A litván csodacsapat az Efest is elverte!

A férfi kosárlabda Euroligában a mai játéknappal lezárult az alapszakasz-csoportkör küzdelmeinek első fele, mely után már csak a Barcelona és - jókora meglepetésre - a Zalgiris Kaunas veretlen, míg a Partizan Belgarde a teljes mezőny egyetlen nyeretlenje, miután az eddig csak vesztő Cedevita Zagreb legyőzte a Caja Laboralt, a szerb bajnok pedig otthon is kapitulált a Bamberggel szemben. A nap rangadóját Isztambulban nyerte meg a litván Zalgiris, az orosz Himki Moszkva pedig a Panathinaikosz otthonából hozta el a győzelmet.

A-csoport: Panathinaikosz (görög, 2 - 3) - Himki Moszkva (orosz, 3 - 2) 67 - 79

Az A-csoportban egy nagy rangadót rendeztek ma este, itt a Himki Moszkva meglepetésre idegenben fektette két vállra a jól kezdő és már 10 ponttal is vezető Panathinaikoszt. A félidő már csak 3 egységnyi hazai vezetéssel zárult, aztán a negyedik etap elején egy 16-1-es futással el is döntötte a találkozót a 18 pontos, 6 lepattanós Planinic húzta moszkvai alakulat. Nem mindennapi, hogy az athéniak legnagyobb ásza, Dimitrisz Diamantidsz pontot sem szerzett a találkozón, de még a spanyol bajnokság tavalyi pontkirálya és MVP-je, Andy Panko is csak 1 egységig jutott, így nem is csoda a görögök hazai veresége. A Himkinél felébredt a finn fiatal, Koponen is, aki 12 pontját elég jókor időzített kosarakból hozta össze, de Planinic mellett a másik horvát, a mindig hasznos Loncar is dicsérhető.

A Panathinaikosz legjobb dobói: Ukic 13, Szkorcanitisz 12, Maciulis 11

A Himki legjobb dobói: Planinic 18, Loncar 14, Davis 13

{youtubejw width="100%"}Bjyz1QQEjXU{/youtubejw}

A-csoport: Union Olimpija (szlovén, 1 - 4) - Real Madrid (spanyol, 4 - 1) 76 - 89

Ebben a hatosban még az első helyen álló Real Madrid is játszott egyet ezen a napon, de az Olimpija csak néha, néha tudott a spanyol órásklub közelébe férkőzni. A 18-at szóró Rudy Fernandez és a 16 pontja mellé 7 lepattanót is begyűjtő Felipe Reyes voltak a madridiak legjobbjai ez alkalommal, de ahogy megszokhattuk, rengeteg jó, illetve átlagon felüli produkció érkezett még a kiegészítő személyzettől is, robog a Real a csoportgyőzelem felé. Érdekesség, hogy a ljubljanaiak következő ellenfele a Real Madrid után a Szolnoki Olaj KK lesz vasárnap este az Adria Liga keretein belül. A szlovén Mirza Begic egyébként nagyszerű meccsek után most nem talált be honfitársai ellen, a Llull - Rodriguez páros pedig 14 gólpassz osztott ki közös erővel.

Az Olimpija legjobb dobói: Page 22, Blazic 14, Baynes 11

A Real Madrid legjobb dobói: Fernandez 18, Reyes 16, Carroll 14

{youtubejw width="100%"}TnBSACpqhyA{/youtubejw}

B-csoport: Asseco Prokom (lengyel, 1 - 4) - Monte Paschi Siena (olasz, 2 - 3) 66 - 101

A B-jelű csoportban egy előre talán inkább szorosnak várt ütközet vége brutális kiütéssé változott, hiszen a három veresége után most zsinórban harmadszor nyerő Siena a 27 pontos, 7 gólpasszos Bobby Brown főszereplésével 35 pontos diadalt aratott Lengyelországban a Prokom csarnokában, ezzel alaposan leszakítva a hazaiakat a Top 16-ért folytatott küzdelemben. A vendéglátók irányítóját, az egész Euroliga gólpasszlista-vezetőjét, az amerikai Blassingame-t 2 ponton és 0(!) assziszton tartotta az olasz bajnok, Brown tehát őt is lejátszotta a pályáról. A Siena 37-12-re hozta a harmadik negyedet, ott el is dőlt minden kérdés. A vendégek csapatszinten 34 kíséreltből 19 triplát szórtak be, asszisztban 20 - 7-re múlta felül a Siena a Prokomot, 15-öt szóró Alex Acker és a 13-ig jutó Koszarek mellé nem igazán nőttek fel a társak, de ekkora differenciánál nehéz csupán 1-2 dolgot kiemelni, mint a vereség fő okait.

A Prokom legjobb dobói: Acker 15, Koszarek 13, Hrycaniuk 12

A Siena legjobb dobói: Brown 27, Janning, Moss 16-16

{youtubejw width="100%"}AsbN9Pnwokw{/youtubejw}

C-csoport:
Anadolu Efes (török, 3 - 2) - Zalgiris Kaunas (litván, 5 - 0) 64 - 77

A C-csoport - mint tudjuk már az előző hetek eseményei alapján - egy újabb "viharos" játéknapon van túl. Hiába volt veretlen a Zalgiris a forduló előtt, mindenki tisztában volt vele, hogy egy isztambuli győzelem az eddigi legnagyobb bravúr lenne Joan Plaza mester tanítványaitól, ám a 10-ből 7 tripláját értékesítő Marko Popovic remeklésére építve kontrollálta az eseményeket az Efes otthonában is a litván bajnok és újra diadalmaskodott! A 20 pontos, 6 lepattanós teljesítménnyel kirukkoló Semih Erden már végre kezd emlékeztetni arra a játékosra, akit vett a nyáron a török gárda, de ő egyedül most kevés volt, Jordan Farmar megállt 13 egységnél, más pedig a 10 pontot sem érte el a hazaiaknál.Egyébként itt is a harmadik negyed döntött, no meg az a tény, hogy a baltiak 26 triplával próbálkoztak és 50 százalékos hatékonysággal dolgoztak kintről, miközben a hazaiak csupán 15-ből 3-szor találtak be távolról.

Az Efes legjobb dobói: Erden 20, Farmar 13, Güler 9

A Zalgiris legjobb dobói: Popovic 21, Darden 16, D. Lavrinovic 15

{youtubejw width="100%"}3chqGdOHPyM{/youtubejw}

C-csoport: Cedevita Zagreb (horvát, 1 - 4) - Caja Laboral (spanyol, 1 - 4) 76 - 69

Maradva ebben a szextettben meg is történt az újabb papírforma-borulás, ugyanis a hétvégén a spanyol bajnokságban a Barcelonát verő Caja Laboral elég simán kikapott Zágrábban, a korábban nyeretlen Cedevita pályáján, ezzel majdnem lehetetlen helyzetbe kerülve, ami a továbbjutást illeti. Miro Bilan szinte megismételte múltheti performanszát, ezúttal is 16-ot szórt a fiatal horvát, ám a 11 pontos, 9 lepattanós Gelabale is igazolta klasszisát, míg a baszkoknál hiába volt mindenki egészséges, egy vezér és az átütőerő hiányzott a gárdából. A második negyed első 5 percében nem talált be a gyűrűbe a végre teljesen egészséges csapattal felálló Caja Laboral, s ebben a szakaszban a fennállása első Euroliga-győzelmét begyűjtő Cedevita kétszámjegyű előnyre tett szert, amit már nem is adott le a végső dudaszóig.

A Cedevita legjobb dobói: Bilan 16, Wright 14, Szuput 12

A Caja Laboral legjobb dobói: San Emeterio 15, Nocioni 12, Lampe 11

{youtubejw width="100%"}bPmiOjD34ro{/youtubejw}

D-csoport: Partizan Belgrade (szerb, 0 - 5) - Brose Baskets Bamberg (német, 2 - 3) 72 - 77

A D-jelű hatosban is meglepetéssel ért véget a belgrádi összecsapás, a csoport két leggyengébbnek tűnő együttese közül ma a német volt leleményesebb a végjátékban és a szlovák Anton Gavel zsinórban szerzett 6 pontjára építve mínusz 6-ról egalizált a Bamberg másfél perccel a lefújás előtt. Ezt követően Bostjan Nachbar előszedve minden rutinját a legjobbkor harcolt ki, illetve értékesített büntetőket, Dusko Vujosevics alakulata pedig megint alulmaradt, s ezzel egyedüli nyeretlenként valószínűleg elszállt minden reális esélye a továbbjutásra, a Brose Baskets ezzel a bravúrral pedig nagy lépést tett a Top 16 felé, bár nagy meccseket kell majd még nyernie így is a német bajnoknak, ha idén végre tovább szeretne lépni a következő körbe. A 17-17 pontig jutó Lucsics - Gagics páros nagyon kitett magért ma is, de a többiektől kevés segítség - és rutinos megoldás - érkezett, így a 19-et szóró Nachbar és társai örülhettek a fantasztikus, 11 - 0-ás hajrával megnyert végjáték után.

A Partizan legjobb dobói: Lucsics, Gagics 17-17, Gordon 10

A Bamberg legjobb dobói: Nachbar 19, Jacobsen 18, Gipson 13