Bajnokok Ligája, 10. forduló - A Monaco az első továbbjutó

Kedden és szerdán lejátszották a Bajnokok Ligája csoportkörének 10. fordulóját - a Szolnok csoportjában a Charleroi ki-ki meccset nyert a Sassari ellen, így az Olaj még nehezebb helyzetben van, mint eddig, a Partizan hosszabbításra kényszerült Lengyelországban, a csoportrangadót pedig a Besiktas nyerte. Megvan az első továbbjutó is az A-csoportban a Monaco személyében. Lássuk, mi történt ebben a körben!

Az E-csoportban a Szolnok Ludwigsburg elleni vereségéről (81-91) már beszámoltunk kedd este - az Olaj 1-9-cel lényegében minden reális esélyét elvesztette a hetedik helyre is, a németek 7-3-mal másodikok. A csoport rangadóján a Besiktas a 28-11-es első negyeddel el is döntötte a dolgokat az AEK Athén ellen, kitűnő csapatmunkát mutattak be a törökök (82-68) - a hazaiak 8-2-vel vezetik a csoportot, a görögök 6-4-gyel a harmadikok. A Spirou a végeredményél sokkal simábban nyert a Sassari ellen, miután a középső két negyedet összesen 36-20-ra hozták, így a végén a 12-19-es negyedik felvonás is belefért (63-57) - borzasztóan fontos meccset nyertek, mert így az 5. helyre reális esélyük maradt, ugyanolyan mérleggel állnak ugyanis a hetedik pozícióban, mint az olaszok az ötödiken (4-6).

A forduló legjobb meccsén a Partizan végig futott a Zielona Gora után, a hazaiak minimális előnyben játszottak a meccs teljes egészében, de a végén Thomas Kelati 4-ből 2 büntetőt is elrontott, Sztefan Bircsevics (19 pont, 11 pattanó, 26 VAL) pedig megbüntette ezt, hosszabbításra mentette a találkozót. A ráadásban felváltva vezettek a felek, a végén pedig 3.6 másodperc elég volt a Partizannak egy pontos játékhoz - Adam Vrabac (16 pont, 19 VAL) 2.5 másodperccel a vége előtt szerezte meg a győztes duplát egy elég komoly védelmi hiba után (80-81). A szerbek ezzel óriási lépést tettek a továbbjutás felé, hiszen 6-4-gyel állnak és 2 meccs előnyük van az ötödikkel szemben 4 fordulóval a vége előtt, a lengyelek 4-6-tal a hatodikok.

Az A-csoportban megvan a mezőny első továbbjutója, miután a francia AS Monaco könnyedén győzte le a Bakken Bearst (105-86) - a franciák az első félidő végén indultak be igazán, onnantól kezdve nem volt kérdés a győzelmük egy pillanatig sem, nyolcan szereztek legalább 10 VAL-t, Dee Bost pedig kiemelkedett közülük is (25 pont, 5 gólpassz, 24 VAL). A Monaco 9-1-gyel lépett tovább, a dánok 1-9-cel csoportutolsók. A Banvit nem tudott átlépni a küszöbön, miután az első negyedet követően meglépett tőlük a Bryon Allen (33 pont, 32 VAL) CEZ Nymburk, igazán közel is csak a harmadik felvonás második felében kerültek ellenfelükhöz (86-75) - a csehek 7-3-mal negyedikek, de három meccs előnyük van az ötödikkel szemben, a törökök pedig 8-2-vel csoportmásodikok.

Az Arisz hozta a kötelezőt az Ironi Nahariyával szemben - az első negyed második felében robbantottak, kérdés nélkül húzták be a sikert (85-58), és ezzel 7-3-mal csoportharmadikok, míg az izraeliek 3-7-tel a hatodik helyen állnak. A német Fraport Skyliners Frankfurt az első félidőben nem igazán tudott a Helios Suns fölé kerekedni, de a harmadik felvonást 27-10-re nyerték a hazaiak, így végül az ő győzelmük sem forgott veszélyben a második félidőben, hiába bukták el az utolsó negyedet (72-62). A szlovének 1-9-cel az utolsó előttiek a csoportban, a németek pedig 4-6-tal az ötödikek, és mivel három meccs hátrányuk van a negyedik helyezettel szemben, így egyértelműen a négy legjobb 5. helyezett továbbjutóra mehetnek rá, de -47-es kosárkülönbségük nem túl biztató.

A B-csoportban egy fokkal sem lett egyszerűbb a helyzet az eheti meccsek után. A Venezia hozta a papírformát a Himik Juzsnyij ellen, igaz, a harmadik negyed után még egál volt az állás (73-59) - az olaszok 7-3-mal másodikok, az ukránok 1-9-cel csoportutolsók és lényegében minden összevetésben elszálltak. A Maccabi Rand Media fontos meccset nyert a Pinar Karsiyaka ellen, itt is az utolsó negyedben dőltek el a dolgok a Patrick Richards (21 pont, 7 pattanó, 5 gólpassz, 30 VAL) vezette izraeliek számára (78-69) - a hazaiak ezzel 4-6-tal hetedikek, de bőven reális esélyük maradt még a továbbjutásra is akár, míg a törökök 6-4-gyel a harmadikok.

A finn Kataja Basket tovább folytatja egészen valószínűtlen menetelését, most a csoportelső Le Mans otthonában diadalmaskodtak, miután az első és a harmadik negyed egál volt, a második és a negyedik felvonást viszont összesen 34-17-re nyerték (57-74). A franciáknál az ex-Albás Ryan Pearson volt az egyik legjobb (14 pont, 5 pattanó, 12 VAL), és a Le Mans 7-3-mal így is az élen áll, az ezúttal Daniel Mullings (22 pont, 10 pattanó, 4 gólpassz, 25 VAL) és Jarekious Bradley (10 pont, 11 pattanó, 6 gólpassz, 24 VAL) vezette vendégek pedig 6-4-gyel a negyedikek. Borzasztóan fontos diadalt aratott a CSM CSU Oradea is, amely első félidőben szerzett előnyét leadta a végjátékra, de 59-59 után ők maradtak higgadtabbak, így nyerni tudtak az Avtodor Szaratov otthonában (59-65) Martin Zeno vezetésével (28 pont, 6 pattanó, 22 VAL) - a románok így 5-5-tel az ötödikek, az oroszok 4-6-tal csak a hatodikok.

A C-csoportban nem sok meglepetés történt. A kör rangadóján az ASVEL az első negyedben szerzett 9 pontos előnye után az első félidőben nagyobb, a második félidőben kisebb különbséggel, de végig vezetett a Neptunas ellen (68-64) - mindkét gárda 8-2-vel áll, a litvánok az első, a franciák a második helyen. A Ventspils hazai pályán 13 ponttal nyerte a középső két felvonást a Muratbey Usak Sportif ellen, így végül nagyobb izgalmak nélkül húzták be a lettek az ütközetet (97-86) - a hazaiak így 5-5-tel a negyedikek, a törökök pedig 3-7-tel állnak a csoport hatodik helyén, két győzelemmel az esetleg még továbbjutást érő ötödik mögött.

Az EWE Baskets Oldenburg főleg a második negyedben építette ki azt az előnyét, amit végig tartani tudott a lengyel Rosa Radom ellen (83-71) - a Maxime De Zeeuw (16 pont, 7 pattanó, 24 VAL) vezette németek 6-4-gyel a harmadikok, míg a lengyelek csak a hetedikek 3-7-es mutatójukkal. A PAOK csak az utolsó negyedben tudta döntésre vinni a Varese elleni meccsét, de Keith Clanton (15 pont, 11 pattanó, 4 szerzett labda, 24 VAL) vezetésével sikerült behúzniuk a győzelmet, ezzel 5-5-tel ott állnak az 5. helyen (jelenleg a legjobb csoportötödikek), az olaszok pedig 2-8-cal csoportutolsók.

A D-csoportban a Tenerife minden negyedet nyerve, borzasztóan simán hozta a Juventus Utena elleni összecsapást, főleg a harmadik negyed közepétől volt szakadéknyi különbség a két fél között (79-57) - a spanyolok 8-2-vel vezetik a csoportot, a litvánok pedig 6-4-gyel a negyedikek, ők is elég biztosnak tűnő pozícióban vannak. Főleg annak köszönhetően van jó helyzetben a Juventus, hogy a Telenet Oostende kikapott a Strasbourgtól (65-66). A belgák a 11 pontos félideji hátrányukat ledolgozták a végjátékra, de Pierre-Antoine Gillet nagyot hibázott - előbb két büntetőből csak egyet dobott be 64-65-nél, a kihagyott egypontos után pedig odaütött Romeo Travisnek. Travis egy büntetőt a helyére rakott, az Oostende pedig két próbálkozásból egyet sem tudott bedobni, így nyertek a franciák, akik 7-3-mal már másodikok, a hazaiak pedig 4-6-tal ötödikek.

Az Avellino gyengén kezdett a Cibona ellen, de 6-11 után csináltak egy 13-0-s rohanást, amivel gyakorlatilag végleg eldöntötték a mérkőzést, onnan már egyetlen pillanatra sem volt szoros a találkozó (75-57) - az olaszok 7-3-mal a harmadikok, a horvátok 3-7-tel a hetedikek. Az "alsóházi rangadót" pedig a Mega Leksz nyerte a Mornar Bar ellen - a második negyed közepétől a negyedik felvonás közepéig elég komoly különbség volt a két fél között, és hiába hajráztak nagyot a montenegróiak, későn kezdtek el zárkózni a szerbekre (60-53) - a Mega Leksz 3-7-tel a hatodik, a Mornar Bar pedig 2-8-cal a nyolcadik.