Kétszeri hosszabbítás és horvát öröm

A horvátok nagy nehézségek árán, csupán a második extra játék során gyűrték le a két hiányzójukat a jelek szerint jól pótló görögöket. A végére a remekelő Spanoulis is kipontozódott, talán onnantól dőlt el, hogy nem jutnak be a hellének a legjobb nyolcba, míg a kiváló teljesítményt nyújtó Bogdanovic vezette horvát válogatott az élen végzett csoportjában, ezáltal Ukrajnát kapta az egyenes kieséses szakaszban.

Középszakasz - F csoport

Horvátország (4-1) – Görögország (1-4) 92-88 (16-17, 20-17, 15-16, 19-20, 7-7, 15-11)

A középszakaszi csoportmeccsek utolsó napja következett. Az „E” jelű csoport végeredménye, s az, hogy melyik négy gárda jutott innen a legjobb nyolcba (a szerb, a litván, a francia és az ukrán), már megvolt, de az „F” csoportban még sokféle végkifejletre lehetett számítani. Ami ezt a horvát-görög meccset illeti, egyértelmű volt, hogy az egyelőre 1 győzelem és 3 vereség mutatóval álló hellén alakulatnak nyernie kellett, hogy egyáltalán elkezdhessen reménykedni a többi találkozó számára kedvező alakulásában (csak az jó a görögöknek, ha most nyernek, aztán a nap folyamán később Spanyolország kikap Olaszországtól, illetve a már továbbjutott szlovén házigazdák is verik a finneket – más variáció nem hoz üdvözülést). A horvátok ugyanakkor már a negyeddöntőben tudhatták magukat a mai nap előtt is, de közel sem mindegy, hogy az első négy hely melyikén kerülnek oda, hiszen ez határozza meg, hogy az egyenes kieséses szakaszban a másik ágról kit kapnak ellenfélként. Persze, ahogyan mondani szokták, itt már nincs könnyű ellenfél, s erre a kontinenstornára ez hatványozottan igaz, mivel már a legelejétől kezdve csak kapkodhattuk a fejünket, egy-egy finn vagy belga menetelést vagy egy-egy orosz vagy török mélyrepülést látva, tehát valóban bárki bárkit le tud győzni ebben a mezőnyben, s ez nem költői túlzás. Ettől persze még vannak a többieknél valamivel esélyesebb gárdák a sikerre, de gyanítható, hogy ha teheti egy válogatott, akkor megpróbálja irányítani a sorsát, illetve azt, hogy kit kapjon a továbbiakban ellenfélként. Éppen ezért lehetett remek meccsre számítani a két nagy kosaras nemzet összecsapásán, mivel még mindkettőjük számára volt tét (Spanouliséknak egyáltalán a nyolc közé kerülés, Bogdanovicéknak pedig a negyeddöntőn belül a minél jobb pozíció elérése), s emellett a hagyományok is erre predesztinálták Horvát- és Görögországot.

Nos, az első félidő a tétnek megfelelő küzdelmet hozott, s minimális horvát előnyt a nagyszünetre. Érdekes, hiszen sokkal jobban dobtak Ukicék, mint a görögök, ráadásul kétszer annyi lepattanót szereztek, ám ezt büntetőkből tudta kompenzálni a Bramos vezette hellén had, így volt esélye még a továbbiakban is. Egyébként is végig egymás nyakában lihegtek a csapatok, a horvátok kétszer vezettek 4-4 ponttal (11-7 és 25-21), míg Görögország legjobbjai 27-32-nél voltak egy alkalommal 5 pontnyival előrébb.

A második félidőben Bourousis és Spanoulis pontjaival fordítottak a görögök, de Tomic összekapta a horvátokat, méghozzá annyira, hogy elég hamar időt is kért Trinchieri mester, holott nem égett a ház, csak éppen megint az ellenfél volt kétpontos előnyben. A lendületben maradó Ante Tomic köszönte szépen az extra pihenőidőt, és ismét a délszlávokat juttatta közelebb a sikerhez, vagyis nem feltétlenül jött ki jól ebből az időkérésből a két komoly hiányzóval játszó görög gárda. Az Olympiacos sztárjait csak Spanoulis képviselte a termékeny kosarasok között, míg a két megmaradt Panás közül Bramos volt sokkal hasznosabb. A horvátok még mindig sokkal jobban céloztak mezőnyből, s ha nincs a már a harmadik negyed derekára összeszedett 14 eladott labdájuk (a görögök 3 elszórt labdájával szemben), talán félig már el is döntötték volna a meccset.

Így azonban a záró negyedre maradt a döntés, a horvátok nem tudták eddig bedarálni a saját gyengeségeit kiválóan kompenzáló, illetve az ellenfél hibáit jól kihasználó görög csapatot. A nem éppen kosárban gazdag találkozó pozitívuma, hogy nem került fault problémába senki sem az első három játékrészben, bár Saricéknál többen is három személyivel álltak az úr színe előtt, mintegy bő hét perccel a lefújást megelőzően. Aztán Spanoulis rácáfolt az előbbi kitételre, mert beszedte a negyedik faultját is, ám a csapat legeredményesebb emberét egy kicsit még pályán tartotta edzője, hisz szükség volt rá nagyon, aztán amikor kosarával 58-59-nél ismét a görögök vezettek – vélhetően a véghajrára tartogatva őt – lecserélték, s Zisis lépett a helyére. Zoric, a Fenerbahce centere azonban két villanással semmissé tette ezt, s jött is az újabb hellén időkérés, öt és fél perccel a vége előtt.

Majd Bourousis és a visszatérő Spanoulis egyenlítettek, ahogy remélték a görögök, de a horvátoknál is volt, aki villanjon, ezért ismét a papíron tán esélyesebb alakulat került fórba. No, nem sokáig! Zisis ugyanis 10 másodperccel a lefújás előtt ismét egyenlített (70-70), amit keretbe zárt előtte, s utána egy-egy görög, illetve horvát időkérés. Ukic hármasa kimaradt, jöhetett a hosszabbítás.

HOSSZABBÍTÁS

Itt sem történt másként, mint addig, a horvátok "meglógtak" picit, majd a görögök egyenlítettek (közben Spanoulis kipontozódott), sőt, 36 másodperccel a vége előtt 3 ponttal már vezettek, amit persze Bogdanovic triplával egalizált, s következhetett a második extra játék is! Micsoda meccs!

Bogdanovic ismét magához vette a marsallbotot! Nem mellékesen ő is a kipontozódás szélén játszva sorozatban dobott 4 pontjával megint Horvátországot lökte a csoport elsőség felé, az ellenfelet pedig a kiesés irányába. Kaimakoglou révén zárkózni kezdetek a görögök, majd Zisis és Rudez triplát "váltott" egymással, aztán előbbi büntetőkből is eredményes tudott lenni, vagyis bő 1 perccel a végső (?) dudaszó előtt már csak kettővel ment Horvátország (86-84). Sőt, Bourousis, aki dupla-dupla felé közeledett (21 pont, 8 lepattanó), mai teljesítményét tekintve nem meglepő, hogy megint egyenlített (86-86). Horvát időkérés következett, majd a délszlávok színes bőrűje, Draper, aki 13. pontját szerezte. 18 másodperce maradt a görögöknek az újabb csodához! Időkérés nélkül. Zisis kimaradt helyzete után Bogdanovichoz került a labda, akit faultoltak, s mindkettőt beszórta (90-86). Vége? Zisis szerint igen, hiszen, ismét célt tévesztett nehéz lelki teherrel a nyakában, és nem ment be a triplakísérlete. 9 másodperc vissza. Ám Kaimakoglou két büntetővel még reményt csalt a görögök szívébe, majd Bramos is kipontozódott, a horvátoknál volt a labda, ráadásul 1 másodperc volt csak hátra. Rudez két büntető értékesített még. S most már valóban véget ért ez a kétszeri hosszabbításos mega-derbi.

Horvátország csoportelső lett, Görögország pedig nem jutott a legjobb 8 közé. Hol van már az a bizonyos Eb eleji spanyol-horvát meccs, ahol 28-at vertek Ukicékra a hispánok...

Horvátország legjobb dobói: Bogdanovic 22/6, Tomic 15, Ukic 14/3, Draper 13/3.

Görögország legjobb dobói: Bourousis 21/3, Spanoulis 18, Zisis 14/6, Kaimakoglou 14/6.