A ráadásban nyert a Benetton

Óriási izgalmakat hozott az Európa-kupa tavalyi bronzmeccsének ismétlése: a Benetton a hosszabbításban tudott győzni egyetlen ponttal a Cedevita Zagreb otthonában. A favoritok, így a Khimki, a Nymburk, a Lietuvos vagy éppen a Szpartak Szentpétervár három forduló után is őrzi veretlenségét a sorozatban.

A-csoport:

BC Donetsk– KK Cibona Zagreb 98-81 (21-17, 30-18, 28-21, 19-25)

Nagy meglepetést nem okozott, hogy a Cibona a múlt héten megvált edzőjétől Josip Vrankovictól. Úgy tűnt az edzőcsere jó hatással volt a csapatra, hiszen a zágrábiak a hétvégén simán nyertek az Adria-Ligában az Union Olimpija ellen. A vasárnapi siker talán ki is fárasztotta a vendégeket, ugyanis Ukrajnában nagyon beragadtak a kezdéskor. 39-23 után közelített Kus révén valamelyest a Cibona, de a padon kezdő Curry, Kravtsov duó által vezetett Donetsk végig vezetve, megérdemelten nyert, ezzel megszerezve második sikerét.
A találkozó után Sasha Obradovics nem győzte dicsérni Ramel Curryt, aki elmondása szerint ezúttal ismét a csapat igazi vezérének bizonyult.

Donetsk: Radenovic (15/3), M. Lee (10/3), Pustozvonov (10/6), D. Jackson (8), Avdalovic (2). Csere: R. Curry (23/9), Kravtsov (18), Gliebov (7/3), Lypovyy (3), Kovalenko (2).
Cibona:
Kus (14/3), Barbour (12/3), Zizic (12), Rozic (9/3), Zubcic (9/6), Csere: Chase (13/9), Lalic (6), Rudez (4), Kovacevic (1), Harper (-), Suton (-).

Hapoel Jerusalem – BCM Gravelines 75-91 (17-22, 24-31, 26-18, 8-20)

Tovább menetel és őrzi veretlenségét a Gravelines. A francia együttes ráadásul az igazi katlannak számító Goldberg Arénából hoztak el újabb győzelmet, kellett ehhez persze az is, hogy 50%-os dobóteljesítménnyel összesen 14 triplát dobjanak. Ebből Rudy Jomby és a válogatott irányító Andrew Albicy összesen kilencet vállalt. A hazaiak igen gyengén védekeztek az egész mérkőzésen, ugyan 67-71-nél D.J. Strawberry öt pontjával felzárkóztak, de a vendégek újítani tudtak.

Hapoel: Strawberry (20/9), Randle (15), Naimy (10), Kadir (-), Thomas (-). Csere: Varnado (12), L. Jackson (11/9), Grunfeld (7/3), Izraely (-), Mizrahi (-).
Gravelines:
Jomby (19/15), Albicy (18/12), Bokolo (10), Vaty (6), Akpomedah (6/6). Csere: J. Johnson (12), J.K. Edwards (8), Sy (7), Issa (5), Silas (-).

B-csoport:

VEF Riga – Cholet Basket 69-53 (24-18, 8-18, 22-10, 15-7)

Az első félidő nagyon szorosan alakult, a litván csapat egy Tyler Cain vezette 10-0-ás periódussal tudott némi előnyre szert tenni, de a Cholet a félidőre Falker pontjaival fordított. A második félidőben mintaszerű védekezést mutattak be a rigaiak, mindössze 17 pontot engedtek a Choletnek. Kellett persze a győzelemhez az is, hogy ez első két játéknapon 53 pontot szerző Fabien Causeurt nagyon levegyék a pályáról, a hátvéd 4/17-es mezőnymutatóval és 4 labdaeladással zárt.

Riga: Sims (14), Cain (12), Janicenoks (11/3), Bertans (8/3), Perry (2). Csere: Kavaliauskas (13), Millage (5/3), Valters (4).
Cholet: Causeur (15/3), Duport (11), Ona Embo (10/6), Vebobe (2), Gradit (-). Csere: Falker (12), Hite (2), Gobert (1), McGrath (-).

PAOK BC – BC Khimki 62-71 (13-11, 17-31, 20-17, 12-12)

Csak egy negyedet hozott el Szalonikiből a Khimki, de azt nagyon egyértelműen nyerték. A sérülések sújtotta PAOK sokáig jól tartotta magát, de 19-18-as állás után Chris Quinn zsinórban szerzett 7 pontja egy 12-0-ás orosz rohamot vezetett fel. Az ekkor megszerzett megnyugtató előnyt a végjátékig őrizte a egykori PAOK-légióst Matt Nielsent ezúttal a kezdőben szerepeltető Khimki. A bivalyerős vendégek ezzel továbbra is őrzik veretlenségüket.

PAOK: Giddens (10), Goree (11/3), Dikoudis (7), Stiggers (5), Giannakidis (3/3). Csere: Kalampokis (18/3), Kalampakas (5/3), Kalles (3), Akapis (-).
Khimki:
Monya (10/6), Fridzon (8/3), Planinic (4), Mozgov (2), Nielsen (2), Csere: Loncar (20), C. Quinn (19/9), Vyaltsev (6/6), Kelati (-).

C-csoport:

BC Rudupis – CEZ Nymburk 79-91 (15-24, 29-28, 19-16, 16-23)

Tovább menetel a cseh kirakatcsapat, a Nymburk már az első negyedben igyekezett egyértelműsíteni fölényét Litvániában. Ez főleg az első két meccsen halványabb Petr Benda vezetésével sikerült is. A fiatal litván csapat persze nem adta könnyen a bőrét, Salenga és Juskevicius pontjaival 32-30-ra zárkóztak, a vezetést is átvehették volna, ám Benda és Pumprla révén ismét ellépett a Nymburk. A záró negyed elején még egyszer feljöttek a hazaiak: 65-68-as állás után azonban 15 cseh pont érkezett válasz nélkül, amely végleg eldöntötte a meccset.

Rudupis: Juskevicius (15/6), Orelik (11/3), Salenga (11/3), Kadziulis (5), Kuzminskas (-). Csere: Zelionis (18/6), Buterlevicius (6), Sinica (6/6), Butkevicius (5), Ivanauskas (2), Viskontas (-).
Nymburk:
Benda (22), T. Simmons (18/9), L. Wilson (13/3), Pumprla (12), Lawrence (2). Csere: Abrams (12/6), Lenzly (4), Kremen (3/3), Naymick (3), Necas (2), Sokolovsky (-).

GasTerra Flames – Aris BSA 2003 51-58 (9-9, 11-13, 9-19, 22-17)

Nem mondhatni, hogy parádés játékkal szolgálták ki a közönséget Groningenben a felek, a nagyszünetben csupán 20-22 állt az eredményjelzőn! A holland csapat a folytatásban sem tudott nagyon újítani, a görögök a dupla-dupláig jutó Muldrow vezetésével tíz pont fölé növelték előnyüket, majd a záró negyedben 48-33-ra is vezettek. Az Aris ezzel második sikerét érte el, a GasTerra ellenben nyeretlen.

GasTerra: Dourisseau (19/6), De Randamie (10), D. Bell (9/6), Wyatt (5), Wesby (-). Csere: Defares (6), McCleery (2), Theeuwkens (-), Voorn (-), Van Schaik (-).
Aris:
Muldrow (14), R. Davis (7), Bogris (6), Tsaldaris (3/3), D. James (1). Csere: Vergins (11/3), Mavraides (8/3), Kerusch (4), Tsairelis (4), Krusic (-).

D-csoport:

Lukoil Academic – Valencia Basket 64-72 (15-18, 13-20, 19-22, 17-12)

A forduló egyik legjobb meccsére volt kilátás Szófiában, ahol végül a vártnál jóval simábban tudott győzni a Valencia. A vendégek az első félidőben két nagy rohamot is produkáltak (12-0 és 11-0), amivel a félidőre biztos előnyt szereztek Kuksiksék. A végjátékban sikerült tíz ponton belülre zárkóznia az ex-valenciai Avramov vezette Lukoilnak, de a Valencia győzelme akár simább is lehetett volna, ha Splitter (1/9) és maga a csapat is pontosabban büntetőzik (19/35).

Lukoil: Stoykov (17/9), Mack (7/3), Heath (5/3), T. Owens (-), Banev (-). Csere: Avramov (13/6), Stojanovski (8), McLain (6), Sundov (5), Marinov (3).
Valencia:
Caner-Medley (27/9), Splitter (9), De Colo (8), F. Pietrus (6), Markovic (2). Csere: R. Martinez (8/3), Lishchuk (7), Kuksiks (5/3), San Miguel (-).

Telenet Oostende – Asvel Basket 53-70 (17-11, 11-19, 14-19, 11-21)

Három forduló elteltével szinte biztosra vehető az Oostende búcsúja, hiszen míg a csoport három másik tagja egyaránt 2-1-es mérleggel áll, addig a belga csapat nyeretlenül. Pedig jó esély mutatkozott hazai szempontból a meglepetésre, hiszen az Asvel immár Tony Parker és Ronny Turiaf nélkül érkezett a mérkőzésre. A rajt nem is volt rossz (11-0), de a félidőre már az Asvel vezetett két ponttal. A záró negyedben robbantottak a franciák, egy 15-0-ás rohammal sima győzelmet arattak.

Oostende: C. Booker (11/3), D. Drobnjak (10), V. Petrovic (9/3), J. Rich (6), Djordjevic (3/3). Csere: Katnic (6), Winston (6), Sakota (2), Serron (-).
Asvel:
Tillie (14), H. Armstrong (12), E. Jackson (12/3), Westermann (11/6), Thompson (5/3). Csere: Fofana (6), Goss (4), Lacombe (4), Skeen (2), Jean-Charles (-).

E-csoport:

Lokomotiv Kuban – Fraport Skyliners 83-60 (16-16, 26-19, 20-8, 21-17)

A második negyed derekáig nézett úgy ki, hogy akár meglepetést is okozhatnak Johannes Herberék Oroszországban, ám 33-27-es vezetésük után a félidőhöz közelítve már a Lokomotiv járt előrébb – egy 15-0-ás rohammal – 42-33-ra. Lionel Chalmers öt triplát szórt, mellette pedig a dupla-dupláig jutó Ali Traore remekelt a végül tükörsimán nyerő hazaiaknál.

Lokomotiv: Massey (18/3), Blakney (9/6), Shukhovtsov (5), Padius (2), Sheleketo (-). Csere: L. Chalmers (17/15), Traore (17), Grigoryev (10/6), Bykov (5/3), Kolyushkin (-), Shabalkin (-).
Fraport:
Robertson (15/6), Davidson (11), Thompson (9/3), Ohlbrecht (6), McKinney (-). Csere: Herber (11/3), Leuer (4), Barthel (2), Nolte (2), Franke (-), Theilig (-).

Gran Canaria 2014 – Banvit BK 2014 85-61 (21-14, 18-14, 16-16, 30-17)

A csoport másik mérkőzésén is nagy különbség volt a felek között. A kanári-szigeteki együttes különösebb probléma nélkül őrizte meg veretlenségét; a hazaiak remek védekezésükkel végig uralták a meccset, a Banvit az első és a záró negyedben sem talált ellenszert Xavi Reyék ellen.

Gran Canaria: Beiran (14/9), Rey (12), Ekperigin (6), Haynes (6/6), Bellas (5/3). Csere: R. Martinez (11/6), T. Green (9/9), Palacios (8), Nelson (6), Bramos (5), Savane (3).
Banvit:
C. Davis (12), Ermis (11/3), Veyseloglu (6), Hammonds (-), Nalga (-). Csere: Bajramovic (8), Cinko (8/6), L. Williams (8), Simmons (6), Turna (2).

F-csoport:

Le Mans – Lietuvos Rytas 62-79 (20-12, 12-26, 7-24, 23-17)

Az EC egyik legerősebb alakulata a Lietuvos ismét erődemonstrációt tartott, pedig az első negyed még nem ezt vetítette előre. A nyeretlen franciák Batista és Charles Kahudi pontjaival 10-0-ával kezdtek. A vendégek főleg Rochestie és Acker játékára készültek és a második negyedtől sikerült is megvalósítani terveiket. A lepattanó-csatát 39-28-ra, a két középső negyedet pedig 50-19-re hozták Seibutisék.

Le Mans: Acker (17/6), Batista (11), Sommerville (11/3), Rochestie (7/3), C. Kahudi (7/3). Csere: T. Bryant (5/3), Coleman (4), Boungou-Colo (-),H. Kahudi (-), Kouguere (-), Mendy (-).
Lietuvos:
T. Rice (12), Seibutis (12/6), Roberts (9/3), Valanciunas (6), Jomantas (4). Csere: Babrauskas (15/12), Rasic (9/3), Samardziski (7), Katelynas (5/3).

BC Azovmash – KRKA Novo Mesto 66-71 (17-26, 10-16, 24-15, 15-14)

Nagyon fontos győzelmet aratott a szlovén csapat Mariupolban, és nem csupán azért, mert jó erőkből álló ukrán csapatot győztek le. A vendégeknél már nem volt a keretben az első két fordulóban remeklő Allan Ray, aki időközben a Pau-Orthezhez szerződött. A Krka már az első félidőben tetemes előnyre tett szert (19 ponttal is vezettek Zoran Dragicék). Talán ettől túlságosan meg is nyugodtak, hiszen a második félidőben a remek napot kifogó Ricky Minard révén 57-56-ra feljött az Azovmash. Jókor jött az ex-paksi Jure Balazic triplája a szlovéneknek, akik végül saját dolgukat megnehezítve, de győztek Ukrajnában is.

Azovmash: Minard (31/15), Ewing (11), Rizvic (7), Zaytsev (5/3), Kolchenko (2). Csere: Rancik (6), Baida (4), Crispin (-), D. Ivanov (-), Slipenchuk (-).
KRKA:
Z. Dragic (14), Baxter (13), Pavic (11), Krivec (5/3), Djurkovic (4). Csere: Petrov (10), J. Jordan (8), Balazic (6/3), Muric (-), Rojc (-).

G-csoport:

Szpartak Szentpétervár– Bayern München 75-62 (20-19, 16-7, 17-19, 22-17)

A Bayern Jared Homannal megerősödve utazott Szentpétervárra, ám a rutinos centerrel a soraikban sem tudták megállítani a csoport favoritját. A hazaiak a második negyedben agresszív védekezésükkel fektették két vállra a bajorokat, az ekkor megszerzett előnyüket nem is engedték ki a kezükből. Jan Jagla révén ugyan egyszer 56-52-re feljöttek a müncheniek, de Beverley és Halperin kosaraival végül simán nyert a Szpartak.

Szpartak: Beverley (17/9), Mavrokefalides (13/3), Halperin (9/6), Likhodey (6/6), Zupan (6/3). Csere: Dragicevic (11), Keyru (11/3), Zozulin (2), Strelnieks (-).
Bayern:
Benzing (16/6), Troutman (15/3), Hamann (10), Homan (4), Foster (-). Csere: Jagla (12/6), Hansbrough (4), Nadjfeji (1), Greene (-), Schwethelm (-).

Cedevita Zagreb – Benetton Basket 86-87, hosszabbítás után (25-16, 19-25, 16-17, 14-16, 12-13)

A tavalyi bronzmérkőzés zágrábi „ismétlése” hozta a játéknap legizgalmasabb meccsét. A Cedevita kiválóan kezdett, de a nap hőse Vlad Moldoveanu révén ki-ki mérkőzés alakult. A Benetton román centere eddig egyetlen árva pontot dobott két Európa-kupa találkozón, kedden triplából 5/5 volt a mérlege… A horvátok Matjaz Smodis révén 74-70-re vezettek a végjátékban, de Bulleri büntetőivel és Adrien zsákolásával egyenlíttek a vendégek. 74-74-nél Car dobását pedig Gentile blokkolta – jöhetett a hosszabbítás. Amelyben főleg a trevisói csapat vezetett. 87-86-nál Gentile mindkét büntetőjét kihagyta, de a tavalyi MVP Draper triplája leperdült, így a vendégek távozhattak győztesen. Győzelmüket nagyban köszönhetik remek büntetőzésüknek (Benetton 25/28, Cedevita 19/28), azon belül is Sani Becirovicnak, aki mind a 10 kísérletét célba juttatta.

Cedevita: Bilan (19), Draper (16/9), Warren (6), Opacak (-), Vukusic (-). Csere: Smodis (17/9), C. Owens (8/3), Bazdaric (7), Car (7), Princ (6).

Benetton: Adrien (13), E. Moore (13/3), Bulleri (12/6), Gentile (9), Scalabrine (4), Csere: Moldoveanu (19/15), Becirovic (12), Cuccarolo (3), De Nicolao (2), Wojciechowski (-).

H-csoport:

Dexia Mons-Hainaut – KK Buducnost Voli 66-53 (16-13, 17-10, 15-11, 18-19)

Mindent egy lapra téve lépett pályára a Dexia, miután a belga együttes számára csak a győzelem volt elfogadható a továbbjutás reményében. A nyeretlen hazaiak bebizonyították, hogy nem volt véletlen a Besiktas kiejtése a selejtezőkben. A Buducsnosztnál többnyire csak Nikola Vucsevics tudta tartani a lépést a hazaiakkal, akik 17-17-es állás után végig őrizték tíz pont feletti előnyüket.

Dexia: W. Carter (15/3), Nivins (12), Singletary (5), R. Taylor (5), Cage (4). Csere: Libert (7/3), Slaughter (6), Foster (5/3), Bellin (5/3), Gorgemans (2).
Buducnost:
Vucevic (18/3), Vitkovac (9/3), J. Anderson (5/3), Krstovic (4), M. Popovic (1). Csere: Dubljevic (8), Milosevic (6), A. Popovic (2), Ivanovic (-), Mihailovic (-).

Alba Berlin – PGE Turow 79-68 (17-10, 17-17, 22-18, 23-23)

Az egész találkozón kiválóan célzó berliniek (a kétpontosokat 58, a triplát 47%-kal dobták) nagyon magabiztos győzelmet arattak. Gordon Herbert edző nem véletlenül tért ki ezúttal is kispadja remek játékára, a Schultze, Simonovic, Idbihi trió 30 ponttal segítette az Albát. A német együttes újabb sikerével szinte a második körben érezheti magát – a második helyért viszont öldöklő harc várható a három 1-2-es mérleggel álló csapat között.

ALBA: B. Taylor (14/6), D. Allen (13), Wood (12/3), Francis (6), Weaver (4). Csere: Simonovic (11/3), Idbihi (10), Schultze (9/9), Schaffartzik (-).