EuroCup: 3. forduló

A héten a harmadik fordulót rendezték az EuroCup sorozatban. Hetente jelentkező rovatunkban ismertetjük az eredményeket, kitérünk több érdekességre, valamint megemlékezünk a legjobb teljesítményekről. Lássuk tehát, hogyan is alakultak az események ezen a héten!

A-csoport

Hapoel Migdal Jerusalem (ISR) – BC Budivelnik Kijev (UKR) 81-67 (22-18, 27-15, 12-20, 20-14)

A Hapoel megszerezte első győzelmét az idei EC kiírásban, ezzel életben tartotta esélyeit a folytatásra, és beérte az ukránokat a tabellán. A vendéglátók már az elején megszerezték a vezetést, és mint kiderült, ki sem adták már a kezükből azt. Az erős második negyedüknek köszönhetően jelentős előnnyel mehettek félidőre, a harmadik etapban pedig rövidesen 20 pontra hízott a különbség. Ekkor azonban ötperces hazai gólcsend következett, aminek következtében 10-en belülre kapaszkodott ugyan a Kijev, de elsősorban tripláinak köszönhetően újra elhúzott, és lezárta a meccset az izraeli csapat, mely kis híján kétszer annyi lepattanót (49-26) szedett, mint ellenfele. Legponterősebb játékosaik Smith (18 pont) és Duncan (17 pont) voltak, a túloldalon pedig az ex-jeruzsálemi Lyons (18 pont, 8 lepattanó) brillírozott.

BC Rudupis Prienai (LTU) – CEZ Basketball Nymburk (CZE) 84-66 (21-17, 30-17, 13-19, 20-13)

A rendkívül szimpatikus, hazai fiataljaira építő litván kiscsapat bravúrgyőzelmet aratott, így holtversenyben vezeti a tabellát mostani ellenfelével. A mérkőzés képe kísértetiesen hasonlít a csoport másik meccséhez. A Rudupis már az elején ellépett, és még félidő előtt 20 pont fölé tornázta előnyét. A fordulás után aztán feléledt poraiból a Nymburk, és 7 pontra közelítette meg ellenfelét. Ekkor azonban egy buta sportszerűtlen hiba megtörte a lendületüket, és ismét elhúztak a litvánok, innen pedig már nem volt visszaút a cseheknek. A hazaiaktól öten is 12 és 16 pont között dobtak, igazi csapatjátékkal múlták felül riválisukat tehát. Vendégoldalon a szlovák Radoslav Rancik (19 pont, 7 lepattanó, 7 kiharcolt fault) jeleskedett leginkább, mindhiába.

A következő forduló programja:

CEZ Basketball Nymburk (2-1) - BC Rudupis Prienai (2-1) (nov. 28. 18.00)

BC Budivelnik Kijev (1-2) - Hapoel Migdal Jerusalem (1-2) (nov. 28. 18.00)

B-csoport

Belgacom Spirou Charleroi (BEL) – Buducnost Podgorica (MNE) 53-66 (14-14, 11-19, 18-19, 10-14)

Kevés pontot, kis túlzással kézilabda eredményt hozott a Buducnost belga vendégjátéka. A védekező kosárlabda szerelmesei megtalálhatták a számításaikat ezzel a mérkőzéssel, hiszen mindkét fél remekelt saját térfelén. A montenegróiak végig kézben tartották a meccs alakulását, a második negyedtől kezdve növelték előnyüket, mely a harmadik etapban már kétszámjegyű volt. Az utolsó 5 percben produkált 10-3-as szériával pedig pontot tettek a mérkőzés végére. 15 pontjával a hazai Nikola Jankovics (8 lepattanó) az este legeredményesebbje lett, vendégoldalon pedig Vitkovac (10 pont, 11 lepattanó, 8kiharcolt fault, 3 gólpassz) volt a legjobb.

Lukoil Academic Sofia (BUL) – Gescrap Bilbao Basket (ESP) 64-85 (25-23, 17-20, 9-21, 13-21)

Sima vereségbe szaladt bele hazai pályán a bolgár csapat, ezzel lépéshátrányba került a Buducnosttal szemben a csoport második helyéért vívott harcban. A Bilbao ezzel szemben tovább szárnyal, újabb magabiztos sikerével megőrizte hibátlan mérlegét. A mérkőzés kezdetén semmi nem utalt az eredmény későbbi alakulására, jól játszott mindkét csapat, a hazaiak abszolút partiban voltak, fej-fej mellett haladt a két csapat a nagyszünetig. Az öltözőből azonban már egy más Bilbao jött ki, magasabb szinten játszva, agresszív védekezést bemutatva (mindössze 21 pontot kaptak a második félidőben) eldöntötte a meccset a Lamont Hamilton (19 pont, 8 lepattanó) és Alex Mumbru (13 pont, 8 gólpassz) vezette csapat.

Buducnost Podgorica (2-1) - Belgacom Spirou Charleroi (0-3) (nov. 28. 18.30)

Gescrap Bilbao Basket (3-0) - Lukoil Academic Sofia (1-2) (nov. 28. 20.15)

C-csoport

VEF Riga (LAT) – BC Triumph Lyubertsy (RUS) 84-91 (11-20, 23-28, 25-15, 25-28)

A Triumph páholyban érezheti magát, hiszen újabb idegenbeli győzelmével megőrizte veretlenségét, a körbeverések miatt pedig a többi csapatnak mindössze 1-1 győzelme van. Ez a mérkőzés ismét Tywain McKeeről szólt, az elmúlt hét megosztott MVP-je ismét, ezúttal egyedül kapta meg ezt a címet. Nagy formában van az André Miller fizimiskájú amerikai, ezúttal is szenzációsan teljesített, 32 pontja mellett (6 lepattanó, 6 gólpassz, 4 labdaszerzés, 10 kiharcolt fault) a játék minden elemében extra volt. A mérkőzést tekintve jól kezdtek az oroszok, félidőben már 14 ponttal is vezettek. Egy 16-2-es futással azonban fordított a Riga (66-63), ám ekkor ismét jött McKee, és megadta csapatának a kellő löketet, hogy aztán a végén büntetőkkel bebiztosítsák a győzelmet. A már sokszor említett amerikai mellé felnőtt Karasev (19 pont, 4 gólpassz) és Landry (17 pont, 9 lepattanó) is, így tulajdonképpen ez a trió intézte el a letteket.

Artland Dragons (GER) – Le Mans Sarthe Basket (FRA) 76-71 (16-17, 22-20, 17-18, 21-16)

Az Artland – természetesen a franciákon kívül – a csoport minden tagjával jót tett, leginkább persze magukkal, hiszen megszerezték első győzelmüket. Nehéz ügy volt ez, hiszen a németeknek többször is hátrányból voltak kénytelenek visszajönni a meccsbe. Először mindjárt az első félidőben, akkor 9 pontos vendégvezetést kellett eltüntetniük, ami a nagyszünetre sikerült is. Fordulás után aztán megint előrébb tartott a Le Mans, ám egy 13-0-s rohammal ismét fordítottak a hazaiak. A ciprusi-amerikai King (15 pont, 8 lepattanó) pedig a különbséget jelentette végül, pontjaiból 13-at az utolsó etapban szerzett. A franciák vesztét okozta, hogy a lepattanócsatát csúnyán elbukták (41-20), illetve mindössze hat játékosuk szerzett pontot, közülük is csak Batista (24) és Sy (20) sokat. Ezek tükrében tulajdonképpen meglepő, hogy így tudták tartani magukat a vendégek.

BC Triumph Lyubertsy (3-0) - VEF Riga (1-2) (nov. 28. 16.30)

Le Mans Sarthe Basket (1-2) - Artland Dragons (1-2) (nov. 28. 20.30)

D-csoport

Valencia Basket (ESP) – s. Oliver Baskets Würzburg (GER) 97-64 (20-18, 24-20, 25-14, 28-12)

Végül könnyed sikert aratott a Valencia a Würzburg felett, ám ez a meccs nem így indult egyik fél vonatkozásában sem. A németek rendkívül összeszedetten kezdtek, élvezetes, kulturált kosárlabdát láthattak a nézők. A folytatásban aztán egyre inkább jelentkezett a két csapat közti tudásbeli különbség, illetve a padról besszállók közti minőségi eltérés a két oldalon. Doellmanra (31 pont, 9/9 dupla, 3 blokk, 4 lepattanó) pedig végképp nem volt válasza a Würzburgnak, elképesztően játszott az amerikai magasember. A végén aztán mindkét oldalon lehetőséget kapott mindenki, csak a különbség mértéke volt kérdéses, mely meglehetősen nagy lett a két gárda között. A Valencia továbbra is hibátlan, a németeknek pedig nehéz dolguk lesz a továbbiakban. A spanyolok klubcsúcsot állítottak be, az egy mérkőzésen kiosztott 28 gólpassz az eddigi legtöbbjük az Eurocupban.

Banvit BK (TUR) – BC Azovmash Mariupol (UKR) 97-81 (31-21, 27-21, 18-22, 21-17)

A törökök ismét magabiztosan nyertek otthonukban, ezzel hozták a kötelezőt a még nyeretlen ukránok ellen. McKee mellett az EC másik legjobbja, és az elmúlt hét társ MVP-je, Sammy Mejia (28 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz, 3 labdaszerzés) ismét húzóembere volt csapatának, remekelt a játék több szegmensében is. Vezetésével, és 13 első negyedbeli pontjával már az elején meglépett a Banvit (37-21), és a szintén remeklő Stimac (22 pont, 7 lepattanó) és Davis (22 pont, 5 lepattanó, 3 blokk) segítségével tartották is ezt a különbséget a félidőig. Mi több az egész mérkőzés végig, hiszen a második félidőben sem változott a játék képe, simán nyert a házigazda. A vendégektől Harris extrája (20 pont, 9 lepattanó, 7 kiharcolt fault) is kevés volt.

BC Azovmash Mariupol (0-3) - Banvit BK (2-1) (nov. 28. 17.00)

s. Oliver Baskets Würzburg (1-2) - Valencia Basket (3-0) (nov. 28. 19.30)

E-csoport

PBC Lokomotiv Kuban Krasnodar (RUS) – Galatasaray Medical Park (TUR) 91-66 (21-17, 25-19, 26-12, 19-18)

A csoport rangadóját rendezték Oroszországban, mely a csoportelsőségről volt hivatott dönteni, a szintén hibátlan Lokomotiv Kuban és Galatasaray között. Az összecsapás azonban bántóan simára sikeredett, a hazaiak nem sok esélyt adtak szintén jó nevekből álló riválisuknak. A második negyedben tripláiknak köszönhetően produkáltak egy 15-2-es rohamot, ezzel pedig 42-28-ra módosult az eredmény. Fordulás után aztán a különbség 20 fölé kúszott, a hazai győzelem garantálható volt már ekkor, akiket a Calathes (20 pont, 10 gólpassz) valamint Baron (23 pont) párosa repített.

BC Donetsk (UKR) – Trefl Sopot (POL) 92-87 h.u. (14-20, 20-10, 22-27, 19-18, 17-12)

Talán az E jelű csoport másik meccsétől várhattunk volna hasonlót, mint amit ettől az összecsapástól kaptunk. A kiesés elkerüléséért vívott találkozó sok pontot, színvonalas játékot, és nem utolsósorban hosszabbításos Donetsk győzelmet hozott. A vendégek repülőrajtot vettek, már 20-8-ra is vezettek, ezen az álláson aztán az ukránok előbb kozmetikáztak, majd félidőre már ők tartottak előrébb. (34-30). A végjátékba aztán fej-fej mellett érkeztek meg a csapatok, előbb a hazaiaknak kellett fordítaniuk, majd Dylewicz (19 pont, 5 lepattanó) mentette triplával hosszabbításra a meccset a Sopotnak. Itt aztán 45 másodperccel a vége előtt is döntetlenre állt a derbi, majd egy újabb hármassal és büntetőkkel végül nyertek a Songaila (24 pont, 7 lepattanó) vezette ukránok. Jövő héten Lengyelországban találkoznak a felek, remélhetőleg ugyanúgy folytatják, ahogy itt abbahagyták.

Trefl Sopot (0-3) - BC Donetsk (1-2) (nov. 28. 19.00)

Galatasaray Medical Park (2-1) - PBC Lokomotiv Kuban Krasnodar (3-0) (nov. 28. 19.15)

F-csoport

Panionios BC Athens (GRE) – Unics Kazan (RUS) 72-92 (20-26, 23-23, 14-22, 15-21)

A Panionios ezúttal sem tudott győzni, illetve még csak megszorítani sem sikerült nekik a Kazant, akik ezzel immár három győzelemmel állnak a csoport élén. A hazaiak egy félidőn át tudták tartani magukat, ám a folytatásban egyre szélesebbre nyílt az olló a csapatok között, végül az eredményében is sima lett a mérkőzés. Az oroszok legjobbja ismét a sokoldalú Chuck Eidson (22 pont, 5 lepattanó, 6 gólpassz) volt.

Telenet Oostende (BEL) – Stelmet Zielona Gora (POL) 80-74 (16-14, 20-23, 28-15, 16-22)

A 2-1-es mérlegért, és a csoport második helyéért folyt a harc az Oostende és a Gora összecsapásán. A forduló több meccséhez hasonló mederben folyt a mérkőzés, az első félidő kiegyenlített játéka után feljebb kapcsolt az egyik csapat, és végül magabiztosan győzött. Ez a gárda pedig ezúttal a belga vendéglátó volt, megszerezve a kulcsfontosságú sikert. Legjobbjuknak kimagaslóan Matthew Lojeski (21 pont, 8 lepattanó) bizonyult, a túloldalon pedig Hodge (24 pont, 11 kiharcolt fault) és Sztevics (21 pont, 15 lepattanó) emelkedett ki. Előbbinek azonban partnerei is akadtak, míg utóbbiak elég magányosnak érezhették magukat a pályán.

Unics Kazan (3-0) - Panionios BC Athens (0-3) (nov. 28. 16.00)

Stelmet Zielona Gora (1-2) - Telenet Oostende (2-1) (nov. 28. 19.00)

G-csoport

KK Cibona Zagreb (CRO) – Cholet Basket (FRA) 90-95 (17-21, 19-26, 28-22, 26-26)

Eleddig nyeretlen csapatok adtak randevút egymásnak Zágrábban. A meccs rontott dobásokkal, nyögvenyelős játékkal indult, mintha csak be akarná bizonyítani a két gárda, hogy miért is áll úgy, ahogy. A Cholet jobban jött ki ebből, a továbbiakban pedig összeszedettebb játékot nyújtottak, amivel 10 fölé növelték a különbséget. A vezetést már nem adták ki a kezükből, ám a Cibona többször is megközelítette őket. A vége előtt egy perccel csak 3 volt a különbség, ám a franciák jól büntetőztek, nem engedték kiénekelni azt a bizonyos sajtot. Az általuk szerzett 95 pont (hosszabbítás nélkül) klubrekord a sorozatban eltöltött hét szezonjuk alatt. Ebből jócskán kivette a részét az együtt 73 pontot szerző Goree, Bryant, Slaughter, Obasohan négyes, illetve a 11 gólpasszt kiosztó Terrell Everett. A horvátok közül a két veterán, Zizic ás Kus villogott 24-24 pontjával, ám ez is kevés volt az első győzelem bezsebeléséhez.

Szpartak Szentpétervár (RUS) – Ratiopharm Ulm (GER) 89-71 (26-23, 22-18, 24-17, 17-13)

Az utóbbi időben bombaformában lévő Ulm ezúttal kénytelen volt fejet hajtani Szentpéterváron a Szpartak előtt. Az oroszok végig domináltak az elsőségért zajló meccsen, minden negyedet megnyerve végül nagy arányban győztek. Remekül védekeztek a hazaiak, a németek talán legnagyobb ászát, John Bryantet jól semlegesítették, így elbírták egyik legjobbjuk, a tavalyi sorozat MVP-jének választott Patrick Beverley gyengébb játékát is. Vezérük ezúttal Joshua Carter (24 pont, 8/6 tripla, 4/3 dupla) volt.

Cholet Basket (1-2) - KK Cibona Zagreb (0-3) (nov. 28. 20.00)

Ratiopharm Ulm (2-1) - Szpartak Szentpétervár (3-0) (nov. 28. 20.00)

H-csoport

Crvena Zvezda Diva Beograd (SRB) – Dinamo Banco di Sardegna Sassari (ITA) 116-104 (31-33, 26-21, 33-24, 26-26)

A forduló, és talán az egész sorozat leglátványosabb összecsapását láthatta a Pionir Arena szépszámú nézőserege. Az európai kupákban nem sűrűn fordul elő, hogy egy csapat 100 pont felett dobjon, az meg pláne nem, hogy mindkettő e határ fölé menjen. Ennek tükrében nem meglepő, hogy két EuroCup rekord is megdőlt a találkozón. Az egyik a Zvezda 38 sikeres kétpontosa (51 kísérletből, közel 75%-kal), a másik pedig a Sassarit irányító Travis Diener 15 kiosztott asszisztja. Ha már kimagasló teljesítmények, akkor meg kell említeni az összesen 26 bedobott triplát (8 illetve 18), valamint hazai oldalon Rakocsevics 28 pontját, vendégrészről pedig Bootsy Thornton 33 egységét. A meccset „mellesleg” a szerbek nyerték, köszönhetően harmadik negyedbeli jó játékuknak. Ezzel továbbra is hibátlanul vezetik a csoportot, és a Triumph-hoz hasonlóan ők is kényelmes helyzetben vannak, a többi csapat ebben a csoportban is 1-2-vel áll.

Orleans Loiret Basket (FRA) – Cajasol Sevilla (ESP) 56-70 (10-21, 20-20, 15-9, 11-20)

A Sevilla eddigi gyengélkedése után nem sokan fogadtak volna rá, hogy ezúttal idegenből hozzák el a pontokat a spanyolok. Arra pedig főként nem, amilyen módon ezt tették, ugyanis eddig rendkívül sok, 90 feletti pontot kaptak meccsenként. Ezúttal viszont a védekezésük összeállt, ezzel pedig már a mérkőzés elején olyan alapot teremtettek maguknak, amelyre építkezhettek a 40 perc folyamán. Támadásban pedig Satoransky (20 pont) és Sastre (14 pont) kimondottan hatékonyan, jó százalékkal dobtak, így begyűjtötték ezt a nagyon fontos győzelmet. Ahogy már említettük, három csapat is azonos mérleggel áll a második helyen, így az egyébként is roppant szórakoztató csoportban újabb nagy küzdelmek várhatók a Zvezda mögötti-melletti továbbjutó hely megszerzéséért.

Cajasol Sevilla (1-2) - Orleans Loiret Basket (1-2) (nov. 27. 20.30)

Dinamo Banco di Sardegna Sassari (1-2) - Crvena Zvezda Diva Beograd (3-0) (nov. 28. 20.45)