EuroCup Top 16: 3. forduló

A héten a második csoportkör harmadik fordulóját rendezték az EuroCup sorozatban. Hetente jelentkező rovatunkban ismertetjük az eredményeket, kitérünk több érdekességre, valamint megemlékezünk a legjobb teljesítményekről. Lássuk tehát, hogyan is alakultak az események ezen a héten!

I-csoport

BC Budivelnik Kijev (UKR, 2-1) – KK Buducnost VOLI (MNE, 2-1) 75-79 (18-20, 22-24, 25-11, 10-24)

Remek helyzetben volt a meccs előtt a Kijev, újabb győzelmével pedig ez a megállapítás hatványozottan igaz lett volna. Azonban várható volt, hogy nem lesz könnyű dolguk a Buducnost ellen, a szoros végkimenetelű csata borítékolható volt. Ennek fényében is kezdődött a találkozó, a csapatoknak minden egyes pontért keményen meg kellett küzdeniük. Jelentősebb különbség csak a második félidőben alakult ki, ekkor a hazaiak egy 23-7-es szakaszt produkáltak, amivel elléptek ellenfelüktől (63-51). A montenegrói bajnok azonban gyorsan elállította a vérzést, a negyedik negyedet 14 megválaszolatlan ponttal kezdte, így újra átvették a vezetést. (65-66). Így tehát jöhetett a kiélezett végjáték, amit jobban bírtak a lélektani előnyben lévő vendégek, akik mindig a legjobbkor találtak be, és egy triplával pontot tettek a mérkőzés végére. Ezzel a diadallal beérték ellenfelüket, és így várhatják a jövő heti podgoricai visszavágót. A győztest ezúttal is Cedomir Vitkovac (24 pont, 10 lepattanó, 3 gólpassz, 7 kiharcolt fault, jobbra a képen labdával) repítette, aki az első forduló után ezúttal is bezsebelte a forduló MVP-jének járó címet, ezúttal 30-as index mutatóval. Az ukránok legjobbja Malcolm Delaney (20 pont, 5 lepattanó, 5 gólpassz, 8 kiharcolt fault) volt.

Banvit Bandirma BK (TUR, 2-1) – BC Triumph Lyubertsy (RUS, 0-3) 86-79 (22-11, 26-23, 14-28, 24-17)

Nem túlzás állítani, hogy az életben maradásért lépett pályára Törökországban a Triumph, akik eddig még nem szereztek győzelmet. A Banvit azonban sosem adja könnyen magát otthonában, ezúttal sem tette. Ezt rögtön nyomatékosítani is akarták a törökök a meccs elején, és ami ennél fontosabb, hogy mindez sikerült is. Gyorsan berámoltak három triplát, pillanatok alatt nagy előnyt szereztek (22-5). A cserékkel próbálkozó vendégek éledeztek ugyan, de félidőig nem tudtak sokat eltüntetni jelentős hátrányukból. A fordulás után aztán megmutatták, hogy sokkal több van bennük, mint amit eddig láthattunk tőlük a Top 16-ban. Védekezésükkel teljesen kivették a játékból a hazai ászokat, a záró játékrész előtt pedig már ki is egyenlítettek (62-62). Ekkor azonban újraszervezte játékát a Banvit, zsákolásokkal demoralizálták a nagy rohamok közepette fáradni látszó ellenfelüket. Ezt az előnyt pedig már kézben tartották a törökök, és nem engedték elúszni a győzelmet. A hazai siker legfőbb letéteményese a nagy meccset játszó Chuck Davis (26 pont, 6 lepattanó, 3 gólpassz, jobbra a képen) volt. A csoport első helyén ezzel három csapat tanyázik 2-1-es mérleggel, a 0-3-mal álló Triumph pedig egy esetleges feltámadással is könnyen lehet, hogy lényegében már most elbúcsúzott a további küzdelmektől.

A következő forduló programja:

BC Triumph Lyubertsy (0-3) - Banvit Bandirma BK (2-1) (jan. 30. 16.00)

KK Buducnost VOLI (2-1) - BC Budivelnik Kijev (2-1) (jan. 30. 19.00)

J-csoport

CEZ Basketball Nymburk (CZE, 1-2) – VEF Riga (LAT, 2-1) 80-85 (25-19, 17-15, 17-20, 21-31)

Mindkét csapat hasonlóan állt az összecsapás előtt, a Bilbaot legyőzték, a Valenciától pedig kikaptak a felek. A Nymburk számára volt alighanem mégis fontosabb ez a találkozó, hiszen hazai pályán kétszer egymás után nem lett volna túl szerencsés vereséget szenvedni. Ennek szellemében is játszottak a csehek, és 35 percig abszolút kézben tartották a mérkőzést. Többször is 10 pont feletti volt az előnyük, még a végjátéknak is 72-62-es előnnyel futottak neki. A hazai közönség ekkor aligha hitte volna, amit a következő percekben látott. A lettek ugyanis a semmiből éledtek újra, egymást követő négy labdabirtoklásukat is triplával fejezték be, majd egy ugyanennyit érő 2+1-es kombinációval tették teljessé 17-3-as hajrábeli futásukat. Mindez sokkolta a vendéglátókat, akik így egy tulajdonképpen agyonnyert meccset engedtek ki a kezükből. A másik aspektusból nézve pedig a Riga lelki ereje dicsérendő, akik vesztesnek tűnő állásban sem adták fel. A mérkőzésen a csapatjáték dominált mindkét fél részéről, így kimagasló egyéni teljesítmény sem született, megosztották a terhet egymás közt a játékosok. Visszavágó a jövő héten Rigában, ahol a lettek önbizalomtól duzzadva fogadhatják ellenfelüket.

Uxue Bilbao Basket (ESP, 1-2) – Valencia Basket (ESP, 2-1) 91-76 (23-16, 18-28, 25-12, 25-20)

Ellenkező előjellel kezdték a második csoportkört a spanyol csapatok, az eddig gyengélkedő Bilbao számára azonban itt volt a remek esély, hogy hazai pályán javítson, és ismét versenybe szálljon a csoportellenfelekkel. Nagyszerűen kapták el a rajtot a baszkok, rendre ellenfelük előtt jártak ekkor. A második negyedben azonban a Valencia kivágott egy 18-0-s rohamot, és ezzel rögtön kétszámjegyű előnyre tett szert (31-42). A hazaiakat dicséri viszont, hogy ekkor nem omlottak össze, és egy hasonló mértékű, 23-4-es etappal visszavették a vezetést a második félidőben. Ekkor az igazi, ősszel megszokott arcát láttatta a Bilbao, a csapatjáték igen magas szintjét mutatták be.  A végjátékban aztán egy újabb, 10-2-es attak a biztos győzelmet jelentette számukra. Szinte minden statisztikai mutatóban felülmúlták a Valenciát, játékosaik közül négyen is 14 pontot szereztek, illetve tízen iratkoztak fel a pontszerzők listájára, miközben senki nem játszott 24 percnél többet közülük. Alighanem ez az a teljesítmény, mellyel Katszirakisz mester is elégedett lenne a továbbiakban. A Valenciánál nincs nagy baj ezzel együtt, ez azért egy kalkulálható és vállalható vereség volt, javítani rögtön egy héten belül lehet.

Valencia Basket (2-1) - Uxue Bilbao Basket (1-2) (jan. 29. 20.30)

VEF Riga (2-1) - CEZ Basketball Nymburk (1-2) (jan. 30. 18.30)

K-csoport

Stelmet Zielona Gora (POL, 1-2) – Szpartak Szentpétervár (RUS, 2-1) 69-89 (19-24, 8-24, 20-19, 22-22)

Fontos derbi volt ez mindkét fél számára, hiszen amennyiben tovább szeretnének jutni, akkor azt valószínűleg csak egymás kárára tehetik meg a csapatok. Jobban kezdett a Szpartak, ám a lengyelek jól tartották magukat, nem engedték ellépni őket (21-24). Mindez a megállapítás azonban nem sokáig állta meg a helyét, hiszen az oroszok egy brutális, 20-2-es rohanást produkáltak, ezzel tulajdonképpen félidőre eldöntötték az összecsapást (27-48), miután a fordulás után sem változott semmi gyökeresen. A lengyelek próbáltak becsülettel helytállni, de a vendégek könnyedén verték vissza minden próbálkozásukat. Ezen a mérkőzésen ismét a „régi” Szpartakot láthattuk viszont, akik kíméletlenül kihasználják az ellenfél legkisebb botlását is. A mérkőzés képe alapján senkit nem kellett túlerőltetni az orosz játékosok közül, Lukasz Mavrokefalidesz (19 pont, 6 lepattanó) viszont így is szép számokat tudott felmutatni. A Szpartak a visszavágón egy ehhez hasonló produkcióval igencsak kényelmes helyzetbe hozhatja magát.

Cajasol Banca Civica Sevilla (ESP, 0-3) – PBC Lokomotiv Kuban Krasnodar (RUS, 3-0) 80-87 (23-17, 18-17, 16-26, 23-27)

A Sevilla eddigi idegenbeli fellépései – és vereségei – után sem kapott sokkal kedvezőbb sorsolást a hétre, hiszen hiába szerepelt végre saját közönsége előtt, a bombaerős Kubannal kellett farkasszemet néznie. Ezzel mindenesetre nem sokat törődtek a spanyolok, bátran, jól játszva kezdtek, majd a második negyed elején el is léptek valamelyest (28-17). Az oroszok azonban lőtávolon belül tartották magukat félidőig, mely mint kiderült, éppen elég volt számukra. Egy 8-0-s rohammal már ők jártak előrébb a nagyszünet után, a vezetést pedig innentől már nem adták vissza a házigazdáknak. Közelíteni ugyan még tudott a Sevilla (57-60), ám a különbség nemsokára 10 pont fölé kúszott. A győzelemből oroszlánrészt vállalt a két extra napot kifogó klasszis, Derrick Brown (28 pont, 17/14 dupla, 5 lepattanó, jobbra a képen) és Aleksz Marics (26 pont, 9 lepattanó, 4 gólpassz), kettejük csillogásához pedig a „piszkos munkát” ismét magára vállaló Nick Calathes (9 pont, 8 gólpassz, 5 szerzett labda, 4 lepattanó) alaposan hozzájárult elképesztő mezőnymunkájával. A jövő heti visszavágón könnyen lehet, hogy mindkét csapat sorsa eldől, egyiknek pozitív, másiknak negatív értelemben.

PBC Lokomotiv Kuban Krasnodar (3-0) - Cajasol Sevilla (0-3) (jan. 30. 16.30)

Szpartak Szentpétervár (2-1) - Stelmet Zielona Gora (1-2) (jan. 30. 17.00)

L-csoport

Galatasaray Medical Park (TUR, 2-1) – Ratiopharm Ulm (GER, 1-2) 82-66 (22-17, 22-20, 22-16, 16-13)

A múlt héten a törökök Belgrádban javították ki első fordulóbeli hazai botlásukat, hazai pályán pedig kötelező volt számukra a győzelem az Ulm ellen. A németek is idegenbeli siker okozta lendületből érkeztek, ők a Kazan otthonában értek el bravúros diadalt legutóbb, és úgy gondolhatták, hogy miért ne sikerülhetne egy újabb remek meccset játszaniuk. Nos, a két felvetés közül az előbbi következett be, a Galatasaray úgy tűnik kezd formába lendülni, és jó játékkal ezúttal már érvényesíteni is tudta a papírformát. Jól kezdtek a hazaiak (21-8), ám a látogatók nem adták fel, csupaszív játékkal és John Bryant (18 pont, 7 lepattanó) vezérletével fordítani tudtak a félidőhöz közeledve (36-37). A törökök erre előbb egy 10-0-val válaszoltak, majd nem sokkal később a különbség már a 20 pontos határ közelébe kúszott (62-44). Bár az Ulm nem adta fel, nem volt esélyük visszajönni a meccsbe. A hazaiak legjobbjai Jamont Gordon (18 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz, 1 blokk, jobbra a képen) és a remekül beilleszkedő Carlos Arroyo (15 pont, 8 gólpassz) voltak. A németek közül a már említett Bryanten kívül senki nem érte el a 10 pontos határt, nem meglepő tehát a vereségük.

Unics Kazan (RUS, 2-1) – Crvena Zvezda Telekom Beograd (SRB, 1-2) 78-59 (10-16, 26-19, 24-17, 18-7)

Mindkét csapatnak volt mit kijavítania, hiszen egyaránt hazai pályán szenvedtek vereséget az ezúttal egymással mérkőző felek. Mindkét kudarc egyaránt fájó volt, így lélektanilag duplán számíthatott egy esetleges győzelem. Kevés kosárral, viszonylag jó védekezéssel, ám sok ki nem kényszerített hibával indul a találkozó. A hazaiak aztán folyamatosan játékba lendültek, a nagyszünetre átvették a vezetést a szerbektől. Ekkor jól működött már a támadásuk is, a védekezésük színvonalát pedig nem adták alább. A rangadónak induló mérkőzésen végül nagyarányú, sima győzelmet aratott a Kazan, akiknek Mire Chatman (20 pont, 5 gólpassz, 3 lepattanó, jobbra a képen labdával) és Chuck Eidson (16 pont, 5 gólpaasz, 3 lepattanó) húzta a szekerét. A vendégek teljesítményéről szerepeljen a következőkben néhány adat. A Zvezda eddig 91 pontot átlagolt a sorozatban, ezúttal „sikerült” 59-et összehozniuk. Ez volt az első olyan meccsük az EuroCup történetében, hogy nem tudtak triplát értékesíteni (12/0), mindemellett pedig még 20 labdát is eladtak. Ezek tükrében nem meglepő a vereségük, jövő héten hazai pályán azonban visszavághatnak. Itt cinikusan megjegyezhetnénk, hogy ennél rosszabbul úgysem fognak játszani, csak jobb jöhet számukra.

Ratiopharm Ulm (1-2) - Galatasaray Medical Park (2-1) (jan. 30. 19.30)

Crvena Zvezda Telekom Beograd (1-2) - Unics Kazan (2-1) (jan. 30. 19.30)

A forduló MVP-je:

Cedomir Vitkovac (KK Buducnost)

A forduló kategóriánkénti legjobbjai:

Pont: 28 - Derrick Brown (Lokomotiv Kuban)

Lepattanó: 10 – Leo Lyons (Budivelnik Kijev), Cedomir Vitkovac (KK Buducnost), Vladimir Stimac (Banvit BK), Oliver Stevic (Stelmet Zielona Gora)

Gólpassz: 8 – Nick Calathes (Lokomotiv Kuban), Carlos Arroyo (Galatasaray), Vaszilij Zavorujev (Szpartak Szentpétervár)

Labdaszerzés: 5 – Nick Calathes (Lokomotiv Kuban)

Blokk: 5 – Ondrej Balvin (Cajasol Sevilla)

(fotók: eurocupbasketball.com)