EuroCup: Elődöntő, visszavágók

A héten az elődöntők visszavágóit játszották le az EuroCup sorozatban, melyek során eldőlt, hogy a Belgiumban rendezendő fináléban Bilbao-Lokomotiv Kuban csatára kerül majd sor. Az egyik párharcban körömrágósan, míg a másikban kevésbé izgalmasan dőltek el az érdemi kérdések.

Az elődöntők során tehát két-két meccset játszottak a csapatok oda-visszavágós formában, és kupaszabály szerint, a pontarány döntött a továbbjutásról. Rovatunkban ezúttal is ismertetjük az eredményeket, kitérünk több érdekességre, valamint megemlékezünk a legjobb teljesítményekről. Lássuk tehát, hogyan is alakultak az események a második mérkőzéseken!

PBC Lokomotiv Kuban Krasznodar (RUS) – Valencia Basket (ESP) 63-68 (16-15, 10-13, 11-15, 26-25)

Két egészen elképesztő, utolsó percben szerzett Jasaitis-triplának köszönhetően tíz ponttal, 97-87-re bizonyult jobbnak az első meccsen a Loko a Valenciánál. A visszavágóra tehát magabiztosan készülhettek az oroszok, ám ez az előny semmiképpen sem altathatta el őket. A kezdés mindkét fél számára kulcsfontosságú volt, hiszen egy rossz rajt hamar a kiesés szélére sodorhatta volna a vendégeket, míg a hazaiak izgulhattak volna az első meccsen elért bravúr ellenére is. Nos, mindkét fél tisztában is volt ezzel, és teljesen más felfogásban játszottak most, mint múlt héten. Akkor beleadtak mindent a csapatok ami a „csövön kifért”, Euroliga szinten is kimagasló színvonalú meccset vívtak. Ezúttal viszont lassítottak tempójukon a felek, a hazaiak vélhetően nem akartak elkészülni az erejükkel, mint tették azt az odavágón, míg a vendégek a buta hibákat és labdaeladásokat szerették volna elkerülni ezzel. Mindemellett védekezésben sokat javult mindkét gárda, ám ezúttal a tiszta dobóhelyzeteket sem sikerült túl jó százalékkal értékesíteniük (tripla: 3/17 ill. 4/22, 18-18%).

Szorosan kezdődött tehát a derbi, egyik csapat sem tudott idejekorán ellépni a másiktól. Rendre a Valencia járt előrébb ugyan pár ponttal, ám a Kuban nem engedte leszakítani magát, a negyed végéhez közeledve pedig a meccsen először a vezetést is átvette (15-13). A második játékrész eleje is a hazaiaknak sikerült jobban, a meccs addigi legnagyobb különbségét alakították ki saját maguk javára (23-17). Ekkor távolinak tűnt a Valencia számára a továbbjutás, nemcsak az összesítésbeli nagy hátrány, de az egészen hihetetlen sérüléshullám miatt is. Justin Doellmant és Florent Pietrust is elveszítették pár percen belül a vendégek, majd a folytatásban az ukrán erőgép, Szergej Liscsuk is csatlakozott hozzájuk. Ám a spanyolok szerencséjére a hazaiak teljesen ritmustalanul játszottak, ők pedig szépen csendben gyűjtögették pontjaikat, és félidőre már a vezetést is átvették (26-28). A fordulás után tovább folytatódott a Lokomotiv szenvedése, a középső két negyedben mindössze 21 pontra voltak képesek Kalnietisék. Az első találkozó hőse, a legutóbbi két Eurocup meccsén 11 triplát szerző Simas Jasaitis (6 pont, 3/0 tripla, 5 lepattanó) fojtogató védekezést kapott, nem tudott még dobóhelyzetbe kerülni, de még a labda is nehezen jutott el hozzá. A Valenciának sem ment igazán a játék, de 5-6 pontos előnyük azt jelentette, hogy lőtávolban maradtak a végjátékig. A centerek sérülése után alacsony szerkezetben álltak fel, small ball-t játszottak a vendégek, ez pedig megzavarta ellenfelüket. A négy kisember, főleg a hét MVP-je, Stefan Markovics (14 pont, 6 gólpassz, 5 lepattanó) remek labdákkal szolgálta ki a palánk alá rendre jó ütemben belépő Bojan Dubljevicset (14 pont, 11 lepattanó, 2 gólpassz), akinek zsákolásával kiegyenlítette a párharcot a Valencia (43-53). Öt perc sem volt hátra, mikor új meccs kezdődött. Az igazi klasszis játékosok ismérve, hogy ekkor ragadják magukhoz a karmesteri pálcát, és így tett Nick Calathes (19 pont, 7 lepattanó, 8 kiharcolt fault, fent a képen) is. A Panathinaikosszal két éve még Euroligát nyerő görög-amerikai halálpontos tempóival, jó döntéseivel és higgadt büntetőzésével csökkentette csapata hátrányát. Végül 5 ponttal a nagyszerűen küzdő Valencia nyerte a meccset, ugyanekkora különbséggel azonban a Lokomotiv húzta be a párharcot, és elsőként jutott be az április 13-án, Charleroiban rendezendő fináléba.

Továbbjutott: A Lokomotiv Kuban, 160-155-ös összesítéssel

Uxue Bilbao Basket (ESP) – BC Budivelnik Kijev (UKR) 75-53 (20-14, 17-9, 16-19, 22-11)

Egy nappal később, szerdán rendezték a második elődöntőben a Bilbao-Kijev ütközetet. Hasonlóan a másik párharchoz, itt is tíz pontos, idegenben kiharcolt előnye birtokában fogadhatta a baszk csapat az ukránokat. Az erőviszonyok ebben az esetben már kevésbé voltak kiegyenlítettek, mint a Kazan-Valencia párosnál, az első meccsen Malcolm Delaney emberfeletti teljesítménye és 38 pontja tartotta csak meccsben az ukránokat. Ezen a visszavágón is kiemelt figyelmet szenteltek a csapatok a jó rajtnak, ezt a két edző a meccs előtt ki is hangsúlyozta. Ennek a törekvésnek a megvalósítása a Bilbao részéről sikerült sokkal jobban, már rögtön a feldobás után felvették a saját megszokott ritmusukat a baszkok, kintről és bentről egyaránt betaláltak (13-5). A vendégeknek tehát az a hálátlan szerep jutott, hogy rögtön a meccs elejétől futhattak az eredmény után. Sikerült rendezniük a soraikat, és egy 8-0-s szériával 20-17-re zárkóztak fel. Ez az állapot azonban nem tartott sokáig, a Bilbao gyorsan összekapta magát, főleg a védekezést nyomták meg Grimauék, eladott labdákba és kilátástalan dobásokba kergették ellenfelüket. Ebből pedig gyors, könnyű támadásokat vezettek, nagyszerű labdajáratás után rendre megtalálták a legjobb helyzeteket (félidő: 37-23). Fordulás után sem változott tulajdonképpen semmi a játék képében, azzal a különbséggel, hogy a csapatok közti differencia alig változott ekkor. Mindez tulajdonképpen egy személyben Leo Lyonsnak (20 pont, 5 lepattanó, 2 labdaszerzés) volt köszönhető, ő tartotta valamelyest meccsben csapatát. Delaney, az első meccs hőse mindössze a negyedik negyedben szerezte meg első pontjait, neki ezúttal nagyon nem ment a játék, igaz a hazai védők lélegzetvételnyi szabad helyet is alig engedtek számára. A negyedik negyedben aztán már Lyons sem tudott segíteni övéin, a kispadok közti különbség óriási volt a csapatok között. Hazai oldalon ugyanolyan minőségi játékosok tudtak folyamatosan beszállni a meccsbe, és közülük kivétel nélkül mindenki hozzátett valami extrát. Hét Bilbao játékos termelt 7 és 13 pont között, mindezt 15 és 25 közti játékperc-intervallumban. Kiemelni közülük ezúttal senkit sem érdemes, nagybetűs csapatjátékot nyújtottak. A Kijev az utolsó öt percben már betalálni sem tudott, a különbség folyamatosan nőtt, végül a 20 pontos határt is meghaladta. Lefújáskor igazi fiesztát varázsolt a több mint tízezer baszk szurkoló, ami nem is csoda, hiszen kedvenceik – ahogy szinte az egész sorozatban – ezúttal is brillíroztak, és klubtörténeti sikert értek el azzal, hogy végre bejutottak egy európai kupasorozat fináléjába.

Továbbjutott: A Bilbao kettős győzelemmel, 168-136-ös összesítéssel