EC, 6. forduló: Teljes a Top 16 mezőnye

A EuroChallenge alapszakasz-zárásakor sok csapat számolgatott, de ki-ki meccseket is rendeztek, az egyik például félpályás kosárral dőlt el.

(Az eredményekre kattintva érhetők el a hivatalos statisztikák.)

A-csoport

Södertälje Kings (SWE, 1-5) – SPM Shoeters Den Bosch (NED, 3-3) 115-108  2 h.u.

Hatalmas meccsen, kétszeri hosszabbítás után kikapott a Den Bosch a meccs előtt még nyeretlen Södertälje otthonában. Ez a blama akár a továbbjutásába is kerülhetett volna a hollandoknak, a Brindisi azonban megmentette őket, hiszen egymás elleni összevetésben mindössze 2 ponttal, de jobb a Shoeters a szintén 3-3-mal végző Ulmnál. Stefan Wessels (28 pont, 19 lepattanó) brutális dupla-duplával tartotta meccsben csapatát, győzelemre vezetnie azonban sem neki, sem az első hosszabbításban nagy lehetőséget elpuskázó Christopher Densonnak (20/3 pont) nem sikerült övéit. A meccs hőse így nem Wessels, hanem Darko Jukic (29/9 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz) lett, aki viszont a legvégén is higgadt maradt. 16 triplát dobtak a svédek, ebből Jukic mellett Christopher Czerapowitz (24/15 pont, 5 lepattanó, 7/5 tripla) vette ki alaposan a részét.

Enel Basket Brindisi (ITA, 5-1) – Ratiopharm Ulm (GER, 3-3) 88-70

Jóval a Södertälje-Den Bosch meccs után kezdődött a Brindisi és az Ulm összecsapása, így a germánok tudták, hogy esetleges győzelmükkel kiharcolhatnák a továbbjutást. Erre azonban semmi esélyük sem volt, a Brindisi valósággal átfutott rajtuk. Hatalmas tempót diktáltak a kiváló taljánok, 26 pontot tudtak szerezni leindításból, ezzel szétzilálva ellenfelük védelmét. Jacob Pullen (25/12 pont, 5 gólpassz, 13/10 mezőnyből) és James Mays (20/3 pont, 9 lepattanó, 8/7 mezőnyből) eredményességük mellett rendkívül hatékonyak is voltak a Brindisiben.

A csoport végeredménye:
1. Enel Basket Brindisi (5-1)
2. SPM Shoeters Den Bosch (3-3; az Ulm ellen 1-1, pontkülönbség: +2)

3. Ratiopharm Ulm (3-3; a Den Bosch ellen 1-1, pontkülönbség: -2)
4. Södertälje Kings (1-5)

B-csoport

Tartu University Rock (EST, 4-2) – EGIS Körmend (3-3) 81-83

A mérkőzésről részletes beszámoló IDE KATTINTVA olvasható!

PBC Lukoil Academic Szófia (BUL, 2-4) – CS Energia Rovinari (ROU, 3-3) 97-74

Tényleg semmi szerencséje nincs a Körmendnek az EC-ben, hiszen a múlt heti egypontos romániai vereségük után ezúttal 6 egységen múlt a továbbjutásuk a piros-feketéknek. Mivel 2 ponttal nyertek a vasiak Észtországban, így a Rovinari 29 pontos veresége esetén továbbjuthattak volna. Ettől az előzetesen nem túl realisztikus teóriától azonban nem is állt nagyon messze a Körmend, hiszen a Szófia simán legyőzte a Zsilvásárhelyt. 94-70-nél már 24 pont volt a különbség kevéssel a vége előtt, ám a vendégek legjobbjai, Porter Troupe (24/15 pont, 5 lepattanó, 13/9 mezőnyből) és Giordan Watson (18 pont, 7 gólpassz, 5 lepattanó) lehűtötték a kedélyeket. A Szófiában Terry Smith (27/3 pont, 6 gólpassz), Charles Thomas (21/12 pont, 4 lepattanó) és Sharaud Curry (16/12 pont, 7 gólpassz) egyaránt nagyszerűen teljesítettek.

1. Tartu University Rock (4-2)
2. CS Energia Rovinari (3-3; a Körmend ellen 1-1, pontkülönbség: 0; a csoporton belüli pontkülönbség -7)

3. EGIS Körmend (3-3; a Rovinari ellen 1-1, pontkülönbség: 0; a csoporton belüli pontkülönbség -13)
4. PBC Lukoil Academic Szófia (2-4)

C-csoport

Boras Basket (SWE, 3-3) – Fraport Skyliners Frankfurt (GER, 4-2) 72-87

Ki-ki meccset vívott egymással a Boras és a Frankfurt, a képlet nagyon egyszerű volt a meccs előtt, hiszen a győztes folytathatta a Top 16-ban a szereplését, a vesztes pedig kiesett. Németországban a svédek győzni tudtak, ezúttal hazai pályán viszont nagyon messze álltak tőle, hogy megismételjék ezt az eredményt. A Frankfurt nem hagyott kétséget afelől, hogy melyik a jobbik csapat, Johannes Voigtmann (16 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz) vezérletével a meccset végig kontrollálva magabiztosan nyertek a németek.

Okapi Aalstar (BEL, 5-1) – Bakken Bears Aarhus (DEN, 0-6) 103-100

Emelt fővel búcsúzhatott a Bakken az európai porondtól erre a szezonra, mert bár nyerniük ezúttal sem sikerült, de azért alaposan megnehezítették az első helyen végző Okapi dolgát. Pedig a parádésan játszó Maurice Acker (31/12 pont, 4 gólpassz, 11/9 mezőnyből), Kaido Saks (23/21 pont, 5 lepattanó, 2 blokk), Jonas Bergstedt (20 pont, 12 lepattanó) trió mindent megtett az összességében 57%-kal dobó dánokért. A 19 eladott labda azonban nem fért bele nekik, amiből ráadásul 17 pontot kaptak és a legvégén is egy labdavesztés miatt nem volt esélyük egyenlíteni. Az Okapi legjobbjai Lee Cummard (16/6 pont, 6 lepattanó, 5 gólpassz, 3 labdaszerzés) és Tyren Johnson (17/3 pont, 9 lepattanó) voltak.

1. Okapi Aalstar (5-1)
2. Fraport Skyliners Frankfurt (4-2)

3. Boras Basket (3-3)
4. Bakker Bears Aarhus (0-6)

D-csoport

BC Astana (KAZ, 5-1) – Avtodor Szaratov (RUS, 5-1) 75-73

Elszenvedte első vereségét az Avtodor a szintén VTB Ligás, és már szintúgy továbbjutott Astana otthonában, de így is megnyerte a D-csoportot. A kazahoknak legalább kilencpontos győzelem kellett volna a csoportelsőséghez, de erre vajmi kevés esélyük volt, az Avtodor szinte végig vezetett a meccsen. 24-16-ra nyerte a negyedik negyedet az Astana, ezzel megfordítva végül a meccset. Érdekes, hogy 73-73-nál, 14 másodperccel a vége előtt Luksa Andric (10/3 pont, 7 lepattanó) kezébe került a meccs sorsa, és ő ahelyett, hogy elhibázta volna büntetőit inkább a meccs megnyerését választotta, így nem volt esélyük a hazaiaknak a hosszabbításra, és ott az esetleges kilencpontos győzelem kiharcolására. Az Astanában J’Covan Brown (27/6 pont, 4 gólpassz), az Avtodorban pedig Travis Peterson (15/3 pont, 12 lepattanó) volt a legjobb.

Tofas SC Bursa (TUR, 2-4) – CSM Oradea (ROU, 0-6) 84-75

Győzelemmel búcsúzott a Tofas hazai közönségétől az EC-ben, sima győzelmet arattak a törökök a meglehetősen harmatos nagyváradiak ellen. 14-0-s kezdéssel adta meg a meccs alaphangját a Tofas, így bő négy perccel a feldobás után már tulajdonképpen el is dőlt a meccs. Lance Harris (17/9 pont, 7 lepattanó), Dashaun Wood (16/12 pont, 4 gólpassz) és Lamar Peterson (14/3 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz) voltak a Tofas legnagyobb erősségei ezúttal.

1. Avtodor Szaratov (5-1; az Astana ellen 1-1, pontkülönbség: +6)
2. BC Astana (5-1; az Avtodor ellen 1-1, pontkülönbség: -6)

3. Tofas SC Bursa (2-4)
4. CSM Oradea (0-6)

E-csoport

Belfius Mons-Hainaut (BEL, 5-1) – JSF Nanterre (FRA, 5-1) 94-86

Az E-csoport két legjobb csapata már két fordulóval ezelőtt leosztotta egymás között az első két helyet, a csoportgyőzelemhez pedig ezúttal 20 pont feletti siker kellett volna a Monsnak. Ehhez félidőben még közel is álltak, 56-40-re vezettek, ám a Nanterre visszatornázta magát, nem volt esély a nagy belga győzelemre. A Mons azért így is kitett magáért, Jason Love (16 pont, 7 lepattanó, 11/8 mezőnyből) és Austin Nichols (20/12 pont) vezetésével elvették a gallok veretlenségét. A Nanterre ezúttal Mykail Riley (21/6 pont, 9 lepattanó) és Kyle Weems (19/6 pont, 7 lepattanó) jó játékára épített leginkább.

Sport Lisboa Benfica (POR, 2-4) – Kataja Basket (FIN, 0-6) 107-82

Nem tudta megszerezni becsületgyőzelmét a Kataja Lisszabonban sem, a szintén búcsúzó portugálok felszabadult játékkal múlták felül ellenfelüket. Nagyszerűen, 56%-kal célzott mezőnyből a Benfica, lepattanózásban pedig 45-24-re múlták felül a finneket, így nem csoda, ha végül nagy különbséggel nyertek. Öten is kétszámjegyű pontot szereztek közülük, ráadásul Jobey Thomas (23/12 pont, 9 gólpassz, 5 lepattanó) és Ronald Slay (24/9 pont, 5 lepattanó) még közülük is kiemelkedtek.

1. JSF Nanterre (5-1; a Mons ellen 1-1, pontarány: +12)
2. Belfius Mons-Hainaut (5-1; a Nanterre ellen 1-1, pontarány: -12)

3. Sport Lisboa Benfica (2-4)
4. Kataja Basket (0-6)

F-csoport

Atomerőmű SE (1-5) – CSU Mobitelco Cluj-Napoca (ROU, 1-5) 68-81

Magnofit Güssing Knights (AUT, 4-2) – Trabzonspor Medical Park (TUR, 6-0) 67-77

Csakúgy, mint a Paks ellen, a Güssing ezúttal is belealudt a meccsbe a negyedik negyedben, ezúttal pedig ez megbosszulta magát. Nyugati szomszédjainknak legalább 9 ponttal kellett volna nyerniük a Trabzonspor ellen a csoportelsőséghez, és ez sokáig nem is volt ördögtől való gondolat, a harmadik negyedben ugyanis már 54-44-re vezetett a Güssing. A záró felvonásban aztán minden kétséget eloszlatott a török gárda, Dwight Hardy (17/6 pont, 4 lepattanó) vezetésével 30-11-re mosták le ellenfelüket ebben a játékrészben, így nemhogy a kilences különbség, de a győzelem sem jött össze az osztrákoknak.

1. Trabzonspor Medical Park (6-0)
2. Magnofit Güssing Knights (4-2)

3. CSU Mobitelco Cluj-Napoca (1-5; a Paks ellen 1-1, pontkülönbség: +3)
4. Atomerőmű SE (1-5; a Kolozsvár ellen 1-1, pontkülönbség: -3)

G-csoport

Port of Antwerp Giants (BEL, 3-3) – KTP Basket (FIN, 1-5) 98-83

A múlt héten, a Biella 10 pontos legyőzésével elvégezte a munka dandárját az Antwerpen, ezúttal pedig learatták annak a nagyszerű teljesítménynek a gyümölcsét a belgák. Mivel nem borult a papírforma, azaz az olaszok nem tudtak nyerni a Le Mans vendégeként, ők viszont könnyedén léptek át a KTP-n, így a jobb egymás elleni eredmény miatt továbbjutottak a nemrég még elég szorult helyzetük ellenére is. Kirk Archibeque (23 pont, 6 lepattanó, 2 blokk), Kyle Fogg (17/15 pont, 7 gólpassz, 4 labdaszerzés, 4 lepattanó), illetve a sorozatban ötödször 20 pont felett dobó Ryan Pearson (20/3 pont, 6 lepattanó) főszereplésével simán nyertek a festékből kereken 50 pontot szerző Óriások.

Le Mans Sarthe Basket (FRA, 5-1) – Bonprix Biella (ITA, 3-3) 88-74

A Biella nem tudott tehát továbbjutni, hiszen nem sok esélye volt a győzelemre a jobb erőkből álló franciák ellen. A Le Mans túl sok volt a másodosztályú olasz csapatnak, elsősorban a palánkok alatt voltak hatalmas fölényben a hazaiak. Az Antwerpenhez hasonlóan ők is 50 pontot szereztek a festékből, hozzá pedig a lepattanócsatát 50-28-ra nyerték meg. Rodrigue Beaubois (15/3 pont, 6 gólpassz, 4 lepattanó), Charles Kahudi (17/6 pont, 9 lepattanó) és Michal Ignerski (16/3 pont, 5 lepattanó) is nagyszerűek voltak a Le Mans-ban, míg a Biella legjobbja Alan Voskuil (22/6 pont, 4 lepattanó) volt.

1. Le Mans Sarthe Basket (5-1)
2. Port of Antwerp Giants (3-3; a Biella ellen 1-1, pontkülönbség: +9)

3. Bonprix Biella (3-3; az Antwerpen ellen 1-1, pontkülönbség: -9)
4. KTP Basket (1-5)

H-csoport

BC Siauliai (LTU, 3-3) – Usak Sportif (TUR, 3-3) 75-78

Utolsó másodperces, félpályás kosárral jutott tovább az Usak ezen a nem mindennapi meccsen a Siauliai kárára. „Do-or-die” mérkőzés volt ez mindkét gárda számára, már a kezdés előtt tudvalévő volt, hogy amelyik csapat nyer, az jut be a Top 16-ba. Ennek megfelelően fej-fej mellett haladtak végig a csapatok, hiszen 18-szor adták át egymásnak a vezetést, valamint 12-szer álltak döntetlenre. A meccs hőse végül Courtney Fells (18/6 pont, 5 gólpassz) lett a törököknél, aki két jó büntetőjével előbb kiegyenlített 75 pontnál, majd ezután jött az igazán nagy durranás tőle. A litvánoknak még volt 18 másodpercük megnyerni a meccset, kissé korai dobásuk azonban célt tévesztett, a lepattanóra pedig Fells eszmélt leghamarabb, majd futtából elengedte a félpályás dobást, ami a palánkról vágódott be a hazai gyűrűbe. Nem mindennapi véget ért tehát a mérkőzés, így mindkét csapat 3-3-as mérleggel zárt, de mivel az Usak kétszer is legyőzte a Siauliait, így a törökök lesznek ott tavasszal a folytatásban.

Cmoki-Minszk (BLR, 2-4) – Jenyiszej Krasznojarszk (RUS, 4-2) 76-71

A Jenyiszej már biztos csoportgyőztesként utazott a fehérorosz fővárosba, mindkét csapat pozíciója be volt betonozva már a meccs előtt. Ennek ellenére jó kis meccset játszott egymással a két csapat, a Minszk játékosai kárpótolták valamelyest szurkolóikat, hiszen minden fronton nagy csalódás a beloruszok teljesítménye. 53-61 után nem adták fel a hazaiak, akik Rashaun Freeman (20 pont, 5 lepattanó, 12/9 mezőnyből) vezetésével az utolsó percben megnyerték a találkozót.

1. Jenyiszej Krasznojarszk (4-2)
2. Usak Sportif (3-3, a Siauliai ellen 2-0)

3. BC Siauliai (3-3, az Usak ellen 0-2)
4. Cmoki-Minszk (2-4)

A forduló MVP-je:
Stefan Wessels (28 pont, 19 lepattanó, 2 gólpassz, 1 labdaszerzés, 17/11 dupla, 43 index pont – Den Bosch)