Bajnokok Ligája, 9. forduló: A Partizan megverte a Besiktast

Kedden és szerda lejátszották a Bajnokok Ligája csoportkörének 9. fordulóját. Az Olaj csoportjában a Besiktas ezúttal vereséget szenvedett Belgrádban, az AEK és a Ludwigsburg viszont nem hibáztak - az A-jelű nyolcasban a Banvit és a Monaco 1-1 győzelemre vannak attól, hogy hivatalosan is bejussanak a következő körbe. Lássuk, mi történt ezen a héten!

Az E-csoportban arról volt szó kedd este, hogy a Szolnoki Olaj KK Vojvoda Dávid nélkül is szépen tartotta magát, de a Dinamo Sassari lenyomta a magyar bajnokot a végén (97-88), így az olaszok ott vannak a sűrűjében 4-5-ös mérleggel. A Ludwigsburg 27-13-ra nyerte az első negyedet a Zielona Gora ellen, ez pedig meghatározta a teljes mérkőzést, a németek ugyanis végig magabiztos előnyben kosaraztak a 22 pontig és 7 gólpasszig (30 VAL) jutó Lukas Koszarek minden igyekezete ellenére (87-77) - a hazaiak 6-3-mal üldözik a Besiktast, a lengyelek 4-5-tel a középmezőnyben vannak. A lengyeleknél James Florence 17 perc alatt 7 pontot szerzett (4 VAL).

Az AEK Athén is hasonló forgatókönyv szerint verte a Charleroi-t, miután 27-12-re nyerték az első 10 percet, majd 21 ponttal vezettek félidőben (89-69) - Michael Dixon 23 pontig jutott, de hatan is elértek 11 VAL-ig a görögöknél, akik 6-3-mal a Top3-ban vannak, a Charleroi pedig az utolsó előtti (3-6). A Partizan-Besiktas rangadó első három negyedében lényegében végig fej-fej mellett haladtak a csapatok, az utolsó játékrészt viszont 22-7-re hozták a szerbek (86-71) - a hazaiak legjobbja, Novica Velicskovics lett a forduló MVP (20 pont, 5 pattanó, 21 VAL). A belgrádi alakulat pedig 5-4-gyel a negyedik helyen áll már, a Besiktas 7-2-vel még mindig vezeti a csoportot.

Az A-csoport két favoritja közül a Banvit az első negyed végétől kezdve folyamatosan lépett el a Frankfurttól, végül egészen magabiztosan nyertek a törökök (86-71). A Monaco nagyon hasonló forgatókönyv alapján vezetett a Helios Suns otthonában, de az utolsó negyedben, 37-53 után futott egy 11-0-t a szlovén együttes, így a végjátékot viszonylag szorossá tudták tenni, fordítaniuk viszont nem sikerült (59-63). A franciák és a törökök 8-1-gyel állnak, és mivel az 5-6. helyen már csak 3-3 győzelmet számláló együttesek foglalnak helyet, így a két éllovas egyetlen sikerre van attól, hogy matematikailag is biztosítsa helyét a legjobb 24 között - azt is hozzá kell tenni, hogy a csoportelsők és a három legjobb csoportmásodik azonnal a legjobb 16 közé megy, nem mindegy tehát a sorrend és a mérleg sem.

Az Arisz három és fél negyedig szoros találkozót játszott a Bakken Bears otthonában, de a negyedik felvonás elején elléptek ellenfelüktől (78-92) - a görögök 6-3-mal is csak a negyedikek, de három győzelemmel előzik meg az ötödik helyezettet, a dánok pedig elszálltak 1-8-as mérlegükkel. A CEZ Nymburk nem igazán tudott komolyabb előnyt kialakítani az Ironi Nahariya otthonában, de a második félidőben végig vezettek, nem volt esélye a fordításra az izraelieknek (83-86) - a csehek 6-3-mal a harmadikok, míg az izraeliek lényegében már csak a FIBA Europe Cupért küzdenek a 6. helyen 3-6-os mutatóval.

A B-csoportban az utolsó helyezett Himik Juzsnyij a csoportelső Le Mans-t fogadta, és ennek megfelelően alakult a találkozó, a második negyed felétől lényegesen jobban játszottak a franciák (59-82) - a győztesnél Ryan Pearson is a legjobbak között volt (13 pont, 15 VAL), a Le Mans pedig így 7-2-vel továbbra is vezeti a nyolcast. A Pinar Karsiyaka Venezia elleni ütközete nagy rangadónak indult, de az olaszok főleg a második félidőben teljesen összeestek, óriási zakót kaptak (99-59), így mindkét gárda 6-3-as mérleggel üldözi a gallokat - a törököknél ki kell emelni a forduló csapatába is bekerülő J'Covan Brownt (36 pont, 35 VAL).

A Kataja Basket nagyon fontos meccset nyert meg a Avtodor Szaratov ellen - a mérkőzés nagy részében a finnek vezettek, de 74-75 után döntötték el az összecsapást egy 12-0-s szakasszal. A győztesnél Teemu Ranniko volt most a vezér (26 pont, 10 gólpassz, 29 VAL) - a forduló után csapata 5-4-gyel, az oroszok pedig 4-5-tel állnak. Szintén fontos ütközetet vívott egymással a CSM CSU Oradea és a Maccabi Rand Media. Óriási hullámzások voltak a találkozón, az első félidő végefelé egyszer már vezető, de általában az ellenfél után rohanó izraeliek a negyedik negyedben átvették az irányítást, 53-45 után ők futottak egy 15-0-s szakaszt, de 59-64 után az utolsó két és fél percben pontképtelenek voltak, így egy 10-0-val visszavette előnyét és győzött a Nagyvárad. A románok legjobbja Sean Denison volt (14 pont, 10 pattanó, 5 gólpassz, 31 VAL), és így az Oradea 4-5-tel még nagyon jó pozícióban van, a Maccabi lépéshátrányba került (3-6).

A C-csoportban az ASVEL szinte végig vezetett az Oldenburg ellen, de a harmadik negyed végén, és a negyedik felvonás elején döntötték el az összecsapást, 52-52 után futottak egy 15-0-s szakaszt. A franciák ezzel másodikak (7-2), de a németek sincsenek rossz helyzetben a harmadik helyen (5-4). A Muratbey Usak Sportif a második és a harmadik negyedben komolyabb előnyben volt, de a záró felvonásban fej-fej mellett haladtak a PAOK-kal. A végén két büntetőt is kihagytak egypontos előnynél, a görögök dobtak egy triplát, de épphogy időn túl, visszavonták a játékvezetők a kosarat, így győzött a házigazda (78-77) - a vendéglátók 3-6-tal megtartották továbbjutási esélyeiket, a PAOK pedig küzdhet a továbbjutásért (4-5).

A Rosa Radom végig jobban játszott a Ventspilsnél az első félidőben, 8 pontos fórjukat viszont a harmadik negyedben ledobták, 30-11-re nyerte azt a szakaszt a lett gárda, amely el is döntötte ebben a periódusban a meccset (63-79) - a lettek 4-5-tel, a lengyelek 3-6-tal állnak a tabellán. A csoportutolsó Varese kicsit több mint egy negyedig tudta szorossá tenni a Neptunas elleni találkozóját, a középső két felvonást összesen 19 egységgel nyerték a litvánok, akik könnyedén húzták be a diadalt (67-86) - a vendégek 8-1-gyel vezetik a csoportot, és nem állnak sokkal rosszabbul, mint az A-csoportban a Monaco-Banvit duó, az olaszok lényegében elszálltak (1-8).

A D-csoportban a Tenerife és a Mornar Bar között kategória-különbség volt a második negyed közepétől kezdve, a Jorgosz Bogrisz (22 pont, 5 pattanó, 27 VAL) vezette spanyoloknak még egy 6 ponttal elbukott utolsó 10 perc is belefért (72-89) - a Tenerife 7-2-vel vezeti a csoportot, a montenegrói alakulat 2-7-tel csoportutolsó. A Juventus Utena gyakorlatilag végig vezetett az Oostende ellen, a harmadik negyedben pedig el is döntötték a találkozót (81-71) - a litvánok 6-3-mal ott vannak a 2-4. helyeken, a belgák 4-5-tel az ötödikek.

Tripla holverseny azért van a Tenerife mögött, mert a Strasbourg legyőzte az Avellinót, leginkább a 21-8-ra megnyert második negyednek köszönhetően, onnan nem tudott igazán közel kerülni hozzájuk az olasz együttes (63-57) - mindkét klub 6-3-mal áll a Juventusszal holtversenyben. A Cibona a második negyed közepén még hátrányban volt a Mega Leksszel szemben, de a középső két felvonást összesen 19 ponttal nyerték a horvátok, akik ezt követően már könnyedén húzták be a győzelmet (87-77). A hazaiaknál Nik Slavica egészen kiváló produkciót nyújtott (25 pont, 9 pattanó, 5 gólpassz, 32 VAL), a Cibona pedig 3-6-tal még megőrizte minimális esélyét a továbbjutásra - a szerbek 2-7-tel az utolsó előttiek.