EC 5. forduló: Eredmények, érdekességek

A héten az ötödik kört rendezték az EuroChallenge sorozatban. Hetente jelentkező rovatunkban ismertetjük az eredményeket, magyarjaink mellett kitérünk több érdekességre, valamint megemlékezünk a legjobb teljesítményekről. Újabb csapatok csatlakoztak a továbbjutókhoz, valamint a kiesőkhöz is, ám a legtöbb csoportban még nem tudjuk, ki kerülhet a második csoportkörbe.

A-csoport

Krka Novo Mesto (SLO, 3-2) – Pinar Karsiyaka SK Izmir (TUR, 4-1) 80-74 (20-17, 20-20, 19-19, 21-18)

Csoportelsősége biztos tudatában látogatott nyugati szomszédunkhoz a Pinar, a Krkának viszont ha nem is élet-halál harcot, de jobb pozícióba kerülést tartogatott egy esetleges siker. Ennek megfelelően is kezdtek a szlovénok, 14-2-vel nyitották a találkozót. Hátrányukat azonban gyorsan eltűntették a törökök, több alkalommal is változott a vezető csapat személye. A negyedik negyedben aztán látszott, hogy élesebb és jobban akarja a győzelmet a Krka, akiket Muric (21 pont, 8 lepattanó, 5 gólpassz) és Lalic (21 pont, 5 lepattanó, jobbra a képen) vezényelt ezen az estén. Az utolsó percekre tíz pont közelébe kúszott a hazai előny, és ezt már nem is adták ki kezükből. Ezzel eldőlt, hogy a Novo Mesto az utolsó körben ki-ki meccset vívhat hazai környezetben a Tofassal, aki ott nyer, az jut tovább.

Tofas SC Bursa (TUR, 3-2) – Michelin Etha Engomis Nicosia (CYP, 0-5) 87-54 (22-9, 12-22, 31-12, 22-11)

A csoport másik eredményének tükrében ez tulajdonképpen egy tét nélküli meccs volt, melyen érvényesült a papírforma. A Tofas már az elején nyomatékosítani akarta vendégeiben, hogy itt csak egy csapat nyerhet, 22-9-re meg is nyerték az első játékrészt. Ezután némiképp váratlanul feléledtek a ciprusiak, és minimális különbségre hozták fel magukat a nagyszünethez közeledve. Az öltözőben aztán rendezték soraikat a hazaiak, támadásban és védekezésben egyaránt eleddig nyeretlen ellenfelük fölé kerekedtek, és végül kiütéses győzelmet arattak. Steven Burtt (15 pont, 8 gólpassz, 4 lepattanó, 3 szerzett labda) ismét a törökök motorja volt, akik tehát készülhetnek a jövő heti sorsdöntő ütközetre.

A következő forduló programja:

Krka Novo Mesto (3-2) - Tofas SC Bursa (3-2) (dec. 11. 19.00)

Pinar Karsiyaka SK Izmir (4-1) - Michelin Etha Engomis Nicosia (0-5) (dec. 11. 20.00)

B-csoport

Joensuun Kataja (FIN, 3-2) – Keravnos Strovolou (CYP, 2-3) 71-66 (22-18, 17-20, 15-15, 17-13)

Egy roppant különös és ritka helyzetet, valamint rendkívüli izgalmakat hozott a Kataja-Keravnos derbi, mely a továbbjutásról hivatott dönteni. Ez azonban nem történt meg, ugyanis szinte ugyanaz az eredmény született, mint a második körben (72-67), így a két csapat egymás elleni eredménye döntetlenre áll, ha szükséges akkor a kosárarány fog dönteni közöttük. A finnek remek hajrájuknak köszönhetik mindezt, hiszen az utolsó két percben 9-0-t produkálva megfordították a mérkőzést, Jerald Fields (19 pont, 7 lepattanó, 2 blokk, jobbra a képen) főszereplésével. Ezzel a Kataja sokkal esélyesebb a Krylia mögötti továbbjutásra, hiszen csak egy rendkívül nagyarányú vereséggel, és hasonló mértékű Keravnos-sikerrel esnének ki sokkal jobb kosárkülönbségük miatt. A ciprusiak ezzel szemben a biztos továbbjutást, vagy legalábbis egy nagy esélyt szórakoztak el az utolsó percekben.

Krasnye Krylia Samara (RUS, 5-0) – CSU Asesoft Ploiesti (ROU, 0-5) 97-72 (24-10, 24-20, 26-15, 23-27)

A nyeretlen és a veretlen csatája az ötödik körben már komoly játéktudásbeli különbséget sejtet, mely ezúttal sem volt másként. A mindkét fél számára tét nélküli meccs ennek megfelelő eredménnyel és játékkal párosult, kényelmes diadalt arattak az oroszok. Közülük mindenki jelentős, 20 perc körüli játékidőt kapott, ennek megfelelően heten is kétszámjegyű pontot szereztek. Kiegyensúlyozottan, az elejétől a végéig irányítva a játékot nyert a Krylia. A románok az utolsó körben a Keravnos ellen megszerezhetik becsületgyőzelmüket.

CSU Asesoft Ploiesti (0-5) - Keravnos Strovolou (2-3) (dec. 11. 19.00)

Krasnye Krylia Samara (5-0) - Joensuun Kataja (3-2) (dec. 11. 21.00)

C-csoport

Södertalje Kings (SWE, 2-3) – Norrköping Dolphins (SWE, 2-3) 67-62 (22-17, 16-12, 15-19, 14-14)

A biztos továbbjutásért utazott honfitársaihoz a Norrköping, ezt azonban megakadályozta és saját kezébe vette a sorsát a Södertalje. A svédek összecsapása ezúttal sem hozott sok pontot és magas színvonalat, izgalmakat viszont annál inkább. A hazaiak jól kezdték a meccset, szépen építették fel előnyüket, mely 12 pontos volt a félidő után. Tripláikkal azonban felzárkóztak a vendégek, egy perccel a vége előtt pedig már egyenlő állást mutatott az eredményjelző. A hajrában büntetőpárbaj alakult ki, ezt pedig jobban bírták a királyok, így fontos sikert arattak. Amennyiben nyernek a Ventspils otthonában továbbjutnak, ehhez azonban bravúrra lenne szükségük. A korábban általunk is vizionált körbeverésre most már egyre nagyobb az esély, ebből is a Södertalje kerülne ki győztesen, így esélyeik egyáltalán nem mondhatók rossznak.

BK Ventspils (LAT, 5-0) – Tampereen Pyrintö (FIN, 1-4) 79-59 (15-12, 31-16, 21-9, 12-22)

A Ventspils csoporton belüli dominanciája eddig is egyértelmű volt, de ezt most is bizonyították a lettek. A szoros állást mindössze egy negyeden keresztül tudta tartani a Pyrintö, a folytatásban robbantottak a hazaiak. 18-2-es futásukkal elléptek ellenfelüktől, ezt követően pedig már nem is engedték vissza a meccsbe őket. Az utolsó negyed már csak kozmetikázásra volt jó, a különbség így is kerek 20 pont lett a végére. A lettek sokat cseréltek, forgatták csapatukat, a pályára lépők mindegyike élt az eséllyel, és remek százalékkal dobva hozták ezt a meccset is. A finneknek az esetleges továbbjutáshoz mindenképpen nyerniük kell az utolsó héten, méghozzá minél nagyobb különbséggel.

BK Ventspils (5-0) - Södertalje Kings (2-3) (dec. 11. 19.00)

Tampereen Pyrintö (1-4) - Norrköping Dolphins (2-3) (dec. 11. 19.00)

D-csoport

BC Khimki Juzsnyij (UKR, 3-2) – JDA Dijon Basket (FRA, 1-4) 79-74 (23-18, 18-26, 16-14, 22-16)

Újabb vereségével kiesett a Dijon, az ukránok viszont lépéselőnybe kerültek a legjobb 16 közé kerülésért vívott csatában. Nem volt egyszerű dolguk, hiszen a franciák az életükért küzdöttek. Ennek megfelelően végig szorosan alakult a mérkőzés, ahol rendre a Khimki járt azért előrébb. Az utolsó percben aztán minimális volt már a különbség, ekkor azonban a hazaiak jól büntetőztek, a vendégdobások pedig kimaradtak, így fontos sikert aratott a vendéglátó, akik közül Willie Dean (17 pont, 8 gólpassz, jobbra a képen) klasszis játékot nyújtott.  A Khimki így amennyiben újra győz a következő meccsén hazai környezetben, biztosan továbblép.

CS Gaz Metan Medias (ROU, 4-1) – Tartu University Rock (EST, 2-3) 81-58 (18-18, 20-13, 23-15, 20-12)

Bebiztosította továbbjutását a román csapat, mely teljesen megérdemelt az újabb győzelmük láttán. A Tartu az elején még jól tartotta magát, ám erejük folyamatosan felőrlődött a meccs során. Az első félidő utolsó 10 pontját a medgyesiek szerezték, ezzel pedig óriási lélektani előnyhöz is jutottak a tényleges különbségen túl. A második félidőben már ellenállhatatlanok voltak, az Ivanovics (20 pont 12 lepattanó), Mladenovics (18 pont, 8 lepattanó, 4 blokk) centerpáros palánk alatti játékára végképp nem volt válasz vendégoldalról. Ennek megfelelően a végére nagy különbség alakult ki a csapatok között. A Tartu számára a feladat egyértelmű, de annál nehezebb a jövő héten, nyerniük kell, valamint szurkolniuk jelenlegi ellenfelük győzelméért.

BC Khimki Juzsnyij (3-2) - CS Gaz Metan Medias (4-1) (dec. 11. 18.00)

JDA Dijon Basket (1-4) - Tartu University Rock (2-3) (dec. 11. 20.00)

E-csoport

BCMU Pitesti (ROU, 1-4) – Generali Okapi Aalstar (BEL, 3-2) 89-77 (27-19, 17-19, 26-21, 19-18)

A korábbi összefoglalókban azt írtuk, hogy az E-csoportban a Pitesti legyőzése mindenki számára kötelező, aki tovább akar lépni ebből a kvartettből. Bár ez az Okapinak ezúttal nem sikerült, a Párizs besegített a belgáknak és ezzel a vereséggel is a második csoportkörben érezhetik magukat. A másik oldalt tekintve a Pitesti nagyon odatette magát, nem akartak ismét csalódást okozni a mérkőzésre kilátogató szurkolóiknak. Ezzel némileg meg is lepték a látogatókat, hiszen az elején megszerzett nagy előnyüket végig meg is tartották, egy másodpercig sem vezettek a belgák. Marcel Jones (19 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz) és Andonte Gennie (19 pont) remekül játszottak, vezéreik voltak csapatuknak.

Belfius Mons-Hainaut (BEL, 2-3) – Paris Levallois (FRA, 4-1) 89-90 h.u. (30-19, 15-17, 23-25, 14-21, 7-8)

Az ötödik játékhét legjobb meccsét játszották Belgiumban, mely nemcsak izgalmas, de színvonalas küzdelmet is hozott. A párizsiak a meccs nagy részében hátrányban játszottak, 23-8-ra rögtön a hazaiak vezettek. Sean May (31 pont, 11 lepattanó, 3 blokk) extraklasszis teljesítménye (mellyel a hét MVP címét is kiérdemelte) viszont visszahozta a francia reményeket, a végjátéknak egálról vágtak neki a csapatok. A szintén ihletett formában kosarazó Quincy Taylor (25 pont, 10 lepattanó, 4 gólpassz, jobbra a képen) ziccerrel mentette hosszabbításra a meccset, ahol szintén nehezen szakadtak el egymástól a felek. Ebből azonban hacsak hajszálnyival is, de a vendég jöttek ki jobban, a győzelemért dobott Mons-Hainaut tripla ugyanis célt tévesztett. Ezzel eldőlt, hogy a Párizs továbblép, a belgák pedig búcsúzni lesznek kénytelenek a sorozattól.

Belfius Mons-Hainaut (2-3) - BCMU Pitesti (1-4) (dec. 11. 20.30)

Paris Levallois (4-1) - Generali Okapi Aalstar (3-2) (dec. 11. 20.30)

F-csoport

Szolnoki Olaj KK (2-3) – Lami-Véd Körmend (2-3) 83-94 (28-21, 21-24, 22-20, 12-29)

Legjobban teljesítők: Kalve (20 pont, 7 lepattanó), Horváth (20 pont), Báder (13 pont, 12 lepattanó) illetve Simpson (20 pont), Buljan (20 pont, 7 lepattanó, 5 gólpassz), Shaw (18 pont), Ferencz (17 pont, 6 lepattanó)

A mérkőzésről részletes beszámoló ide kattintva elérhető!

BC Timisoara (ROU, 1-4) – EWE Baskets Oldenburg (GER, 5-0) 66-76 (18-13, 14-19, 15-23, 19-21)

A magyarok csoportellenfeleinek összecsapása papírforma eredménnyel zárult, hozta a kötelezőt a német csapat. Az Oldenburg szokás szerint sok játékosának adott lehetőséget, akik közül mindenki minőségi erőt képvisel. Küzdött a Temesvár is becsülettel, ám az említett sűrű rotálás miatt nem bírták a tempót vendégeikkel, akik a második félidőben léptek el ellenfelüktől, miután a nagyszünet előtt egy 13-0-val felzárkóztak. A németek biztos továbbjutók voltak már e meccs előtt is, viszont 1-4-es mérlege ellenére a Temesvár sem szállt még el matematikailag, 23 pontos győzelemmel és körmendi vereséggel továbbléphetnek.

Szolnoki Olaj KK (2-3) - BC Timisoara (1-4) (dec. 11. 18.00)

Lami-Véd Körmend (2-3) - EWE Baskets Oldenburg (5-0) (dec. 11. 18.00)

G-csoport

Pizza Express Apollon (CYP, 1-4) – Tsmoki-Minszk (BLR, 3-2) 72-81 (14-14, 19-22, 20-23, 19-22)

A Minszk megtette a magáét, és legyőzte az így kieső ciprusiakat. Egyáltalán nem volt könnyű dolguk, bár a mérkőzés nagy részében azért ők vezettek. A harmadik és negyedik negyed egy bizonyos részében viszont szállított egy 14-0-t az Apollon, mellyel 65-59-re átvették a vezetést. A fehéroroszok azonban nem estek kétségbe, Kudratszu (19 pont, 5 gólpassz) vezetésével volt válaszuk, 11-0-val ismét maguk javára fordították a mérkőzést. Ez döntőnek bizonyult, a jól küzdő limmaszoliak nem tudtak már újítani. A csoport másik meccsén nem alakult a beloruszok számára kedvezően az eredmény, így nyerniük kell Nancyban, ha kvalifikálni szeretnék magukat a további küzdelmekre is.

BCM Gravelines Dunkerque (FRA, 3-2) – SLUC Nancy Basket (FRA, 3-2) 69-71 (16-16, 24-14, 8-19, 21-22)

Remek mérkőzést hozott a francia csapatok találkozója, melyen végül tulajdonképpen mindkettejük számára jó eredmény született. Többnyire a Gravelines járt előrébb a meccsen, 10 pontos előnyben voltak többször is. Végül azonban úgy alakult, hogy 65-69-es állásnál mégis nekik kellett visszaküzdeniük magukat, mely Buycks (19 pont, 4 gólpassz) két duplája után sikerült is. Hosszabbításra azonban nem került sor, erről Diabate (15 pont, 4 lepattanó, 6 gólpassz, 3 labdaszerzés, jobbra a képen) gondoskodott, aki két másodperccel a dudaszó előtt hintett tempójával megmentette a Nancyt. Ezzel a Gravelines még jó esélyekkel pályázik a csoportelsőségre is, hiszen hazai pályán kell legyőznie ehhez a ciprusiakat. A Nancy pedig megkímélte magát a matektól, hiszen a Minszk ellen egyetlen pontos sikerrel is folytathatja a küzdelmeket.

BCM Gravelines Dunkerque (3-2) - Pizza Express Apollon (1-4) (dec. 11. 20.30)

SLUC Nancy Basket (3-2) - Tsmoki-Minszk (3-2) (dec. 11. 20.30)

H-csoport

Antwerp Giants (BEL, 3-2) – BC Armia Tbilisi (GEO, 0-5) 87-54 (22-13, 25-9, 22-21, 18-11)

Nem volt kérdéses a mérkőzés végkimenetele, az érdemi dolgok lényegében félidőre el is dőltek. Az óriások ezzel nagy hajrában vannak a csoporton belül, és újra esélyt adtak saját maguknak. Mindenképpen le kell győzniük majd a Hapoelt, ezzel valószínűleg körbeverést „okoznak”. A meccsel kapcsolatban minden dicséretet megérdemelnek a hazaiak, akik közül öten is kétszámjegyű pontot dobtak, igazi csapatmunkát mutattak be.

Hapoel Holon (ISR, 4-1) – Telekom Baskets Bonn (GER, 3-2) 75-70 (18-18, 20-16, 21-18, 16-18)

Nagy téttel bíró csatát vívott egymással a Holon és a Bonn. Az egyaránt dupla-duplát elérő centerduó, Franklin Hassel (22 pont, 12 lepattanó) és Lawrence Hill (17 pont, 11 lepattanó, 5 gólpassz) által repített hazaiak behúzták ezt a győzelmet, ezzel pedig vezetik a csoportot, jó helyzetből várva a folytatást. Az első félidőben nem engedték el egymást a csapatok, egyik fél sem tudott jelentős előnyt kialakítani. Ez először aztán a Hapoelnek sikerült (56-46), ám a végjáték előtt ismét egyenlő volt az állás. Az utolsó két és fél perc során azonban nem tudott betalálni a Telekom, a túloldalon pedig remekül büntetőztek, így izraeli győzelem született. Ezzel a Bonn hibátlan kezdését követően most izgulhat, feltétlenül nyerniük kell Grúziában a további számolgatásokhoz.

Antwerp Giants (3-2) - Hapoel Holon (4-1) (dec. 11. 20.30)

BC Armia Tbilisi (0-5) - Telekom Baskets Bonn (3-2) (dec. 11. 20.30)

A forduló MVP-je:

Sean May (Paris Levallois)

A forduló kategóriánkénti legjobbjai:

Pont: 31 – Sean May (Paris Levallois)

Lepattanó: 12 – Báder Márton (Szolnoki Olaj), Franklin Hassell (Hapoel Holon), Ivan Ivanovics (Gaz Metan), Kenneth Simms (Södertalje Kings), Pavel Ermolinskij (Norrköping Dolphins)

Gólpassz: 8 – Willie Deane (Khimki Juzsnyij), Steven Burtt (Tofas SC), Timothy Black (Antwerp Giants)

Labdaszerzés: 5 – Ayhan Kentil (Pinar Karsiyaka)

Blokk: 4 – Alekszandar Mladenovics (Gaz Metan Medias)

(fotók: fibaeurope.com)