Már nem veretlen Szlovénia, Izrael életben maradt!

Ma este folytatódott a szlovéniai Európa-bajnokság őrülete, melyen az izraeli válogatott egy nagy arányú győzelemmel vetett véget nyeretlenségének, s egyúttal megtartotta esélyét a Top 12-be való kerülésre, sőt, a most ezzel a kudarccal óriási ziccert kihagyó Belgiumot nehéz helyzetbe is hozta. Montenegró a litvánok elleni szoros vereségével elvérzett, a litvánok viszont ezzel a hosszabbításos diadallal biztosították helyüket a következő körben. Szlovénia veretlensége is oda lett, a házigazdák túlórában véreztek el a szomszédos Horvátországgal szemben, s így elképesztően nagy lett a kavarodás a csoportkör zárónapja előtt a C-csoportban is, a törökök ezzel párhuzamosan megszerezték első(!) sikerüket a tornán, Hedo Turkoglu nélkül verték a már szintén mindenképp búcsúzó Svédországot. Nézzük a részleteket!

A-csoport:

Izrael (1-3) - Belgium (2-2) 87 - 69 (19-15, 22-18, 32-13, 12-23)

A feldobás előtt az életben maradásra még halovány matematikai eséllyel rendelkezett az Alex Tyust már napokkal ezelőtt elvesztő és nem csak nyeretlen, de eddig borzasztóan teljesítő Izrael, Belgium pedig amennyiben nyert volna, úgy már meg is válthatta volna a jegyét a Top 12-es körre. Ám újabb fordulat következett és a tornán látottak alapján nem kis meglepetés született: a keletiek elbírták, hogy legmagasabban jegyzett játékosuk, az egyetlen izraeli NBA-kosaras, Omri Casspi újabb betlijét (2 pont, 0 lepattanó, 0 gólpassz) és gyakorlatilag esélyt sem adtak az Eb egyik legváratlanabb meglepetését szolgáltató Belgiumnak.

Az első félidő még inkább küzdelmesre sikeredett, de a harmadik negyedet 19 ponttal nyerte meg a Shivek-legénység, s ezzel nem csak eldöntötte a derbit, de az eddig kiábrándító kosárarányán is tudott valamelyest javítani, így ha holnap megverik Eliyahuék Németországot, az ukránok a briteket, Franciaország pedig Belgiumot, úgy továbbjuthat ebből a csoportból Izrael is harmadik helyen! A belgáknak mindenképp nyerniük kellene a gallok ellen, hogy saját kezükben maradjon a sorsuk, ha kikapnak és a britek legyűrik Ukrajnát, akkor pedig mindenképp kiesnek.

Izrael legjobb dobói: Nissim 23/12, Halperin 14/6, Eliyahu 13

Belgium legjobb dobói: De Zeeuw 14/6, Hervelle 13/3, Moors 9

B-csoport:

Montenegró (1-3) – Litvánia (3-1) 70-77 hosszabbítás után (19-19, 15-13, 13-19, 16-12, 7-14)

Úgy csapott össze a két együttes, hogy Montenegró tudta, ha kikapnak, minden esélyüket elveszítik a továbbjutásra az első csoportkör utolsó fordulója előtt. Litvánia 2-1-gyel állt a csoportban, de vereségükkel ők is komoly bajba kerültek volna, hiszen az utolsó fordulóban majd a még továbbjutóhelyért küzdő bosnyákokkal néznek farkasszemet. A meccs első félidejében gyakorlatilag fej-fej mellett haladt a két fél. A montenegróiaknál nem volt kiemelkedő teljesítmény, szinte mindenki berakott egy keveset a közösbe, de így is csak tartani tudták magukat az első negyedben a Ksistof Lavrinovic és Linas Kleiza vezette litvánok ellen. A második felvonásban fordult a kocka, akkor Sztojan Ivkovicsék volt végig előnyben, de egyáltalán nem tudtak elszakadni ellenfelüktől, a félidőben két ponttal mentek (34-32).

Fordulás után változott a helyzet. Litvánia egyértelmű fölénybe került játékban - még ha az eredményben ez nem is mutatkozott meg annyira. Sokat segített ebben, hogy az első félidőben nem túl hasznos Jonas Valanciunas, Mantas Kalnietis kettős K.Lavrinovic mellé fel tudott lépni. A harmadik negyed végén még csak 4 egységgel mentek az északiak (47-51), ám 8 perccel a rendes játékidő vége előtt a lendületben lévő Litvánia K.Lavrinovic újabb triplájával már 8 ponttal vezetett (49-57). Mintha a litvánok is elhitték volna, hogy megvan a meccs, így a következő majdnem 7 percben összesen 1 pontot dobtak, Montenegró pedig szépen lassan kezdett visszazárkózni, másfél perc volt még hátra, mikor egyenlítettek 58-58-nál. K.Lavrinovic egészen elképesztően játszott ezen a meccsen, ebben a szakaszban is ő állt csapata élére, és 5 pontot dobott két támadás alatt - mindez azonban nem ért győzelmet, mert előbb Dubljevics egy kettessel, majd három pontos hátrányban, harmadik próbálkozásra, egy emberrel eldobott hármassal Tyrese Rice tudott kiegyenlíteni, jöhetett a hosszabbítás (63-63).

A ráadásban először az adok-kapok ment, ám 68-66-os montenegrói vezetésnél Milko Bjelica rövid időn belül már sokadjára ütött oda kifejezetten érthetetlenül, ezúttal buta faultja 2+2-es akciót ért a litvánoknak, ebből a sokadik lelki mélypontból pedig nem tudott már felállni Montenegró - Renaldas Seibutis 4, illetve Valanciunas szintén 4 ponttal zárta le a találkozót, 77-70-re ezzel a litvánok nyertek. Montenegró hiába jutott ki 10-0-ás, makulátlan mérleggel az Eb-re, ezzel az eredménnyel már biztos, hogy ők nem juthatnak tovább, holnap a szerbek ellen csak presztízscsatát fognak vívni. Litvánia Bosznia-Hercegovinával játszik majd, és még adott esetben ki is eshetnek, ha túlságosan nagy különbséggel kapnak ki a bosnyákoktól, úgyhogy nekik egyáltalán nem lesz még tét nélküli a holnap találkozó, hiába állnak 3-1-gyel a halálcsoport élén.

Montenegró legjobb dobói: Rice 19/9, Dubljevics 14/3, Vucsevics 8.

Litvánia legjobb dobói: K. Lavrinovic 24/9, Valanciunas 12, Kalnietis 10, Kleiza 10/6.

C-csoport:

Szlovénia (3-1) – Horvátország (2-2) 74-76 (20-17, 21-18, 16-20, 8-10, 9-11) - hosszabbítás után

A nap második délszláv rangadója is - egy számunkra még tragikusabb esemény miatt - néma, egyperces tiszteletadással kezdődött, amelyben a tegnapi halálos kimenetelű balesetben elhunyt győri vezetőedzőre, Fűzy Ákosra és klubigazgatóra,  Tapodi Péterre emlékezett a közel teltházas celjei aréna közönsége és a játékosok.

Mindkét csapat számára fontos volt az összecsapás kimenetele, a horvátoknak egy győzelem a Top 12-höz való közelkerülést jelentette, míg a már biztosan továbbjutó házigazda együttesnek sem volt mindegy, mennyi győzelmet visz a következő körbe. A csapatok ennek szellemében kezdték meg a találkozót, a horvátokon is látszott, nagyon szeretnének továbbjutni és feledtetni rajongóikkal a 2011-es Európa-bajnokságon elért eredményüket.

A rangadó hangulatára nem lehetett panasz, bár a két fél hullámzó játékot mutatott. Míg az első negyedben fej-fej mellett haladtak, a második tíz percben négy perc eltelte után 10 pontos előnnyel bírt Szlovénia. Ám Jasmin Repesa legényei megrázták magukat és egy 8-0-s etapot repesztve, két pontra zárkóztak. Sőt, 3:10-zel a félidő vége előtt a Bogdanovic húzta vendég egylet, 33-33-as eredménynél a – mérkőzésen először – vezetésért támadhatott, de Repesa mester heves reklamálását a bírók technikaival büntették, újra lélegzetvételnyi előnyhöz juttatva Goran Dragicékat.

A második félidőt remekül kezdték déli szomszédaink, állva hagyták „az öltözőben ragadt” horvát gárdát, újra kétszámjegyű előnyt mutatott az eredményjelző tábla. A negyed nagy részében a szlovének tartani tudták előnyüket, de a horvátok riadót fújtak és átrohantak ellenfelükön, 4 ponttal nyerték is a harmadik tíz percet, és csupán két egységnyi hátrány tudatában várhatták a negyedik negyedet (57-55). 46 másodperc eltelte után, a derbin először Horvátország vezetett Saric triplájával (57-58). A fennmaradó időben óriási párbajt láthatott a nagyérdemű, felváltva vezettek a gárdák.

Hatalmas lehetőséget kapott Horvátország 20 másodperccel a rendes játékidő vége előtt, Tomic két büntetőhöz jutott és még rendelkeztek egy mezőnyfaulttal. Ám a Barcelona idei egyik vezéralakja a második büntetőjét kihagyta, Szlovénia pedig nem talált be, jöhetett a hosszabbítás! A ráadásban a Rudez-Bogdanovic-Tomic trió villantott, két perc eltelte után 7 pontos fórhoz juttatva övéit, kapaszkodni kényszerült a szlovén válogatott. Hihetetlenül izgalmas, fordulatos, közönségszórakoztató mérkőzésen, minden lelki erejét összegyűjtve Horvátország megérdemelten győzedelmeskedett az eddig még veretlen házigazda együttes ellen, nagy lépést téve a Top 12 felé.

Szlovénia legjobb dobói: G. Dragic 23/6, D. Lorbek 16/9, Z. Dragic 11/3

Horvátország legjobb dobói: Boj. Bogdanovic 24/6, Tomic 11,  Ukic 10/3

D-csoport:

Törökország (1-3)– Svédország (1-3 ) 87 - 74 ( 17-17, 23-18, 27-23, 20-16)

Vajon megszerzik e a becsület győzelmüket a törökök, netán a svédek az oroszok magabiztos legyűrése után egy újabb "nagyhal" skalpját is begyűjtik? Ezek voltak a D csoport vasárnapi, már tét nélküli záró mérkőzésének fő kérdései. Hiába volt azonban minden fogadkozás, a VB ezüstérmes fél holdasok oldalán, az első két negyedet látva a kedvtelenül és motiválatlanul játszó Ilyasovaék ellen még az komplett EB mezőnyben talán legkevesebbre taksált svéd válogatottnak is komoly győzelmi sanszai lehettek volna. Furcsa leírni is, de bizony az NBA menőkkel, és Euroliga sztárokkal teletűzdelt, és Szlovéniába is éremért érkező törökök csatája a kissé lesajnált svédekkel teljesen kiegyenlített küzdelmet hozott az első 20 percben. Hogy az egyéni képességeiket tekintve kiváló török kosarasok szinte totális eb-rövidzárlata milyen belső problémára vezethet nem tudjuk, de az a háromkoronások ellen is szembetűnő volt amint Bogdan Tanjevics nagyobb sebességre tudott(?)/akart(?) váltani, az amúgy lelkes svédeknek közük nem volt a mérkőzéshez…

A találkozó hangulatáról mindent elmond hogy az amúgy több mint vérmes török szurkolók is letargikus némaságban követték a csendben csordogáló összecsapást, mindössze néhány tucat svéd drukker csempészett némi meccs-hangulatot a koperi csarnok falai közé. Aztán a 3. negyed közepére visszaállt a világ rendje, Jerebkóék kezdeti lendülete is alábbhagyott, a Milwauke Bucks erőcsatára Ersan Ilyasova is úgy gondolta, ideje valamit mutatni, el is lépett Törökország 15 ponttal. Innentől kezdve sok érdemleges eseményt már nem tudtunk feljegyezni, a svédek nem tudtak, a törökök pedig már nem nagyon akartak az ütközet kényelmes ritmusán változtatni. A Galatsaray karmestere Ender Arslan 22 pontjával lett a meccs legjobbja, Törökország pedig végül biztosan győzte le a gyengécske, játékát mindössze 3 kulcsemberére (Jonas Jerebko, Jeffrey Taylor, Kenny Grant) alapozó Svédországot. Gyanítjuk, ez a győzelem sem jelent igazi gyógyírt az EB-n alaposan leszerepelő török válogatott számára, de talán az első siker után nagyobb kedvel várja majd Bogdan Tanjevics társulata a holnapi Oroszország elleni alsóházi rangadót….

Törökország legjobb dobói: Arslan 22/12, Ilyasova 21/6, Gönlüm 19

Svédország legjobb dobói: Taylor 18/6, Jerebko 17/3, Grant 14