EuroChallenge Top 16: 2. forduló

A héten a második fordulót rendezték az EuroChallenge sorozat második csoportkörében. Hetente jelentkező rovatunkban ismertetjük az eredményeket, a Szolnok újabb sikere mellett kitérünk több érdekességre, valamint megemlékezünk a legjobb teljesítményekről. Lássuk tehát, hogyan is alakultak az események ezen a héten!

I-csoport

BK Ventspils (LAT, 0-2) – Pinar Karsiyaka SK Izmir (TUR, 2-0) 81-86 (18-21, 21-21, 22-18, 20-26)

A csoport, és talán az egész forduló legnagyobb rangadóját (a francia és a német belharc mellett) rendezték a Balti-tenger partján. Rendkívül kiélezett csata volt ez, hiszen a csapatok 15-ször váltottak vezetést, 11-szer álltak döntetlenre és mindössze 7 pont volt a maximális különbség köztük. Így érkeztünk el a végjátékhoz, mely eldönteni kényszerült ezt a remek, színvonalas derbit. Egy perccel a vége előtt még a Ventspils vezetett (77-76), ám ezt követően a hazaiak nem tudtak megfelelően koncentrálni, rossz döntéseket hoztak, és eladott labdáikkal 7 megválaszolatlan pontot kaptak. Ezzel – kissé méltatlan módon – el is dőlt a mérkőzés. Győzelmével a Pinar hatalmas lépést tett nemcsak a továbbjutás, de a csoportgyőzelem felé is. Legjobbjuk ezúttal is az extraklasszis teljesítményt nyújtó, és végre a hét MVP-je címet is begyűjtő Robert Dixon (32 pont, 5 gólpassz, 3 lepattanó, 7 kiharcolt fault, jobbra a képen) volt, illetve remek segédje akadt a másik amerikai, William Thomas (15 pont, 11 lepattanó, 4 gólpassz, 7 kiharcolt fault) személyében. Hazai részről a legjobb produkciót Arturs Berzins (19 pont, 5 lepattanó) nyújtotta.

CS Gaz Metan Medias (ROU, 1-1) – Joensuun Kataja (FIN, 1-1) 84-82 (25-16, 20-17, 17-26, 22-23)

Nagy téttel bíró derbit játszott egymással a csoport két, egyaránt a selejtezőből érkező csapata, hiszen rögtön a Top 16-os kör elején a kiesés szélére sodródhatott volna a Gaz Metan, míg nagyszerű pozícióba juthatott volna a Kataja. Ennek fényében élvezetes, a végletekig kiélezett meccset játszottak egymással a csapatok. Nagyon bekezdtek a románok (23-10), minden jel arra utalt, hogy ideje korán szeretnék eldönteni a találkozó sorsát, a második játékrészre pedig még tovább növelték előnyüket (36-19). A finnek azonban nem adták fel, nagyon kellett nekik, hogy félidőre 10 pont körül zárkózzanak, majd egy 8-0-val megközelítsék ellenfelüket (49-43). 59 pontnál, a harmadik negyed végén pedig be is érték őket, így egy új meccs kezdődhetett ekkor. Rendre a hazaiak vezettek pár ponttal, ám fél perccel a vége előtt a remeklő mesterlövész, Antti Kanervo (25 pont, 11/8 tripla, 3 gólpassz) triplájával fordítottak a lappföldiek (80-81). Ezt követően csak egy büntetőt értékesített a finn, a túloldal egyik legjobbja, Kyle Shiloh (17 pont, 5 lepattanó, jobbra a képen labdával) pedig szintén hármast dobott, ezzel pedig megnyerték a meccset a hazaiak.

A következő forduló programja:

BK Ventspils (0-2) - CS Gaz Metan Medias (1-1) (jan. 29. 19.00)

Pinar Karsiyaka SK Izmir (2-0) - Joensuun Kataja (1-1) (jan. 29. 20.00)

J-csoport

BCM Gravelines Dunkerque (FRA, 1-1) – Paris Levallois (FRA, 1-1) 82-77 (21-16, 16-23, 28-9, 17-29)

Rendkívül érdekes, szórakoztató meccset hozott a francia csapatok csatája a J jelű csoportban. A Gravelines-nek feltétlenül javítania kellett hazai pályán, miután Szolnokon vereséget szenvedett. Az első 25 percben rendkívül szorosan alakult az állás, kilenc alkalommal is változott a vezető csapat személye ebben a periódusban. Ezt követően aztán néhány fokozattal feljebb kapcsoltak a hazaiak, 14-0-s futásukkal elléptek (58-44), bő 4 perccel a vége előtt pedig eldőlni látszott a találkozó (77-56). A párizsiak azonban nem így gondolták, 19-4-es szériájukkal 6 pontra olvasztották a különbséget. Későn jött azonban a feltámadás, az idő volt a végjátékban a legnagyobb ellenfele a vendégeknek, így ha szűken is, de maradt a tetemes előnyből a tengerpartiaknak. A két csapat legjobbja a két center volt nem túl meglepő módon, hiszen Ludovic Vaty (22 pont, 7 lepattanó, jobbra a képen) és Sean May (25 pont, 11 lepattanó) egyaránt klasszisteljesítményre képes.

Hapoel Holon (ISR, 0-2) – Szolnoki Olaj KK  (2-0) 72-77 (26-17, 16-19, 13-18, 17-23)

Legjobban teljesítők: Dyson (27 pont, 7 lepattanó, 5 gólpassz, 11 kiharcolt fault), Hassell (14 pont, 9 lepattanó) illetve Báder (14 pont, 19 lepattanó), Horváth (20 pont, 3 lepattanó), Florence (10 pont, 5 gólpassz, 5 lepattanó, 2 labdaszerzés, 1 blokk).

A mérkőzésről részletes beszámoló IDE KATTINTVA elérhető!

Paris Levallois (1-1) - Szolnoki Olaj KK (2-0) (jan. 29. 19.30)

BCM Gravelines Dunkerque (1-1) - Hapoel Holon (0-2) (jan. 29. 20.00)

K-csoport

BC Khimki Juzsnyij (UKR, 0-2) – Krasnye Krylia Samara (RUS, 2-0) 69-77 (20-23, 17-19, 17-24, 15-11)

Továbbra is veretlen maradt a Krasnye, miután szépen csendben, a tőlük megszokott módon begyűjtötték az újabb győzelmüket, ezúttal Ukrajnában. Az eredmény nem tükrözi megfelelően, de meglehetősen egyoldalú volt a mérkőzés. Félidőre lassacskán felépítették 5 pontos előnyüket, ám az igazi fölényüket a fordulás után érvényesítették. 12-3-as kezdésükkel növelték a különbséget (44-57), és ez tulajdonképpen elég is volt számukra. Köszönhetően a katasztrofálisan dobó hazaiaknak, akik az utolsó játékrészben zsinórban nyolc triplakísérletüket is elrontották. Így ezúttal még a meglehetősen szerény, 11 pontos utolsó negyed is belefért az oroszoknak. Aaron Miles (15 pont, 6 gólpassz, 5 lepattanó, 3 labdaszerzés) és Chester Simmons (16 pont, 7 lepattanó, 7 kiharcolt fault) sokoldalú játékkal vállalt oroszlánrészt a győzelemből, míg hazai részről a karmestert, Willie Deant (13 pont, 11 lepattanó) illeti dicséret.

Norrköping Dolphins (SWE, 1-1) – Tofas SC Bursa (TUR, 1-1) 84-82 (24-20, 21-28, 19-12, 20-22)

Lekopírozták a Gaz Metan-Kataja mérkőzést a K-csoport csapatai. Nemcsak az eredmény lett hajszálpontosan ugyanannyi, de a mérkőző felek csoporton belüli jövőjét is hasonló módon meghatározta ez a mérkőzés. Ezzel a győzelemmel tehát versenyben maradt a Norrköping, a Tofas pedig egyáltalán nem érezheti még nyeregben magát. Ez a derbi is szoros volt, a meccs nagy részében a hazaiak jártak előrébb, ám a különbség egyszer sem érte el a 10 pontos határt. Ennek megfelelően következhetett a szoros végjáték. 80-77-re vezettek a delfinek, ám gyors 5 ponttal megfordították az állást a törökök. Egy támadásnyi idő sem volt hátra, mikor a hazaiak időt kértek, majd támadtak az egyenlítésért, amit egy tempóval el is értek. Válaszolni akartak természetesen a vendégek, ám a labda leperdült a gyűrűről, majd a svédek legjobbját, a lepattanót megszerző Mikael Lindqvistet (21 pont, 4 lepattanó) hihetetlenül buta módon az utolsó másodpercben faultolták. A büntetők a helyükre kerültek, így teljesen megérdemelten nyert a Norrköping. A Tofas legjobbja Chinemelu Elonu (17 pont, 8 lepattanó, jobbra a képen labdával) volt ezen az estén.

Norrköping Dolphins (1-1) - BC Khimki Juzsnyij (0-2) (jan. 29. 19.00)

Tofas SC Bursa (1-1) - Krasnye Krylia Samara (2-0) (jan. 29. 20.00)

L-csoport

Tsmoki-Minszk (BLR, 0-2) – Generali Okapi Aalstar (BEL, 1-1) 87-91 2x h.u. (26-19, 12-16, 22-12, 13-26, 8-8, 6-10)

Nem esküszünk meg rá, hogy a legszínvonalasabb összecsapása volt ez a fordulónak, de hogy talán az egész EC sorozat egyik legfordulatosabb, végletekig kiélezett találkozója, az egészen biztos. Ami nem mellesleg dupla hosszabbításba torkollott (ami az első ilyen volt az idei kiírásban), így tudta kiharcolni az oly fontos idegenbeli „comeback” győzelmet az Okapi a Minszk ellen. A fehéroroszok nagyon jól felkészültek ellenfelükből, az első perctől az utolsó negyed végéig vezettek, uralták a találkozót. A záró játékrészben már 63-49-re is vezettek, ám két perccel a vége előtt ez az előny semmivé lett, sőt már vezettek a belgák. Büntetőkkel visszavette előnyét a hazai gárda, ám az utolsó másodpercekben egy közelivel sikerült egyenlíteni, jöhetett a hosszabbítás. Fej-fej mellett haladtak a csapatok, és a forgatókönyv hasonlóan alakult, mint a rendes játékidő végén, a hazai büntetőkre ekkor hasonlóan válaszolt az Okapi az utolsó másodpercben, így következhetett még 5 perc ráadás. Ezt a beloruszok kezdték jobban, 4 ponttal elléptek, ám 6 egységgel válaszoltak a belgák, a végjátékban pedig remekül védekeztek, az utolsó két percben nem kaptak pontot, így végül meg tudták nyerni ezt a thrillerré alakuló csatát. A vendégek vezére az egyben a hosszabbítást is kicsikaró Derek Raivio (25 pont, 3 labdaszerzés, 3 gólpassz, 7 kiharcolt fault, jobbra labdával) volt.

Telekom Baskets Bonn (GER, 1-1) – EWE Baskets Oldenburg (GER, 2-0) 65-82 (18-16, 15-15, 16-34, 16-17)

A német derbi az első forduló győzteseinek csatája is volt egyben, a rangadó azonban a vártnál simább végeredményt hozott. A játék képe ugyanakkor nem mutatott ilyen nagy különbséget, a harmadik negyedbeli szenzációs játékának köszönheti újabb sikerét az Oldenburg. Az első félidő szorosan és pontszegényen alakult (33-31), ám a fordulás után robbantottak a vendégek. Pontos tripláiknak és továbbra is kemény védekezésüknek köszönhetően produkáltak egy 21-6-os etapot, ezzel pedig alaposan elléptek. Érdekesség, hogy egy negyed alatt több pontot szereztek, mint az első félidő egészében. Az EWE pedig van annyira jó csapat, hogy ekkora előnyt magabiztosan megőrizzen. Így is történt, újfent remek csapatmunkájuknak köszönhetik a sikert az észak-németek, akik közül senki sem töltött 25 percnél több időt a parketten, így a pontok is szépen eloszlottak a játékosok között.

Tsmoki-Minszk (0-2) - Telekom Baskets Bonn (1-1) (jan. 29. 19.00)

Generali Okapi Aalstar (1-1) - EWE Baskets Oldenburg (2-0) (jan. 29. 20.30)