Kikapott az eddig veretlen olasz válogatott!

Nehéz lett volna egyértelmű esélyest megnevezni a szlovéniai Európa-bajnokság középdöntős-csoportkörének késő esti rangadója előtt: mindkét fél számára találhattunk volna indokokat miért győzedelmeskedhetnek. Az olasz együttes az alapszakaszban hibátlan teljesítményt produkált, mindezt egyedüli válogatottként, hiába akadnak nagy hiányosságok a palánk alatt. Szlovéniának a lepattanózásban és a periméter-védekezésben kellett kimagaslót hoznia, valamint kulcskérdésnek számított a Dragic-testvérek teljesítménye. Nézzük meg ezen meglátások alapján, hogyan alakult az összecsapás!

F-csoport (középdöntő):

Szlovénia (2-1) – Olaszország (2-1) 84 - 77 (18-21, 27-18, 15-15, 24-23)

A közel teltházas arénában szinte tapintani lehetett a feszültséget, főként a szlovénok számára óriási jelentőséggel bírt ez a meccs, mégis az olaszok vettek villámrajtot, két és fél perc után 0-4-et mutatott az eredményjelző tábla. Azonban nem kellett sokáig várnia a nagyérdeműnek az első szlovén egységekre sem, a Goran Dragic és Bostjan Nachbar húzta házigazdák hamar bemelegedtek, fej-fej mellett haladtak a felek, de összeszedettebb játékuknak köszönhetően a taljánok 3 pontos előnnyel zárták az első tíz percet (18-21).

A második negyedben azonban robbantottak déli szomszédaink, összekapták védekezésüket és kihasználva palánk alatti fölényüket állandósítani tudták 5-6 pontos előnyüket, amihez egyébként jól jött, hogy a Datome vezette taljánok hamar begyűjtötték öt személyi hibájukat. Az első félidő végét büntetők hada jellemezte, amelyben a szlovéneknek sikerült megtartaniuk előnyüket (45-39).

A második félidőben egy pillanatra megdermedt a levegő: Goran Dragic egy tempót követően rosszul érkezett a talajra, de szerencsére nem történt komoly baj, hamar felpattant a remekül játszó kisember. 48-43-as állásnál Blazic kikelve magából technikait kapott, amelyet a triplagyáros Datoméék köszöntek szépen; újra egált jelzett a tábla. A rajongók nagy örömére azonban ez az incidens nem zavarta meg Zoran Dragicékat, 10-0-s etapot repesztve robbant a csarnok (58-48). Hiába közel kétszer annyi triplát dobtak Gentileék (6-11), a lepattanózásban csúnyán elvéreztek (45-28). Nagy kapkodás közepette ért véget a harmadik etap, 6 pontos szlovén vezetéssel (60-54).

A negyedik negyed rémálomszerűen kezdődött az olaszok számára, újra tízpontos előny birtokában jártak a szlovének, elsősorban a Dragic-fivéreknek köszönhetően (Z. Dragic: 15 pont, 11 lepattanó; G. Dragic: 22 pont, 6 gólpassz). Gentile tartotta életben az olasz győzelmi reményeket, a vendég együttes egyéni akciókkal próbált operálni, ám a szlovéneknél remekül működő csapatjáték – mindenki betett néhány egységet a közösbe – és az extra performanszok hasznosabbnak bizonyultak. De Nachbarék 69 pontnál beragadtak és 2 perccel a derbi vége előtt csupán 3 pont volt az olasz hátrány. Ám a közönség előtt szívét-lelkét beleadó Maljkovics-tanítványok nem hagyták kiénekelni a sajtot a szájukból, maradt még bennük annyi energia és tartás, hogy a legfontosabb támadásokból pontokat kovácsoljanak és ezzel megnyerjék a rangadót (84-77).

Szlovénia legjobb dobói: G. Dragic 22/6, Z. Dragic 15/3, Nachbar 13/3

Olaszország legjobb dobói: Gentile 20/6, Datome 16/12, Belinelli 11/6