EuroCup: Elődöntő, 1. mérkőzések

Kissé rendhagyóra sikeredett az EuroCup elődöntők első mérkőzéseinek összefoglalója, hiszen Valenciából személyes élménybeszámoló is érkezett. A két mérkőzésen egyébként számos rekorddöntés és egyaránt tíz-tíz pontos vendéggyőzelem született, a héten diadalmaskodó csapatok bizakodva várhatják tehát a visszavágókat.

Az elődöntők során is két meccset játszanak a csapatok oda-visszavágós formában, és kupaszabály szerint, a pontarány dönt majd a továbbjutásról. Rovatunkban ezúttal is ismertetjük az eredményeket, kitérünk több érdekességre, valamint megemlékezünk a legjobb teljesítményekről. Lássuk tehát, hogyan is alakultak az események az első mérkőzéseken!

Valencia Basket (ESP) – PBC Lokomotiv Kuban Krasznodar (RUS) 87-97 (21-29, 22-16, 15-31, 29-21)

Ahogy a bevezetőben már említettük, ezúttal nemcsak magáról a mérkőzésről, de saját élményekről, tapasztalatokról is beszámolhatunk, egy jelenleg spanyolhonban élő honfitársunknak köszönhetően. Papp Renáta jelenleg Valenciában tanul, és az egyébként vas megyei lány egyik legkedveltebb hobbija a kosárlabda, így kilátogatott a Valencia-Kuban mérkőzésre. Mivel a találkozó hazánkban is látható volt az Eurosport2 jóvoltából, így a cikk írója inkább a helyszínen tapasztaltakról kérdezte Renát.

- Fantasztikus, életre szóló élményt jelentett ez a meccs. Teljesen más a hangulata, az atmoszférája egy mérkőzésnek Valenciában, mint hazánkban. A kezdés előtt bő 10 perccel még alig lézengtek páran az arénában (ahogy balra a képen is látható), ám a feldobásra már megtöltötte a mintegy 8000 néző a lelátókat. Itt a nálunk megszokott szurkolás helyett a „B-közepet” a helyi rezesbanda jelenti, ők fújták végig a nótákat a mérkőzés alatt. Furcsa volt az is, hogy a félidő a helyieknek a vacsoraidőt is jelentette, hiszen szinte kivétel nélkül mindenki az evéssel volt elfoglalva ekkor. Profik a körülmények, és itt minden a szurkolókért van, kezdve a közönségnek dobált pólóktól a gyerekek által kedvelt kabalafigurákon át a megnyerhető, negyedek között a pályára is beguruló autóig. Mindemellett az árak is abszolút barátiak, hiszen 5 euróért már lehetett jegyet kapni erre a színvonalas, nagy téttel bíró derbire. Nagyszerű volt a hangulat is, főleg az utolsó negyedben, mikor feltámadt a csapat, kár hogy nyerniük nem sikerült végül a hazaiaknak.

Ami magát a mérkőzést illeti, a Lokomotiv rendkívül határozottan, jól kezdett, rögtön az elején megvillantották erejüket (5-13). A Valencia aztán rendezte a sorokat, ám egy-egy remek megmozdulással a vendégek továbbra is tartották előnyüket. A spanyolok erőfeszítéseit a folytatásban már (rész)siker is koronázta, hiszen a félidőhöz közeledve Bojan Dubljevics (17 pont) vezetésével felzárkóztak (38-39). A fordulás után rögtön a vezetést is átvette a Valencia, ám mindez nem tartott sokáig. Érthetetlen okból összeomlottak a hazaiak, Mantas Kalnietis (17 pont, 4 gólpassz, 3 lepattanó) főszereplésével pedig 15-2-es szériát repesztettek a vendégek (52-64). Kontrollja alá vonta a mérkőzést a vendégcsapat, főleg a lepattanózásban voltak óriási fölényben az oroszok, szinte dupla annyi lecsorgó labdát gyűjtöttek, mint ellenfelük (21-38). A 15 támadólepattanó óriási fórt jelentett számukra, hiszen több elrontott dobásuk után is újra próbálkozhattak. Előnyük ezáltal nemhogy csökkent volna, inkább még stabilabbá vált, a 20 pontot ostromolta a különbség. Öt perccel a vége előtt is még 18 pontos vendégvezetést mutatott az eredményjelző, nemcsak a mérkőzés, de a párharc is eldőlni látszott ekkor. A Valencia azonban minden erejét összeszedte, az egész meccsen remeklő Justin Doellman (28 pont, 4 lepattanó, 2 blokk) ismét csapata élére állt, így 87-91-re jöttek fel a házigazdák. A lefújás előtt azonban kétszer is beköszönt a triplavonalon túlról a vendégek ásza, az újfent a forduló MVP-jének választott Simas Jasaitis (23 pont, 10/7 tripla, 8 lepattanó, 4 labdaszerzés, jobbra a képen). Ezzel a két hármassal nemcsak csapatának szerzett megnyugtató előnyt a visszavágóra, hanem egyben EuroCup rekordot is döntött, hiszen korábban még senki sem dobott 7 triplát egy meccsen az elődöntőkben. Érdekesség, hogy a korábbi rekordot (6 hárompontos) Malcolm Delaney állította be néhány órával korábban, a Kijev-Bilbao ütközeten. (Itt még számos csúcsteljesítmény született, melyekről lentebb olvashatnak.) Folytatás jövő kedden Krasznodarban, tíz pontos előnyben az akkori házigazda.

BC Budivelnik Kijev (UKR) – Uxue Bilbao Basket (ESP) 83-93 (19-20, 25-28, 17-23, 22-22)

A másik elődöntőben tehát a Budivelnik Kijev fogadta a Bilbaót az ukrán fővárosban. Ebben a párharcban is előre borítékolható volt a nagy küzdelemmel párosuló színvonalas kosárlabda. A vendéglátók nagy elánnal vetették magukat a mérkőzésbe (12-6), egyértelműen a lehető legnagyobb előny kiharcolása volt a céljuk az első percektől kezdve. A Bilbao azonban nem az a csapat, akit könnyű leszakítani, a hazai fellángolások után rendre kiegyenlítettek egy-egy triplával, vagy pozíciós játékkal. A második negyed közepéig ebben a mederben folyt az egyébként roppant élvezetes mérkőzés. Ekkor (40-35) azonban a baszkoktól nemcsak egyenlítésre, de egy óriási rohamra is futotta. Tűzijátékot rendeztek a vendégek, mellyel először a nagyszünetig fordítottak, majd folytatva a megkezdett szériát, összességében 30-13-as szakaszt produkáltak, így rövidesen kétszámjegyű előnyre tettek szert (53-65). Igazi csapatjátékkal rukkolt elő a Bilbao, ötfejű szörny volt a baszk csapat, nem tudott senkire külön készülni a hazai gárda, bárkiben benne volt a pont. Az utóbbi két meccsen magára találó center, Lamont Hamilton (26 pont, 8 lepattanó, 7 kiharcolt fault), a mesterlövész Kosztasz Vasziliadisz (20 pont, 5 lepattanó), valamint a rutinos szervező, Alex Mumbru (14 pont, 7 gólpassz) ezúttal is nagyon kitett magáért, mindhárman csapatuk vezérei voltak. A Kijevnek tehát az a nem túl hálás feladat jutott, hogy folyamatosan kapaszkodjanak, fussanak az eredmény után. Ezt minden erejükkel meg is tették, próbáltak zárkózni (70-75), ám a vendégektől valaki, többnyire a fent említett trió egyik tagja rendre demoralizáló kosarat szerzett. A vége kereken 10 pontos baszk siker lett, akik így bizakodva várhatják az egy hét múlva esedékes visszavágót. Bár megemlékeztünk a fantasztikusan teljesítő Bilbaóról és a csapat legjobbjairól, ezen a meccsen mégsem ők voltak a főszereplők. A találkozó hőse a négy (!!!) EuroCup rekordod is megdöntő Malcolm Delaney (38 pont, 8 lepattanó, 10 kiharcolt fault, balra a képen) volt. 38 pontja (mezőnyből 9/6 tripla, 4/3 dupla) a legtöbb a sorozat egyenes kieséses szakaszának történetében. Csakúgy, mint az elődöntőben szerzett 47-es teljesítményindex mutatója, de a 16 dobott, valamint 14 bedobott büntetője is a legtöbb a sorozat ezen szakaszában. Páratlan teljesítménye azonban nem hozott sikert csapatának, igaz ezért aligha ő okolható, szinte egymaga tartotta versenyben övéit.