (Beghin volt a motor), válasz azonban most nem érkezett – Hanga Ádám egykori csapattársa, Szerhij Hladir a 14. percben szerezte első pontját, és a honosított Jeter sem villogott. Megtette ezt a túloldalon Beghin, Tabu és Von Rossom, és 33-20-nál, majd 36-23-nál komolyabb előnyt is szerezhetett volna a belga csapat. Nem tette, Hladir pedig a félidő végi triplájával látható távolságba hozta csapatát.

Jó védekezéssel és gyors pontokkal kezdett Ukrajna, majd Gladyr is bepörkölt egy hármast – a túloldalon viszont mindig akadt valaki, aki válaszolt. Zajcev triplája a negyed végén csak azt jelentette, hogy 10-en belül maradt az ukrán gárda. Az utolsó játékrészre fordulva a Zajcev-Mishula kettős tolta meg keleti szomszédaink szekerét, egymás passzaiból három triplát termeltek be, és 54-52-nél egy támadásnyi különbség volt a csapatok között. Beghin büntetője után, két perccel a vége előtt Hladir is beszórt egy hárompontost, kiegyenlítve az állást. Beghin dobott ezután duplát, ami alaposan megfogta az ukránokat, akik képtelenek voltak betalálni  - egészen az utolsó pillanatokig, amikor Jeter ziccere mellé még büntetőt is kiharcolt a rutinos Hervelle-en, amit be is dobott. A belgáknak nem maradt már elég idejük az ellentámadásra, így hiába vezettek szinte végig, mégsem tudtak nyerni.

Belgium legjobb dobói: Beghin 14, Tabu 13/6, Hervelle 9/9, Mukubu 7.

Ukrajna legjobb dobói: Zajcev 16/12, Hladir 11/9, Misula 9/6, Jeter 8/3.

B-csoport:

Montenegró - Macedónia 81 - 80 (25-24, 20-22, 19-21, 17-13)

Nem elég, hogy két egykori jugoszláv állam találkozott egymással, de ez a csata a két évvel ezelőtti kontinensviadal egyik emlékezetes derbijének visszavágójául is szolgált. A Nikola Pekovics nélkül küzdő montenegróiaknál a hátunk mögött hagyott szezonban még a Szolnoki Olaj színeiben pattogtató Szead Sehovics (11 pont, 4 lepattanó) és fivére, Szuad Sehovics (16 pont, 4 lepattanó) is sokat tettek azért, hogy a magyar szövetségi kapitányként is tevékenykedő Sztojan Ivkovics segítette montenegrói edzői stáb egy egységnyi vezetés után magyarázhasson egy negyedet követően játékosainak. Az óriási tempóban kezdődő derbi hőfoka ráadásul jelentősen nem is akart alábbhagyni, ami a színvonalat és a találatok sűrűségét illeti, félidőben eggyel ment a Bo McCalebb (23 pont, 3 gólpassz) fémjelezte macedón együttes.

A fordulást követően hiába nem engedte el nagyon a korábban Magyarországon is játszó Luka Pavicsevics mester legénysége a riválist, 5-7 ponttal folyamatosan előrébb tartott Macedónia, melynek vezérei úgy ahogy hozták is, ami tőlük elvárható. Ugyanakkor az utolsó etapban kijött, hogy a montenegróiaknak több a hasonló képességű emberük, s míg a macedónok elkezdtek hibázni támadásban és ezzel egyetemben lassították is a játékot, addig nem csak meccsben tartotta magát a tavalyi selejtezőket veretlenül letudó Montenegró, de 10 másodperccel a végső dudaszó előtt a honosított Tyrese Rice két büntetőt harcolt ki egy egységnyi hátránynál és be is verte mindkét kísérletét a vonalról. Az ellentámadásnál még McCalebb tudott kísérletezni, de közelről hibázott, utána pedig már nem tudták a gyűrűbe gyömöszölni a játékszert Csekovszkiék, így kritikus vereséget szenvedtek, a montenegróiak pedig nagy lépést tettek a továbbjutás felé.

Montenegró legjobb dobói: Szu. Sehovics 16/12, Rice 16, M. Bjelica 12

Macedónia legjobb dobói: McCalebb 23/6, D. Sztojanovszki 19/6, Ilijevszki 10/6

C-csoport:

Spanyolország – Horvátország 68 - 40 (24-9, 9-11, 16-17, 19-3)

A horvátok kezdték jobban a mérkőzést, 5-3-ra vezettek – a címvédő spanyolok azonban gyorsan magukra találtak: sorozatban 15 pontot szereztek, a sztárok (M. Gasol, Calderon, Rubio, Fernandez) szép sorban betaláltak. A csereként beálló Llull a negyed végén tolta meg a spanyolok szekerét, akik így megnyugtató előnyt szedtek össze. Túlságosan is megnyugtatót, mivel a 2. negyed elején hozzászürkültek a horvátokhoz, akik viszont megérezték az esélyt: Bogdanovic pontjaival 10 pontra feljöttek 28-18-nál. A spanyolok 8 perc alatt 4 egységet szenvedtek össze, inkább ez volt az oka a horvátok felzárkózásának: a félidő végén kicsit megrázta magát az ibériai válogatott, a szigorodó védekezésnek köszönhetően stabilizálódott is a játékuk.

Déli szomszédaink Zoric vezetésével a második félidő elején 9 pontra jöttek fel, azonban itt elfogyott a lendület: rengeteg rossz kinti dobásuk volt, miközben a spanyolok semmi különöset nem csináltak, csak nyugodt tempóban játszották a játékukat. Így is 18 pontra hízott az előnyük a játékrész utolsó perceire, főként Rudy Fernandez révén. A spanyol hátvéd-kiscsatár azonban faultok miatt kénytelen volt leülni, a horvátok pedig kicsit kapaszkodtak – ebben a spanyol szövetségi kapitány segített, aki technikait kapott reklamálásért. A 4. negyed aztán tükörsima volt: a horvátok hét percig nem tudtak pontot szerezni, a spanyolok pedig Calderon és Rubio vezetésével nagyon simán, félgőzzel játszva is magabiztosan nyertek.

Spanyolország legjobb dobói: Fernandez 15/6, Gasol 14, Calderon 13/9, Rubio 7.

Horvátország legjobb dobói: Bogdanovic 12, Zoric 8, Ukic 7.