EuroChallenge: Negyeddöntő, 1. mérkőzések

A héten a negyeddöntők első mérkőzéseit rendezték az EuroChallenge sorozat rájátszásában. Három párharcban a papírformának megfelelően hazai győzelem született, míg a legkiélezettebb Pinar-Párizs ütközet vendégsikerrel zárult. Folytatás holnap, a második mérkőzésekkel. Rovatunkban ezúttal is ismertetjük az eredményeket, kitérünk több érdekességre, valamint megemlékezünk a legjobb teljesítményekről. Lássuk tehát, hogyan is alakultak az események a visszavágók előtt!

A negyeddöntők során tehát play-off szisztémában, két győzelemig játszanak a csapatok. A párharcok résztvevői közül természetesen a korábbi csoportgyőztesek élvezik a hazai pálya előnyét a második helyen végzettekkel szemben, ők játszhatnak többször saját közönségük előtt.

Pinar Karsiyaka SK Izmir (TUR) – Paris Levallois (FRA) 74-76 (17-12, 18-24, 17-16, 22-24)

Az idei sorozat legjobb védelme fogadta a legjobb támadósort, így egy felettébb érdekes meccsre, párharcra volt kilátás. Egyébként is ez volt a negyeddöntők talán leginkább várt párosítása, hiszen a két mérkőző fél játékereje itt áll a legközelebb egymáshoz, ráadásul egészen magas színvonallal párosul mindezt. Nagyszerű hangulat, és 5000 török fanatikus fogadta a csapatokat, ez pedig jótékony hatással volt a hazaiakra, hiszen ők szerezték az első kosarakat (6-0). A játék azonban hamar kiegyenlítetté vált, a franciák rögtön egalizáltak. Ez a forgatókönyv volt jellemző az első három negyed során, rendkívül kiélezett mérkőzést láthattak a Halkapinar Arenába kilátogató szurkolók. Többnyire az izmiriek vezettek, ám a Párizs egyszer sem hagyta leszakítani magát. A záró játékrészben aztán úgy tűnt, dűlőre akarja vinni a dolgot a Pinar, magasabb sebességi fokozatba kapcsoltak a vendéglátók. Sean May sérülés utáni kiválásával William Thomas (25 pont, 10 lepattanó, 2 gólpassz, 8 kiharcolt fault, jobbra a képen) korlátlan úr volt mindkét palánk alatt, az amerikai vezetésével pedig 16-7-es szériát repesztettek a törökök (70-61). Ezzel kialakult a meccsen a legnagyobb különbség, ami túlságosan is megnyugtatta a hazaiakat. A Párizs nem adta fel, és hihetetlen hajrát produkált. 13-2-es futásukkal előbb csak zárkóztak, majd John Cox (12 pont, 3 gólpassz) 2+1-es kombinációjával kiegyenlítettek (74-74). Már ez is elképesztő hiba volt a törököktől, ám mindezt megfejelték még egy oldalvonali bedobásból származó labdaeladással, majd egy gyorsan beütött faulttal. Az utóbbiért járó büntetők a helyükre kerültek, a győzelemért elengedett hazai tripla pedig „természetesen” célt tévesztett, így a gallok elvették a Pinar pályaelőnyét. Folytatás pénteken Párizsban, ahol a párharc akár véget is érhet, de mindenképpen egy ehhez hasonlóan izgalmas derbit várhatunk.

BCM Gravelines Dunkerque (FRA) – Joensuun Kataja (FIN) 86-57 (26-7, 20-16, 22-17, 18-17)

Az EC negyeddöntői közül a legsimábbnak ígérkező párharc volt ez. A Gravelines erejéről Szolnokon is sokat tudnának mesélni, míg a finnek hatalmas bravúrok sorával jutottak el a rájátszásig. Az eddigi legnagyobb feladat kétségtelenül ebben a szakaszban várt/vár az északiakra, hiszen kétszer is le kellene győzniük a franciákat. A havas dunkerquei időjárásban otthon érezhette magát a Kataja, ám a csarnokban már egyértelműen a Gravelines volt az úr. Semmit sem akartak a véletlenre bízni a hazaiak, rettentően bekezdtek, Yannick Bokolo (11 pont, 3 gólpassz, 3 lepattanó, 3 labdaszerzés) 9 első negyedbeli pontjának köszönhetően állva hagyták ellenfelüket. Így tulajdonképpen már az első negyedben eldőlt a mérkőzés (26-7), a legjobbját, Jermaine Flowerst nélkülöző Kataja nem volt képes visszajönni a meccsbe, csak a különbség tartására futotta erejükből. A játék minden elemében sokkal jobbak voltak a franciák (dobószázalékok, lepattanók, eladott-szerzett labdák aránya), így egy percig sem lehetett kérdéses a mérkőzés végkimenetele. Öten is kétszámjegyű pontot szereztek közülük, a legeredményesebb az egyébként is remekül játszó Dwight Buycks (18 pont, 8 gólpassz, 4 szerezett labda, 3 lepattanó, jobbra a képen) volt. A második mérkőzésre alaposan fel kell javulniuk a finneknek, gyökeres fordulatra lenne szükségük egy szoros meccshez, még saját pályájukon is.

Krasnye Krylia Szamara (RUS) – Telekom Baskets Bonn (GER) 80-60 (28-15, 25-19, 14-12, 13-14)

Az eleddig veretlen oroszok tűntek a mérkőzés, és egyben a párharc favoritjának, ám a Bonn is produkált már szép meglepetéseket idén, így félvállról aligha vehette a Krylia ellenfelét. Jó vendéglátó módjára a hazaiak az első pontokat átengedték a németeknek, eztán viszont beindult a szamarai henger. Két perc alatt 12 megválaszolatlan pontot szereztek az oroszok, ezzel rögtön az elején markáns különbséget alakítottak ki. Chester Simmons (16 pont, 5 gólpassz, 5 lepattanó) és Omar Thomas (15 pont, 5 lepattanó) vitte ekkor csapatát, előbbi távolról, míg utóbbi a palánk alól zilálta szét a vendégeket. Szintén remekelt az új szerzemény, a sorozatban most bemutatkozó Lamayn Wilson (12 pont, 9 lepattanó, 2 blokk, jobbra a képen) is. A három amerikai főszereplésével már 19 pont volt a hazaiak előnye a nagyszünetben, eldőlni látszott a találkozó. A Telekomnak szüksége lett volna egy vezérre, aki lehetőleg kintről is veszélyes. Ilyen játékos azonban nem akadt ezen az estén, a 21/3-as, 14 százalékos triplázás pedig egyértelművé tette, hogy nem tudnak faragni a szakadéknyi különbségen. Szergej Bazarevics, a Krylia edzője így bátran rotálhatta csapatát a második félidőben, mind a 12 nevezett játékosa jelentős perceket kaphatott, nem mellesleg pedig a kezdők is pihenhettek. A Bonnra is igaz az, amit az előzőekben a Katajáról írtunk, nevezetesen, hogy nagy fordulatra lesz szükség a visszavágón az egyenlítéshez, és a mindent eldöntő meccs kiharcolásához.

EWE Baskets Oldenburg (GER) – BC Khimki Juzsnyij (UKR) 82-74 (17-16, 23-18, 28-21, 14-19)

Az Oldenburg-Juzsnyij párharcnak (is) a hazai pályát élvező németek voltak az esélyesei. Nagyszerűen teljesítettek eddig a germánok, magabiztosan vettek minden akadályt. A mérkőzés elején azonban nem sikerül érvényesíteniük fölényüket, többször is a vendégek vezettek az első félidőben. Ekkor egyébként kilencszer adták át a vezetést egymásnak a csapatok, és hatszor álltak döntetlenre. Az első igazi fellángolás a nagyszünet előtt volt hazai részről, akik 6 ponttal léptek el ekkor (40-34). Jól jött tehát a félidő az ukránoknak, ám a folytatásban is megőrizte a korábban elkapott ritmusát az Oldenburg. A Julius Jenkins (23 pont, 6 kiharcolt fault, jobbra a képen) és Christopher Kramer (15 pont, 5 gólpassz, 8 kiharcolt fault) vezette házigazdák folyamatosan betörtek, támadták a gyűrűt, ezzel pedig nem tudott mit kezdeni a Khimki. Egyre nőtt a különbség, távolodni látszottak ellenfelüktől a németek (63-49). Ez talán túlságosan is megnyugtatta és elaltatta őket, amire remekül ráéreztek az ukránok. Willie Dean (19 pont, 5 kiharcolt fault) csapata élére állt, és hathatós közreműködésével négy pontra zárkóztatta fel csapatát az utolsó percben. Idő szűkében azonban faultolniuk kellett az ukránoknak, a hazaiak pedig higgadtak tudtak maradni, és pontos büntetőikkel lezárták a mérkőzést, nem kellett tehát nagy árat fizetniük a végjátékbeli kihagyásaikért. A Juzsnyij összességében építhet erre a helytállásra, ám innentől kezdve nyerniük kell, ha komolyan gondolják a Final Four-ba jutást.