Szlovénia győzelemmel búcsúzott, és 5. az EB-n!

Ha nem is közönségszórakoztató könnyed győzelemmel, de Ukrajna ellen a  „kötelezőt behúzva” a házigazda Szlovénia megszerezte az ötödik helyet, és sikerrel köszönt el mind az Európa Bajnokságtól, mind  az őket  végig lelkesen támogató szurkolóitól.

Mike Fratello társulata ugyan ma kikapott, de végig méltó ellenfele volt a hazai pályán játszó ellenfelének, és a szlovénektől  a staféta botot ma képletesen átvevő 2015-ös EB házigazda joggal lehet büszke idei EB produktumára is.

Mérkőzés az 5. helyért:

Szlovénia  – Ukrajna  69 - 63  (16-23, 24-13, 8-12, 15-19)

Kedvenceik szép EB búcsújában reménykedett az a közel 12 ezer többségében szlovén  néző  akik ma is megtöltötték a ljubljanai Stozice Arena lelátóit. A nagy álom, az érem, a franciák ellen elbukott negyeddöntő után elszállt  már a házigazda számára, de Ukrajna legyőzése és az 5. hely megszerzése részben kiengesztelhette a kissé csalódott hazai szurkolókat. 2012-es EB selejtezős ellenfelünk Ukrajna már minden kétséget kizáróan, függetlenül attól hogy 5. vagy 6. helyen végeznek, a torna meglepetés alakulata, Hladirék az Olaszország elleni meglepő sikerükkel már a jövő évi VB-re is kijutottak, így teljes nyugalommal állhattak ki a jóval esélyesebb Szlovénia ellen.

Nem tudni hogy a relatív tétnélküliség okozta túlzott nyugalom , esetleg a fáradtság volt e az oka, de a rosszul dobó, és igencsak dekoncentrált  Dragic-ék ellen félgőzzel is simán vezetett Ukrajna az első negyedben. A második játékrész elején szinte teljes sorcserét hajtott végre Bozidar Maljkovic mester, a vérfrissítés pedig  meghozta az eredményét, Edo Muric és Gasper Vidmar vezetésével fordítottak a hazaiak. Eleinte úgy tűnt nincs ellenszere Mike Fratellonak a szlovén ritmusváltására, Goran Dragic duplájával már 10 pontos előnyben robogott a házigazda, de a honosított  Jeter és Pusztuzvonov triplája lecsendesítette a lubjanai csarnok „őrjöngését”,  a szünetben mindössze 4 ponttal  (40-36) vezetett Szlovénia.

A folytatásban az ukránok hibáit kihasználva megint megugrottak a házigazdák, az ex paksi Jure Balazic hármasával már 9 ponttal vezetett az EB házigazdája. Magabiztos volt Lakovicék előnye, azonban a lélektani határnak számító két-számjegyű vezetésre,  Vidmar látványos zsákolásával, csak a 3. negyed  vége előtt egy perccel tettek szert. A találkozó forgatókönyve a záró negyedben sem változott szinte semmit, 7 és 10 pont között ingadozó szlovén előny biztos volt ugyan, de még semmiképpen nem „hátradőlős” és megnyugtató. Ukrajna úgy tudott végig versenyben maradni, hogy NBA klasszisát, Vjecseszlav Kravcovot egy másodpercre sem állította be Mike Fratello mester ezen a mérkőzésen, a Phoenix Suns  profija pedig a padon ülve is elégedetten konstatálhatta: társai – elsősorban Zajcev, Natyaskó és Jeter -  négy és fél perccel a végső dudaszó előtt már csak 4 egységnyi távolságban vannak a hazaiaktól. De nagyjából csak eddig éltek az ukránok reményei, mert jött , ugyan ki más, Goran Dragic és végleg eldöntötte a  helyosztót, Szlovénia végül ha nem is éremmel, de jókedvűen és győzelemmel zárva menetelését az 5. helyen végezve ünnepelhetett együtt fanatikus szurkolóival.

Szlovénia legjobb dobói:  G. Dragic 19/6 , Muric 9/3 , Blazic 9/9 , Nachbar  9/3

Ukrajna legjobb dobói:  Zajcev 12/3 , Jeter  12/3 , Lipovij 10/3