EC 4. forduló: Eredmények, érdekességek

A héten a negyedik kört rendezték az EuroChallenge sorozatban. Hetente jelentkező rovatunkban ismertetjük az eredményeket, magyarjaink mellett kitérünk több érdekességre, valamint megemlékezünk a legjobb teljesítményekről. Négy továbbjutó és ugyanennyi kieső személye már most biztos, többen pedig a legjobb 16-ba jutás vagy éppen a kiesés szélén állnak. A körmendi Shaw a hét MVP-je.

A-csoport

Michelin Etha Engomis Nicosia (CYP, 0-4) – Krka Novo Mesto (SLO, 2-2) 59-74 (12-25, 16-19, 19-15, 12-15)

Mindkét csapat számára a továbbjutás életben tartása volt a tét az Etha-Krka derbin. Ám míg a nyeretlen hazaiaknak csak matematikai, a vendégeknek valós esélyt jelentett volna az esetleges győzelem. Ennek fényében alakult a találkozó, a szlovénok magabiztos játékkal, simán hozták a kötelezőt. Már az első negyed derekára jelentős különbség (11-25) alakult ki a két gárda között, mely a továbbiakban sem csökkent. A látogatók vezérei ezen az estén Pavic (16 pont, 10 lepattanó) és Muric (19 pont, 5 lepattanó) voltak. A Krka ezzel jó helyzetből várhatja a folytatást, hazai pályán fogadja mindkét török csapatot, és amennyiben a Tofas ellen 3 pontnál nagyobb különbséggel győz, biztosan továbbjut. A ciprusiak pedig búcsúznak a sorozattól.

Pinar Karsiyaka SK Izmir (TUR, 4-0) – Tofas SC Bursa (TUR, 2-2) 78-56 (15-13, 25-10, 15-18, 23-15)

A török csapatok immár harmadszor csaptak össze a szezon során, az eddigi két ütközetük egyaránt minimális, 1-1 pontos különbséggel végződött, ellenkező előjellel. Az EC-ben azonban az izmiriek a jobbak, ezúttal nagyarányú győzelmet arattak riválisuk felett. Ezt jó védekezésüknek és mindkét félidő jó lezárásának köszönhetik. Az elsőben 13-2-t, a másodikban pedig 11-3-at repesztettek a végén, így hiába jött vissza közben a tízpontos határ közelébe a Tofas, sima lett a vége. A hazaiak legjobbja játékmesterük, Robert Dixon (jobbra a képen) lett, aki 16 pontja mellé 12 gólpasszt is kiosztott, valamint leszedett 6 lepattanót. A Karsiyaka ezzel elsőként biztosította helyét a legjobb 16 között, a Tofas receptje pedig adott a továbbjutáshoz, sorsuk minden bizonnyal a Krka elleni ki-ki meccsen dől el.

A következő forduló programja:

Krka Novo Mesto (2-2) - Pinar Karsiyaka SK Izmir (4-0) (dec. 4. 19.00)

Tofas SC Bursa (2-2) - Michelin Etha Engomis Nicosia (0-4) (dec. 4. 20.00)

B-csoport

CSU Asesoft Ploiesti (ROU, 0-4) – Joensuun Kataja (FIN, 2-2) 67-80 (14-15, 17-23, 17-24, 19-18)

A Kataja életben tartotta továbbjutási reményeit, a Ploiestinek pedig ezúttal sem sikerült begyűjtenie első győzelmét, így ők biztosan elköszönnek majd a sorozattól. A Jermaine Flowers (28 pont, 10 lepattanó, jobbra a képen) vezette finnek a második és harmadik negyedbeli jó játékuknak köszönhetően nyertek. A félidő (31-38) után ugyan visszakapaszkodott még a házigazda pár pontos közelségbe, ám egy 9-0-val ismét elléptek a vendégek, innen pedig már nem engedték ki kezükből az igen fontos győzelmet. A finnek sorsa ezzel saját kezükbe került, ha jövő héten a Keravnos ellen legalább 6 ponttal nyernek, biztosan továbbjutnak.

Keravnos Strovolou (CYP, 2-2) – Krasnye Krylia Samara (RUS, 4-0) 51-82 (22-17, 7-17, 11-24, 11-24)

Kiütéses győzelmet aratott a Krylia Cipruson, ezáltal ők is csatlakoznak majd a második csoportkör küzdelmeihez. Nem így indult pedig a mérkőzés, ragyogóan kezdett a házigazda (15-4). Ezt követően aztán alaposan feljavultak az oroszok, a folytatásban más minőségben kosárlabdáztak, mind védekezésben mind pedig támadásban. Miközben parádéztak, a Keravnos kosarat szerezni is alig tudott, érdekesség, hogy az utolsó két negyed eredménye egyaránt 11-24 lett. A ciprusiak számára több forgatókönyv is van a továbbiakra nézve, ám a helyzetük viszonylag egyszerű. Ahogy fentebb már említettük, Finnországban 5 pontnál nagyobb arányú vereségükkel biztosan kiesnek, győzelmükkel viszont továbbjutnak. Amennyiben 5 pontnál kevesebben kapnak ki, úgy nyerniük kell az utolsó fordulóban is Ploiestiben. Mehet tehát a matek, mi pedig kíváncsian várjuk a folytatást!

Joensuun Kataja (2-2) - Keravnos Strovolou (2-2) (dec. 4. 18.30)

Krasnye Krylia Samara (4-0) - CSU Asesoft Ploiesti (0-4) (dec. 5. 19.00)

C-csoport

Tampereen Pyrintö (FIN, 1-3) – Södertalje Kings (SWE, 1-3) 73-65 (19-14, 19-12, 17-26, 18-13)

Megszerezte első győzelmét az „északi csoportban” a finn gárda, így továbbra is versenyben maradt, ebben a – Ventspils mögötti – várhatóan szoros versenyfutásban. Kiélezett, izgalmas küzdelmet hozott a mérkőzés. Damon Williams (19 pont, 10 lepattanó, 5 gólpassz, 8 kiharcolt fault) vezetésével kiválóan kezdett a házigazda, a félidő (38-26) után azonban Dino Pita (21 pont) berámolt egymás után három triplát, így egyből szoros lett az állás, mely a végjátékig így is maradt. Ezt azonban a Pyrintö sokkal jobban bírta fizikálisan és fejben is, valamint Williamsnak akadt egy társa Lamonte Ulmer (24 pont, 7 lepattanó) személyében, így végül behúzták a meccset.

Norrköping Dolphins (SWE, 2-2) – BK Ventspils (LAT, 4-0) 51-69 (15-12, 11-16, 17-20, 8-21)

Újabb győzelmével négy forduló után már biztosan csoportelső a Ventspils. Maga a mérkőzés sok szót nem érdemel, meglehetősen pontszegény, alacsony színvonalú összecsapás volt ez. Az utolsó negyedben felőrölte vendéglátóját a lett csapat, és a végére nagyarányú különbség alakult ki. Ezzel a csoport másik három csapata egyaránt továbbverekedheti még magát, számos variáció előfordulhat a végkimenetelt illetően. Akár arra is reális esély van, hogy körbeverés után negatív mérleggel, 2-4-gyel álljanak mindannyian. A jövő heti svéd derbi sok mindent tisztázhat, vagy éppen még jobban megbonyolíthatja a szálakat.

Södertalje Kings (1-3) - Norrköping Dolphins (2-2) (dec. 4. 19.00)

BK Ventspils (4-0) - Tampereen Pyrintö (1-3) (dec. 4. 19.00)

D-csoport

Tartu University Rock (EST, 2-2) – BC Khimki Juzsnyij (UKR, 2-2) 94-77 (22-24, 19-23, 28-13, 25-17)

Meccsről meccsre jobban játszik, és ami még fontosabb, jobb eredményeket ér el a Tartu. A balti kiscsapat ráadásul most – főként aránya miatt – váratlanul nagy győzelmet aratott az ukrán Khimki felett. A nagyszünetben még a vendégek vezettek (41-47), ám a második félidőben hengerelt a hűzigazda, 53-30-ra nyerve ezt a játékrészt. Két legjobbjuk Justin Ingram (16 pont, 6 gólpassz, jobbra a képen) és Ivan Neljubov (16 pont) volt. A két gárda egymás elleni eredménye ezáltal az észteknek kedvez, a sorsolás azonban nem, hiszen a csoport másik két csapatát a Juzsnyij otthonában fogadja, a Tartu pedig vizitálni kényszerül náluk. Most bánhatják csak az észtek az első két körben elszenvedett minimális arányú vereségeiket.

JDA Dijon Basket (FRA, 1-3) – CS Gaz Metan Medias (ROU, 3-1) 83-79 (17-26, 24-19, 21-14, 21-20)

Arról, hogy ne legyen letisztult a kép a D jelű csoport további programját tekintve, a Dijon gondoskodott. Első győzelmükkel elkerülték a korai kiesést, a medgyesi Gaz Metant pedig további erőbedobásra kényszerítették a legjobb 16 elérését illetően. A két csapat első körös ütközete elképesztő izgalmakat és hosszabbítást hozott, ám most sem kellett csalódnia a meccsben senkinek. Jobban rajtoltak a vendégek, de a franciák hamar beérték őket, a továbbiakban pedig rendre ők tartottak előrébb néhány egységgel. A végén sem történt ez másként, higgadt büntetőzésüknek köszönhetően biztosították győzelmüket. Ahogy izgalmakban, úgy kiváló teljesítményekben sem volt hiány, Harris (23 pont, 8 labdaszerzés, 7 lepattanó), Campbell (24 pont, 4 gólpassz), és a túloldalról Mladenovics (29 pont, 6 lepattanó, 5 labdaszerzés) egyaránt remekelt.

BC Khimki Juzsnyij (2-2) - JDA Dijon Basket (1-3) (dec. 4. 18.00)

CS Gaz Metan Medias (3-1) - Tartu University Rock (2-2) (dec. 4. 18.00)

E-csoport

Paris Levallois (FRA, 3-1) – BCMU Pitesti (ROU, 0-4) 84-70 (24-18, 13-23, 26-16, 21-13)

A Pitesti ellen a csoport mindegyik tagjának kötelező a győzelem. Tudták ezt Párizsban is, és végül magabiztosan győztek a házigazdák. Pedig nem így indult a mérkőzés, a vezetést kézből kézbe adták a felek, a félidőben is a vendégek vezettek még. A folytatásban aztán egyre inkább előjött a két csapat közti tudásbeli differencia, a különbség pedig kétszámjegyűre nőtt, eldőlt a mérkőzés. A korábban az NBA-ben is pattogtató párizsi Sean May (22 pont, 12 lepattanó, 4 blokk) klasszisteljesítményt nyújtott, a mezőny legjobbja volt. Világossá vált, hogy a románok eddig sem túl vérmes továbbjutási reményei végleg szertefoszlottak a mérkőzés után.

Generali Okapi Aalstar (BEL, 3-1) – Belfius Mons-Hainaut (BEL, 2-2) 97-84 (27-26, 21-13, 23-16, 26-29)

A Pitesti soros mérkőzése mellett a „maradék” két csapat rendszerint rangadót vív az E-csoportban. Nem volt ez másként most sem, ráadásul belga belharcot rendeztek a héten. Rendhagyóra sikerült az összecsapás, hiszen az első három körben rendre vendégsikert hozott a három továbbjutásért versengő csapat találkozója. Ezúttal azonban jól játszottak a hazaiak, az Okapi nem engedte ellépni riválisát, majd a második negyedben egy 12-0-s rohammal ők tették meg ugyanezt. A folytatásban sem engedtek ki a Jason Clark (25 pont, jobbra a képen) vezette vendéglátók, 20 pontosra (75-55) hizlalták előnyüket, és innen már nem volt visszaút az ellenfélnek. Az Okapi ezzel tehát lépéselőnybe került riválisával szemben, hiszen kétszer is legyőzte már őket. A Belfius viszont ezt ellensúlyozhatja, hiszen két hazai fellépés vár még rájuk, amelyeket meg kell nyerniük, legközelebb mindjárt a Párizs ellen.

BCMU Pitesti (0-4) - Generali Okapi Aalstar (3-1) (nov. 27. 20.30)

Belfius Mons-Hainaut (2-2) - Paris Levallois (3-1) (nov. 27. 20.30)

F-csoport

Lami-Véd Körmend (1-3)  – BC Timisoara (ROU, 1-3) 97-86 (21-22, 16-18, 24-30, 36-16)

Legjobban teljesítők: Shaw (33 pont, 7 lepattanó, 6 kiharcolt fault), Buljan (29 pont, 10 lepattanó, 7 kiharcolt fault), Ferencz (19 pont, 6/5 tripla, 2 blokk) illetve Jovanovics (15 pont, 6 gólpassz), Szarovics (19 pont, 7 lepattanó), Johnson (14 pont, 8 lepattanó)

A mérkőzésről részletes beszámoló ide kattintva elérhető!

Szolnoki Olaj KK (2-2)  – EWE Baskets Oldenburg (GER, 4-0) 67-85 (13-24, 14-21, 21-14, 19-26)

Legjobban teljesítők: Gay (12 pont, 5 lepattanó), Sehovics (8 pont, 10 lepattanó) illetve Joyce (15 pont), Paulding (14 pont), Wysocki (13 pont, 6 lepattanó)

Szolnoki Olaj KK (2-2) - Lami-Véd Körmend (1-3) (dec. 4. 19.00)

BC Timisoara (1-3) - EWE Baskets Oldenburg (4-0) (dec. 4. 20.00)

G-csoport

Tsmoki-Minszk (BLR, 2-2) – BCM Gravelines Dunkerque (FRA, 3-1) 67-83 (17-18, 21-19, 21-20, 8-26)

Kijavította múlt heti ciprusi botlását a Gravelines, ezzel szinte a legjobb 16 között érezhetik magukat, csodának kellene történnie, hogy kiessenek. Nem volt könnyű dolguk azonban a fehérorosz bajnok otthonában, hiszen rendszerint a hazaiak jártak előrébb néhány ponttal, mikor felkapaszkodtak volna a franciák, mindig újítani tudott a vendéglátó. A második félidőben aztán egy 12-0-s futást követően kétszámjegyű különbség alakult ki a vendégek javára, majd a negyedik negyedben talán már el is fáradt a Minszk, így biztos győzelemnek örülhettek a gallok. Nagy esélyt szalasztott el a belorusz gárda, azonban sorsa így is a saját kezében van, a Nancyval vívnak majd nagy csatát a továbbkerülésért.

SLUC Nancy Basket (FRA, 2-2) – Pizza Express Apollon (CYP, 1-3) 87-69 (25-15, 25-12, 14-19, 23-23)

A franciáknak nagyon kellett ez a győzelem, nem okozhatott, és nem is okozott gondot számukra az Apollon legyőzése. Mindezt már a legelején tudatosították ellenfelükben, hiszen remek rajtot vettek, 12 perc elteltével már jelentős előnyben (34-15) voltak. Ezt követően sűrűn forgatták játékosaikat, akik végig megtartották ezt a különbséget, sima győzelmet arattak. Ezáltal, illetve a honfitárs Gravelines győzelmének következtében a Nancyra is igaz az, amit a fentiekben a Minszkről írtunk, vagyis saját kezében van sorsa. Az utolsó körben mindenképpen verniük kell a fehéroroszokat, ám ha 7 pontnál nagyobb különbséggel teszik meg ezt, biztosan továbbjutnak. A következő hét ennek feltételeiről, szükségességéről dönt majd mindkét csapat számára. A ciprusiaknak ezzel szemben minimális, inkább csak matematikai, mintsem reális esélyük maradt a továbbkerülésre.

Pizza Express Apollon (1-3) - Tsmoki-Minszk (2-2) (dec. 4. 19.00)

BCM Gravelines Dunkerque (3-1) - SLUC Nancy Basket (2-2) (dec. 4. 20.00)

H-csoport

BC Armia Tbilisi (GEO, 0-4) – Hapoel Holon (ISR, 3-1) 72-79 (28-17, 18-21, 11-21, 15-20)

Hatalmas lépést tett a 16 közé vezető úton a Hapoel, egyszersmind kiejtette a grúzokat az EC további küzdelmeiből. Az Armia azonban nem adta könnyen magát, az ötezer fanatikusa által buzdított csapat nagy harcra kényszerítette riválisát. A Curtis Millage (23 pont, 6 gólpassz, 4 lepattanó, jobbra a képen labdával) vezette hazaiak minden mindegy alapon kezdtek, ezzel pedig 10 pont fölé tornázták vezetésüket, mely még a harmadik negyedben is kitartott. Ekkor azonban egy 16-4-es és egy 7-0-s rohammal előbb kiegyenlítettek az izraeliek, majd lendületüket kihasználva uralták a végjátékot is, kiharcolva ezzel az igen fontos győzelmet. Két remek egyéni teljesítmény is közrejátszott ebben, Franklin Hassell (19 pont, 12 lepattanó, jobbra a képen védekezik) és Jerome Dyson (31 pont, 4 gólpassz) egyaránt kiválóan játszott.

Telekom Baskets Bonn (GER, 3-1) – Antwerp Giants (BEL, 2-2) 78-82 h.u. (24-21, 16-18, 16-12, 13-18, 9-13)

Továbbjutási reményeinek életben tartásáért utazott Németországba az Antwerp. Nem kis meglepetésre sikerül is győzniük, méghozzá hosszabbításban, ezzel alaposan megbolygatták a csoportot. Végig szorosan alakult az állás, így érkeztek el a csapatok a 69-69-es álláshoz. Ekkor az egyébként végig remeklő Hopkins (17 pont) vendéggyőzelemért dobott triplája még leperdült a gyűrűről, jöhetett a ráadás. Az extra 5 percet jobban kezdték a belgák, a végére aztán büntetőpárbajba torkollott az összecsapás, ezt pedig szintén jól bírta fejben a vendégcsapat, és megőrizte előnyét. Az említett Hopkins mellett Thondique (16 pont, 16 lepattanó) teljesítménye is megsüvegelendő, izmos dupla-duplával járult hozzá csapata sikeréhez. A folytatás izgalmasnak ígérkezik, az óriások otthon játsszák mindkét hátralévő meccsüket, így befoghatják a csoport éllovasait.

Antwerp Giants (2-2) - BC Armia Tbilisi (0-4) (dec. 4. 20.30)

Hapoel Holon (3-1) - Telekom Baskets Bonn (3-1) (dec. 5. 19.40)