Bajnokok Ligája, 14. forduló - Vége a csoportkörnek

Kedden és szerdán lejátszották a Bajnokok Ligája csoportkörének utolsó, 14. fordulóját, így kialakult a legjobb 24 mezőnye a 8 erőnyerő csapattal, illetve a 8, a nemzetközi kupaidényt a FIBA Europe Cupban folytató gárdával. Lássuk, mi történt az utolsó körben, illetve kik hol küzdenek tovább.

Az E-csoportban a Szolnok hosszabbításos, Charleroi elleni veresége (92-87) mellett az AEK legyőzte a Zielona Gorát (71-64), méghozzá eléggé magabiztosan, az is belefért, hogy 10 ponttal elbukták az utolsó negyedet. A görögök maradtak másodikok (9-5), de nem lettek kiemeltek, míg a lengyeleknél már eldőlt, hogy hetedik helyen végeznek, ők a FIBA Europe Cupban még folytatják azért.

A Besiktas Vladimir Stimac (17 pont, 12 pattanó, 26 VAL) vezetésével egy jó meccsen verte a Ludwigsburgot - bár a törökök szinte végig előnyben játszottak, de nem túl nagy fórban, a végén pedig egy pontra feljöttek a németek, de fordítani már nem tudtak (88-85). A Besiktas már a forduló előtt is biztos csoportelső volt (12-2), a Ludwigsburg így negyedik lett (8-6) - a törökök egyébként a csoportkör legjobb produkcióját nyújtották 12-2-es mérleggel és +128-as kosárkülönséggel. A Sassari jutott tovább a Partizan ellen - már a második negyed után 9 ponttal vezettek, de a vendégek 10-0-val nyitották a harmadik negyedet, innentől kezdve viszont végig sokkal jobban játszottak az olaszok (99-85). A szerbek így harmadikok lettek (8-6), a Sassari pedig 7-7-tel továbbment csoportötödikként is.

14. forduló

AEK Athén (9-5) - Stelmet Zielona Gora (4-10)  91-84
Besiktas Sompo Japan (12-2) - MHP Riesen Ludwigsburg (8-6)  88-85
Proximus Spirou Charleroi (6-8) - Szolnoki Olaj KK (2-12)  92-87 hosszabbítás után
Banco di Sardegna Sassari (7-7) - Partizan (8-6)  99-85

Az E-csoport végeredménye

1. Besiktas Sompo Japan        12-2  +128 (továbbjutott a 16 közé)
4. AEK Athén                            9-5    +115 (továbbjutott a 24 közé)
3. Partizan                                8-6     -8 (továbbjutott a 24 közé)
2. MHP Riesen Ludwigsburg     8-6    +92 (továbbjutott a 24 közé)
5. Banco di Sardegna Sassari  7-7     -9 (továbbjutott a 24 közé)
7. Proximus Spirou Charleroi    6-8     -73 (FIBA Europe Cup)
6. Stelmet Zielona Gora           4-10    -64 (FIBA Europe Cup)
8. Szolnoki Olaj KK                  2-12   -181

Az A-csoportban az egyik fontos meccsen a Banvit tükörsimán nyert a Bakken Bears otthonában (68-92) úgy, hogy már az első negyedet 15 ponttal hozták Jordan Theodore (16 pont, 12 gólpassz, 5 szerzett labda, 26 VAL) vezetésével. A törökök ezzel biztosították csoportmásodik helyüket és erőnyerő státuszukat (11-3), a dánok egy győzelemmel csoportutolsóként végeztek (1-13). A Frankfurt az Ironi Nahariyát verte lényegében a harmadik negyed második felében (81-64), így a németek lettek 7-7-tel a csoportötödikek, és tovább is mentek, az izraeliek pedig 5-9-cel hatodikként FIBA Europe Cupoznak.

A másik két mérkőzésnek így lényegében semmi tétje nem volt. A Monaco a második félidőben lépett a gázpedálra az Arisz ellen, végül nagyobb nehézségek nélkül győztek (80-66) - a franciák csoportelsők lettek, és a Besiktas mellett övék volt a második legjobb mutató (12-2, +115), a görögök 8-6-tal negyedikek helyen végeztek. A CEZ Nymburk pedig a Banvit miatt hiába verte a Helios Sunst (57-67) a második negyedtől kezdve végig vezetve, az utolsó több mint 5 percben pontot sem dobva, 10-4-gyel így is csak csoportharmadikok lettek - a szlovének 2-12-vel hetedik helyen végeztek, de nem jutottak be a FIBA Europe Cupba sem.

14. forduló

Fraport Skyliners Frankfurt (7-7) - Ironi Nahariya (5-9)  81-64
AS Monaco (12-2) - Arisz (8-6)  80-66
Bakken Bears (1-13) - Banvit (11-3)  68-92
Helios Suns (2-12) - CEZ Nymburk (10-4)  57-67

Az A-csoport végeredménye

1. AS Monaco                          12-2   +115 (továbbjutott a 16 közé)
2. Banvit                                   11-3    +120 (továbbjutott a 16 közé)
3. CEZ Nymburk                       10-4    +119 (továbbjutott a 24 közé)
4. Arisz                                      8-6    +86 (továbbjutott a 24 közé)
5. Fraport Skyliners Frankfurt  7-7      -6 (továbbjutott a 24 közé)
6. Ironi Nahariya                       5-9     -22 (FIBA Europe Cup)
7. Helios Suns                         2-12    -113
8. Bakken Bears                      1-13   -300

A B-csoportban gyakorlatilag az összes meccs jelentőséggel bírt. Az Avtodor Szaratov nagy győzelmet hozott a már biztos csoportelső Le Mans otthonában (81-85) - 13 ponttal elbukták a második negyedet az oroszok, de a forduló MVP-nek választott Nick Minnerath (28 pont, 7 pattanó, 27 VAL) vezetésével a negyedik negyed második felére fordítottak és győztek is, Ryan Pearson pontatlan volt egyébként a túloldalon (10 pont, 6 pattanó, 2 VAL). A Szaratov ezzel a győzelemmel 7-7-tel csoportnegyedik lett és továbbjutott, a Le Mans 9-5-tel lett csoportelső. A Maccabi Rand Media is megcsinálta, amit meg kellett a Himik Juzsnyij otthonában (60-69), a második negyed kezdetétől végig megvolt a megnyugtató előnyük. Az izraelik így 7-7-tel csoportötödikként végeztek és továbbléptek, míg az ukránok 3-11-gyel lettek nyolcadikok.

A másik két 6-7-tel álló gárda közül a Kataja Basketnek nem sikerült a bravúr, hiába kezdték jobban a Pinar Karsiyaka elleni összecsapást (73-83) - 64-64-nél még egál volt a meccs, de a hazaiakból túl sok erőt vett ki a visszakapaszkodás, hiába volt nagyon jó Daniel Mullings (27 pont, 8 pattanó, 30 VAL). A finnek így 6-8-cal csak hetedikek lettek, de a FIBA Europe Cupban folytatják így is, mint messze a legjobb hetedik helyezett együttes, míg a törökök 9-5-tel harmadik helyen végeztek. Triplaholtverseny lett az élen, mivel a Venezia legyőzte a Nagyváradot (89-78), itt gyakorlatilag nem volt kérdés a győztes kiléte egy pillanatig sem. Az olaszok 9-5-tel másodikok lettek, de erőnyerők nem, a románok pedig 6-8-cal a hatodikok pozícióban zártak.

14. forduló

Le Mans Sarthe Basket (9-5) - Avtodor Szaratov (7-7)  81-85
Kataja Basket (6-8) - Pinar Karsiyaka (9-5)  73-83
Himik Juzsnyij (3-11) - Maccabi Rand Media (7-7)  60-69
Umana Reyer Venezia (9-5) - CSM CSU Oradea (6-8)  89-78

A B-csoport végeredménye

1. Le Mans Sarthe Basket   9-5   +91 (továbbjutott a 16 közé)
2. Umana Reyer Venezia     9-5    +3 (továbbjutott a 24 közé)
3. Pinar Karsiyaka               9-5    +83 (továbbjutott a 24 közé)
4. Avtodor Szaratov             7-7     +43 (továbbjutott a 24 közé)
5. Maccabi Rand Media       7-7     -4 (továbbjutott a 24 közé)
6. CSM CSU Oradea           6-8     -88 (FIBA Europe Cup)
7. Kataja Basket                  6-8     -40 (FIBA Europe Cup)
8. Himik Juzsnyij                  3-11    -96

A C-csoportban is triplaholtverseny lett az élen. Az ASVEL kikapott a Muratbey Usak Sportif otthonában (70-58), ráadásul az egál első 20 perc után a második félidőben esélyük sem volt Rolands Freimanisék (23 pont, 10 pattanó, 23 VAL) ellen a franciáknak. A törökök így 5-9-cel hatodikok lettek és FIBA Europe Cupoznak, míg a franciák 10-4-gyel megnyerték a csoportot. A Neptunas a végeredménynél sokkal simábban nyert a Rosa Radom otthonában (65-71) - a litvánok is 10-4-gyel végeztek, de csak a második helyen, így is erőnyerők lettek azonban, a lengyelek viszont 3-11-gyel a csoport utolsó helyét tudták csak megkaparintani.

Az Oldenburg is megcsinálta, amit meg kellett csinálnia, legyőzték a Varesét, méghozzá kategória különbséggel (78-53), de a németek jöttek ki a legrosszabbul a hármas holtversenyből, 10-4-es mérleggel csak harmadikok lettek, így játszaniuk kell már az első körben is - a Varese 4-10-zel és -142-es kosárkülönbséggel még a FIBA Europe Cupba sem tudott továbbjutni a hetedik helyen. A PAOK pedig egy 30-as zakót mért a Ventspilsre (54-84) - a görögök és a lettek is 7-7-tel végeztek így, előbbiek a negyedik, utóbbiak az ötödik pozícióban, de mindketten továbbmentek.

14. forduló

EWE Baskets Oldenburg (10-4) - Openjobmetis Varese (4-10)  78-53
Rosa Radom (3-11) - Neptunas Klaipeda (10-4)  65-71
Ventspils (7-7) - PAOK (7-7)  54-84
Muratbey Usak Sportif (5-9) - ASVEL (10-4)  70-58

A C-csoport végeredménye

1. ASVEL Lyon-Villeurbanne  10-4   +98 (továbbjutott a 16 közé)
2. Neptunas Klaipeda            10-4   +87 (továbbjutott a 16 közé)
3. EWE Baskets Oldenburg   10-4   +62 (továbbjutott a 24 közé)
4. PAOK                                 7-7   +11 (továbbjutott a 24 közé)
5. Ventspils                            7-7   +34 (továbbjutott a 24 közé)
6. Muratbey Usak Sportif       5-9    -48 (FIBA Europe Cup)
7. Openjobmetis Varese        4-10   -117
8. Rosa Radom                    3-11   -127

A D-csoportban az Avellinóval kapcsolatban volt a legnagyobb kérdés, hogy tudnak-e nyerni, és egy végig szoros találkozón tudtak is a Juventus Utena ellen (71-64) Kyrylo Fesenko (14 pont, 12 pattanó, 26 VAL) vezetésével. Az olaszok így 10-4-gyel csoportmásodikok és erőnyerők lettek, a litvánok pedig 8-6-tal a negyedik helyen mentek tovább. A csoportot a Tenerife nyerte, miután legyőzték a Mega Lekszet minden megerőltetés nélkül (73-98) - a spanyolok 11-3-mal lettek az elsők, míg a szerbek 4-10-zel a hetedik helyen végeztek, de -96-os kosárkülönbségük miatt nem jutottak tovább a FIBA Europe Cupba sem.

Az Oostende a második negyed közepétől kezdve végig vezetett a Cibona otthonában, és végül nyertek is a belgák (71-77), hiába volt pazar a horvátoknál Scottie Reynolds (15 pont, 11 gólpassz, 28 VAL). Az Oostende 6-8-cal lett az ötödik, a Cibona 5-9-cel a hatodik, de lényegtelen volt a végeredmény, mert a belgák lettek a legrosszabb csoportötödikek, így mindkét gárda a FIBA Europe Cupban folytatja. A Strasbourg pedig bár a második negyed közepétől vezetett a Mornar Bar otthonában, csak a negyedik felvonásban tudta eldönteni végleg a maga javára a meccset (70-83). A franciák így harmadikként mentek tovább (9-5), a bosnyákok pedig 3-11-gyel lettek az utolsók.

14. forduló

Sidigas Avellino (10-4) - Juventus Utena (8-6)  74-64
Mega Leksz (4-10) - Iberostar Tenerife (11-3)  73-98
Mornar Bar (3-11) - SIG Strasbourg (9-5)  70-83
Cibona Zagreb (5-9) - Telenet Oostende (6-8)  71-77

A D-csoport végeredménye

1. Iberostar Tenerife    11-3   +187 (továbbjutott a 16 közé)
2. Sidigas Avellino        10-4   +87 (továbbjutott a 16 közé)
3. SIG Strasbourg        9-5    +92 (továbbjutott a 24 közé)
4. Juventus Utena        8-6     -30 (továbbjutott a 24 közé)
5. Telenet Oostende     6-8     +4 (FIBA Europe Cup)
6. Cibona Zagreb         5-9     -73 (FIBA Europe Cup)
7. Mega Leksz             4-10      -96
8. Mornar Bar              3-11     -171

A legjobb 16 közé jutott együtteseknek nem kell az első egyenes kieséses körben játszaniuk, a többieknek igen. A sorsolásra holnap délután 14:00-kor kerül sor.