Svédország elpáholta Oroszországot!

Egy sokkoló eredménnyel és egy papírforma-győzelemmel kezdődött meg a szlovéniai Európa-bajnokság negyedik napja, ugyanis Svédország(!) majd 20 ponttal(!) verte el a még mindig nyeretlen Oroszországot, így Alekszej Svedék valószínűleg dicstelenül kell, hogy távozzanak a csoportkör után, melyből már csak kisebb csoda árán juthatnának tovább. A csehek sokáig jól tartották magukat, majd az utolsó negyedben szétestek Spanyolország ellen és a 40(!) dobott pontot sem érték el, amivel majd 50 éves negatív rekordot döntöttek meg. Jöjjenek a részletek!

C-csoport:

Spanyolország (2-1) - Csehország (1-2) 60 - 39 (18-7, 15-18, 14-12, 13-2)

A spanyolok három napja 40(!) ponton tartották Horvátország legjobbjait, ám kisebb meglepetésre most ezt a védekezésbeli teljesítményt is sikerült felülmúlnia a címvédőnek, mely azért sokáig így is megszenvedett a lelkes, de gyengén dobó (26,1 százalék mezőnyből) csehekkel. A negyedik etap kezdetéig 5-12 pont között mozgott a felek közti távolság, de végig a 14-et szóró Rudy Fernandez húzta Spanyolország volt előnyben, ráadásul az utolsó 10 percben sokáig a gyűrűbe se tudtak betalálni Jelinekék, s mindössze kettő(!) pontot szereztek ebben a játékrészben, így 1965 óta övék a legkevesebb pont, melyet egy gárda szerzett az Európa-bajnokságok történelmének mérkőzésein.

Érdekesség, hogy a cseheknél senki sem jutott hét(!) dobott pont fölé, ráadásul a csapatszinten általuk kiosztott 9 gólpassz is ritkaságszámbamenően kevés. Ezzel együtt lehet még sansza a cseh csapatnak a legjobb 12-re, a Spanyolok pedig útban a továbbjutás felé még ebben a tartalékos felállásukban is, melyben úgy fest, a mezőnybeli védekezésük lehet a siker kulcsa ezen a tornán.

Spanyolország legjobb dobói: Fernandez 14/6, Rubio 10/3, Llull 8/6

Csehország legjobb dobói: Pumprla 7/6, Vesely 7, Benda 6

D-csoport:

Oroszország (0-3) – Svédország (1-2) 62-81 (15-18, 14-16, 16-18, 17-29)

A svédek két sima vereséggel, az oroszok két szorosabban elvesztett meccsel a hátuk mögött érkeztek el a mai naphoz. Főleg Fridzonéktól volt kevés ez a mutató, még ha belevesszük azt is, hogy a görögöktől és az olaszoktól kaptak ki tíz ponton belül, ami valahol benne van a pakliban, valamint tették mindezt erősen foghíjas kerettel, de az orosz kosárlabdázás hagyományaihoz képest mégis halovány ez az Eb-rajt.

A svéd alakulat ugyanakkor nem veszíthetett sokat, s ennek megfelelően jobban is kezdett a mérkőzésen. Az első negyedben sok büntetőt dobó skandináv válogatott már 8 ponttal is vezetett (7-15), de a hozzájuk hasonlóan az első negyedben triplából eredménytelen orosz együttes mégis talpra tudott állni, így a várt kiélezett mérkőzés kezdett összejönni. A nagyszünetig tartott a huzavona, ám ekkor az addig még „szűz” Grant két hármast is bedobott, így Svédország jutott előnyhöz a nagyszünetre (29-34). Ezután sem változott sokat a játék képe, a negyedik negyedben pedig végleg elszállt az orosz armada. A svédeknél nem véletlen talán, hogy a két NBA-s, Jerebko és Taylor volt leginkább elemében, de mind a palánkok alatt, mind más tekintetben jobb volt az észak-európai gárda nagynevű, ám ezúttal hiányzóit pótolni nem igazán tudó vetélytársánál.

Oroszország legjobb dobói: Shved 15/3, Antonov 13.

Svédország legjobb dobói: Taylor 25, Jerebko 22/3, Grant 11/9.