Ukrajna fordított az olaszok ellen

Az olaszok a litvánok után Ukrajnától is kikaptak a szlovéniai Eb-n, s így csak a 7-8. helyért küzdhetnek a továbbiakban, míg a Fratello-fiúk akár az 5. helyre is odaérhetnek. Jeter volt a nyerőember, míg Olaszország úgy tudott ma vereséget szenvedni, hogy jóval több hármast dobott vetélytársánál.

Eb 5-8. helyért

2013. szeptember 20.

Olaszország – Ukrajna 58-66 (17-13, 17-22, 14-16, 10-15)

A negyeddöntők két vesztese csapott össze, immár az 5-8. helyekért. Az első félidő igen hamar eltelt, köszönhetően a kevés „holt” labdának, vagyis amikor áll az idő. Büntetőkkel sem sokat foglalkoztak a felek, Olaszország egyáltalán nem dobott az első húsz percben, Ukrajna viszont nyolcszor igen.  A litvánok ellen térdsérüléssel bajlódó Datome nem tűnt úgy, hogy nagyon problémás lenne, s majdnem végig pályán volt ebben az időszakban – szerzett is 8 pontot bő 17 perc alatt, de Aradori rajta is túltett (12 pont) az itáliaiaknál. Az ukránok ugyanakkor kiválóan tartották magukat, s látszott, megpróbálják kihozni a maximumot ebből a számukra már mindenképpen szépen záródó Európa-bajnokságból.

Az olaszok hiába vezettek 12-5-re, majd 24-18-ra is, mindig felzárkóztak Zaytsevék, s egyenlítettek. Vezetni azonban nem sikerült nekik egyszer sem, holott az lélektanilag vélhetően sokat dobott volna még rajtuk. Egyedül a második negyed közepén tudták pillanatokra átvenni a vezetést (1 ponttal), amit a nagyszünet előtt megismételtek Kravtsovék – éppen a legjobbkor. Így mégiscsak ők mehettek előnnyel pihenőre.

Meg is lódultak ezután a Jeter vezette ukránok, ám Belinelli két gyors villanása )és öt pontja) újra egált hozott a mérkőzésen (39-39). Ám innentől inkább Ukrajna akarata érvényesült, és a taljánok kapaszkodhattak minduntalan. A negyedik negyedben aztán már 11 ponttal is vezetett Mike Fratello alakulata, miután Jeter és Pustozvonov is többször eredményes tudott lenni,  s érett az olaszok újabb veresége – bár még volt hátra idő bőven.

Az ukrán gárda az első félidővel ellentétben most már egyértelműen pontosabban célzott ellenfelénél, így hiába szedett több lepattanót és dobott több hármast az olasz alakulat, mégis egyre magabiztosabban vezetett Ukrajna. Az olaszoknál Aradori azonban riadót fújt, és még megpróbált egy nagy hajrával ismét győztes pozícióba kerülni a dél-európai alakulat (58-63), ám még mindig az ukránok voltak jobb helyzetben bő egy perccel a lefújás előtt.  Igaz, a lepattanózás egyik fő felelőse, Melli ekkor már nem segíthetett társainak, hiszen kipontozódott. Mindenesetre az ukránok mestere, Fratello időt kért, nemhogy kiénekeljék a sajtot a szájukból.

Meg is nyugodtak Jeterék, és újabb kosarakkal megerősítették igényüket erre a mai győzelemre. Az olaszok a második félidőben nem tudták azt nyújtani, mint az elsőben, az ukránok pedig összességében pontosabb támadásbefejezéseiknek köszönhetik ezt a sikert, még úgy is, hogy ellenfelük tíz triplát értékesített. Meg kell említeni az ukránok karmesterét, Eugene Jetert, aki egyszemélyes pontgyárként segítette csapatát.

Olaszország legjobb dobói: Aradori 15/6, Datome 11/9, Gentile 10/3.

Ukrajna legjobb dobói: Jeter 20/3.