EuroCup Top 16: 2. forduló

A héten a második csoportkör második fordulóját rendezték az EuroCup sorozatban. Ezúttal jól ment a vendégcsapatoknak, több meglepetés is született, fantasztikus teljesítményekben pedig most sem volt hiány. Hetente jelentkező rovatunkban ismertetjük az eredményeket, kitérünk több érdekességre, valamint megemlékezünk a legjobb teljesítményekről. Lássuk tehát, hogyan is alakultak az események ezen a héten!

I-csoport

BC Triumph Lyubertsy (RUS, 0-2) – BC Budivelnik Kijev (UKR, 2-0) 84-85 (23-26, 24-27, 27-12, 10-20)

Javítania kellett (volna) az oroszoknak hazai pályán az előző heti csúfos vereségük után, míg a Kijev nyugodtan, az esélyesség terhe nélkül várhatta ezt az összecsapást. Már az elején látszott, hogy nem lesz ez egy fáklyás menet a hazaiaknak, hiszen az első félidőben végig az ukránok vezettek kisebb-nagyobb különbséggel, ám a csapatok közti deficit végig a lélektani 10 pontos határ alatt maradt. A nagyszünet után ezt ki is használta a Triumph, és elől-hátul remekül teljesítve átvették a vezetést, de igazán ellépniük nekik sem sikerült. Zárkóztak a vendégek, így egy kiélezett, drámai végjáték következhetett. A hazaiak legjobb játékosa, Tywain McKee (21 pont, 7 gólpassz, 5 lepattanó) juttatta vezetéshez (84-83) csapatát, a győztes kosarat azonban a szintén extrát nyújtó Leo Lyons (26 pont, 16 lepattanó, 6 kiharcolt fault) szerezte. Ekkor viszont még több mint egy perc volt hátra, így az igazi hős Szergej Gorbenko (14 pont, 2 blokk, jobbra a képen) lett egy rendhagyó meccsnyerő sapkával, az utolsó másodpercben akadályozott meg egy közeli orosz kísérletet, ezzel biztosítva csapata győzelmét. Nagy bravúr volt ez a Kijevtől, a végelszámolásnál biztosan nagy pluszt jelent majd ez az eredmény, míg a Triumph felkötheti azt a bizonyos ruhaneműt, és bebizonyíthatja, hogy van olyan klasszis csapat, hogy ebből a helyzetből is talpra tud állni.

Banvit Bandirma BK (TUR, 1-1) – KK Buducnost VOLI (MNE, 1-1) 89-80 (18-22, 30-20, 21-23, 20-15)

Hasonló volt a helyzet a meccs előtt, mint a csoport másik meccsén, a hazaiaknak győzniük kellett, hogy ne szakadjanak le már az elején. Jobban kezdett a Buducnost, az első negyedben az ő akaratuk érvényesült. A második játékrészben aztán egy 8-1-es futással fordítottak a törökök, és innentől kezdve már egyszer sem adták ki kezükből az előnyüket. 63-62-re ugyan még felzárkóztak a podgoricaiak, ám a Banvit játékosai közül mindig volt valaki, aki lökést tudott adni csapatának. Remek csapatjátékot mutattak be a hazaiak, igaz mindössze hét játékosuk szerzett pontot, de közülük öten is 10 és 20 pont között termeltek. Közülük a szerb Vladimir Stimac (17 pont, 9 lepattanó) statisztikája volt a legjobb. A montenegrói bajnoknál azonban nem volt ezúttal igazi húzóember, aki meg tudta volna adni a győzelemhez szükséges pluszt.

A következő forduló programja:

BC Budivelnik Kijev (2-0) - KK Buducnost VOLI (1-1) (jan. 23. 18.00)

Banvit Bandirma BK (1-1) - BC Triumph Lyubertsy (0-2) (jan. 23. 18.00)

J-csoport

VEF Riga (LAT, 1-1) – Uxue Bilbao Basket (ESP, 0-2) 99-76 (25-21, 25-23, 25-17, 24-15)

A Riga múlt héten még csak ijesztgette a spanyol Valenciát, honfitársaikon viszont ezúttal „bosszút is állt”. Impresszív kezdést mutattak be a hazaiak, 8-0-val elléptek, ám hamarosan már a Bilbao vezetett (9-10). Ezt követően szorosan alakult az állás, ám félidő előtt ismét megugrani látszottak a vendéglátók (50-41), de a baszkoknak innen is volt visszaút, 10 megválaszolatlan pontot szerezve fordítottak. Ekkor jött azonban a már múlt héten is remeklő Earl Rowland (30 pont, 3 labdaszerzés, 3 lepattanó, 7 kiharcolt fault, jobbra a képen), csapata élére állt, és vezérletével ellépett a Riga, a különbség immár a 20 pontot súrolta. Tombolt a mintegy 4000 lett fanatikus, ebben a közegben és ilyen hátránynál már nem volt esélyük a vendégeknek, a vége pedig kiütés lett. Erre alighanem még a legvérmesebb hazai szurkolók sem számítottak, nagyon jól kezdte a második kört csapatuk. A Bilbao ezzel szemben komoly gödörbe, és győzelmi kényszerbe került, hiszen az alapszakasz hibátlan mérlege után meglepetésre eddig még nem került győzelem a nevük mellé.

CEZ Basketball Nymburk (CZE, 1-1) – Valencia Basket (ESP, 2-0) 77-82 (17-25, 23-14, 11-28, 26-15)

Az első forduló két győztese találkozott Csehországban, így a győztes nagy lépést tehetett a további sikeres szereplés felé. Végül a Valencia jött ki jobban ebből a fordulatos, izgalmakban bővelkedő összecsapásból, és idegenbeli sikerére hatványozottan igaz az előbbi megállapítás. A vendégek kezdtek meggyőzőbben, ám a második negyedben belelendültek a hazaiak is, jól játszva immár ők vezettek a nagyszünet előtt. A folytatásban aztán rákapcsoltak a spanyolok, széles repertoárjukat bemutatva pozícióból, lerohanásból, és triplából is eredményesek voltak. Mindehhez kitűnő védekezés is társult, így jelentős előnyt (49-67) kovácsoltak a harmadik etapban. Lelkes közönsége előtt azonban sosem adja fel a Nymburk, most sem tette, így előbb egy 17-4-es, majd egy 10-0-s sorozat után 76 pontnál, két perccel a vége előtt utolérte ellenfelét. Az időkérés után aztán Justin Doellman (18 pont, 4 lepattanó) kulcsfontosságú kosaraival ismét előnybe került a Valencia, erre pedig már nem érkezett érdemi válasz. A vendégek másik hőse Bojan Dubljevics (19 pont, 6 lepattanó, 3 labdaszerzés, jobbra a képen) volt, míg hazai részről Radoslav Rancik (24 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz, 10 kiharcolt fault) játszott nagyot.

CEZ Basketball Nymburk (1-1) - VEF Riga (1-1) (jan. 23. 18.00)

Uxue Bilbao Basket (0-2) - Valencia Basket (2-0) (jan. 23. 20.30)

K-csoport

PBC Lokomotiv Kuban Krasnodar (RUS, 2-0) – Stelmet Zielona Gora (POL, 1-1) 96-87 (23-19, 24-30, 24-11, 25-27)

Papírforma győzelmet aratott a Lokomotiv, ám egyáltalán nem adta könnyen magát lengyel ellenfele. Jól, taktikusan játszottak a vendégek, így a félidőben még Zielona Gora előnyt mutatott az eredményjelző. A jobb erőkből álló hazaiak a nagyszünet után robbantottak, 17-2-es futásukkal 10 pont fölé nőtt az előnyük. A Quinton Hosley (22 pont) vezette vendégek egyszer még felzárkóztak ugyan (91-85), ám az oroszok nem engedték kiénekelni a sajtot a szájukból. A Kuban szinten minden lényeges statisztikai mutatóban felülmúlta ellenfelét, illetve remek egyéni teljesítményeket is felvonultatott. A csapatszinten kiosztott 28 gólpassz rendkívül sok, ebből Nick Calathes (20 pont, 12 gólpassz, 6 lepattanó) és Mantas Kalnietis (20 pont, 9 gólpassz, jobbra a képen) vállalt oroszlánrészt. Mellettük Simas Jasaitis (21 pont, 6 lepattanó) is nagyon jó volt, ők hárman végezték ki a lengyeleket.

Szpartak Szentpétervár (RUS, 1-1) – Cajasol Sevilla (ESP, 0-2) 78-59 (17-13, 24-15, 13-11, 24-20)

Rendhagyó módon az első forduló után ismét hazai pályán szerepelt a Szpartak, illetve idegenben a Sevilla. Az előző hét két vesztes csapata nézett farkasszemet egymással, így ennek a meccsnek nagy jelentősége volt mindkét csapat számára, kiemelten az oroszoknak, akik nem hibázhattak újra otthonukban. Nem is tették, és egy közönségszórakoztatónak éppenséggel nem nevezhető meccsen sima győzelmet arattak. Minden negyedet megnyerve, a tőlük elvárható magabiztossággal hozták a két pontot. 17 eladott labdát kényszerítettek ki a spanyoloktól, így még az elveszített lepattanócsata (23-31) is belefért számukra. Legjobbjuk az a Zach Wright (6 pont, 8 gólpassz, 6 lepattanó) volt, akinek remek teljesítménye számokkal nem igazán fejezhető ki, ám az amerikai kisember brilliánsan fogta össze csapatát. Vendégrészről a dupla-duplát összehozó Latavious Williams (12 pont, 13 lepattanó) dicsérhető leginkább.

Stelmet Zielona Gora (1-1) - Szpartak Szentpétervár (1-1) (jan. 23. 19.00)

Cajasol Sevilla (0-2) - PBC Lokomotiv Kuban Krasnodar (2-0) (jan. 23. 20.30)

L-csoport

Unics Kazan (RUS, 1-1) – Ratiopharm Ulm (GER, 1-1) 87-95 (21-24, 25-22, 13-17, 28-32)

A Kijev oroszországi győzelme mellett a forduló másik nagy meglepetése az Ulm nevéhez fűződik. A németek szintén a fagyos keleten, a Kazan otthonában diadalmaskodtak, saját, és a csoportriválisok legnagyobb örömére. Elképesztően szimpatikus csapat volt már eddig is az Ulm (a cikk szerzőjének biztosan), ám most bebizonyították, hogy mindemellett nagyobb feladatokra is alkalmasak. A mérkőzés végig szorosan alakult, néhány pont volt csak a különbség, a vezető csapat személye sokszor változott, ám mégis azt lehetett érezni, hogy az Ulm dominál inkább a mérkőzésen. Az utolsó percekben aztán ez fokozottan igaz volt, két perccel a vége előtt 71-82 állt az eredményjelzőn, meglógtak a vendégek. Chuck Eidson (31 pont, 10 lepattanó, 3 gólpassz, 6 kiharcolt fault) emberfelettit nyújtott, mindent megpróbált, hogy megfordítsa a meccset csapatának. Mindezt azonban hiába tette, hiszen a mérkőzés utolsó három és fél percében elképesztően sok, 20/18 büntetőt értékesítettek pontosan a németek. A vendégek közül többen is remekeltek, a „dupla-dupla gép” John Bryant (18 pont, 13 lepattanó) ismét hozta a tőle megszokottakat, valamint a két kisember, az áthallásos nevű Allan Ray (20 pont) illetve Per Guenther (19 pont, 6 gólpassz, 5 lepattanó) is szépen teljesített.

Crvena Zvezda Telekom Beograd (SRB, 1-1) – Galatasaray Medical Park (TUR, 1-1) 74-91 (18-22, 24-27, 18-22, 14-20)

A csoport rangadója ezen a héten a Zvezda-Galatasaray ütközet volt. A korábbi eredményeket, a csapatok formáját, illetve nem mellékesen a Pionir 8000 fanatikusát tekintve is a szerbek voltak a meccs esélyesei. A Galata azonban nagyszerű választ adott kritikusainak, és kijavította múlt heti hazai fiaskóját. Ezzel a csoport mindegyik tagjának neve mellett 1-1 győzelem és vereség szerepel, teljesen nyílt a továbbjutásért zajló csata. Nem is elsősorban a törökök győzelme a meglepő, hanem az, amilyen magabiztossággal begyűjtötték azt. Már az elején állva hagyták ellenfelüket (10-17), a vezetést ezután már egy másodpercre sem adták ki kezükből, ráadásul minden negyedet megnyertek. A második félidőben 10-en belülre is csak nagyritkán került a Crvena. Hatan is kétszámjegyű pontot dobtak a törökök közül, szépen beépült Carlos Arroyo (19 pont, jobbra a képen), Jamont Gordon (22 pont, 10/9 dupla, 4 lepattanó) és Boni N’Dong (15 pont, 7 lepattanó, 3 blokk) pedig azt hozta, amit igazán tud.

Galatasaray Medical Park (1-1) - Ratiopharm Ulm (1-1) (jan. 22. 19.15)

Unics Kazan (1-1) - Crvena Zvezda Telekom Beograd (1-1) (jan. 23. 16.00)