EuroCup: Negyeddöntő, 1. mérkőzések

A héten a negyeddöntők első mérkőzéseit, az „odavágókat” rendezték az EuroCup sorozatban. Három párharcban még nyílt a csata, míg az egyik elődöntős hely sorsa eldőlni látszik. Rovatunkban ezúttal is ismertetjük az eredményeket, kitérünk több érdekességre, valamint megemlékezünk a legjobb teljesítményekről. Lássuk tehát, hogyan is alakultak az események a jövő heti visszavágók előtt!

A negyeddöntők során tehát két meccset játszanak a csapatok oda-visszavágós formában, és kupaszabály szerint, a pontarány dönt majd a továbbjutásról. A párharcok résztvevői közül természetesen a korábbi csoportgyőztesek élvezik a hazai pálya előnyét a második helyen végzettekkel szemben, ők játszhatnak majd a második meccsen saját közönségük előtt.

Ratiopharm Ulm (GER) – Uxue Bilbao Basket (ESP) 85-81 (18-30, 24-15, 18-13, 25-23)

Az Ulm-Bilbao ütközet az EuroCup negyeddöntőinek egyik, ha nem a legizgalmasabb párosítása, mely a stílusok harca is egyben. A németek rendszerint rohanós játékkal rukkolnak elő, fiatal csapatuk sok pontot hozó meccseket játszik, az idei sorozat talán legszórakoztatóbb, legüdébb színfoltjai. Velük szemben a baszkok megfontolt, kontrolljátékra építő stílusa áll, a tapasztalt, vérprofi fekete-fehérek a legkisebb hibákat is könyörtelenül büntetik. A Bilbao már kétszer eljutott az elődöntőig, míg az Ulm Top 16-ba jutása is történelmi siker volt már, a sorozat ezen szakaszában sem szerepeltek még tehát. Talán ezért, talán nem, de megilletődöttség érződött a mérkőzés elején a germánokon, az első másfél negyed egyértelműen a vendégeké volt. A görög Kosztasz Vasziliadisz (21 pont, ebből 19 az első félidőben) 4 triplát is berámolt ekkor, kihasználva a megremegő hazai kezeket. A legnagyobb különbség, 12 pont az első negyed végére alakult ki (18-30) a javukra. A folytatásban nem túlzás állítani, hogy John Bryant (30 pont, 7 lepattanó, jobbra a képen) egyedül tartotta meccsben csapatát, az első félidőben egészen elképesztően játszott, 23 pontot termelt. A nagyszünethez közeledve a vezére által inspirált, a közönség fantasztikus buzdítását is élvező Ulm kezdte elhinni, hogy igenis van keresnivalója a meccsen. A játék képe gyökeres fordulatot vett ettől a ponttól, a németek felpörgették a ritmust, a nekik kedvező iramot diktálták, és fokozatosan elléptek ellenfelüktől. A záró játékrészre a forduló MVP-je, Bryant elfáradt ugyan, ami nem is csoda, ám társai nagyszerűen léptek elő. Az addig semmit sem csináló, pont nélküli Allen Ray (13 pont, 3 lepattanó) vette hátára a csapatát, és vezetésével immár a németek vezettek 12 egységgel (85-73). Az utolsó percek azonban a Bilbaonak sikerültek sokkal jobban, Lamont Hamilton (13 pont, 6 lepattanó, 4 labdaszerzés) és Axel Hervelle (13 pont, 6 lepattanó) vezetésével a mérkőzés utolsó 8 pontját ők szerezték. Ez pedig még sokat jelenthet az összesítésnél, hiszen így mindössze 4 pontot kell ledolgozniuk a baszkoknak saját pályájukon.

Szpartak Szentpétervár (RUS) – BC Budivelnik Kijev (UKR) 83-72 (23-19, 20-17, 20-24, 20-12)

Bár „csak” csoportja második helyén végzett a Szpartak, azért nem panaszkodhatnak a piros-fehérek, hiszen a csoportgyőztesek közül – nem lebecsülve a Kijevet – messze a legkönnyebb ellenfelet kapták, és ők számítanak a párharc esélyesének. A papírforma érvényesítéséhez azonban otthonukban mindenképpen győzniük kellett, a lehető legnagyobb különbséggel. Lüktetően indult a mérkőzés, leindítások, zsákolások, betörések, triplák jellemezték az első perceket, amiből a hazaiak jöttek ki jobban (11-6). Kosárváltásokkal folytatódott a találkozó, a pár pontos különbség sokáig befagyott, mindössze a félidő végére sikerült ezen változtatni, ekkor 8 ponttal ment a házigazda (41-33). A szünet után erősen kezdtek az oroszok, ezzel kétszámjegyűre duzzadt a csapatok közti differencia, először a meccs folyamán. A vendégek azonban észnél voltak, nem esetek szét, és pillanatok alatt visszakapaszkodtak egál közeli állásba (51-49), köszönhetően hárompontos támadásaiknak. Sőt, nem sokkal később még a vezetést is átvették, igaz egyetlen ponttal csupán. A mérkőzés pszichikai csata is lett egyben, minden megmozduláson érezhető volt a feszültség, a nagy tét. Ebből pedig a Szpartak profitált inkább, többször hoztak jó döntést, mint ellenfelük, így ismét 10 ponttal tudtak meglépni (75-65). Időt kértek az ukránok, és az elhangzottaknak volt is foganatja, hiszen rögtön faragtak a hátrányukból. A meccset viszont a továbbra is jól koncentráló szentpéterváriak zárták jobban, egymás után szerzett két triplájuk még sokat érhet a végelszámoláskor. A jó csapatjáték mellett mindkét oldalon akadtak remek egyéni teljesítmények is, az oroszok közül a főként az első félidőben brillírozó Zach Wright (18 pont, 7 gólpassz, 3 labdaszerzés, jobbra a képen), valamint Lukasz Mavrokefalidesz (17 pont, 5 lepattanó, 3 labdaszerzés) és Joshua Carter (15 pont, 4 lepattanó) voltak a siker kovácsai, míg a túloldalon Leo Lyons (21 pont, 7 lepattanó, 3 gólpassz) és Artur Drozdov (16 pont) „okolható” leginkább a meccsben maradásért. A 11 pontos különbség a Szpartak esélyeit még tovább növeli, ám semmiképpen sem lefutott még ez a párharc.

KK Buducnost VOLI (MNE) – PBC Lokomotiv Kuban Krasznodar (RUS) 54-72 (15-8, 13-17, 8-26, 18-21)

Esélyesként érkezett a Kuban a montenegrói fővárosba, ám a hazaiak minden bizonnyal azért bíztak egy szoros mérkőzésben. Nos, ez nem adatott meg számukra, pedig a meccs első felében erre semmilyen jel nem utalt. A Buducnost kezdett jobban, rögtön az elején magukhoz ragadták az irányítást (7-2). A folytatásban aztán a kemény védekezés dominált, mindkét fél remekül védte a saját felfestett területét, messzebbről pedig csak elvétve találtak be a csapatok. A Lokomotiv egyáltalán nem találta a játék ritmusát, ezt jelzi az első negyedben dobott 8 pontjuk (15-8). A különbség, és a játék képe sokáig nem változott, a hazaiaknál volt a 6-7 pontos előny. A félidő előtt közvetlenül azonban beesett az oroszok első triplája, ezzel máris közelebb zárkóztak (28-25). A fordulópontot a harmadik játékrész jelentette, ekkor teljesen az irányításuk alá vonták a találkozót a vendégek. A Kuban védekezése továbbra is remekül zárt, blokkolt dobásokból és labdaszerzésekből pedig könnyű kosarakat tudtak elérni. Gyorsan átvették a vezetést, valamint egy 10-0-val alaposan meg is léptek. Átszakadtak a gátak, ekkor már a triplavonalon túlról is eredményesek voltak az oroszok, így hamarosan már jelentős különbséggel vezettek (38-54), amit már nem is adtak ki a kezükből. A meccs embere a vendégcsapatból Derrick Brown (17 pont, 8 lepattanó, 3 gólpassz, 3 blokk, 2 gólpassz, 7 kiharcolt fault, jobbra a képen) volt, de nem érheti panasz Nick Calathest (15 pont, 4 gólpassz, 3 lepattanó) sem, a görög-amerikai ismét remekül fogta össze csapatát. A hazaiak közül csak Cedomir Vitkovac (14 pont, 7 lepattanó, 11 kiharcolt fault) tudott kétszámjegyű pontot elérni, és ezzel együtt felnőni a feladathoz. A Lokomotiv a harmadik negyedbeli szenzációs játékával könnyen lehet, hogy nemcsak a meccset, de a továbbjutást is eldöntötte. A jövő heti visszavágó első percei alighanem választ adnak arra a kérdésre, hogy lesz-e valódi tétje annak a meccsnek, vagy formaság lesz csupán a 40 perc.

Valencia Basket (ESP) – Unics Kazan (RUS) 80-70 (21-20, 24-15, 19-23, 16-12)

Az Eurocup negyeddöntői közül talán a leginkább várt párharc volt ez. A két korábbi, 2010-es és 2011-es győztes összecsapásán garantált volt a minőségi kosárlabda. Nem is kellett csalódniuk azoknak a magyar kosárbarátoknak sem, akik a televízióban ezt a mérkőzést választották. Európa két top bajnokságának reprezentánsa remek, Euroliga szinten is kiváló összecsapást vívott egymással. Ez nem is csoda, hiszen klasszis játékosok sora található mindkét keretben. Kosárváltással kezdődött a derbi, majd néhány sikeres dobásnak köszönhetően a vendégek szerezték meg a vezetést (13-17). Alighanem ekkor még nem sokan gondoltak rá, hogy ezen az estén utoljára történt ilyen. Pedig így alakult, hiszen nem sokkal később fordított a Valencia, egy 10-2-es futással pedig állva is hagyták ellenfelüket (33-24). Kapaszkodott volna a Kazan, ám a remeklő Bojan Dubljevics (19 pont, 4 lepattanó) centereket meghazudtoló módon bemutatta arzenáljának több darabját is (tripla, floater, 2+1), sorozatban 8 pontot szerzett, ezzel tartotta csapatának az előnyt félidőben (45-35). A folytatásban is kontrollálta a meccset a spanyol csapat, előnyük többször is 10 pont fölé kúszott. A túloldalról az egészen elképesztő dobóformát produkáló Terrell Lyday (28 pont, 6/6 tripla, 3 gólpassz, 3 lepattanó, 5 kiharcolt fault) próbálta felzárkóztatni csapatát. Szinte bárhonnan betalált az amerikai, folyamatosan érkeztek halálpontos triplái. Ennek meg is lett az eredménye, hiszen 6-7 pontra felzárkózott csapata. Ennél közelebb azonban nem jutottak, hiszen vagy rossz döntést hoztak támadásban, vagy eladták a labdát, vagy egyszerűen a hazaiaktól rázta meg magát valaki. A spanyoloknál a másik center, Justin Doellman (18 pont, 8 lepattanó, 5 labdaszerzés, 1 blokk, jobbra a képen) volt a legfőbb vezér ekkortájt. Ebben a mederben folyt tehát a mérkőzés, és nem is változott sok minden a végjátékra sem, így kereken 10 ponttal nyert a Valencia végül. A hazaiak magasemberei tehát remekeltek, míg a túloldalon Lyday szinte egymaga tartotta versenyben csapatát. Minden bizonnyal érdekes visszavágóra kerül majd sor, hiszen ez a különbség nem tűnik se soknak, se kevésnek, még a ledolgozható, de azért tekintélyt parancsoló kategóriába sorolható.

A visszavágók menetrendje:

Uxue Bilbao Basket - Ratiopharm Ulm (márc. 12. 20.30)

BC Budivelnik Kijev - Szpartak Szentpétervár (márc. 13. 18.00)

PBC Lokomotiv Kuban Krasznodar - KK Buducnost VOLI (márc. 13. 16.30)

Unics Kazan - Valencia Basket (márc. 13. 16.00, TV: Eurosport2)

A forduló MVP-je:

John Bryant (Ratiopharm Ulm)

A forduló kategóriánkénti legjobbjai:

Pont: 30 - John Bryant (Ratiopharm Ulm)

Lepattanó: 11 – Nikita Kurbanov (Szpartak Szentpétervár)

Gólpassz: 7 – Per Guenther (Ratiopharm Ulm), Janis Strelnieks (Szpartak Szentpétervár), Zach Wright (Szpartak Szentpétervár), Mantas Kalnietis (Lokomotiv Kuban)

Labdaszerzés: 5 – Justin Doellman (Valencia Basket)

Blokk: 3 – Derrick Brown (Lokomotiv Kuban)

(fotók: eurocupbasketball.com)