Olaszország is legyőzte a címvédő spanyolokat!

Tét nélküli, de változatos, fordulatos, a végletekig izgalmas presztízs-rangadót nyert meg hosszabbítás után a két középdöntős vereségét követően az ezen a mérkőzésen is nagyon mélyről felálló Olaszország. Hiába a spanyolok oldalán Marc Gasol szenzációs teljesítménye, a szlovének és a görögök után az olaszok is megszerezték a címvédő skalpját. Aztán hogy igazán örülhetnek-e Belinelliék ennek a győzelemnek, az majd az ezzel a sikerrel „megnyert” Litvánia elleni negyeddöntő után derül csak ki…

Középdöntő, F-csoport:

Olaszország (3-2) – Spanyolország (2-3)  86-81  hosszabbítás után  (24-12, 13-25, 8-19, 25-14, 16-11)

Hatalmas kövek gördültek le a spanyol szívekről a drámai csatában (kétszeri) hosszabbításba torkolló horvát-görög ütközet után: a görögök vereségével a címvédő megúszta az élet-halál harcot, mai ellenfelével, Olaszországgal (Itália 2003 után, 10 éves böjtöt követően lesz ott ismét egy kontinenstorna negyeddöntőjében) „kéz a kézben” lehet ott a legjobb 8 között. A két legendás kosárnagyhatalom mai összecsapásán a presztízsen túl nagy tét már nem volt, a győztes Litvánia, a vesztes Szerbia ellen kell, hogy megküzdjön az elődöntőért, szinte mindegy. A kezdeti kissé kapkodó és sok hibával tarkított játékban az olaszok voltak valamivel felszabadultabbak, Marco Belinelli és a vajkezű Luigi Datome hibátlanul szórta a triplákat, 13-5-re lépett meg a Squadra Azzurra. A rendkívül fásultan és pontatlanul játszó Calderonék képtelenek voltak az olaszok gyors védekezését megtörni, míg az ezúttal fehér mezben játszó itáliai legénység támadásban kombinatívan és pontosan tudott játszani, így már az első negyed végére jelentős különbség (24-12) alakult ki.

A folytatásban mindenképpen váltaniuk kellett (sebességet és játékot is) a spanyoloknak ahhoz, hogy a mérkőzésben maradjanak, szinte komplett sort cserélt Orenga mester, a spanyol második vonal, elsősorban Sergio Rodriguezzel és Alex Mumbruval az élen egy 12-0-ás rohammal kiegyenlített! Persze ekkor már a taljánok szakvezetője, Simone Pianigani is megkeverte a kártyáit (legjobbjuk, Datome 3 hibával volt kénytelen végigcsücsülni a 2. negyedet): az olaszoknál is már a „tarcsi” koptatta a parkettet. A negyed hajrájában Marc Gasol extraklasszisa húzta fel a hispánokat, teljesen kiegyenlítődött a játék, mindezt hűen tükrözte a félidei állás (37-37) is.

A 3. negyed első  percei is a Memphis Grizzlies nagyemberéről szóltak, pontjaival először vezetett a találkozó során Spanyolország. A ljubljanai aréna lelátóján szurkoló Pau Gasol elégedetten mosolyoghatott, az „öcsi” parádés játéka és a hispán zóna teljesen lefékezte Belinelliéket. Olyannyira leblokkolta őket, hogy ahogy két napja a horvátok ellen, ezúttal szintén a 3. etapban sikerült egy homály negyedet produkálnia az olaszoknak. Eldőlni látszott a derbi, 15 ponttal (60-45) vezetettek a spanyolok. A záró negyedben azonban mintegy varázsütésre feléledt az olasz válogatott, két Eb titánjuk, Pietro Aradori és Alessandro Gentile vezetésével olyannyira életre kelt, hogy Datome utolsó másodperces duplájával hosszabbításra mentette a már veszni látszó itáliai reményeket. A ráadás öt percben már nem volt kétséges a jóval határozottabb és lendületesebb olaszok diadala, ráadásul az olaszok nemcsak a címvédő legyűrésének, az ezzel megszerzett 3. helynek, hanem annak is örülhettek, hogy a mindössze 20 éves Alessandro Gentile személyében új klasszisuk született.

Olaszország legjobb dobói : Gentile 25/6, Aradori 17, Belinelli 16/6

Spanyolország legjobb  dobói: M. Gasol 32/3, Rodriguez 18/6