EuroChallenge Top 16: 6. forduló

A héten a hatodik, záró fordulót rendezték az EuroChallenge sorozat második csoportkörében. Kialakult a negyeddöntő mezőnye, a három kiadó helyre kisebb-nagyobb meglepetésre a Kataja, a Khimki és a Párizs ért oda. Hetente jelentkező rovatunkban ismertetjük az eredményeket, a Szolnok mellett kitérünk több érdekességre, valamint megemlékezünk a legjobb teljesítményekről. Lássuk tehát, hogyan is alakultak az események ezen a héten!

I-csoport

CS Gaz Metan Medias (ROU, 3-3) – BK Ventspils (LAT, 2-4) 67-58 (12-10, 14-10, 18-15, 23-23)

Igazi ki-ki meccsen fogadta a Gaz Metan a Ventspils együttesét az utolsó csoportmeccsen. A vesztes biztosan búcsúzni kényszerült a sorozat folytatásától, így fokozott várakozás előzte meg az összecsapást mindkét fél részéről. A feszültség érződött is a meccs képén, hiszen inkább a küzdelem dominált a színvonalas játék helyett. Mindezt azonban a románok aligha bánták, hiszen sokkal jobban jöttek ki a meccs eleji adok-kapokból. Az első két negyedben produkált 16-2-es szakasszal (26-12) megalapozták önmaguk számára a jó folytatás esélyét. Ezt a lettek egy nagy futással még tudták kozmetikázni (26-22), ám kiegyenlíteniük, vagy a vezetést átvenniük sosem sikerült. Mindig volt valaki a hazaiaknál, aki csapata élére állt, és átlendítette őket a holtponton. A különbség aztán újra meghaladta a 10 pontot, és ebből nem is engedtek a vendéglátók, végül magabiztos sikert arattak. Legjobbjuk az amerikai Kyle Shiloh (15 pont, 6 lepattanó, 2 labdaszerzés, jobbra a képen) volt. A medgyesiek sikere azonban nem jelentett egyértelmű továbbjutást, ehhez a Pinar Finnországban aratott újabb győzelme is szükségeltetett volna. Mindez azonban nem történt meg, így a románok győzelme mindössze arra volt jó, hogy szépen búcsúzzanak az EC-től, illetve hogy a Ventspilst is magukkal rántsák. Nézzük, mi történt a csoport másik mérkőzésén!

Joensuun Kataja (FIN, 3-3) – Pinar Karsiyaka SK Izmir (TUR, 4-2) 87-79 (27-19, 25-18, 19-21, 16-21)

A Pinar tehát már biztos csoportelsőként utazott Joensuu városába, míg a hazaiak számára csak a győzelem és egy Ventspils-vereség kombinációja jelenthetett továbbjutást. A kettő közül alighanem a Katajára eső rész volt a nehezebb, nevezetesen legyőzni a remek erőkből álló, ám már tét nélkül kosarazó törököket. Ehhez egy fontos lépést meg is tettek, hiszen nem szakadtak le már a legelején, sőt, egy 9-0-s futással el tudtak lépni az első negyedben (19-11). Ez a különbség hosszú perceken át stagnált a felek között, a második játékrészben aztán ismét rátett egy lapáttal a Kataja (37-23). A fordulás után sem történt gyökeres változás, a Pinar láthatóan túl akart esni ezen a meccsen, míg a finnek megérezték a vérszagot, és 20 pont közelébe tornázták előnyüket (61-42). A vendégek faragtak ugyan hátrányukból, de a lélektani tíz pont alá hosszú ideig nem tudtak kerülni, az idő pedig vészesen fogyott. A Kataja ezzel meglepő, ám teljesen megérdemelt sikert aratott. A győzelem legfőbb letéteményese a remek szezont futó Jermaine Flowers (26 pont, 16/12 mezőnyből, 6 lepattanó, 5 labdaszerzés, jobbra a képen) volt, aki – az egész szezont figyelembe véve – szinte egymaga vitte, viszi hátán csapatát, a selejtezőktől a két csoportkörön át egészen a negyeddöntőkig. Eheti, újabb szenzációs teljesítményével a forduló MVP-je lett. A lappföldiek ellenfele a Gravelines, míg a törököké a Szolnok kárára továbbjutó Párizs lesz majd.

A csoport végeredménye:

1. Pinar Karsiyaka SK Izmir (4-2)

2. Joensuun Kataja (3-3, a Gaz Metan ellen: +2, 161-159)

3. CS Gaz Metan Medias (3-3, a Kataja ellen: -2, 159-161)

4. BK Ventspils (2-4)

J-csoport

Szolnoki Olaj KK (3-3) – Paris Levallois (FRA, 4-2) 74-80 (18-17, 20-17, 14-23, 22-23)

Legjobban teljesítők: Szabó (12 pont, 8 lepattanó), Báder (13 pont, 4 lepattanó) illetve May (26 pont, 6 lepattanó), Aka (16 pont, 5 lepattanó, 6 kiharcolt fault), Cox (12 pont, 5 lepattanó).

A mérkőzésről részletes beszámoló IDE KATTINTVA elérhető!

Hapoel Holon (ISR, 0-6) – BCM Gravelines Dunkerque (FRA, 5-1) 79-85 (11-25, 21-17, 26-19, 21-24)

A Gravelines páholyból nézhette végig, ahogy a Szolnok és a Párizs késhegyre menő harcot vív a továbbjutásért. Az észak-franciáknak a Holon elleni meccs annyiban lehetett fontos, hogy győzelmükkel mindentől függetlenül megnyerték volna csoportjukat, és így elkerülték volna a roppant erős Pinart a rájátszásban. A második csoportkörre teljesen széteső izraeliek ebben a szándékukban nem is tudták megakadályozni a vendégeket, ám a dolgukat azért sikerült valamelyest megnehezíteni. A Gravelines álomszerűen kezdett, bő nyolc perc után már 11-25-ös állást regisztrálhattunk. A hazaiak aztán elkezdték lefaragni hátrányukat, de a különbség még a fordulás után is 10 pont felett volt. Áttörést számukra egy 15-4-es sorozat hozott, ezzel egyetlen ponttal (61-60) még a vezetést is átvették. A franciák azonban megrázták magukat, 10 megválaszolatlan pontot szereztek, és ismét elléptek. A Holon energiájából pedig egy újabb rohamra már nem futotta, így nyeretlenül búcsúztak a Top 16 küzdelmeitől. A franciák vezére ezúttal is Kennedy Winston (17 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz, 2 labdaszerzés, jobbra a képen) volt, ám társai közül többen is jól játszottak, ami elég volt a Franklin Hassell (21 pont, 9 lepattanó) – Lawrence Hill (18 pont, 11 lepattanó, 6 gólpassz) duó ellen. A Gravelines ellenfele tehát a Kataja lesz a folytatásban, amely párharc során esélyesként léphetnek majd parkettre.

1. BCM Gravelines Dunkerque (5-1)

2. Paris Levallois (4-2)

3. Szolnoki Olaj KK (3-3)

4. Hapoel Holon (0-6)

K-csoport

BC Khimki Juzsnyij (UKR, 3-3) – Norrköping Dolphins (SWE, 1-5) 81-51 (23-12, 26-11, 17-13, 15-15)

Abban a tudatban fogadta a Khimki svéd ellenfelét, hogy esetleges győzelmével biztosan megszerzi a Krylia mögötti továbbjutó helyet. A Norrköpingnek is volt esélye még a legjobb 8-ba kerülésre, ám ez inkább csak matematikai lehetőség volt, a csillagok szerencsés együttállása is kellett volna hozzá. Ilyen hollywoodi sztori azonban nem született ezúttal, az ukránok fölényesen uralták a találkozót, és vívták ki az oly fontos sikert. A hazaiak nem vesztegették idejüket, rögtön a találkozó első 5 pontját szerezték, majd egymás utáni tripláiknak köszönhetően 11-1-re elléptek az első három percben. Mindez megadta a meccs alaphangját, a delfinek innentől kezdve csak futottak az eredmény után. A Khimki újabb rohamokat vezényelt (6-0, 13-2), ezzel pedig már idejekorán, nagyszünetre eldőlt a találkozó, a csapatok közt 26 pontnyi szakadék tátongott. A második félidő ennek rendje s módja szerint már csak formalitás volt, végül kerek 30 pontos verést mértek az ukránok vendégeikre. Ellenfelük a már régóta biztos csoportelső Oldenburg lesz majd az egyenes kieséses szakaszban, míg a Norrköping búcsúja nem sikerült túl szépre.

Krasnye Krylia Szamara (RUS, 6-0) – Tofas SC Bursa (TUR, 2-4) 86-65 (23-14, 19-14, 25-23, 19-14)

A csoport másik meccse két órával később kezdődött, mint a Khimki-Norrköping összecsapás, így a csapatok már annak az eredménynek a tudatában léphettek pályára. A játéknapot megelőzően valódi tétje már csak a Tofas számára volt a mérkőzésnek, a Krylia pedig a második csoportkört is makulátlan mérleggel zárhatta egy újabb győzelemmel. Feldobáskor azonban már változott a helyzet, legalábbis ami a törököket illeti. A Juzsnyij győzelmével ugyanis biztossá vált, hogy ők már nem juthatnak tovább, így egy csapásra tét nélkülivé vált ez a derbi. A játék képe aztán így a várakozásoknak megfelelően alakult. Három gyors triplával bekezdtek az oroszok, ezt a különbséget pedig sokáig őrizni is tudták. A második negyedben azonban a Tofas villant, pillanatok alatt 29-25-re zárkózott fel. A vendéglátók azonban villámgyorsan észbe kaptak, 7 megválaszolatlan ponttal ismét kétszámjegyűre duzzasztották a csapatok közti differenciát. Fordulás után sem lassítottak a sokkal jobb erőkből álló hazaiak, fokozatosan őrölték fel ellenfelüket, előnyük pedig szép lassan nőtt, a meccs végére már a 20 pontot is meghaladta. A legjobb teljesítményt az orosz csapatból Omar Thomas (18 pont, 4 lepattanó, jobbra a képen) nyújtotta. A törökök tehát befejezni kénytelenek az EC idei szezonját, míg a Krylia a Bonnal vívhat majd élet-halál harcot a továbbiakban.

1. Krasnye Krylia Szamara (6-0)

2. BC Khimki Juzsnyij (3-3)

3. Tofas SC Bursa (2-4)

4. Norrköping Dolphins (1-5)

L-csoport

EWE Baskets Oldenburg (GER, 5-1) – Generali Okapi Aalstar (BEL, 2-4) 82-74 (16-18, 16-13, 25-17, 25-26)

Az L-csoportban már minden lényegi kérdés eldőlt a korábbiakban, így nemcsak a továbbjutó és kieső csapatok kilétére derült már fény, hanem a végső sorrend alakulására is. Az EWE Baskets a kvartett első, az Okapi pedig a harmadik helyét szerezte meg. Tét tehát nem hárult a csapatokra, így egy edzőmeccs jellegű találkozót játszottak egymással a felek, amit az EWE Arena hangulata is tükrözött. A meccset a vendégek kezdték jobban (2-8, majd 8-16), a második negyedet azonban már jobban megnyomták a németek, így a nagyszünetben már ők vezettek, igaz csak minimális különbséggel. A hazai játékosok közül mindenki közel azonos, 20 perc körüli játéklehetőséget kapott, és a keretek mélysége közti differencia a második félidőben már erőteljesen érződött. A különbség folyamatosan nőtt, már a 10 pontot is meghaladta, innen pedig nem volt visszaút a belgák számára. Az Oldenburg magabiztosan, izgalommentesen nyert, és ezzel kvázi bemelegített a negyeddöntőkre, ahol az ukrán Juzsnyij vár rájuk, és ahol a németek számítanak egyértelmű favoritnak a final fourba jutást illetően.

Telekom Baskets Bonn (GER, 4-2) – Tsmoki-Minszk (BLR, 1-5) 86-72 (16-19, 27-16, 22-22, 21-15)

Hasonló volt a felállás a csoport másik meccse előtt is, mint az Oldenburg-Okapi összecsapást megelőzően. A már biztos továbbjutó, második helyen záró németek fogadták a csoportutolsóként végző Minszket. Az is eldőlt már korábban, hogy a Bonn az orosz Kryliával vívja majd meg a playoff küzdelmeket, a feleknek tehát semmilyen meglepetést sem okozhatott már a játéknap. Mindez természetesen rányomta a bélyegét a találkozóra is, hiszen legfeljebb csak a becsületükért küzdöttek a felek. A körülményes kezdést követően a vendégek léptek el valamelyes először a meccsen, egy 7-0-val 16-23-ra alakították az állást. Erre riadót fújtak a hazaiak, akik egy 12-1-es szakasszal kontráztak (28-24), és félidőre átvették a vezetést. A folytatásban aztán kijött a csapatok közti különbség, a Bonn fokozatosan felőrölte ellenfelét, és lezárta a meccset. A hazaiak legjobbja ezúttal a kalandos nevű Jonas Wohlfarth-Bottermann (15 pont, 11 lepattanó, 3 blokk, jobbra a képen) volt, így ezúttal egy ízig-vérig hazai, bonni születésű kosaras vezette győzelemre övéit.

1. EWE Baskets Oldenburg (5-1)

2. Telekom Baskets Bonn (4-2)

3. Generali Okapi Aalstar (2-4)

4. Tsmoki-Minszk (1-5)