Eurocup: Féltávnál az alapszakasz

Négy meccs után három Adria Ligában szereplő csapat, a Buducsnoszt, a Ljubljana és a Szkopje van nagy bajban, a legerősebb B-csoport viszont eddig nagyon kiegyenlített.

Alapszakasz, 5. forduló

A-csoport

Cedevita Zagreb (horvát, 2-2) – Nyizsnyij Novgorod (orosz, 2-2) 92-77

A forduló MVP-jének választott Pierre Jackson (38/18 pont, 5 gólpassz, 17/13 mezőnyből, 8/6 tripla) és Miro Bilan (18 pont, 11 lepattanó) parádéjával legyőzte és beérte a tabellán a Cedevita a Nyizsnyij Novgorodot (illetve a Lietkabelist is) és nyugodtan tekinthet a visszavágók elé. A két nagyszerű egyéni teljesítmény és a végeredmény ellenére egyáltalán nem volt ez egy könnyű meccs a zágrábiaknak, hiszen az első negyedet 33-23-ra megnyerő oroszok a második félidő elején még 15 ponttal, 59-44-re vezettek. Ekkor azonban jött Jackson triplaparádéja, és a Cedevita egy elképesztő 26-4-es rohammal fordított a negyedik negyedben. A Nyizsnyij legjobbjai Ivan Strebkov (21/12 pont, 8 lepattanó, 6 gólpassz) és DeAndre Kane (15/9 pont, 12 lepattanó) voltak.

MZT Szkopje Aerodrom (macedón, 0-4) – Herbalife Gran Canaria (spanyol, 4-0) 75-98

Szkopjéban is folytatta menetelését a Gran Canaria, nem meglepő módon a spanyolok kerültek ki győztesen a veretlen és a nyeretlen csatájából. A meccs már a félidőre eldőlt, a 24 labdaeladást kikényszerítő Gran Canaria egy 13-0-s futás után a nagyszünetben már 51-33-ra vezetett. Kyle Kuric (19/6 pont) lett a vendégek legeredményesebbje, az MZT-ben pedig Josh Scott (22 pont, 12 lepattanó, 2 blokk) jelentett üde színfoltot impresszív dupla-duplájával.

A következő forduló programja:
Cedevita Zagreb – Herbalife Gran Canaria
MZT Szkopje Aerodrom – Lietkabelis Panevezys

A csoport állása:

B-csoport

Lietuvos Rytas (litván, 1-3) – Montakit Fuenlabrada (spanyol, 2-2) 101-84

Nem esett meg az a csúfság a Lietuvos Rytas együttesével, hogy nyeretlenül zárta az odavágókat, a Fuenlabradát ugyanis már le tudták győzni a litvánok. Ehhez David Logan (27/15 pont, 9 gólpassz, 6 lepattanó, 2 blokk) parádés játéka, illetve Arturas Gudaitis (17 pont, 11 lepattanó), Rokas Giedraitis (16/12 pont) és Drew Gordon (7 pont, 13 lepattanó) stabil teljesítménye volt a kulcs. A Lietuvos lényegében tökéletes első félidőt produkált, a meccs első felét 63-43-ra nyerték meg a vilniusiak, akik végül hatalmas különbséggel, 45-20-ra nyerték a lepattanócsatát, illetve 28 kísérletből 13 triplát (46%) süllyesztettek el.

RETAbet Bilbao Basket (spanyol, 1-3) – Himki Moszkva (orosz, 3-1) 72-91

A két évvel ezelőtti győztes Himki Moszkva a múlt heti, sima berlini diadala után újabb nagy idegenbeli győzelmet aratott, ezúttal a Bilbao otthonában. Egyetlen percig sem volt kérdés, hogy melyik csapat nyeri meg ezt a találkozót, a csapatszinten 19 gólpasszt kiosztó oroszok sokkal jobban dobtak mezőnyből (36/21 – 58% dupla, 27/12 – 44% tripla), mint a baszkok, Alexej Shved (23/12 pont, 3 labdaszerzés) pedig megállíthatatlan volt.

Lietuvos Rytas – Himki Moszkva
Montakit Fuenlabrada – ALBA Berlin

C-csoport

Buducsnoszt VOLI (montenegrói, 0-4) – FC Bayern München (német, 3-1) 44-68

Az Adria Ligát a Crvena Zvezdával együtt veretlenül vezető Buducsnoszt a Bayern München ellen sem tudta megszerezni első győzelmét, a montenegróiak már-már értékelhetetlen teljesítményt nyújtottak a bajorok ellen. A Bayern is mindössze 68 pontot szerzett, és csak Devin Booker (10 pont, 5 lepattanó) érte el a tízpontos határt közülük, mégis simán nyerni tudtak. A vendégek remekül védekeztek, de ez sem magyarázza a Buducsnoszt 44 dobott pontját, ami a legrosszabb teljesítmény egy meccs alatt a Eurocup történetében.

Unicaja Malaga (spanyol, 2-2) – Zenit Szentpétervár (orosz, 2-2) 93-86

A korábbi csapata ellen nagy bizonyítási vággyal fellépő Ryan Toolson (35/21 pont) 7 triplája és 35 pontja ide vagy oda, Janis Timma és Szergej Karaszev hiányát nem bírta el a Zenit Malagán. A hispánoknál a Carlos Suarez (18/6 pont, 11 lepattanó), Jamar Smith (22/6 pont, 5 gólpassz), Kyle Fogg (18/12 pont, 5 lepattanó) trió kiemelkedőt produkált, ami sokkal többet ért Toolson egyéni teljesítményénél. A Malaga a meccs nagy részében előnyben játszott, ám a Zenit is folyamatosan tapadt a vendéglátóira, 83-81-nél aztán Suarez és Smith triplái döntöttek.

Buducsnoszt VOLI – UCAM Murcia
FC Bayern München – Zenit Szentpétervár

D-csoport

Lokomotiv Kubany (orosz, 1-3) – Valencia Basket (spanyol, 3-1) 64-73

A korábbi bajnokok csatáját a Valencia nyerte a Lokomotiv otthonában, az oroszok a győztes kezdésük után mélyrepülésben vannak, ez már zsinórban a harmadik vereségük volt. A nagyszünetben már 20 pontnál tartó Taylor Rochestiet (23/9 pont) a fordulás után ki tudta kapcsolni a Valencia, így a 34-33-as félidei állás után 21-13-ra nyerte meg a harmadik negyedet a vendégcsapat, akik ekkor billentették a maguk javára a találkozót. Az összesen 17 támadólepattanót szedő Valencia legjobbja Will Thomas (15 pont, 10 lepattanó) volt.

ratiopharm Ulm (német, 3-1) – Hapoel Bank Yahav Jeruzsálem (izraeli, 3-1) 103-77

A fantasztikusan játszó Ulm nem kis meglepetésre kiütötte az eddig még vereség nélkül álló Hapoel Jeruzsálemet, így hármas holtverseny alakult ki a D-csoport élén. A németek ellenállhatatlanul játszottak, már a meccs elején egy 11-0-s rohammal magukhoz ragadták az irányítást, amit nem is adtak ki a kezeik közül a folytatásban sem. A duplákat 75 (32/24), a triplákat pedig 44 (25/11) százalékkal dobta az Ulm, nem csoda hát, hogy ilyen sima győzelmet arattak. Ráadásul hemzsegtek náluk a jobbnál jobb egyéni teljesítmények is, hatan jutottak el 10 pont fölé, akik közül Per Günther (19/9 pont, 4 gólpassz) lett a legeredményesebb végül.

Lokomotiv Kubany – Union Olimpija Ljubljana
ratiopharm Ulm – Valencia Basket

A forduló MVP-je:
Pierre Jackson (38/18 pont, 1 lepattanó, 5 gólpassz, 1 labdaszerzés, 8/6 tripla, 9/7 dupla, 37 index pont – Cedevita Zagreb)