Eurocup: Bekezdtek az oroszok és az olaszok a Top16-ban

Mindhárom orosz és olasz csapat, azaz a Zenit, a Loko, a Kazany, a Torino, a Trento és a Reggio Emilia győzelemmel kezdte a második csoportkört, a másik két siker pedig a Gran Canariáé és a Dackáé lett, méghozzá többnyire egészen kiváló mérkőzéseken. Roberson ezúttal is a hátán vitte csapatát, de ezúttal ez „csak” egy hosszabbításos vereséghez volt elég.

Top 16, 1. forduló

E-csoport

Herbalife Gran Canaria (spanyol, 1-0) – ALBA Berlin (német, 0-1) 100-81

Luke Sikma (27/6 pont, 7 lepattanó, 12/11 mezőnyből) extra teljesítménye ide vagy oda, az ALBA Berlinnek nem volt esélye a Gran Canaria otthonában, a spanyolok végül kereken 100 pontot dobva magabiztosan nyertek. A hazaiak egész meccsen át nagyon jól dobtak, a 63%-os duplázásuk (35/22) és az 55%-os triplázásuk (20/11) is jóval meghaladta a germánok mutatóit. Egyénileg lebontva is szépen eloszlottak a terhek a Gran Canariánál, Gal Mekel (19/6 pont, 6 gólpassz) lett a legeredményesebbjük, de mellette még négyen dobtak 11 és 13 pont között, és mindegyikük, így Macus Eriksson (13/12 pont, 2 blokk, 4/4 tripla), Anzejs Pasecniks (13 pont, 4 lepattanó), Oriol Pauli (12 pont, 4 gólpassz) és Eulis Baez (11/6 pont, 4 lepattanó) kivette a részét a mezőnymunkából is.

Galatasaray Odeabank (török, 0-1) – Darüssafaka (török, 1-0) 65-84

Bár nagyszerűen, hat meccsen aratott öt győzelemmel zárta az alapszakaszt a Galatasaray, a Top16-ot megint nem kezdte jól az isztambuli gárda, hiszen a városi rivális Darüssafaka nagyarányú verést mért rájuk az első fordulóban. A két török gárda között egyébként a palánkok alatt volt hatalmas a különbség, hiszen a lepattanócsatát 47-27-re nyerte a Dacka, és három játékosuk, JaJuan Johnson (28 pont, 12 lepattanó, 3 blokk), Howard Sant-Roos (15/3 pont, 10 lepattanó, 5 gólpassz) illetve Michael Eric (11 pont, 10 lepattanó) is megállíthatatlan volt és ért el egyaránt dupla-duplát. A meccs egyébként a középső két negyedben ment el a Galata számára, elsősorban ekkor nem tudtak mit kezdeni a Dacka erőfölényével, pedig a vendégek egyik legjobbja, Scottie Wilbekin még nem is játszott ezen a találkozón.

F-csoport

FIAT Torino (olasz, 1-0) – FC Bayern München (német, 0-1) 90-76

Hatalmas győzelemmel kezdte a Top16-ot a Torino, hiszen az alapszakaszban sokáig veretlen, onnan végül 9-1-gyel továbbjutó Bayern Münchent kapták el az olaszok az első körben. Méghozzá úgy, hogy kétség sem férhetett a torinóiak sikeréhez, akik az elejétől a végéig uralták a találkozót. Ebben három extra teljesítmény volt a segítségükre, hiszen Diante Garrett (21/9 pont, 8 gólpassz, 6 labdaszerzés, 4 lepattanó), Lamar Patterson (18/12 pont, 7 lepattanó) és Sasha Vujacic (17/6 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz, 3 labdaszerzés) is óriásit játszott. A hazaiak egészen hihetetlen módon, 74%-kal dobták a duplákat (38/28), így a 27/9-es triplázás is bőven belefért nekik. A Bayern legjobbja Devin Booker (17 pont, 11 lepattanó) volt.

Lietuvos Rytas (litván, 0-1) – Zenit Szentpétervár (orosz, 1-0) 96-98

Óriási meccset játszott egymással a Lietuvos Rytas és a Zenit Szentpétervár, ahol szinte végig az oroszok vezettek, ám a végén nagyon meg kellett dolgozniuk a sikerért. A Zenit fórja még 10 pontos volt a negyedik negyedben, ám Lukasz Mavrokefalidisz (22/3 pont), illetve elsősorban Travis Peterson (19/12 pont, 6 lepattanó) visszahozták a meccsbe a litvánokat, akik bő fél perccel a vége előtt a vezetést is átvették. Ekkor azonban hibátlan büntetőzéssel és két jó védekezéssel megfékezte és ismét a saját javára billentette a mérleg nyelvét és egy roppant értékes győzelemmel távozott Vilniusból a Zenit. Az oroszok legfőbb vezére a forrókezű Kyle Kuric (30/15 pont) volt, de a korábbi csapata ellen játszó Drew Gordon (23 pont, 8 lepattanó) és Szergej Karaszev (16/6 pont, 4 gólpassz) is főszerepet vállalt ebből a sikerből.

G-csoport

Buducsnoszt VOLI (montenegrói, 0-1) – Lokomotiv Kubany (orosz, 1-0) 62-68

A veretlen alapszakasza után a második csoportkört is győzelemmel kezdte a Lokomotiv, méghozzá a rájuk jellemző módon, egy jó védekezést és kevés pontot hozó mérkőzésen a Buducsnoszt ellen. Pedig az első félidő végén egy 18-3-as rohamnak köszönhetően még a podgoricaiak húztak el 37-24-re, ám a Loko kemény mezőnymunkával lefaragta az ekkor összeszedett hátrányát, és a végjátékban is a helyén volt a szívük a vendégeknek, így behúzták ezt a mérkőzést. A mezőny legeredményesebbje és legjobbja egyébként Ryan Broekhoff (15/15 pont, 10 lepattanó, 7/5 tripla) lett végül az oroszoktól.

Dolomiti Energia Trento (olasz, 1-0) – Cedevita Zagreb (horvát, 0-1) 83-72

A palánkok alatt feltartóztathatatlan, végül összesen 40 indexpontig jutó Dustin Hogue (27 pont, 10 lepattanó, 16/13 mezőnyből) főszereplésével, illetve Shavon Shields (17/3 pont, 6 lepattanó) és Jorge Gutierrez (15/3 pont, 9 gólpassz) szintén nehezen kifogásolható játékával otthon tartotta a győzelmet időrendben harmadik olasz csapatként a Trento is. Pedig a negyedik negyednek még 56-62-es Cedevita-vezetésről futottak neki a csapatok, a Demetris Nichols (15/6 pont, 7 lepattanó) és Roko Ukic (15/9 pont) által húzott horvátok addig ragyogóan tartották magukat, sőt, volt mikor még 18 ponttal is vezettek az első félidőben. A záró felvonásra azonban elfogyott a Cedevita, a Trento pedig egy 18-2-es futással a maga javára fordította a mecset.

H-csoport

Grissin Bon Reggio Emilia (olasz, 1-0) – Limoges CSP (francia, 0-1) 87-54

Amadeo Della Valle (22/15 pont, 9 lepattanó, 4 gólpassz, 3 labdaszerzés, 5/4 tripla) vezetésével alaposan kitömte a Reggio Emilia a Limoges-t, a 16-18-ra végződő első negyed után esélyük sem volt a galloknak Itáliában. Az olaszok elképesztően jól védekeztek a folytatásban, fokozatosan húztak el, majd egy 15-0-s rohammal zárták a meccset, így a végére még a különbség is hatalmas lett. A Limoges játékosai közül senki nem jutott el a tízpontos határig.

UNICS Kazany (orosz, 1-0) – ASVEL Villeurbanne (francia, 0-1) 88-84 h.u.

Hiába remekelt ezúttal is a kiváló szezont futó, múlt héten 44 indexponttal a forduló MVP-je címet is elnyerő John Roberson (20/12 pont, 7 gólpassz, 4 labdaszerzés, 4 lepattanó), az ASVEL-nek ezúttal ez nem volt elég a sikerhez, így hosszabbításban kikaptak a franciák a Kazany otthonában. Ez a legkevésbé sem a korábban Pakson is megfordult légiós lelkén szárad, aki a 20 pontjából 18-at a negyedik negyedben és a hosszabbításban szerzett. 62-49 után Roberson szinte egymaga fordította meg a meccset csapatának, 76-77-nél azonban az egyik büntetőjét bedobta Melvin Ejim (11/6 pont, 8 lepattanó), így következhetett a túlóra. A hosszabbításban csak Roberson volt eredményes az ASVEL játékosai közül, ami 84-84-ig még elégségesnek bizonyult, utána viszont már ő sem tudott felelni a Kazany 4 pontjára. A tatárok közül Quino Colom (15/9 pont, 4 lepattanó) és Stephane Lasme (15 pont, 4 blokk) ezúttal is hozták a tőlük megszokottakat, de a győzelemhez Anton Ponkrashov (14 pont, 11 gólpassz) dupla-duplája is nagyon kellett ezúttal.

A forduló MVP-je:
Hogue Dustin (27 pont, 10 lepattanó, 3 gólpassz, 2 labdaszerzés, 1 blokk, 16/13 mezőnyből, 40 indexpont – Trento)