Bajnokok Ligája, 11. forduló: Már 7 továbbjutó ismert

Az előző körben továbbjutó Monaco mellett az A-csoportból a Banvit és a Nymburk, a C-ből az ASVEL, a D-ből a Tenerife és az Avellino, az E-ből pedig a Besiktas biztosította helyét a Bajnokok Ligája következő körében, a Szolnok mellett pedig a Varese is elszállt a BL-továbbjutás szempontjából. Az Olaj csoportjában a két listavezető könnyed győzelmet aratott, a Sassari-AEK meccset viszont az Ukic - olasz nézők különcsata zárta le. Lássuk, mi történt ebben a körben!

Az E-csoportban az Olaj Partizan elleni vereségéről (77-67) tegnap este beszámoltunk már - a csoport további találkozóitól függetlenül eldőlt, hogy a Szolnok már nem juthat tovább a következő körbe, sehogy nem tud legalább az ötödik helyen végezni, a Partizan viszont 7-4-gyel a harmadik. A csoport két éllovasa borzasztóan sima győzelmet aratott. A Besiktas a Zielona Gora otthonában diadalmaskodott úgy, hogy a félidőben még a lengyelek vezettek 4 ponttal, aztán a második 20 percet 43-22-re nyerték a törökök Michael Thompson (19 pont, 6 gólpassz, 23 VAL) vezetésével (66-84). A Besiktas 9-2-vel vezeti a csoportot és továbbjutott, a Zielona Gora pedig 4-7-tel jelenleg a hatodik.

A Ludwigsburg az első negyed második felében vette át a vezetést a Charleroi ellen, de már 10 perc után 9 ponttal vezettek (26-17), onnantól pedig folyamatosan növelték előnyüket, ami a végére 22 pont lett (88-66) - 8-3-mal a másodikok a németek, és egyetlen győzelemre vagy egy Sassari-vereségre vannak a továbbjutástól, a belgák pedig 4-7-tel a hetedikek, de csak egy győzelemre vannak az ötödik pozíciótól. A csoport utolsó meccsén a Sassari a második negyed elején és végén is meglépett 9 pontra az AEK-től, de a vége szoros lett - a görögök két triplával visszajöttek egyetlen pontra, volt idejük támadni a győzelemért is, de Roko Ukic kilépett az oldalvonalnál, a Sassari pedig behúzta a meccset, így 5-6-tal ötödikek, az AEK pedig 6-5-tel negyedeik. Ide tartozik az a közjáték is, hogy a pályáról kieső Ukicot az egyik helyi néző meglökte, amiből lett egy kis közjáték - a nézőt kivezették, a hazaiak viszont a győzelemnek örülhettek végül.

Az A-csoportban a már az előző közben továbbjutó Monaco egészen a harmadik negyed végéig uralta az Ironi Nahariya elleni meccset. Rövidzárlatukat kihasználta az izraeli csapat, de a végjáték megint a franciáké volt (67-73), akik így 10-1-gyel vezetik a csoportjukat, míg a Nahariya 3-8-cal a hatodik - a csoportelsők és a három legjobb csoportmásodik erőnyerő lesz az egyenes kieséses rendszer első körében, ezért hajt még a gall listavezető. Az alsóházi rangadót a Helios Suns nyerte a Bakken Bears otthonában úgy, hogy a második negyed közepétől végig vezetett a szlovén gárda (68-74) - a vendégek ezzel 2-9-cel a hetedikek, a dánok 1-10-zel a nyolcadikok, de halvány esélyük még maradt az ötödik helyre nekik is.

A CEZ Nymburk az első negyedet még 8 ponttal elvesztette a Frankfurt ellen, de a félidőre fordított, a harmadik negyed közepétől kezdve pedig nem voltak egy kategóriában a németekkel, végül 15 ponttal győztek (87-72) Howard Sant-Roos vezetésével (27 pont, 6 pattanó, 31 VAL). A hazaiak ezzel tovább is jutottak, hiszen 8-3-as mérleggel a harmadikok, míg a Frankfurt 4-7-tel az ötödik három fordulóval a csoportkör vége előtt.

A játéknap legnagyobb meccsét a Banvit és az Arisz játszotta. A törökök gyakorlatilag végig vezettek, de 73-78-ról nekik kellett egyenlíteni az utolsó 50 másodpercben. A ráadásban vezettek 93-84-re is egy perccel a vége előtt, de a kiírás történetének legnagyobb fordítását mutathatta volna be az Arisz Michael Jenkins és Tadija Dragicsevics vezetésével, hiszen 25 másodperccel a vége előtt már a görögök vezettek (93-94). Ekkor jött azonban Gediminas Orelik, aki 1.7 másodperc alatt bevágott egy nehéz duplát - ezzel győzött a Banvit (95-94), akiknél Furkan Korkmaz sallang nélkül (20 pont), Jordan Theodore viszont az egész statlapot megtöltve (22 pont, 4/15 mezőny, 13/15 büntető, 14 gólpassz, 6 pattanó, 8 eladott labda, 3 szerzett labda) jutottak el 24-24 VAL-ig. A törökök 9-2-vel a második helyen állnak és továbbmentek, a görögök pedig 7-4-gyel a negyedikek és egy győzelemre vagy egy Frankfurt-vereségre vannak attól, hogy szintén a következő körbe jussanak.

A B-csoportban a Le Mans a második negyed elején meglépett a CSM CSU Oradea otthonában, de a nagyváradi együttes a harmadik negyed végére visszajött 3 pontra. A franciák ezt követően robbantottak újra, 28-12-re hozták a záró 10 percet, így simán nyerték a meccset is végül (60-79) - az ex-fehérvári Ryan Pearson 12 ponttal (3 pattanó, 9 VAL) járult hozzá a sikerhez. A Le Mans 8-3-mal csoportelső, és egyetlen győzelemre vagy Maccabi Rand Media-vereségre vannak a továbbjutástól, míg a Nagyvárad 5-6-tal a hatodik jelenleg. A Pinar Karsiyaka 16-0-val kezdte az Avtodor Szaratov elleni meccset, és bár az első félidő végén kicsit kiengedtek, így is magabiztos győzelmet arattak (78-65) DaJuan Summers (23 pont, 11 pattanó, 28 VAL) vezetésével - a törökök 7-4-gyel a másodikok, míg az oroszok 4-7-tel csak a hetedikek, de még van esélyük továbbjutni.

A Maccabi Rand Media nagyon fontos és összességében sima sikert aratott az Umana Reyer Venezia ellen (79-61) - egyáltalán nem forgott veszélyben a győzelmük, Javon McCrea pedig a forduló egyik legjobb produkcióját nyújtotta (24 pont, 13 pattanó, 36 VAL). Az izraeliek így 5-6-tal az ötödikek, míg az olaszok 7-4-gyel már csak a harmadikok, ott borzasztóan sűrű még a mezőny. A Venezia botlását viszont nem tudta kihasználni a finn Kataja Basket, amely az eddigi eredményei után meglepetésre nagyon sima vereséget szenvedett hazai pályán a Himik Juzsnyijtól (61-76) - a harmadik negyed második felétől teljes csődöt mondtak a hazaiak, a vendégek 41-23-ra nyerték a második félidőt Volodymyr Koniev (19 pont, 12 pattanó, 25 VAL) vezetésével. A Kataja Basket még mindig a negyedik 6-5-tel, de nagy esélyt szalasztott el, az ukránok pedig 2-9-cel továbbra is csoportutolsók, lényegében csak matematikai esélyük van a továbblépésre.

A C-csoportban is van már továbbjutó, miután az ASVEL a második negyed kezdetétől fogva végig vezetett a PAOK ellen, a záró felvonásban pedig bebiztosították sikerüket (70-67) - a franciák ezzel 9-2-vel állnak az első helyen, míg a görögök 5-6-tal az ötödikek. A Neptunas Klaipeda nem tudott továbblépni egyelőre - a litvánok hazai pályán fogadták az EWE Baskets Oldenburg csapatát, és bár az utolsó negyedet megnyerték 27-17-re, többször is megközelítették a németeket 1 pontra, de egyenlíteni vagy fordítani nem sikerült már (69-73). A litvánok ezzel 8-3-mal a másodikok, a németek pedig 7-4-gyel a harmadikok, mindkét alakulatnak jó esélye van a továbbjutásra.

Fontos mérkőzést nyert meg a Ventspils a Varese otthonában (82-88) - itt gyakorlatilag esélye nem volt a hazaiaknak a végeredmény viszonylagos szorossága ellenére sem, a második negyed második felében végleg elléptek a vendégek a sokoldalú Folarin Campbellnek köszönhetően (16 pont, 7-7 pattanó és gólpassz). A lettek 6-5-tel a negyedikek, míg a Varese 2-9-cel csoportutolsó, és az olaszok az Olaj mellett a másik csapat, amelynek matematikai esélye nincs már a továbblépésre, mivel oda-vissza kikaptak az ötödik PAOK-tól. A Muratbey Usak Sportif egy kiegyenlített első félidő után 21 pontot vert a Rosa Radomra a második 20 percben (96-76), így a törökök 4-7-tel a hatodikok, a lengyelek pedig 3-8-cal nehéz helyzetbe kerültek a hetedik helyen. A hazaiak legjobbja, Zach Auguste lett egyébként a forduló legértékesebb játékosa (31 pont, 14 pattanó, 36 VAL).

A D-csoportban ketten mentek tovább egyelőre. Az Iberostar Tenerife az első három negyedet elvesztette a Strasbourg otthonában, de nagyon szoros volt a csata, a végjátékban pedig fordítottak - végig futottak szinte az eredmény után, de Davin White hármasára már nem jött francia válasz (72-75). A spanyolok így 9-2-vel csoportelsők, a franciák pedig 7-4-gyel harmadikok, de ők is egy győzelemre vagy egy Cibona-vereségre vannak a továbblépéstől. A Sidigas Avellino az első negyed végén 8 ponttal meglépett a Telenet Oostende otthonában, és onnantól kezdve gyakorlatilag végig vezettek, hiába próbáltak meg hajrázni a vendéglátók (73-78) - az olaszok 8-3-mal másodikok és a Tenerife mellett biztosították helyüket a legjobb 24 között, míg a belgák 4-7-tel az ötödikek jelenleg.

A Juventus Utena fontos, de kötelező meccset húzott be a Mega Leksz ellen - a negyedik negyed elején megléptek a hazaiak, és bár 78-76-ra visszajöttek még a vendégek, nem volt már elég idejük, faultolniuk kellett, a büntetőket pedig jól dobták a litvánok (85-78). A Juventus ezzel 7-4-gyel a negyedik, és ők is egy győzelemre vagy egy Cibona-vereségre vannak a továbblépéstől, míg a szerbek 3-8-cal a hetedikek. A Cibona annak köszönhetően maradt a mérleg nyelve (valószínűleg még nagyjából egy hétig), hogy a Mornar Bar otthonában győzni tudtak - 10 ponttal elbukták az első negyedet, de a harmadik negyed második felétől kezdve már ők játszottak előnyben, ott el is döntötték a mérkőzést (81-92). A horvátok így 4-7-tel a hatodikok, a Mornar Bar pedig sereghajtó ebben a nyolcasban 2-9-cel.