Elkezdődött az Európa-kupa

Elindult az Európa-kupa 2011/2012-es idénye. A keddi nyitónapon 16 találkozóra került sor, előzetesünk az alábbi linkre kattintva olvasható, most pedig következzenek a mérkőzések!

A-csoport:

BC Donetsk – Hapoel Jerusalem 80-71 (23-20, 17-14, 23-20, 17-17)

Az első negyed Darnell Jackson utolsó másodperces pöcizésével ért véget. 28-20-as előny után D.J. Strawberry vezetésével egyenlítettek az izraeliek. Sokáig nem is változott a képlet, aztán a kispadról rengeteg segítséget kapó hazaiak 54-47-re megléptek. A végén próbálkoztak ugyan a vendégek, de például a korábbi Albacomp-légiós Michael Lee kosarával biztosította sikerét az ukrán gárda.

Donetsk: R. Curry (11/6), M. Lee (9), Pustozvonov (7/3), Lypovyy (5), Kravtsov (5). Csere: Gliebov (15/3), Avdalovic (14/9), D. Jackson (9), Radenovic (5).
Hapoel:
Strawberry (22/3), Naimy (17/3), Randle (8), Grunfeld (2), Varnado (-). Csere: Kokia (6), Izraely (5/3), L. Jackson (4), Thomas (4), Kadir (3).

KK Cibona Zagreb – BCM Gravelines 71-101 (12-27, 20-24, 21-25, 18-25)

Borzasztóan csúnya vereséggel kezdte meg a szereplését a két évtizeden át BEK/Euroliga résztvevő Cibona az Európa-kupában. A hazai csapat hiába erősödött a közönség óriási kedvencével, Davor Kus-szal, a hazaiak már a mérkőzés elején tetemes hátrányba kerültek. 13-27-es állás után ráadásul a franciák a kiváló Albicy vezetésével egy 13-0-ás rohamot produkáltak. A második félidőben Akpomedah hármasai demoralizálták a zágrábi csapatot. Josip Vrankovicnak rengeteg munkája lesz még a Cibonával…

Cibona: Rozic (18/6), Zizic (11), Kus (10), Harper (7/6), Suton (-). Csere: Marcinkovic (12/3), Lalic (8), Chase (2), Rudez (2), Zubcic (1), Kovacevic (-).
Gravelines:
Albicy (21/9), Akpomedah (18/12), Bokolo (10/6), Jomby (9/9), Vaty (5). Csere: J. Johnson (11/3), J.K. Edwards (9), Sy (9/3), Issa (5/3), Bigote (2), Silas (2), Loum (-).

B-csoport:

VEF Riga – PAOK BC 80-74 (23-23, 22-21, 20-13, 15-17)

Eléggé indiszponáltan kezdte a meccset a roppant rutinos PAOK. Aztán szép lassan magukhoz tértek Dikoudisék. A 15. percig felváltva estek a kosarak, majd Courtney Sims révén elléptek a lettek. A 26. percben 51-51 után 10-2-es rohamot produkáltak a hazaiak. A záró negyedben Marcus Goree fújt riadót többször is, de a Riga összességében magabiztosan nyert.

Riga: Sims (19), Millage (18), Bertans (14/6), Berzins (5), Janicenoks (5). Csere: Kavaliauskas (11), Perry (6), Valters (2), Cain (-).
PAOK:
Giddens (17), Goree (16/6), Dikoudis (12), R. Wright (11/3), Giannakidis (2). Csere: Kalampokis (9/3), Stiggers (5/3), Kalampakas (2), Kalles (-), Tsakaleris (-).

Cholet Basket – BC Khimki 63-75 (16-20, 18-15, 11-28, 18-12)

A brutálisan erős, nyugodtan kijelenthető, hogy Euroliga-szintű kerettel rendelkező Khimki számára egy szívós ellenféllel szemben indult a EuroCup. Ennek megfelelően a feldobástól kezdve rendkívül koncentrált játékot nyújtottak Kurtinaitis mester tanítványai. A félidőig remekül tartotta magát a Fabien Causeur vezette Cholet. A második félidőben azonban egy 13-1-es rohamnak köszönhetően pillanatok alatt 66-54-es előnybe kerültek Szergej Monyáék. Ezzel pedig jól sáfárkodtak a Mozgov és Fridzon vezette oroszok, győzelmük teljesen megérdemelt.

Cholet: Causeur (31/12), Hite (10/6), D. Nichols (5), Ona Embo (-), Duport (-). Csere: Gradit (6), Battle (5), Vebobe (5), Falker (1), Gobert (-).

Khimki: Mozgov (21), Fridzon (15/3), Monya (11/9), Planinic (6), Kelati (4). Csere: C. Quinn (8/6), Vyaltsev (6), Daye (2), Loncar (2), M. Nielsen (-), Khvostov (-), Zhukanenko (-).

C-csoport:

Aris BSA 2003 – CEZ Nymburk 55-64 (15-23, 16-14, 6-15, 18-12)

Pavel Pumprla kilenc pontjával indult a meccs, a cseh együttes pedig 9-9 után vette át a vezetést – és innentől nem is engedte ki a kezéből. A második negyedben már tíz pont fölé nőtt a vendégek előnye, sőt a nagyszünet után úgy tűnt kínos vereségbe is belefuthat az Aris. A görög csapat a záró negyedig borzasztóan célozott és végül csak kozmetikázniuk sikerült az eredményen. A Nymburk hozta a papírformát és győztesen távozott Szalonikiből.

Aris: R. Davis (14/6), D. James (14), Tapoutos (5), Muldrow (4), Tsaldaris (2). Csere: Mavraides (14/6), Kerusch (2), Bogris (-), Dimas (-), Krusic (-), Tsairelis (-), Vergins (-).
Nymburk: Pumprla (15/3), Simmons (12/3), L. Wilson (12), Lawrence (9/6), Benda (2). Csere: Naymick (7), Kremen (3/3), Abrams (2), Necas (2), Lenzly (-), Sokolovsky (-).

GasTerra Flames – BC Rudupis 77-82 (19-22, 11-21, 20-18, 27-21)

Az igen jó névsorral rendelkező litván csapat igyekezett már a kezdéskor magához ragadni az irányítást. Ez már az első negyedben sikerült, sőt a folytatásban Salenga és Buterlevicius révén akár húsz pont fölé is növelhették volna az előnyüket. Talán túl korán is érezték nyeregben magukat: a 35. percben David Bell ziccerével 67-65-re jöttek fel a hollandok. A vezetést azonban nem tudták átvenni, így a végén ugyan maguknak nehezítették meg a dolgukat a litvánok, de végül hozták a „kötelezőt”.

GasTerra: D. Bell (18/6), Dourisseau (16/3), Wesby (12), De Randamie (9), Wyatt (9/3). Csere: Voorn (7/3), McCleery (2), Theeuwkens (2), Van Schaik (2), Koenis (-).
Rudupis: Orelik (22/12), Salenga (12), Butkevicius (10), Kadziulis (10/3), Viskontas (5). Csere: Buterlevicius (13/3), Juskevicius (5/3), Zelionis (5/3),

D-csoport:

Asvel Basket – Valencia Basket 87-78 (20-15, 14-12, 24-28, 29-23)

Nagy érdeklődés övezte a találkozót: egyrészt, mert neves játékosok feszültek egymásnak, másrészt sokan álltak szkeptikusan az Asvel együtteséhez, mondván a francia bajnokságban eddig bukdácsoltak, sok nekik az Európa-kupa. Nos, Tony Parkerék ezúttal mindenkinek bizonyítottak. A második negyed elején egy 9-0-ás roham után 29-17-re mentek a Valencia ellen. A félidő vége előtt Stefan Markovic révén jöttek vissza a meccsbe a vendégek. Hiába vezetett 34-19-re is az Asvel, Caner-Medley és Martinez pontjaival 39-38-ra jöttek fel a spanyolok. Négy perccel a vége előtt 69-67 volt az állás, de ekkor ismét jött az ellenállhatatlan Tony Parker: két triplájával az Asvel biztosította győzelmét.

Asvel: Parker (34/9), Thompson (11/6), Tillie (10), Goss (5/3), Armstrong (2). Csere: Turiaf (12), E. Jackson (11/9), Skeen (2), Westermann (-).
Valencia:
Caner-Medley (19), Lishchuk (16), Markovic (10), De Colo (7/3), F. Pietrus (4). Csere: Rafa Martinez (12/3), Kuksiks (5/3), San Miguel (3/3), Ogilvy (2).

Telenet Oostende – Lukoil Academic 65-66 (16-16, 16-10, 17-21, 16-19)

Különösebben egyik fél sem tudott meglépni a másiktól, a hazaiak 28-20-nál, majd 43-33-nál jutottak lélegzetvételnyi előnyhöz, de a bolgár kirakatcsapat rendre újítani tudott. A 38. percben tudta újra átvenni a vezetést a Lukoil, Sundov és Stoykov hármasa után 65-60-ra vezetettek. 22 másodperccel a lefújás előtt Djordjevic egy triplával egalizált, de Heath büntetője 2 másodperccel a vége előtt bolgár diadalt eredményezett.

Oostende: J. Rich (17/3), C. Booker (11/3), Djordjevic (9/3), V. Petrovic (3/3), D. Drobnjak (2). Csere: Sakota (16/6), Serron (3/3), Katnic (2), Winston (2).
Lukoil: Mack (20/9), Heath (15), T. Stoykov (11/3), Banev (4), Owens (4). Csere: Stojanovski (7/3), Sundov (3/3), Marinov (2), Avramov (2), McLain (-), Veselinov (-).

E-csoport:

Banvit BK – Fraport Skyliners 73-72 (22-20, 17-14, 20-24, 14-14)

Jól kezdték a törökök a meccset, de a rendkívül szűk rotációval küzdő németek folyamatosan látótávolságon belül maradtak. Sőt, a harmadik negyedben még a vezetést is átvették.
A végjátékba egállal érkeztek a csapatok és őrült büntetőzés következett. Lance Williams 20 másodperccel a vége előtt elrontotta egyik kísérletét. Egy pontos Banvit vezetésnél Bajramovic még okosan faultolt (nem voltak még bónuszban), végül McKinney triplával tudott csak kísérletezni, ám kimaradt, így hazai győzelem született.

Banvit: L. Williams (20), C. Davis (9/3), Simmons (9/3), Ermis (6), Hammonds (3/3). Csere: Erdogan (15/3), Bajramovic (9), Veyseloglu (2), Nalga (-), Turna (-).
Fraport:
Davidson (21), McKinney (19/9), Ohlbrecht (14/3), Robertson (7/3), Thompson (6/6). Csere: Herber (3/3), Nolte (2), Theilig (-).

Gran Canaria 2014 – Lokomotiv Kuban 84-76 (27-17, 16-24, 20-18, 21-17)

Kis túlzással a fél világot utazták át a vendégek a Kanári-szigetekig, talán emiatt is ragadtak be nagyon a rajt után. Michael Bramos öt pontja után 20-12-re mentek a hazaiak. A padról beszálló Primoz Brezec és Szergej Bykov kosarával zárkóztak az oroszok, majd Grigorjev zsákolásával a félidőre csak két pont volt a különbség. Nagyon szorosan alakult a késő esti mérkőzés - egészen a végjátékig, amikor Green triplazápora után 79-65-re lépett meg a spanyol csapat. Innen pedig már nem volt visszaút Bozsidar Maljkovics játékosainak.

Gran Canaria: Haynes (15/9), J. Palacios (8), Beiran (3/3), Bellas (2), Savane (-). Csere: T. Green (18/12), Nelson (13/3), Bramos (10/3), Roman Martinez (10/6), X. Rey (3), Ekperigin (2).
Lokomotiv: Massey (22/3), Grigorjev (13/9), Blakney (7), Padius (6), Sukovcov (2). Csere: Brezec (10), Traore (6), Sheleketo (5/3), L. Chalmers (3/3), Bykov (2).

F-csoport:

BC Azovmash – Le Mans 79-76 (21-22, 22-21, 25-14, 11-19)

Az egykori paksi légióssal, Marcellus Sommerville-lel felálló franciák kezdték jobban a meccset, de az első negyed végétől fej-fej mellett haladtak a csapatok. Pecserov és Daniel Ewing révén aztán nagyon meglépett az Azovmash, de a záró negyed a vendégeké volt.
A végjáték rendkívüli izgalmakat hozott. Ewing csak az egyik büntetőjét értékesítette, így 78-76-nál jöhettek a franciák, ám az addig kiválóan teljesítő Sommerville eladta a labdát. Ugyan Minard is csak egy büntetőt dobott be ezután, de Rochestie hármasa leperdült, így hiába volt a nagy Le Mans hajrá az utolsó negyedben, végül az ukránok örülhettek.

Azovmash: Ewing (21/9), Pecherov (20/12), Minard (13/3), Kolchenko (6/6), Rizvic (2). Csere: Crispin (11/3), Golubovic (2), D. Ivanov (2), Zaytsev (2), Slipenchuk (-).
Le Mans:
Sommerville (16/9), Rochestie (15/9), Acker (12), Batista (12), Boungou-Colo (4). Csere: Coleman (8), Kouguere (5/3), T. Bryant (2), Mendy (2), Kahudi (-).

KRKA Novo Mesto – Lietuvos Rytas 65-73 (21-18, 18-17, 20-18, 6-20)

Az első nap egyik legérdekesebb meccsét láthatták az Eurosport2 jóvoltából a magyar nézők is. A szlovének a cserepadról érkező Jerome Jordan, Allan Ray amerikai duó révén sokáig előrébb jártak. Aztán 60-59-nél Jomantas révén előnybe kerültek a vendégek, Seibutis és Rice pontjaival pedig egy 14-0-ás (!) rohamot produkáltak. 69-61-es előnyüket pedig a végjátékban Rice büntetőivel őrizték meg.

KRKA: Pavic (8), Z. Dragic (6), Djurkovic (3), Rojic (3), Baxter (-). Csere: J. Jordan (20), A. Ray (14), Balazic (5), Krivec (2), Muric (2), Petrov (2).
Lietuvos:
T. Rice (19/6), Seibutis (12), Jomantas (5/3), Roberts (5/3), Valanciunas (5). Csere: Katelynas (15/3), Rasic (5/3), Samardziski (5), Babrauskas (2).

G-csoport:

Szpartak Szentpétervár – Cedevita Zagreb 73-56 (10-12, 17-15, 24-12, 22-17)

Ragyogóan kezdett a tavalyi bronzérmes Cedevita a EuroCup nyitómérkőzésén. 12-4-es vezetésük után a 19. percben is még 27-18-ra vezettek. Kiválóan védekeztek Matjaz Smodisék, ám ekkor Patrick Beverley alig több mint egy perc alatt három triplát szórt. Úgy tűnt ez megtörte a zágrábiak lendületét: Halperin büntetőivel a 28. percben már 15 ponttal mentek az oroszok. Innen pedig már nem volt visszaút a Cedevita számára, így a Szpartak az Európa-kupában is győzelemmel kezdett.

Szpartak: Beverley (21/9), Halperin (12/3), Mavrokefalides (11), Kashirov (2), Likhodey (-). Csere: Dragicevic (7), Kotishevskiy (7/3), Zupan (7/3), Keyru (6/6), Zozulin (-).
Cedevita:
Owens (11), Warren (11/3), Smodis (10/6), Car (7/3), Opacak (-). Csere: Bazdaric (8/3), Bilan (5), Vukusic (4), Petrovic (-), Princ (-).

Bayern München – Benetton Basket 72-62 (19-13, 17-18, 20-15, 16-16)

Sokan várták már a bajorok bemutatkozását, az Euroliga rutinnal is rendelkező Jan Jagla pontjaival, majd Schwethelm triplájával 25-13-ra vezettek a későn ébredő Benetton ellen. Az olaszok aztán a félidőre tértek magukhoz, Alessandro Gentile remekelt. Azonban nemhogy a vezetést nem sikerült átvenniük a több betlit is hozó Benetton-játékosoknak, hanem a Bayern egészen a lefújásig rendkívül magabiztosan tartotta tíz pontos előnyét.

Bayern: Foster (14/6), Troutman (11), Hamann (7/3), Nadjfeji (6), Benzing (-). Csere: Jagla (12/6), Wallace (10/6), Greene (3/3), Schwethelm (3/3), Hall (2).
Benetton: Gentile (19/9), Moore (9/6), Adrien (7), Mekel (7/3), Scalabrine (4). Csere: Bulleri (9/3), Cuccarolo (6), Moldoveanu (1), Sandri (-).

H-csoport:

KK Buducnost Voli – PGE Turow 75-50 (12-7, 16-19, 26-17, 21-7)

A játéknap egyik legsimább és legalacsonyabb színvonalú meccsét játszották Montenegróban. A hazaiak a papírformának megfelelően hozták a meccset, igaz 29-28-nál még hátrányba is kerültek, ám két 10-0-ás szakasz után a harmadik negyedben megléptek a lengyelektől. 54-45-ös állás után gyakorlatilag kiütötték a vendégeket Nikola Vucevicék.

Buducnost: Vucevic (18/3), J. Anderson (16/3), Vitkovac (15/3), Krstovic (9/3), A. Popovic (-). Csere: Dubljevic (12), M. Popovic (3/3), Mihailovic (2), Bozovic (-), Ivanovic (-), Milosevic (-).
Turow:
D. Jackson (9), Kickert (6/6), Lauderdale (6), Gustas (3), Chylinski (-). Csere: Cel (7/3), J. Edwards (7), Wysocki (7/3), Jankowski (5), Gabinski (-), Mielczarek (-), Moore (-).

Dexia Mons-Hainaut – Alba Berlin 74-78 (24-17, 17-26, 10-24, 23-11)

Bekezdtek a selejtezőben a Besiktast kiejtő belgák, 8-0 után 22-10-re is vezettek Warren Carter ziccerével. Aztán jött a triplaspecialista Schaffartzik és hármasa után lendületbe jött az Alba. 33-32 után utolérték a Dexiát, majd a félidőre Weaver hármasával vezettek is. Amikor DaShaun Wood kosarával 67-49-re vezetett a Berlin egy 27-8-as periódust zártak le. Hihetetlen hektikus volt a meccs, innen ugyanis 18 belga pont érkezett válasz nélkül! 44 másodperccel a vége előtt Slaughter triplájával 72-72 volt az állás. Hárompontos Alba előnynél Justin Cage eladta a labdát, így végül kínkeservesen, de nyert a német gárda.

Dexia: Nivins (20), R. Taylor (16), Foster (10/6), Carter (7), Singletary (6). Csere: Slaughter (15/3), Bellin (-), Cage (-), Libert (-).