Ellentmondásos Himki győzelem

A férfi kosárlabda Euroliga ma esti játéknapján sosem látott mértékű meccsdömpinget bonyolítottak le a kontinens topsorozatában, hiszen 10 mérkőzés is megrendezésre került. Az A-csoport nagy rangadói közül az egyiket nem mindennapi körülmények között, egy bizonyos érdelemben utolsó másodperces - más meglátás szerint pedig időn túli, de hivatalosan érvényes kosárral nyerte meg a Himki Moszkva a Fenerbahce ellen, míg a Panathinaikosz meglepetésre nagyon simán verte el a Real Madridot. Borult a papírforma több helyen is. A Cedevita Zagreb legyűrte az eddig veretlen Zalgiris Kaunast, az Union Olimpija pedig másodszor is megleckéztette a sokkal erősebbnek számító Cantut. Az Unicaja Malaga kulcsfontosságú találkozót nyert az eddig veretlen Maccabi otthonában, míg a Partizan Belgrade a Besiktas ellen szerezte meg első idei győzelmét, így már nincs nyeretlen csapat a mezőnyben. Nézzük, mit érdemes még tudnunk erről a játéknapról!

A-csoport:
Himki Moszkva (orosz, 4 - 2) - Fenerbahce Ülker (török, 3 - 3) 71 - 70

Az A-jelű hatosban minden mérkőzést ma este rendeztek, a műsor a Himki Moszkva és a sérült Bo McCalebbet be sem vető Fenerbahce derbijével kezdődött, ahol a sokáig lőtávon kívül járó törökök a végjátékban visszajöttek, de egypontos vezetésüknél egy támadó-lepattanó utáni kavarodást követően Kelvin Rivers betalált egy kurta-furcsa dobással, amiről csak nagyon hosszas tanakodás után döntötték el a játékvezetők, hogy érvényes volt-e vagy sem, s hiába hagyta el az amerikai kezét csak a piros fény kigyulladása után a játékszer, a duda csak később szólalt meg, így a szabályok értelmében meg kellett adni a Himki légiósának kettesét, amivel nyertek a hazaiak! A vendégeknél ha másra nem, de arra jó volt ez a derbi, hogy David Andersen (17 pont, 7 lepattanó) végre elkezdje az idei Euroliga-szezont érdemben is.

A Himki legjobb dobói: Rivers 14, Fridzon 12, Planinic 11

A Fenerbahce legjobb dobói: Andersen 17, Boj. Bogdanovic, Ermis 11-11

A-csoport:
Panathinaikosz (görög, 3 - 3) - Real Madrid (spanyol, 4 - 2) 79 - 68

Ebben a hatosban a Real Madrid athéni vendégjátéka számított előzetesen a legnagyobb csemegének, de s spanyol bajnokságot veretlenül vezető Rudy Fernandezék meglehetősen simán kikaptak a Panathinaikosz otthonában. A remekül védekező és eredményesen is játszó Stephan Lasme (15 pont, 8 lepattanó, 2 blokk) főszereplésével demoralizálta a második félidőben nagynevű riválisát a Pana, Pablo Laso fiai semmit sem tudtak kezdeni a görögök extra-alacsony szerkezetével, így megszerezte azt a győzelmet a hellén gárda, mellyel gyakorlatilag kijavította a múltheti bukását.A 14 pontja mellé 8 lepattanót is begyűjtő Andy Panko, valamint az egyre jobb Jonas Maciulis (12 pont, 2 szerzett labda) is remekeltek az ezen az estén, míg Rudy Fernandez -1-es értékmutatóval zárta az összecsapást, ami azért rendesen rányomta a bélyegét a Real játékára.

A Panathinaikosz legjobb dobói: Lasme 15, Panko 14, Maciulis 12

A Real Madrid legjobb dobói: Suarez 19, Carroll 9, Llull 8

A-csoport: Union Olimpija (szlovén, 2 - 4) - Cantu (olasz, 2 - 4) 81 - 79

Ugyanebben a csoportban maradva történt még egy komolyabb meglepetés is hiszen az olasz Cantu megint kikapott az Union Olimpijától, ezzel pedig nehéz helyzetbe sodorta magát, a 30-at szóró Jaka Blazic fémjelezte szlovéneknek pedig visszaadta a reményt a vendég gárda. Hiába vezetett 6 ponttal a záró etap derekán a Trinchieri-legénység, nagyon akarta ezt a győzelmet a vasárnap még a Szolnoki Olaj ellen Adria Liga-meccset nyerő Ljubljana és végül meg is szerezte. Az 5-ből 4 triplát értékesítő Blazic egyébként 20 másodperccel a vége előtt dobott be két büntetőt, amire már nem tudtak válaszolni az olaszok, akik így nagyon nehéz helyzetbe kerültek a Top 16-ot illetően. A 13 pontos, 10 lepattanós Aron Baynes egyébként 6. Euroliga-meccsén 5. dupla dupláját produkálta!

Az Union Olimpija legjobb dobói: Blazic 30, Page 14, Baynes, Prepelic 13-13

A Cantu legjobb dobói: Aradori 20, Markoishvili 15, Leunen 11

B-csoport: Asseco Prokom (lengyel, 1 - 5) - Elan Chalon (francia, 2 - 4) 70 - 76

A B-jelű hatosban a 15 pontos, 7 lepattanós, 4 gólpasszt kiosztó Blake Schilb és társai idegenben tudták két vállra fektetni a Prokomot, így a második győzelmét szerző francia bajnok Chalon visszakerült a továbbjutásra esélyesek közé, a lengyelek pedig érdemben kiírták magukat a Top 16-ra aspirálók közül. Pedig a 17 pontja mellé 10 lepattanót is leszedő Adam Hrycaniuk vezette Prokom nagyon jól kezdett, ám a második negyedtől átvette az irányítást a Rush - Schilb - Evtimov hármasfogat röptette gall alakulat, melyben ráadásul Jordan Aboudou fantasztikus zsákolásokat mutatott be ezen az estén. Az összesen 8-ból 4 büntetőt értékesítő Prokom egyszerűen puha volt a győzelem kicsikarásához.

A Prokom legjobb dobói: Hrycaniuk 17, Koszarek 14, Blasssingame 12

A Chalon legjobb dobói: Rush 18, Schilb 15, Evtimov 13

B-csoport: Alba Berlin (német, 2 - 4) - Monte Paschi Siena (olasz, 3 - 3) 73 - 75

A csoportosulás másik érdekes csatáját a Siena nyerte meg idegenben az Alba Berlin ellen, ezzel visszavágott a németeknek az első fordulóban elszenvedett hazai kudarcért. Lassan mondani sem kell, hogy az itáliai bajnok vezére a 21 pontos, 6 gólpasszos Bobby Brown volt, viszont a győztes kosarat egálnál hátvédpárja, Daniel Hackett értékesítette, de ezt megelőzően a rutinos Ress is bevert egy távolit, mellyel kialakult maga az egyenlő állás, a németek pedig már nem tudták kiharcolni a hosszabbítást, ezzel a Monte Paschi zsinórban harmadszor nyert, így már 50 százalékos mérleget tudhat magáénak. Szasa Obradovics tanítványai megint szoros meccset játszottak, de most sem tudtak nyerni, ám legalább az egymás elleni összevetésben ,ég jól jöhet számukra, hogy többel nyertek Sienában, mint amennyivel most kikaptak otthon a Monte Paschitól.

A Berlin legjobb dobói: Thompson 20, Avdalovics 13, Idbihi 12

A Siena legjobb dobói: Brown 21, Kangur 13, Hackett 12

B-csoport: Maccabi Tel-Aviv (izraeli, 5 - 1) - Unicaja Malaga (spanyol, 5 - 1) 62 - 64

A csoport rangadóján az eddig veretlen Maccabi fogadta azt a Malagát, melyet az első fordulóban Spanyolországban vert el meglehetősen magabiztosan, ám mostanra nagyot fordult a világ, a spanyolok végig egy lépéssel az izraeliek előtt járva célba is értek a 12-őt szóró Marcus Williams egyik extra tempójának köszönhetően. Az utolsó pillanatokban Ricky Hickman közelről rontott nehéz helyzetben, nincs már tehát makulátlan mérlegű gárda ebben a hatosban sem. Eliyahu (5 pont, 2 lepattanó) és Logan (6 pont, 1 lepattanó) ponterősség és hasznos játéka nagyon hiányzott a Maccabinak, a spanyolok pedig hihetetlen kiegyensúlyozott csapatteljesítményükkel tudtak az izraeliek felé kerekedni, s így jó esélyük nyílt a csoportelsőség megszerzésére is.

A Maccabi legjobb dobói: James 14, Hckman 13, Thomas 11

A Malaga legjobb dobói: M. Williams 12, Dragic 10, Gist 9

C-csoport:
Cedevita Zagreb (horvát, 2 - 4) - Zalgiris Kaunas (litván, 5 - 1) 108 - 106 - kétszeri hosszabbítás után

A C-csoportban csak egy meccs ment le ezen az estén, ez viszont két hosszabbítás után ért csak véget - ahogy megszoktuk, igazi drámával. A Cedevita Zagreb, mely hétfőn a Szolnoki Olajjal játszik Adria Liga-meccset most az eddig veretlen litván bajnokot, a Zalgiris Kaunast verte el 50 perc tiszta játékidő után. A rendes játékidő utolsó pillanataiban Bracey Wright egalizált, így következhetett az első extra periódus. A második túlórában már annyira fáradtak voltak a felek, hogy inkább a hibák döntöttek, sok lehetőséget hagyott kihasználatlanul Joan Plaza csapata, így a 23 pontos, 10 lepattanós dupla duplával jelentkező Mickael Gelabale húzta Maljkovics-tanítványok diadalmaskodtak. Egyébként a nagyon hasznosan játszó francia harcolta ki a második ráadást egy gyönyörű zsákolással, de abban is jelentős érdemei voltak, hogy a negyedik negyed végén hátrányból felálló Cedevita egyáltalán hosszabbításra mentette a meccset a rendes játékidő végén. Elképesztően kusza a helyzet ebben a csoportban, holnap pedig nagy rangadókon dőlnek el a további kérdések.

A Cedevita legjobb dobói: Gelabale 23, Wright 20, Szuput 18

A Zalgiris legjobb dobói: D. Lavrinovic 24, Popovic 19, Jankunas, Kaukenas 15-15

D-csoport: Partizan Belgrade (szerb, 1 - 5) - Besiktas (török, 3 - 3) 87 - 72

A D-jelű hatosban is teljes játéknap volt a mai, s bizony itt is bőven történtek érdekes események. A Partizan Belgrade a negyedik negyedben ritmust váltott és lehagyta az addig végig a szerbek nyomában lihegő Besiktast, ezzel megszerezte első sikerért az idei kiírásban, így nincs már nyeretlen gárda a 24-es mezőnyben. A hazaiaknál öten jutottak el legalább 13 egységig, míg a vendégeknél csak a 20-at szóró ex-belgrádi Jerrells és a 16-ig jutó Markota nyújtottak átlagon felülit, ez pedig kevés volt, de így sem áll rosszul a török gárda, ami a továbbjutási reményeket illeti.

A Partizan legjobb dobói: Miloszavljevics 16, Muszli, Lucsics 14-14

A Besiktas legjobb dobói: Jerrells 20, Markota 16, Dasics, Güler 8-8

D-csoport: Brose Baskets Bamberg (német, 2 - 4) - Barcelona (spanyol, 6 - 0) 66 - 86

A Barcelona maradt az egész mezőny egyetlen veretlen alakulata, miután elverte idegenben is a Brose Baskets Bamberget. Pete Mickeal sérülése előtti formáját idézte 17 dobott ponttal és 7 leszedett pattanóval, de a 13-at szóró Navarro is tartja a szintet, szépen feljött a katalán sztárgárda az év elején mutatottakhoz képest (a spanyol ACB-ben már háromszor is vesztettek). A németeknél csak a 18 pontos, 8 lepattanós, 4 gólpasszos Bostjan Nachbar dicsérhető a 20-as különbségű hazai kudarc után. A harmadik negyedben egy 12 - 0-ás rohammal elszakadó katalánok már biztosították is helyüket a Top 16-ban, ami azért nem mindennapi egy 10 fordulós alapszakasz-csoportkör 6. játékhetének közepén...

A Bamberg legjobb dobói: Nachbar 18, Gipson 12, Gavel 11

A Barcelona legjobb dobói: Mickeal 17, Lorbek 14, Navarro 13

D-csoport: Lietuvos Rytas (litván, 1 - 5) - CSZKA Moszkva (orosz, 5 - 1) 62 - 71

A 19 pontja mellé 6 lepattanót is begyűjtő Sonny Weems főszereplésével idegenben javított a CSZKA Moszkva, mely a félidő utolsó másodpercéig vezető Lietuvost fektette két vállra Litvániában. A Janis Blumst nélkülöző baltiaknál a 17-et szóró Radosevic-et leszámítva senki sem hozta a tőle elvárhatót, így nem volt igazán bravúr közelben a Rytas, mely egyre messzebb kerül a Top 16-os részvételtől. A moszkvaiak formája továbbra sem meggyőző, de ezzel a diadallal gyakorlatilag továbbjutott Ettore Messina legénysége, melyben már nem volt ott Drew Nicholas, ám a helyére hozott Dionte Christmas is észrevehetetlen eddig, most sem talált be a gyűrűbe a fantasztikus egyéni képességekkel megáldott amerikai kisember.

A Lietuvos legjobb dobói: Radosevic 17, Katelynas 13, Seibutis 11

A CSZKA legjobb dobói: Weems 19, Teodosics 13, Kaun 11

A csoportok állása erre a linkre kattintva tekinthető meg!