EC 1. forduló: Eredmények, érdekességek

A héten elrajtolt az EuroChallenge sorozat 2012/13-as szezonja, melynek első fordulójában 16 mérkőzést rendeztek. Írásunkban ismertetjük az eredményeket, kitérünk több érdekességre, valamint megemlékezünk a legjobb teljesítményekről. A honi kosárbarátok rengeteg ismerős nevet fedezhetnek fel, hiszen több, hazánkban megfordult játékos is – kiválóan – szerepelt az EC első körében. Lássuk tehát, hogyan is kezdődött az idei szezon!

A csoport

Tofas SC Bursa (TUR) – Pinar Karsiyaka SK Izmir (TUR) 63-64 (21-12, 17-19, 13-23, 12-10)

Török csatával vette kezdetét az A jelű csoport küzdelemsorozata. Három nappal korábban ugyanebben a leosztásban találkoztak már a csapatok a bajnokságban, mindkét derbin mindössze egy-egy pont döntött, de akkor a hazai Tofas, most pedig a vendég Karsiyaka örülhetett.

A nagy rohanások meccsén (14-1, 0-15 és 11-0 a meccs egyes szakaszaiban) a győztes kosarat 8 másodperccel a vége előtt Topaloglu szerezte ziccerből, miután a mindössze 17 esztendős hazai játékos, Sipahi csak egyik büntetőjét értékesítette. A Tofasból a nigériai Elonu dupla-duplával (12 pont, 14 lepattanó), az ukrán válogatottból ismerős amerikai Steven Burtt pedig 16 ponttal, 4 gólpasszal és 7 kiharcolt faulttal tűnt ki. Vendégoldalon a stabil csapatjáték mellett Bobby Dixon (17 pont, 8 gólpassz) és Will Thomas (10 pont, 8 lepattanó) nyújtott kiemelkedőt.

Krka Novo Mesto (SLO) – Michelin Etha Engomis Nicosia (CYP) 100-73 (24-13, 22-24, 25-16, 29-20)

A bevezetésben érdekességekről és fordulatokról beszéltünk, itt azonban semmi ilyesmi nem történt. A sorozat két évvel ezelőtti bajnoka magabiztos győzelemmel kezdett, és küldte haza a 9 (!!!) légióssal felálló ciprusiakat. A Krka sokkal jobban célzott mezőnyből (64% ill. 43%) és szedte a lepattanókat (38 ill. 24). A tíz pontos különbség már az első percekben kialakult, majd a második félidőben ez a differencia tovább nőtt, és kiütés lett a vége. A fiatal, sok saját nevelésű játékossal felálló szlovénok közül öten is kétszámjegyű pontot értek el, Vladovic (18 pont, 7 lepattanó, 6 gólpassz), Muric (20 pont, 8 lepattanó, 9 kiharcolt fault, 3 gólpassz) és Lorbek (19 pont, 4 gólpassz) pedig átlag felettit nyújtott. Az ellenfélből talán csak az angol irányító, Adegboye (16 pont, 4 gólpassz) dicsérhető.

B csoport

Joensuun Kataja (FIN) – CSU Asesoft Ploiesti (ROM) 91-67 (23-9, 24-17, 23-12, 21-29)

A selejtezőkből érkező finn csapat meglepő magabiztossággal intézte el első fordulós ellenfelét. Köszönhetően főként az első negyedbeli 18-2-es futásuknak, melyet pontos tripláik és kemény védekezésük hozott össze. A különbség fokozatosan nőtt, a románok csak Darius Hargrove (21 pont, 8 lepattanó) és Vladimir Tica (15 pont, 10 lepattanó) játékának köszönhetően tudták tartani magukat. Az északiak kezdőjében pályára lépő négy amerikai (Fields, Flowers, Smith, Terrell) és a hazai Kanervo egyaránt jó teljesítményt nyújtott, de a legtöbb pontot a padról beszálló Virtanen érte el (23), a duplákat hibátlanul értékesítve (6/6).

Krasnye Krylia Samara (RUS) – Keravnos Strovolou (CYP) 79-74 (19-19, 21-24, 23-11, 16-20)

Rendkívül izgalmas és színvonalas küzdelmet hozott az orosz-ciprusi párharc. A csapatok fej-fej mellett haladtak az első félidőben, a vendéglátók aztán a harmadik játékrészben rákapcsoltak egy fokozattal, majd hét perccel a vége előtt már 17 egységgel is vezettek. Az ex-Albacompos Tony Crocker (16 pont, 8 lepattanó), illetve Julian Vaughn ( 16 pont, 12 lepattanó) vezette Keravnos innen még felkapaszkodott, de fordítaniuk nem sikerült. Az oroszok részéről jócskán kivette a részét a sikerből Chester Simmons, a maga 24 egységével, de ki kell emelni még a mindössze 21 éves tehetséget, Nikita Balashovot (15 pont,  6 lepattanó) illetve a remekül szervező Aaron Milest (6 pont, 11 gólpassz, 4 lepattanó).

C csoport

BK Ventspils (LAT) – Norrköping Dolphins (SWE) 72-68 (16-12, 22-16, 19-19, 15-21)

Az EC „északi csoportjának” első összecsapása szoros derbit hozott. A mindössze két légióssal felálló hazaiak végig vezettek ugyan, de a svédek 66 pontnál utolérték ellenfelüket. Ekkor azonban villant Donald Sims (16 pont, 6 gólpassz), két büntetőjével, asszisztjával és duplájával eldöntötte a találkozó sorsát. Ezen a mérkőzésen nem születtek igazán kimagasló egyéni teljesítmények, hiszen mindkét félnél egyaránt jól eloszlottak a pontok, a lepattanók és a gólpasszok is, igazi csapatjátékot láthattak a mérkőzésre kilátogatók.

Södertalje Kings (SWE) – Tampereen Pyrintö (FIN) 74-68 (21-23, 15-13, 17-16, 21-16)

Rendkívül kiegyenlített volt a csoport másik, svéd-finn ütközete is. A csapatok fej-fej mellett haladtak egészen a végjátékig, az utolsó etapban azonban 5 triplát is dobtak a királyok, akiknek a szekerét a bosnyák Bizaca (23 pont, 8 lepattanó, 3 gólpassz) és a hazai Pita (17 pont) húzta, két mezőnykosár kivételével az összes pontot ők szerezték ebben a szakaszban. Vendégoldalon kiválóan teljesített az amerikai Lamonte Ulmer (25 pont, 7 lepattanó, 3 labdaszerzés), valamint pályára lépett a két ex-Albacomp játékos, Kenny Lowe és Damon Williams is. Utóbbi lassan 40 évesen is klasszis teljesítményre képes, hiszen 16 pontot, 8 lepattanót, 6 gólpasszt és 9 kiharcolt faultot tett be a közösbe.

D csoport

CS Gaz Metan Medias (ROM) – JDA Dijon Basket (FRA) 92-89 h.u. (20-15, 21-23, 14-15, 24-26, 13-10)

Az EC nyitómeccse rendkívül színvonalas, izgalmas, hosszabbításba torkolló csatát hozott. A selejtezőből érkező románok (ahol a korábbi paksi kedvenc, Chris Monroe által vezényelt Jekatyerinburgot győzték le) rendre vezettek néhány ponttal, ám a franciáknak mindenre volt válaszuk, főként a 32 pontig, 6 lepattanóig jutó Andre Harrisnek köszönhetően. A végjátékban azonban mégis a vendégek kerültek előnybe, egy perccel a vége előtt még 5 ponttal vezettek. A szerb Slobodan Dundjerszki (22 pont, 5 gólpassz, 10 kiharcolt fault) azonban büntetőkkel felhozta csapatát, majd egy tempóval néhány másodperccel a vége előtt egyenlített. A hosszabbításban aztán a meccs végi 6-0-s szériának köszönhetően a hazaiak behúzták ezt a rendkívül értékes győzelmet. Az említettek mellett kiemelkedőt nyújtott még: Deven Mitchell (19 pont, 9 lepattanó) illetve Terrance Campabell (20 pont, 4 gólpassz). (A Gaz Metanban szerepelt a korábban Körmenden és Dombóváron is megfordult Paul Graham, akinek a selejtezők során nagy érdemei voltak a csoportkörbe jutásban. )

BC Khimki Juzsnyij (UKR) – Tartu University Rock (EST) 77-76 (20-20, 18-24, 20-19, 19-13)

A tavaly még a Körmendet gardírozó tréner, Zoran Martic ukrán csapata egy rendkívül kiélezett meccset tudott behúzni a nyitányon. Az ukránok próbálták diktálni a tempót, ám a tavalyi magyar bajnoki idény egyik legjobbja, Justin Ingram remekelt (25 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz, 2 labdaszerzés, 4 kiharcolt fault), meccsben tartotta csapatát. 73-73-nál azonban egy hazai tripla és egy értékesített büntető után már hiábavaló volt az ötödik Ingram-tripla, nyert a Juzsnyij.

E csoport

BCMU Pitesti (ROM) – Paris Levallois (FRA) 75-91 (28-15, 21-16, 12-27, 14-33)

Az első kör – és könnyen lehet, hogy az egész sorozat – legnagyobb fordítása kötődik a párizsiak nevéhez. A nagyszünet után a hazaiak már 19 ponttal is vezettek (52-33), ám a franciák nem adták fel, és egy 11-0-s, majd egy 21-0-s szériát repesztettek, így végül magabiztos győzelmet arattak, 35 pontot verve ellenfelükre egy félidő alatt. Ebben az elképesztő fordításban főszerepet vállalt a szenegáli kiscsatár N’Doye (21 perc alatt 21 pont,3 lepattanó, 2 labdaszerzés), valamint az NBA tapasztalattal is rendelkező Sean May és Jawad Williams. A hazaiaknál Marcel Jones (21 pont, 7 lepattanó) és Damien Kinloch (16 pont, 8 lepattanó) teljesített kiválóan (és szintén játszott a korábbi nyíregyházi Andonte Gennie).

Belfius Mons-Hainaut (BEL) – Generali Okapi Aalstar (BEL) 77-84 (28-16, 19-23, 14-18, 16-27)

A nap másik országon belüli ütközete a belga párharc volt (vagy inkább amerikai, hiszen a tíz kezdőjátékosból kilenc az államokból származik). A vendég Aalstar 12 pontos hátrányból biztosította győzelmét, mely a jó csapatjátékának volt köszönhető. A sok kiegyensúlyozott teljesítmény közül a vezér talán Derek Raivio volt, aki mindenből hozzátett egy kicsit (18 pont, 3-3 lepattanó, gólpassz és szerzett labda, 6 kiharcolt fault). A hazaiak ezzel szemben a Taylor-Cage-Qvale trióra építettek (15, 17-17 pont), ám melléjük senki nem tudott fellépni, ami főként a végjátékban lett volna elengedhetetlen a győzelemhez.

F csoport

BC Timisoara (ROM) – Lami-Véd Körmend 75-65 (21-19, 19-12, 20-15, 15-19)

Legjobban teljesítők: Johnson (14 pont, 9 lepattanó), Archie (13 pont, 10 lepattanó, Jelenics (18 pont), Jovanovics (13 pont, 5 gólpassz) illetve Shaw (18 pont, 11 lepattanó, 4 gólpassz), Buljan (15 pont, 8 lepattanó), Ferencz (14 pont)

A mérkőzésről részletes beszámoló ide kattintva elérhető!

EWE Baskets Oldenburg (GER) – Szolnoki Olaj KK 87-70 (24-17, 18-17, 23-16, 22-20)

Legjobban teljesítők: Jenkins (19 pont), Joyce (8 pont, 12 gólpassz, 4 lepattanó), Paulding (17 pont, 3 lepattanó) illetve Báder (16 pont, 7 lepattanó, 9 kiharcolt fault), Sehovics (14 pont, 4 lepattanó), Simon (11 pont, 4 gólpassz, 3 lepattanó)

G csoport

BCM Gravelines Dunkerque (FRA) – Tsmoki-Minszk (BLR) 96-63 (21-16, 15-19, 26-13, 34-15)

A fehérorosz vendégek az első félidőben még tartani tudták magukat, ám a második játékrészben kijött a két csapat közti különbség. Vesztüket - csakúgy, mint a játéknapon sokan másokét is - a nagy futások, vagy másik szemszögből nézve üresjáratok okozták (8-0, 12-0, 17-0 a második félidőben). Ez azonban nem meglepő, hiszen a franciák kerete nagyon mély, 11 játékosuk is tíz perc felett játszhatott. Legeredményesebbjük M’Baye volt, 21 perc alatt szerzett 23 pontjával.

Pizza Express Apollon (CYP) – SLUC Nancy Basket (FRA) 65-81 (19-15, 18-20, 15-22, 13-24)

A másik francia csapat, a Nancy is esélyeshez méltón győzelemmel kezdett, meglehetősen hasonló forgatókönyv alapján, mint honfitársaik. Kiegyenlített első félidő után robbantottak, a negyedik negyedben pedig egy 14-0-val adták meg a kegyelemdöfést ellenfelüknek. Vezéreik az irányító John Linehan (13 pont, 3-3 gólpassz és lepattanó, 5 labdaszerzés) és az erőcsatár Bingo Merriex (17 pont, 8 lepattanó) voltak (szintén pályára lépett a Paksról ismert Marcellus Sommerville is). Ha már ciprusi csapat, akkor az Apollon is hemzseg a légiósoktól, közülük viszont egyedül Brandon Brownnak sikerült markáns teljesítményt nyújtania (25 pont, 8 lepattanó, 8 kiharcolt fault).

H csoport

Antwerp Giants (BEL) – Telekom Baskets Bonn (GER) 72-81 (19-26, 13-10, 19-24, 21-21)

A németek elsősorban jó védekezésüknek köszönhetik sikerüket, hiszen meglehetősen pocsékul dobtak (36%), ennek ellenére is győztek idegenben. Már az elején magukhoz ragadták a vezetést, melyet a belgák erőfeszítései ellenére sem engedtek ki a kezükből. Legjobbjaik a litván Veikalas (18 pont, 3 lepattanó) és az amerikai Jared Jordan (14 pont, 4 gólpassz) voltak. Velük szemben Ralph Biggs hozott egy eléggé komplett teljesítményt (15 pont, 7 lepattanó, 5 gólpassz, 3 blokk), illetve Bryan Hopkins termelt 18 pontot.

Hapoel Holon (ISR) – BC Armia Tbilisi (GEO) 84-69 (28-19, 21-18, 23-15, 12-17)

Izgalommentes, sima meccsel zárult az első forduló. A hazaiak már az elején elléptek, majd fokozatosan leszakították grúz ellenfelüket. A mezőny legjobbja toronymagasan a Holon kiscsatára, Frank Hassell volt egy izmos dupla-duplával, hiszen 22 pontja mellé leszedett 15 lepattanót, továbbá kiosztott 2 blokkot, és szerzett 2 labdát.

A forduló kategóriánkénti legjobbjai:

Pont: 32 - Andre Harris (JDA Dijon)

Lepattanó: 15 - Kenneth Simms (Södertalje Kings), Franklin Hassell (Hapoel Holon)

Gólpassz: 12 - Dru Joyce (EWE Baskets Oldenburg),

Labdaszerzés: 7 - Antoine Diot (Paris Levallois)

Blokk: 4 - Vernon Goodridge (Khimki Juzsnyij)

Magyar vonatkozású hír továbbá, hogy szerepet kapott három sípmesterünk is: Pálla Zoltán, Cziffra Csaba valamint Benczur Tamás is vezetett mérkőzést a nyitókörben.