EuroChallenge Top 16: 4. forduló

A héten a negyedik fordulót rendezték az EuroChallenge sorozat második csoportkörében. Két csapat, az Oldenburg és a Krylia továbbra is hibátlan, és ezzel már most a rájátszásban érezheti magát. Hetente jelentkező rovatunkban ismertetjük az eredményeket, a Szolnok mellett kitérünk több érdekességre, valamint megemlékezünk a legjobb teljesítményekről. Lássuk tehát, hogyan is alakultak az események ezen a héten!

I-csoport

CS Gaz Metan Medias (ROU, 2-2) – Pinar Karsiyaka SK Izmir (TUR, 3-1) 77-69 (21-11, 24-23, 15-18, 17-17)

Az utóbbi időben rendkívül magabiztos, kiváló teljesítményt nyújtó Pinar ezúttal Romániába látogatott a Gaz Metan csapatához, és semmi nem utalt arra, hogy nagyszerű sorozatuk ne folytatódjon Medgyesen. A papírforma azonban ezúttal borult, hiszen a hazaiak remek, összeszedett játékkal legyőzték a törököket, ezáltal továbbra is életben tartották reményeiket a csoporton belül. A románok rögtön az elején meglepték a vendégeket, állva hagyták őket (21-9). Nem tudott felocsúdni a kezdeti sokkból az izmiri gárda, a különbség nemhogy csökkent volna, inkább még tovább nőtt, a 38-20-as állás egyben a legnagyobb differenciát is jelentette a csapatok között a mérkőzésen. A nagyszünet után valamelyest rendezte a sorokat a vendég gárda, és ellenfelük után iramodott. 7 pontnál közelebb nem tudtak férkőzni ekkor, a Gaz Metan ismét ellépett, a végjátékbeli 12-0-s hajrá pedig kevésnek bizonyult, idő hiányában nem tudtak fordítani. Lezárta a mérkőzést a vendéglátó, igazi csapatjátékot bemutatva nyerték meg a meccset. A legjobb teljesítmények kiemelésénél azonban mégis a vesztes csapatból kell megemlítenünk valakit, aki ezúttal nem Robert Dixon, hanem a brutális dupla-duplát összehozó William Thomas (28 pont, 14 lepattanó, 15/11 mezőnyből, 7 kiharcolt fault). Bár csapata kikapott, ez a vereség a „belefér-kategóriába” tartozik, hiszen jövő héten hazai pályán biztosíthatják csoportelsőségüket a törökök. Igaz diadalmenetre azonban biztosan nem számíthatnak majd a feltámadó Ventspils ellenében.

BK Ventspils (LAT, 2-2) – Joensuun Kataja (FIN, 1-3) 75-61 (20-24, 10-12, 25-9, 20-16)

A Ventspils rossz kezdésének köszönhetően most már minden meccs élet-halál sorsáról dönthet, nem volt ez másként a Kataja ellen sem. A finnek az esélyesség terhe nélkül léphettek pályára Lettországban, és ez jótékony hatással volt a teljesítményükre. Bátran kosarazva 31-23-ra el is léptek ellenfelüktől a rendkívül pontszegény és nem túlságosan színvonalas második negyedben. A félidőt követően aztán már egy másik Ventspils futott ki az öltözőből, remekül védekezett, és ebből lendületes támadásokat vezetett ekkor a hazai csapat, akik gyorsan kétszámjegyű előnyre tettek szert. A záró játékrészben aztán ez a fór már a 20 ponthoz volt közelebb, mintsem a 10-hez, eldőltek tehát ez érdemi kérdések. A lettek ezzel a sikerrel ismét elérhető közelségbe kerültek a továbbjutó helyekhez. A Ventspils vezére és a mezőny legjobbja ezen az estén Donald Sims (21 pont, 5 lepattanó, jobbra a képen) volt.

A következő forduló programja:

Joensuun Kataja (1-3) - CS Gaz Metan Medias (2-2) (febr. 19. 18.30)

Pinar Karsiyaka SK Izmir (3-1) - BK Ventspils (2-2) - (febr. 19. 20.00)

J-csoport

BCM Gravelines Dunkerque (FRA, 3-1) – Szolnoki Olaj KK (2-2) 82-78 (19-20, 23-20, 13-22, 27-16)

Legjobban teljesítők: Curti (14 pont, 3 gólpassz), Camara (7 pont, 10 lepattanó, 3 lebdaszerzés) illetve Báder (21 pont, 6 lepattanó), Florence (7 pont, 7 gólpassz, 4 lepattaó, 2 szerzett labda).

A mérkőzésről részletes beszámoló IDE KATTINTVA elérhető!

Hapoel Holon (ISR, 0-4) – Paris Levallois (FRA, 3-1) 84-101 (29-15, 16-26, 13-27, 26-33)

Győzelmével besegíthetett volna a Holon a Szolnoknak, illetve megragadhatták volna utolsó esélyüket a csoport előkelőbb helyeinek megszerzését illetően. Minderre azonban nem került sor, hiszen a párizsiak begyűjtötték újabb sikerüket. A mérkőzés kezdetén pedig nem sok jel utalt erre, az izraeliek álomszerűen kezdtek, 21-4-re ugrottak meg rögtön az elején, majd ez a különbség még a második negyedben is megmaradt (40-23). A franciák azonban még a nagyszünet előtt kivágtak egy nagy hajrát, és 4 pontra zárkóztak a félidőre. Ennek a tettnek óriási jelentősége volt, hiszen a folytatásban már a saját előnyük felépítésén munkálkodhattak. Egy 9-0-s rohammal fordítottak, majd saját játékukat játszva, nagyszerű csapatmunkával elhúztak (58-68), és az elfáradó Holont végül nagy arányban verték, 34 pontot verve rájuk két és fél negyed alatt. A Párizs csapatából heten is kétszámjegyű pontot értek el, egyénileg nem lehet és nem is érdemes kiemelni közülük senkit, hiszen ez a csapat diadala volt. A hazaiak szekerét ezúttal is az amerikai légiósok húzták, ám többek között Franklin Hassell (31 pont, 9 lepattanó, jobbra a képen) remeklése is hiábavalónak bizonyult a túlerővel szemben, ezzel pedig matematikailag is búcsúzni kényszerült csapata.

Szolnoki Olaj KK (2-2) - Hapoel Holon (0-4) (febr. 19. 19.00)

Paris Levallois (3-1) - BCM Gravelines Dunkerque (3-1) (febr. 19. 19.30)

K-csoport

BC Khimki Juzsnyij (UKR, 2-2) – Tofas SC Bursa (TUR, 1-3) 69-62 (16-13, 20-10, 16-18, 17-21)

Mindkét gárda 1-2-es mérleggel várta az összecsapást, és a Krylia mögötti továbbjutó helyért zajló küzdelemben egymás legfőbb riválisainak számítanak a felek. Kiemelt fontosságú mérkőzés volt ez tehát. A Khimki mindent elsöprő lendülettel vetette magát a küzdelembe, 12-0-ra lépett meg az első percekben. A kezdeti sokkból azonban gyorsan felocsúdtak a törökök, és visszajöttek a meccsbe. A forgatókönyv azonban nem sokat változott a folytatásban sem, rendre 10 vagy afeletti előny birtokában verték vissza az ukránok a vendégrohamokat. Pontszegény, nem túlságosan közönségszórakoztató mérkőzés volt ez, amit végül magabiztosan hoztak a hazaiak. Legjobbjuk Devoe Joseph (18 pont, 6 lepattanó) volt. A Juzsnyij kulcsfontosságú sikert könyvelhetett el tehát, ráadásul az egymás elleni összevetésben is jobban áll a Tofasnál, így egy győzelem elég nekik a biztos rájátszásba jutáshoz.

Norrköping Dolphins (SWE, 1-3) – Krasnye Krylia Samara (RUS, 4-0) 68-93 (19-28, 22-29, 14-14, 13-22)

A mérkőzés egyértelmű esélyeseként utazhatott Svédországba a Krylia, győzelmével pedig elsőként biztosíthatta negyeddöntőbe jutását. A papírforma ezúttal beigazolódott, sorozatban tízedik meccsét nyerte meg az EC idei kiírásában az orosz csapat, ezzel pedig továbbra is őrzik veretlenségüket. Lassan kezdtek a vendégek (8-3), ám a kezdeti gyengélkedés után gyorsan összeszedték magukat, és egy 14-0-s futással a kezükbe vették a találkozó irányítását. Ezt követően pedig már egy percig sem volt kérdés, hogy melyik a domináns csapat, és hogy végződik majd az összecsapás. A Krylia a játék minden elemében felülmúlta a delfineket, mindezt hűen tükrözi a statisztika is, főként a lepattanók (30-40) és gólpasszok (15-23) aránya. A vendégek közül minden pályára lépő játékos szerzett pontot, Andre Smith (21 pont, 6 lepattanó, jobbra a képen) volt a legkiválóbb közülük. A Krylia tehát továbblépett, míg a Norrköpingnek most már győznie kell, ha komoly terveik vannak a jövőre nézve.

Tofas SC Bursa (1-3) - Norrköping Dolphins (1-3) (febr. 19. 20.00)

Krasnye Krylia Samara (4-0) - BC Khimki Juzsnyij (2-2) (febr. 19. 20.00)

L-csoport

Telekom Baskets Bonn (GER, 2-2) – Generali Okapi Aalstar (BEL, 1-3) 85-72 (25-20, 14-20, 31-21, 15-11)

Ez a találkozó nyitotta a fordulót, hiszen a mérkőzést előre hozták, és már múlt héten lejátszották a felek. A tét a győztes számára az volt, hogy az Oldenburgot követve előnyt szerezhet magának a többi riválissal szemben. A több kulcsjátékosát is nélkülözni kényszerülő Okapi remekül tartotta magát, az első félidőben fej-fej mellett haladt esélyesebb ellenfele otthonában. A félidőben minimális belga előnyt (39-40) mutatott az eredményjelző. A folytatásra azonban már egy másik Bonn jött ki az öltözőből, és főként az elképesztő dobóformát mutató Kyle Weems (34 pont, 17/14 mezőnyből, jobbra a képen) vezérletével magasabb fokozatra kapcsoltak a németek. Az amerikai erőcsatár pontjainak felét, 17 egységet szerzett ebben a szakaszban, így a hazaiak egy nagyobb előnyt építettek fel maguknak (70-61). Az aalsti csapat pedig elkészült az erejével, innen már nem sikerült visszakapaszkodniuk a meccsbe. Megérdemelten nyert tehát a Telekom, és Weems extra teljesítményének hathatós közbenjárásával – amely performansz egyébként a hét MVP-je címet is eredményezte – legyőzték az Okapit.

Tsmoki-Minszk (BLR, 1-3) – EWE Baskets Oldenburg (GER, 4-0) 66-72 (16-17, 13-12, 16-25, 21-18)

Az Oldenburg helyzetéről ugyanazt lehet elmondani, mint korábban a Krylia esetében. Az észak-németek újabb győzelmükkel továbbra is veretlenek, és ami még fontosabb, biztosan a rájátszásba kerültek. Nyilvánvalóan ők voltak a Minszkben rendezett összecsapás esélyesei is, ám a beloruszok otthonukban több nagycsapatot megszorongattak és legyőztek már, így semmiképpen sem lehetett lefutottnak tekinteni a derbit. Így is indult a találkozó, az első félidőben végig szoros volt az állás, ám mindkét csapat szenvedett ekkor, és inkább küzdötte, mint játszotta a kosárlabdát. A folytatásban aztán ezen az Oldenburg tudott változtatni, a harmadik negyedben 10 pont körüli előnyt építettek fel maguknak. Az egy negyednyi jó játék pedig elégnek bizonyult, hiába közelített többször is a Minszk, nem tudta utolérni a végjátékban sem ellenfelét. Ezzel pedig az EWE egy kissé színtelen-szagtalan, de annál fontosabb meccset nyert meg, míg a fehéroroszok győzelmi kényszerbe kerültek ezáltal.

EWE Baskets Oldenburg (4-0) - Telekom Baskets Bonn (2-2) (febr. 19. 20.00)

Generali Okapi Aalstar (1-3) - Tsmoki-Minszk (1-3) (febr. 19. 20.30)