Eurocup: Körvonalazódnak az erőviszonyok

Négy forduló után továbbra is veretlen az ismét magabiztos győzelmeket arató Bayern München, Darüssafaka, Lokomotiv trió, javítani tudott a Gran Canaria és a Hapoel, egyre nagyobb bajban viszont a Galata. Crockerék és Robersonék remek rangadóját az előbbiek nyerték, és így csoportjuk élére álltak.

Alapszakasz, 4. forduló

A-csoport

MoraBanc Andorra (spanyol, 1-3) – Levallois Metropolitans (francia, 0-4) 79-61

A forduló nyitómeccse az A-csoport két nyeretlen csapatának, az Andorrának és a Levalloi-nak az összecsapása volt, amit biztosan nyert meg a hazai csapat. A gallok ismét csak pocsékul dobtak, ráadásul eladtak 19 labdát, így pedig nem lehetett esélyük az andorraiak ellen, akik egy 13-1-es rohamnak köszönhetően már az első félidőben 17 ponttal vezettek. A házigazdáknál öten dobtak 10 és 12 pont között, nem kellett senkitől kiemelkedő teljesítmény a sikerhez, a legértékesebb játékosuk Moussa Diagne (12 pont, 7 lepattanó) volt.

Cedevita Zagreb (horvát, 2-2) – UNICS Kazany (orosz, 2-2) 94-74

A Cedevita a második félidei triplazuhatagának köszönhetően a szoros első félidő után állva hagyta a Kazanyt és végül sima győzelmet aratott, így továbbra is továbbjutó helyen tanyáznak a horvátok. A zágrábiak 14 hármast dobtak be 56%-kal, amiből a fiatal Dzanan Musa (20/12 pont) vállalt főszerepet, de Roko Ukic (18/6 pont, 4 lepattanó, 9/8 mezőnyből) és Will Cherry (17/6 pont) is nagyszerűen játszott társai közül. A Kazanyon Stephane Lasme (24 pont, 7 lepattanó, 12/10 mezőnyből) és Quino Colom (18/6 pont, 5 gólpassz) sem segíthetett ezúttal.

FIAT Torino (olasz, 3-1) – Darüssafaka (török, 4-0) 60-89

Ahogy két nyeretlen, úgy két veretlen csapat is találkozott ebben a fordulóban az A-csoportban, ám a nagy csata itt is elmaradt, hiszen a Darüssafaka idegenben is simán verte a Torinót, és innentől kezdve ők a favoritok a csoportgyőzelemre is. A Dacka nem bízta a véletlenre a dolgokat, 9-28-as kezdésükkel megadták a meccs alaphangját, köszönhetően elsősorban Scottie Wilbekin (14/12 pont, 6 gólpassz) és Will Cummings (21/6 pont) remeklésének, akik mellé JaJuan Johnson (23/3 pont, 6 lepattanó) és Howard Sant-Roos (9/3 pont, 9 lepattanó, 4 gólpassz, 3 labdaszerzés) is csatlakozott a folytatásban. A meccs a második félidő elején dőlt el végleg, mikor a törökök nyolc percen keresztül nem kaptak kosarat és közben 11 egységet szereztek.

A csoport állása:

B-csoport

Galatasaray Odeabank (török, 0-4) – Lietkabelis Panevezys (litván, 2-2) 73-78

Lorenzo Williams most sem játszhatott a Lietkabelisben, ám a litvánok nélküle is bravúros győzelmet értek el a Galatasaray otthonában, ami után már hatalmas bajban vannak a törökök. Pedig az elején minden ragyogóan indult számukra, az első negyedet 25-10-re nyerték, félidőben pedig még 43-32-re vezettek a DaJuan Summers (20/18 pont, 4 lepattanó, 7/6 tripla) által repített hazaiak. A nagyszünet után aztán érthetetlen módon teljesen leállt a Galata, Darjus Lavrinovic (18/6 pont, 5 lepattanó) és Zanis Peiners (16/6 pont, 6 lepattanó, 4 labdaszerzés, 4 gólpassz) vezetésével pedig megérezte a vérszagot majd végig is vitte a fordítást a Lietkabelis.

Buducsnoszt VOLI (montenegrói, 3-1) – FC Bayern München (német, 4-0) 60-76

A B-csoportban is volt egy olyan meccs, ahol veretlen csapatok csaptak össze, a Buducsnoszt és a Bayern München összecsapásán pedig végül a bajorok demonstrálták erejüket a podgoricaiak és a teljes mezőny felé. A Bayern a második negyedben kezdett meglépni, mikor legeredményesebbjük, Devin Booker (15 pont, 8 lepattanó) négy perc leforgása alatt termelt be 11 pontot. A harmadik negyed elején ehhez még hozzátett egy 9-0-s rohamot a müncheni alakulat, és az így kialakult 18 pontos hátrányából már nem tudott visszajönni a Buducsnoszt, akiknél Kyle Landry (15/6 pont, 9 lepattanó, 3 labdaszerzés) játszott egyedül jól.

Grissin Bon Reggio Emilia (olasz, 2-2) – Hapoel Bank Yahav Jeruzsálem (izraeli, 1-3) 61-63

Úgy kellett a Hapoel Jeruzsálemnek a Reggio Emiliában aratott sikerük, mint egy falat kenyér, így nem járt úgy az izraeli gárda, mint a Galata és nem szakadt le nagyon a többiek mögött. Két kiemelkedő egyéni teljesítmény akadt mindkét oldalon, a hazaiaknál Amadeo Della Valle (23/6 pont, 7 gólpassz, 5 lepattanó, 4 labdaszerzés), a vendégeknél pedig Jerome Dyson (22/9 pont) játszott pazarul, ami üde színfolt volt ezen az alacsony színvonalú mérkőzésen. Az izgalmakra viszont egyáltalán nem lehetett panasz, a vezetést és végül a győzelmet is jelentő Dyson-tripla 18 másodperccel a vége előtt született.

C-csoport

Limoges CSP (francia, 2-2) – Partizan NIS (szerb, 1-3) 92-83

Szoros meccset játszott egymással a Limoges és a Partizan, amiből végül a franciák jöttek ki győztesen, így ők tudtak eggyel feljebb lépni a tabellán. A negyedik negyedben villantott egy 10-0-s rohamot a Limoges, amire már nem tudott válaszolni a kintről gyengén dobó, mindössze 3 triplát értékesítő Partizan. A galloknál Axel Bouteille (21/3 pont, 5 lepattanó) és Mam Jaiteh (18 pont, 7 lepattanó), a szerbeknél pedig Patrick Miller (17 pont, 5 gólpassz, 5 lepattanó) játszott kiemelkedően.

Lokomotiv Kubany (orosz, 4-0) – RETAbet Bilbao Basket (spanyol, 1-3) 102-86

A 2013-as Eurocup-döntőben is Lokomotiv-Bilbao csatát rendeztek, és ahogy akkor, úgy most is az oroszok diadalmaskodtak, akik így megőrizték veretlenségüket a C jelű hatos élén. A meccs a második negyedben dőlt el, az addig szoros találkozó félidejében pedig már 55-40-re vezetett a Loko, az ekkor megszerzett előnyükkel pedig a lefújásig jól tudtak sáfárkodni a vasutasok. A Loko legjobbjai Trevor Lacey (20/3 pont, 7 gólpassz, 3 labdaszerzés, 3 lepattanó) és Ryan Broekhoff (16/12 pont, 6 lepattanó) voltak, míg a Bilbaóban Jonathan Tabu (24/12 pont) és Alex Mumbru (17/9 pont, 5 gólpassz) lelkén száradt a legkevésbé csapatuk veresége.

ALBA Berlin (német, 3-1) – Lietuvos Rytas (litván, 1-3) 93-86

Bár az egy évvel ezelőtti, összesen 239 pontot hozó összecsapásukat nem közelítette meg ez a mérkőzés, de az ALBA Berlin és a Lietuvos Rytas találkozója azért most sem volt pontszegény, és ahogy akkor, úgy most is a németek örülhettek. Az első félidő végig nagyon szoros volt még, majd a harmadik negyedben egy 15-4-es futással lógott meg egy kicsit az ALBA, de a meccset végleg eldöntő triplára az utolsó percig kellett várni, amely a meccs hősétől, Peyton Sivától (26/12 pont, 9 gólpassz, 4 lepattanó, 3 labdaszerzés) érkezett. A Lietuvosban hiába játszott nagyszerűen a Mindaugas Lukauskis (19/15 pont, 3 labdaszerzés, 6/5 tripla), Lukasz Mavrokefalidisz (18/6 pont), Martynas Echodas (16 pont, 9 lepattanó), Chris Kramer (12 pont, 10 gólpassz) kvartett, ez is kevés volt a győzelemhez.

D-csoport

Tofas Bursa (török, 3-1) – ASVEL Villeurbanne (francia, 2-2) 82-81

Tony Crocker (14/9 pont) és John Roberson (19/15 pont, 5 gólpassz) egyaránt nagyon jól játszottak a Tofas-ASVEL mérkőzésen, amit Raymar Morgan (18 pont, 10 lepattanó) 5 másodperccel a vége előtt szerzett kosarával a törökök tudtak megnyerni végül, így ők állhattak a csoport élére. A két remek csapat egy végig nagyon szoros, kiegyenlített összecsapást játszott egymással, amelyen mindkét korábban Magyarországon játszó légiós előlépett a fontos pillanatokban, hiszen Crocker a 14 pontjából 11-et a negyedik negyedben, Roberson pedig 19 egységéből 17-et a második félidőben szerzett.

ratiopharm Ulm (német, 2-2) – Zenit Szentpétervár (orosz, 2-2) 93-95

Nem volt kevésbé izgalmas az Ulm-Zenit mérkőzés sem, mint a Tofas-ASVEL összecsapás, itt azonban a vendégcsapat örülhetett végül. Az első négy meccsükből hármat idegenben játszó szentpéterváriak megérdemelten nyertek, hiszen a második félidőben már szinte végig ők vezettek, ám a Ryan Thompson (28/3 pont, 8 lepattanó), Isaac Fotu (18 pont, 8/7 mezőnyből), Trey Lewis (17/12 pont) trió által húzott Ulm végig szívósan tapadt, és Thompson révén akár még hosszabbításra is menthették volna a találkozót, de a túlóra végül az amerikai kezében maradt. A Zenitben Demonte Harper (23/6 pont, 5 lepattanó, 3 labdaszerzés), Marko Szimonovics (17/3 pont, 5 lepattanó) és Szergej Karaszev (17/9 pont) voltak a győzelem fő kovácsai.

Herbalife Gran Canaria (spanyol, 2-2) – Dolomiti Energia Trento (olasz, 1-3) 85-76

Marcus Eriksson (23/12 pont) főszereplésével javítani tudott eddigi szereplésén a Gran Canaria a Trento ellen, így már a spanyolok sem negatív mérleggel állnak. Pedig Dominique Sutton (23/6 pont) első hat percben szerzett 14 pontjával ráijesztettek az olaszok a szigetlakókra, ám a hazaiak rendezték soraikat, a nagyszünetben már ők vezettek (42-39), a második félidőben pedig uralták a találkozót.

A forduló MVP-je:
Peyton Siva (26/12 pont, 4 lepattanó, 9 gólpassz, 3 labdaszerzés, 14/9 mezőnyből, 31 index pont – ALBA Berlin) és Trevor Lacey (20/3 pont, 3 lepattanó, 7 gólpassz, 3 labdaszerzés, 9/5 mezőnyből, 31 index pont – Lokomotiv) megosztva.