EuroChallenge Top 16: 1. forduló

A héten az első fordulót rendezték az EuroChallenge sorozat második csoportkörében. Hetente jelentkező rovatunkban elsőként bemutatjuk az újonnan kialakult csoportokat, majd ismertetjük az eredményeket, a Szolnok mellett kitérünk több érdekességre, valamint megemlékezünk a legjobb teljesítményekről. Lássuk tehát, hogyan is alakultak az események ezen a héten!

I-csoport: Pinar Karsiyaka SK Izmir (TUR, A1, 5-1), Joensuun Kataja (FIN, B2, 3-3), BK Ventspils (LAT, C1, 6-0), CS Gaz Metan Medias (ROM, D2, 4-2).

A Top 16 első csoportjának toronymagas favoritja a török illetve a lett együttes, a csoportgyőzelemért minden bizonnyal ők fognak majd csatázni. A másik két csapat eddigi szereplése bravúrosnak mondható, nem sokan vártak tőlük továbbjutást az első csoportkörből sem. Korább sikereiken felbuzdulva azonban megnehezíthetik riválisaik dolgát, főként hazai pályán érdemes odafigyelni rájuk.

J-csoport: Paris Levallois (FRA, E1, 4-2), Szolnoki Olaj KK (F2, 3-3), BCM Gravelines Dunkerque (FRA, G1, 4-2), Hapoel Holon (ESP, H2, 3-3).

A Szolnok ellenfeleiről már korábban is írtunk részletesen. Nincsenek könnyű helyzetben Báderék, hiszen bombaerős a két francia gárda, a Gravelines a francia bajnokság listavezetője, míg a Párizs több NBA tapasztalattal is rendelkező játékost foglalkoztat. Mellettük pedig az izraeli Holon szintén erős kerettel rendelkezik, akik főként hazai pályán képesek kiváló teljesítményre. Talán az egyetlen olyan csoport ez, melyben mind a négy együttes reális eséllyel pályázik a rájátszásba kerülésre.

K-csoport: Tofas SC Bursa (TUR, A2, 4-2), Krasnye Krylia Samara (RUS, B1, 6-0), Norrköping Dolphins (SWE, C2, 2-4), BC Khimki Juzsnyij (UKR, D1, 4-2).

Ebből a kvartettből két csapat is kilóg, az egyik pozitív, a másik negatív értelemben. Előbbi az orosz Krylia, akik eleddig még nem szenvedtek vereséget, a végső győzelemre is az egyik legesélyesebb gárda. Az utóbbi pedig a svéd Norrköping, akik egyedüliként, körbeverés után negatív mérleggel is tovább tudtak jutni, egy nem túl acélos négyesből. Ennek a két csapatnak a sorsa alighanem előre borítékolható, nagy meglepetés lenne az ő kiesésük illetve továbbjutásuk. A második továbbjutó helyért várhatóan késhegyre menő csata lesz majd a hasonló képességű Tofas és a Khimki között.

L-csoport: Generali Okapi Aalstar (BEL, E2, 4-2), EWE Baskets Oldenburg (GER, F1, 6-0), Tsmoki-Minszk (BLR, G2, 4-2), Telekom Baskets Bonn (GER, H1, 4-2).

Az L-csoport tagjai egyaránt pozitív mérleggel zártak az első körben, ráadásul meglehetősen erős ellenfelekkel szemben tették mindezt. Első pillantásra a németek tűnnek az első két helyre legesélyesebbnek, főként az Oldenburg emelkedik a mezőny fölé, ám a másik két gárda is jócskán beleszólhat még a végső sorrendbe. A Minszk már csak a francia Nancy elleni meccseken nyújtott remek teljesítménye okán is bizakodhat, míg az Okapi szintén képes kiugró meccsekre bármelyik pályán, bár ugyanez igaz rájuk negatív értelemben is.

I-csoport

Joensuun Kataja (FIN) – BK Ventspils (LAT) 80-78 (18-27, 22-21, 23-13, 17-17)

Rögtön az első fordulóban megtörtént az, amit a fenti előzetesben már pedzegettünk. Vagyis, hogy hiába számított még hazai pályán is esélytelenebbnek a Kataja, sikerrel vették az első akadályt a lettek ellen, akik így először kaptak ki az EC-ben. A Ventspilsnek egyébként a hétvégén ért véget fantasztikus, három sorozatot is érintő 19-es győzelmi szériája. Ezek után természetesen bizonyítani akartak ismét, és ennek szellemében remekül is kezdtek. Fokozatosan építették fel előnyüket, a második negyedben pedig már 17 ponttal (23-40) is vezettek. A finnek azonban összekapták magukat, és félidőig 10 alá csökkentették a különbséget, a harmadik negyed utolsó percében pedig már ők vezettek. Ezt követően fej-fej mellett haladtak a csapatok, az utolsó percnek aztán 4 pontos hazai fór mellett vághattak neki a csapatok. A Ventspilsnek sikerült kiegyenlítenie, ám a végén eladták a labdát, így fordítaniuk nem sikerült, büntetőkkel pedig a Kataja biztosította sikerét, miután az egyenlítésért eleresztett dobás is célt tévesztett. Több remek egyéni teljesítmény közül a legjobb a hazai Jermaine Flowersé (15 pont, 7 lepattanó, 6 labdaszerzés, 5 gólpassz, jobbra a képen) volt, aki egészen kivételesen, a játék szinte minden elemében kimagaslóan teljesített. A Ventspils jövő héten javíthat, ám nem lesz egyszerű dolguk, hiszen egy nagy rangadó keretében a Pinart fogadják.

Pinar Karsiyaka SK Izmir (TUR) – CS Gaz Metan Medias (ROU) 89-59 (18-19, 26-12, 24-13, 21-15)

A csoport másik meccsén nemcsak a bravúr, de az izgalom is elmaradt, otthonában nem sikerült még csak megszorítani sem a Pinart. A medgyesiek egy negyedet bírtak erővel, ezt még egálra hozták, majd egyértelműen kijött a csapatok közti tudásbeli különbség. Elképesztően védekeztek a törökök, a második negyedben egy 19-2-es, a harmadikban pedig egy 18-2-es rohanással döntötték el a mérkőzést. A legnagyobb különbség a mezőnydobásokban volt (40% illetve 61%), ráadásul 16 triplát is elsüllyesztettek a hazaiak. Vezérük az egész első forduló holtversenyben legjobb dobója, az amerikai irányító Robert Dixon (28 pont, 10/9 mezőnyből, jobbra a képen) volt.

A következő forduló programja:

CS Gaz Metan Medias (0-1) - Joensuun Kataja (1-0) (jan. 22. 18.00)

BK Ventspils (0-1) - Pinar Karsiyaka SK Izmir (1-0) (jan. 22. 20.30)

J-csoport

Szolnoki Olaj KK – BCM Gravelines Dunkerque (FRA) 75-71 h.u. (17-16, 15-11, 16-19, 17-19, 10-6)

Legjobban teljesítők: Báder (20 pont, 12 lepattanó), Horváth (16 pont, 5 lepattanó), Kalve (11 pont, 5 lepattanó) illetve Vaty (21 pont, 8 lepattanó), Edwards (10 pont, 7 lepattanó)

A mérkőzésről részletes beszámoló ide kattintva elérhető!

Paris Levallois (FRA) – Hapoel Holon (ISR) 83-66 (20-18, 19-16, 17-10, 27-22)

Egy szorosan induló meccsen végül magabiztos sikert aratott a csoport másik francia csapata az egyik legjobbját, az amerikai center Franklin Hassellt nélkülöző Holon ellen. Az első negyedben mindössze pár pont volt a különbség a csapatok között, és a másodikban is vezettek még a vendégek. A fordulás után aztán rákapcsolt a Paris, egy 10-2-es szériával kétszámjegyűre hizlalták a különbséget, mely a negyedik negyedre már a 17 pontot is elérte. Egy 8-0-s futással még próbáltak visszakapaszkodni az izraeliek, ám egy ugyanilyen arányú sorozattal a hazaiak végleg eldöntötték a találkozó sorsát. Remek performanszokban egyik oldalon sem volt hiány, May (16 pont, 16 lepattanó) több mint izmos dupla-duplája, Williams (21 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz) és Cox (20 pont, 5 lepattanó) ponterős játéka, illetve a túloldalon Hill (26 pont, 14 lepattanó, jobbra a képen labdával) hatalmas extrája egyaránt élményszámba ment. Utóbbi játékos teljesítményével a hét legjobbjának járó címet is kiérdemelte.

BCM Gravelines Dunkerque (0-1) - Paris Levallois (1-0) (jan. 22. 20.00)

Hapoel Holon (0-1) - Szolnoki Olaj KK (1-0) (jan. 23. 20.00)

K-csoport

Tofas SC Bursa (TUR) – BC Khimki Juzsnyij (UKR) 93-90 (31-21, 20-20, 19-25, 23-24)

Ahogy az előzetesben említettük, várhatóan e két csapat közül csak az egyik fog továbbjutni, első párharcukra pedig már rögtön a nyitókörben sor került. Tehát mindkét együttesnek igen fontos lett volna a győzelem, ennek megfelelően egy végletekig kiélezett, izgalmas, ugyanakkor színvonalas és pontgazdag meccs kerekedett a török-ukrán ütközetből. Nagyon bekezdett a Tofas, tudatosítani akarták ellenfelükben, hogy itt csak ők győzhetnek ma. A második negyedben már 15 ponttal (38-23) tartottak előrébb, ekkor nem sokan gondolhattak még drámai végjátékra. Gyorsan bejöttek azonban 10 pont alá a vendégek, a harmadik etap végére pedig teljesen eltüntették a különbséget, így egy új meccs kezdődött a végjátékban. Egy labdabirtoklásnyi előnynél többel egyik csapat sem tudott ellépni, így végül egyetlen dobás döntött. 90-90-nél a mindössze 17 éves Sipahi az utolsó másodpercben is higgadt tudott maradni, helyére küldte a triplát, így nyert a Tofas. A törökök vezére – mint szinte mindig – ezúttal is Steven Burtt (20 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz, 6 kiharcolt fault) volt, míg a túloldalon Szuad Sehovics (21 pont, 9 lepattanó) tett ki magáért leginkább. Észnél kell lennie a Khimkinek, hiszen jövő héten az oroszokat fogadják, míg a Tofas Svédországba látogat.

Krasnye Krylia Samara (RUS) – Norrköping Dolphins (SWE) 93-75 (25-13, 23-23, 19-21, 26-18)

A még veretlen Krylia toronymagas esélyese volt az összecsapásnak. Ennek megfelelően, az első perctől az utolsóig vezetve, magabiztosan behúzták a W-t. Már az első negyedben kétszámjegyűre hizlalták a különbséget, így a delfinek végig futhattak az eredmény után, ám ez alá a lélektani határ alá sosem sikerült lemenniük. Az oroszok élvezték az összecsapást, több játékosuk is messze a legjobb értéket hozta egy-egy kategóriában az egész fordulót figyelembe véve. Andre Smith a pontszerzésben és lepattanózásban (28 pont, 12 lepattanó), Aaron Miles a kiszolgálásban (13 pont, 13 gólpassz, 4 lepattanó, 3 labdaszerzés, jobbra a képen), Jurij Vasziljev pedig a prakkerolásban (6 pont, 5 blokk, 6 lepattanó) nyújtott olyat, ami önmagában is ritka, nemhogy egyazon meccsen.

BC Khimki Juzsnyij (0-1) - Krasnye Krylia Samara (1-0) (jan. 22. 18.00)

Norrköping Dolphins (0-1) - Tofas SC Bursa (1-0) (jan. 22. 19.00)

L-csoport

EWE Baskets Oldenburg (GER) – Tsmoki-Minszk (BLR) 74-64 (18-8, 17-21, 21-18, 18-17)

A Kryliához hasonlóan az Oldenburg is veretlen volt még a sorozatban, és a Top 16 első meccse után is megőrizte hibátlan mérlegét. A Minszk elleni mérkőzés jóval egyoldalúbb volt annál, mint amit az eredmény mutat. A németek fegyelmezett, precíz csapatjátékáról és fojtogató védekezéséről csapataink alighanem sokat tudnának mesélni. Rögtön az elején magukhoz ragadták az irányítást (11-2), nagyon kevés pontot kaptak, a második negyedben már 22-8-ra vezettek. A fehéroroszokat dicséri, hogy nem adták fel egyetlen percre sem, és egy 11-0-s szériával feljebb kapaszkodtak, a harmadik negyedben pedig egyetlen pont volt már csak a hazai előny. Ám a németek nem kapkodtak, mindig volt valaki, aki túllendítette őket a holtponton, és így ismét kényelmes távolságba kerültek, amit aztán meg is őriztek a meccs végéig. A húzóemberek Kramer (18 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz, 3 labdaszerzés, 7 kiharcolt fault, jobbra a képen) illetve Laskevics (17 pont, 8 lepattanó) voltak.

Generali Okapi Aalstar (BEL) – Telekom Baskets Bonn (GER) 60-65 (19-18, 13-15, 18-16, 10-16)

Szoros összecsapást várhattunk az Okapi-Telekom ütközettől, ám ami a pályán történt az több volt ennél. Ugyan nem volt túl színvonalas és pontokban gazdag a derbi, ám az izgalmak kárpótoltak mindezért. Egyik csapat sem vezetett 5 pontnál nagyobb különbséggel, illetve az előnyben lévő csapat személye 29(!!!) alkalommal változott. Így érkeztünk el a végjátékhoz, ahol egyértelmű volt, hogy az a csapat fog nyerni, amelyik meg tudja őrizni hidegvérét. Ez pedig a német gárda volt, hiszen az utolsó percre még minimális hazai vezetéssel fordultak a csapatok, ám az utolsó 6 pontot a Bonn szerezte, míg a belgák elrontották – néha teljesen üres – helyzeteiket. A forduló egyetlen idegenbeli győzelmével nagyon fontos lépést tett a jövőre nézve a Telekom, a következő héten pedig igazi csemegének ígérkezik a két eddigi győztes csapat csatája, a német párharc.

Tsmoki-Minszk (0-1) - Generali Okapi Aalstar (0-1) (jan. 23. 19.00)

Telekom Baskets Bonn (1-0) - EWE Baskets Oldenburg (1-0) (jan. 23. 19.30)