Őrült papírforma-borulás az 1. nap végére!

Ha nem is volt az Európa-bajnokság nyitónapjának utolsó négy mérkőzésén minden fronton papírforma-borulás, az biztos, hogy az összes végeredmény erősen meglepetésszerű. A rendező szlovének egy óriási égést úsztak meg némi külső segítséggel a tapasztalatlan Csehország ellenében, az egyik top favoritnak kikiáltott Litvánia viszont simán kikapott a rengeteg neves játékosát, s köztük Milos Teodoszicsot nélkülöző Szerbiától. Németország viszont még ennél is nagyobb szenzációt szolgáltatott azzal, hogy az NBA-sztárok által fémjelzett francia gárdát Dirk Nowitzki távollétében is megleckéztette, az olaszok pedig meglepően simán gyűrték le a centerben most mérhetetlenül meggyengült Oroszországot. Új hősök vannak születőben a szerbeknél és a németeknél is, nézzük, kikről van szó, illetve hogyan alakult a négy késő esti derbi!

A-csoport:

Németország - Franciaország 80 - 74 (27-14, 16-25, 14-17, 23-18)

Már nagyon nehéz lenne bármelyik mai meglepetésre azt mondani, hogy ez vagy az volt-e a legnagyobb, de az biztos, hogy amit a Nowitzki, Schwethelm, Ohlbrecht trió nélkül versenyző németek tettek ma a Tony Parker mellett olyan NBA-ászokat felvonultató franciák ellen, mint Nicolas Batum, Boris Diaw vagy Mikael Gelabale, az heroikusnak titulálható. A gallok számára olyan volt a mérkőzés, mint egy rossz álom, amiből nem sikerül felébredni, pedig a nemrég kisebb térdsérülésből felépülő Tony Parker kitett magáért, de az ő 18 pontos, 4 gólpasszos, 7 kiharcolt faultos teljesítményén kívül maximum Gelabale 11 egysége említhető a Collet-tanítványoknál, Batum (9 pont, 5 lepattanó, 5 gólpassz), hasznos volt, de támadásban sokszor csak szenvedett, míg a túloldalon Heko Schaffartzik 12 pontos, 11 gólpasszos dupla duplával használta ki, hogy az őt őrző Parker nem tartozik a legjobb védők közé, Robin Benzing a maga 19 pontjával pedig tökéletesen töltötte be azt a vezérszerepet, amit Nowitzki távollétében a szakvezetés neki szánt. Ezen felül Lucca Staiger és Niels Giffey a kiegészítőemberek közül 14-14 ponttal segített be a húzóembereknek, Hanga Ádám új csapattársa, Tibor Pleiss pedig fickándozott a Seraphin, Noah, Turaif trió hiányzása miatt nagyon lyukas gall palánk alatti szekcióval szemben.

A jól kezdő németek 13-mal mentek egy játékrészt követően, de a második etapban lényegébe véve befogta őket a francia válogatott, viszont a fordulást követően már nem sikerült újítani és szoros maradt a derbi. A végjátékban előbb Staiger varrt be egy távolit 72-72-nél, majd Parker kettesére is triplával felelt Robin Benzing, ott pedig már el is dőlt a csata, a maradék 19 szekundumban nem tudott csodát tenni a gall gárda, mely így sincsen bajban a továbbjutást illetően, ám fontos pontot hullajtott el, ami a további küzdelmeket illeti. A németek ugyanakkor ezzel a bravúrral megalapozhatják a legjobb 12-be jutásukat ebben a gyengécskének tűnő szextettben.

Németország legjobb dobói: Benzing 19/6, Staiger 14/12, Giffey 14/3

Franciaország legjobb dobói: Parker 18/6, Gelabale 11/3, De Colo 9/6, Batum 9/3

 

B-csoport:

Szerbia - Litvánia 63 - 56 (20-10, 13-17, 18-14, 12-15)

A litvánoknál már a nyitányon kijött ugyanaz a probléma, mint a két évvel ezelőtti kontinensviadalon: ha nagy a tét, akkor a vezérek közül sokan besülnek, s amikor nem jönnek a triplák (22-ből 6), akkor nem eléggé rendezettek a fejek ahhoz, hogy a hullámvölgyeket szépen át tudja vészelni a Kazlauskas-legénység. Hiába, hogy inkább a palánk alatt erős ez a balti gárda, Nenad Krsztics azt csinált a védői ellen, amit csak akart, a két Lavrinovic, az NBA-ben pallérozódó ifjonc, Jonas Valanciunas és a minden hájjal megkent Robertas Javtokas is kudarcot vallott a CSZKA Moszkva rutinrókája ellen, aki 20 ponttal, 9 lepattanóval és 6 kiharcolt faulttal végzett.

Az első negyedben "beduplázta" a fiatal Nedovics, Micics páros irányította Szerbia a rutinosabb litvánokat, s egészen a harmadik etap elejéig küzdenie kellet a favoritnak, hogy legalább egy egált ki tudjon harcolni, de utána a Golden State Warriors leendő újonca, az "Európai Derrick Rose", azaz Nedovics rendre megtalálta az utat az ellenfél gyűrűje felé, ráadásul védekezésben is fokozta a tempót, így megint kétszámjegyű fórt építettek ki az Ivkovics-tanítványok, akik jól is sáfárkodtak az előnnyel a lefújásig.

Az biztos, hogy ez a diadal könnyen a továbbjutást is jelentheti ebben a kiegyensúlyozottnak tűnő csoportban a szerbeknek, akik Milos Teodoszics, Milan Macsvan, Vladimir Lucsics és Zoran Erceg nélkül is ütőképes csapatot tudtak összetenni bombaerős utánpótlásuknak köszönhetően, s egyúttal ma nehezítettek egy kicsit a litvánok dolgán, akiknek ezzel a felállással láthatóan nem ízlik a délszláv-stílus. A 11-ből 3 jó mezőnykísérlettel végző Linas Kleizán látszott, hogy rengeteget hagyott ki az elmúlt szezonban sérülés miatt, míg úgy fest, hogy a sok alulteljesítő vezér mellett megint az a Kalnietis lehet a litvánok kulcsembere, aki tavaly is sokszor mentette meg honfitársait a lebőgéstől, míg a szerbeknél a 21 éves Nedovics személyében új nemzetközi sztár van születőben.

Szerbia legjobb dobói: Nen. Krsztics 20, Nedovics 14/3, N. Bjelica 13/6

Litvánia legjobb dobói: Kalnietis 17/3, D. Lavrinovic 12, Seibutis 8/6, Kleiza 8/3

 

C-csoport:

Szlovénia - Csehország 62 - 60 (21-19, 15-13, 15-14, 11-14)

A szlovének rendezőként csak nagyon nehezen bírták el az esélyesség terhét a nyitómeccsükön az ezen a szinten abszolút tapasztalatlan csehek ellen. Noha szinte végig előnyben kosarazott az egykori paksi légiós, Jure Balazic (11 pont) húzta házigazda, a hajrában 60-60-nál már egált mutatott az eredményjelző és teljesen leállni látszott a szlovén-gépezet. A végjátékban az Euroliga idei évének egyik legjobb játékosa, a rutinos Bostjan Nachbar például négyből három büntetőt is kihagyott, pedig ő már érdemben lezárhatta volna a találkozót, viszont hiába izgulta el a két nagy lehetőséget, előbb Jan Vesely, majd a szintén rutinos Welsch is rossz megoldást választott, mindketten középtávolról próbálkoztak és elkapkodták kísérleteiket. Hiába volt sansza még így is mínusz kettőnél Csehországnak pár másodperccel a lefújás előtt, a harmadik veterán, Lubos Barton egyszerűen lépéshibát követett el (bár némi fizikai kontakttal segítettek neki a szlovének), a játékvezetők pedig a cseh játékost ítélték szabálytalannak, így lepörgethette az utolsó két szekundumot a hatalmas égést megúszó Szlovénia, melynek legnagyobb ászai mérhetetlen betlivel nyitották az Európa-bajnokságot.

Jaka Lakovic 0 ponttal és 1 gólpasszal zárt, Nachbar ugyan csapata második legjobb dobója volt, de 12-ből 3-as mezőnymutatót hozott össze, ami mellett három kritikus büntetőt is mellédobott. A Phoenix Suns irányítója, Goran Dragic 9 ponttal, 6 lepattanóval és 9 gólpasszal zárt, ám 15-ből 3-mat értékesített mezőnyből, öccse, Zoran pedig 3 egységig jutott csupán. A cseheknél a 12-őt szóró Tomas Satoransky emelhető ki egyedül, Hanga Ádám új csapattársa, David Jelinek mindössze 3 ponttal járult hozzá csapata eredményéhez.

Szlovénia legjobb dobói: Balazic 11/9, Blazic, Nachbar 9/3-9/3

Csehország legjobb dobói: Vesely 17, Satoransky 12/3, Barton 9/3

 

D-csoport:

Olaszország - Oroszország 76 - 69 (25-18, 17-11, 14-13, 20-27)

Lóránt Péter tavalyi csapattársát, az olasz bajnoki MVP-t, Luigi Datomét úgy fest, elég jó formában kapta vissza az olasz válogatott, mely 40-24-re is vezetett már a második etap derekán és úgy nézett ki, hogy korán eldönti a minden nevesebb magasemberét (Kirilenko, Hjapa, Kaun, Mozgov, Voroncevics) nélkülöző Oroszországot. Egyrészt fantasztikusan működött a Simone Pianigiani által kieszelt négy kisemberes felállás, melyben a végül 25-öt szóró leendő Detroit Pistons-játékos, Datome négyest játszott, másodsorban a palánk alatti területet is tudta uralni a Bargnani, Galinari duót betegség, illetve sérülés miatt ezen a nyáron nem használó olasz had, mely 37-30-ra nyerte a lepattanó-harcot.

A Sved (17 pont, 17-ből 7 mezőnyből, 5 gólpassz), Monya (13 pont, 12-ből 5 mezőnyből, 5 lepattanó), Fridzon (12 pont, 7-ől 3 mezőnyből, 4 lepattanó, 4 gólpassz, 3 szerzett labda) trió sokat vállalt, de relatíve keveset talált, rajtuk kívül pedig mások nem igazán tudtak fellépni vezérként, a 37 százalékos mezőnyözés a palánk alatti gyengeségekkel vegyítve már sok volt a Karaszev-tanítványoknak és csak kozmetikázni tudtak a lefújás előtt, de nyerni nem. A Marco Belineli (16 pont, 5 gólpassz, 7 kiharcolt fault) fémjelezte olaszok fontos lépést tettek már ma a továbblépés felé, ennek az orosz gárdának pedig ebből a csoportból innentől kezdve bravúr lenne a 12-be jutása. A szépreményű NBA-újonc, a szövetségi kapitány fia, Szergej Karaszev 6-ból 1-es mezőnymutatóval csupán 3 pontot szerzett, a reaktivált center, Alekszej Szavraszenko pedig mindössze nyolc percet bírt a gyors játékot erőltető taljánok ellen.

Olaszország legjobb dobói: Datome 25/9, Belinelli 16/6, Aradori 13

Oroszország legjobb dobói: Sved 17/9, Monya 13/6, Fridzon 12/6

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus