Bajnokok Ligája, 5. forduló: Őrült végjáték Szardínián

A Bajnokok Ligája csoportkörének 5. fordulóját játszották le kedden és szerdán - az Olaj csoportjában az AEK újfent bukott, ezúttal a Ludwigsburg otthonában, a Charleroi bombameglepetést okozott Belgrádban, a Besiktas pedig őrült végjátékot nyert a Sassari otthonában.

Az E-csoportban az Olaj 83-63-as, Stelmet Zielona Gora elleni veresége volt a legsimább meccs, emellett viszont kifejezetten jó és nagy meglepetéseket hozó találkozók is voltak. A Partizan például gyakorlatilag a 6. perctől kezdve csak futott a Charleroi után Belgrádban, végül tükörsimán kaptak ki a szerbek 84-70-re az ebben az idényben mind a nemzetközi, mind a hazai porondon pocsékul szereplő belgáktól. Az AEK Athén 8-0-val kezdett Németországban a Ludwigsburg ellen, de a második negyed elején átvették a vezetést a hazaiak, és nem is engedték azt ki a kezükből. Igazán közel is csak a harmadik negyed elején és a 39. perc végén kerültek a görögök ellenfelükhöz, de a végén nem volt esélyük a fordításra (72-67). A kör legjobb meccsét is ebben a csoportban játszották - a Sassari a Besiktast fogadta, és egy végig kiegyenlített első félidő után szinte a teljes második 20 percet végigvezették az olaszok. Kevesebb mint 2 perccel a vége előtt 72-63 volt az állás a hazaiaknak, innen egyenlített a török gárda, Szavanovics viszont válaszolt a túloldalon 6 másodperccel a vége előtt (74-72). Túl korán, mert Kyle Weemsnek volt még ideje egy triplára úgy is, hogy az olaszok előtte faultotak egyet, győzött ezzel és továbbra is hibátlan a Besiktas (74-75).

Az A-csoportban a Monaco 6-0-lal nyitott a Banvit vendégeként, de a hazaiak gyorsan átvették a vezetést, és bár a félidőben még szoros volt az állás, a harmadik negyedben eldöntötték a találkozót a vendéglátók Gediminas Orelik (25 pont, 29 VAL) vezetésével (79-65). A CEZ Nymburk 30-15-tel nyitott az Arisz ellen, és bár a görögök a harmadik negyed derekán, valamint a 38. percben megközelítették őket (utóbbi esetben 2 pont volt csak a távolság 79-77-nél), egyenlíteni és fordítani nem tudtak, győztek tehát a csehek (87-79), akiknél újfent Howard Sant-Roos volt a legjobb (23 pont, 8 pattanó, 4 gólpassz, 29 VAL). A Bakken Bears szoros első másfél negyed után a második felvonás végén nagyobb előnyt szerzett magának, 10 ponttal vezettek a félidőben. El nem dőlt ettől függetlenül a találkozó, a Frankfurt 63-65-nél vezetett is a 38. percben, innentől kezdve viszont csak egy csapat volt a pályán, nyertek a dánok (71-65) - DeVaughn Akoon-Purcell a forduló egyik legjobb egyéni teljesítményét hozta (24 pont, 7 pattanó, 30 VAL). Az Ironi Nahariya pedig gyakorlatilag végig vezetett a Helios Suns ellen, bár nagy különbség csak a meccs legvégén alakult ki (76-61).

A B-csoportban simább összecsapásokat rendeztek többnyire. A Kataja Basket előző heti csodájából nem tartott ki erre a hétre. A finneket főleg a második negyedben mosta le a Venezia a pályáról (9-24), így végül simán nyertek az olaszok (68-92) kiváló csapatmunkával - a vendégeknél öten dobtak 11 és 14 pont között, és hatan értek el 12-16 VAL-t. A Le Mans 12-0-lal kezdett a Pinar Karsiyaka otthonában, és bár kétszer megközelítették őket a törökök a második és a harmadik negyed elején, rajt-cél győzelmet arattak a franciák - Ryan Pearson ezúttal sem játszott. Az Avtodor Szaratov egy egál első negyed után 18 pontot vert 20 perc alatt a Maccabi Rand Mediára Izraelben, és végül simán diadalmaskodott (74-98) a forduló MVP-jének választott Nick Minnerath (39 pont, 8 pattanó, 40 VAL) vezetésével. A csoport egyetlen szorosabb találkozóját a CSM CSU Oradea és a Himik Juzsnyij játszotta - a románok a meccs második negyedében vették át a kezdeményezést és a vezetést, végig náluk volt az előny. Az utolsó perc elején jöttek vissza az ukránok egyetlen pontra, volt esélyük a vezetés megszerzésére és a végén az egyenlítésre is, de mindkétszer hibáztak, így győzött a Nagyvárad (69-66).

A C-csoportban csoportban az ASVEL nyert a legkönnyebben - ők hullámzó és szoros első félidő után a harmadik negyed második felében léptek el a Ventspilstől igazán, végül simán győztek (83-68) a nagyon hatékony Darryl Watkins (10 pont, 12 pattanó, 28 VAL) vezetésével. A PAOK gyakorlatilag az elejétől kezdve vezetett a Neptunas Klaipeda otthonában, aztán 56-60 után teljesen leálltak a görögök az utolsó 6 percre, csinált egy 12-0-t a Neptunas, ezzel győzött és továbbra is hibátlan (68-63) - az egyetlen ilyen a mezőnyben a Besiktas mellett. A Muratbey Usak Sportif és az EWE Baskets Oldenburg rettenetesen hullámzó összecsapást vívtak egymással - a törökök 20-13-ra nyerték az első negyedet, a középső kettőt viszont 23 ponttal bukták el. Innen is volt visszaút a hazaiak számára, az utolsó perc kezdetén 60-61-re visszajöttek, és labdájuk is volt a vezetés átvételére, de már csak a németek szereztek pontot, így övék lett a siker is (60-65). A Varese pedig hiába szerzett 5 pontos előnyt a félidőre, rögtön a harmadik negyed elején átengedték a vezetést a Rosa Radomnak, a lengyelek pedig maguknál tartották azt végig (62-69).

A D-csoportban az Avellino végig vezetett a feldobástól kezdve a Mornar Bar ellen, szoros is csak a harmadik negyed elején lett a találkozó (67-76) - a győztesnél újfent Joe Ragland vitte a prímet (22 pont, 8 pattanó, 7 gólpassz, 24 VAL), míg a vesztesnél Cole Dickerson 3 ponttal, valamint 2-2 pattanóval és gólpasszal zárt (5 VAL). A Juventus Utena a második negyed elejét leszámítva kategóriakülönbséggel verte a Cibonát (104-82) hét darab 10 pont fölötti teljesítménynek köszönhetően. Az első három fordulóban ellenállhatatlan Tenerife még egy szoros meccset elbukott a Strasbourg elleni hosszabbításos mérkőzés után, ezúttal a Rasztko Katics (21 pont) vezette Telenet Oostende otthonában kapituláltak a spanyolok (66-62). Az első félidőben szinte végig a Mega Leksz vezetett az előbb említett Strasbourg otthonában, ám a fordulás után átvették a kezdeményezést a franciák, és végülis magabiztosan győztek (68-59).