EuroCup Top 16: 4. forduló

A héten a második csoportkör negyedik fordulóját rendezték az EuroCup sorozatban. A múlt heti összecsapások visszavágójára került sor, két orosz csapat már most továbbjutott a negyeddöntőbe, ám van olyan csoport is, melyben teljesen egyenlően áll mindegyik gárda. Hetente jelentkező rovatunkban ismertetjük az eredményeket, kitérünk több érdekességre, valamint megemlékezünk a legjobb teljesítményekről. Lássuk tehát, hogyan is alakultak az események ezen a héten!

I-csoport

BC Triumph Lyubertsy (RUS, 1-3) – Banvit Bandirma BK (TUR, 2-2) 93-89 (28-19, 24-19, 19-23, 22-28)

Az utolsó esélye volt ez a Triumphnak, hogy győzelmet szerezzen, és ezzel együtt életben tartsa továbbjutási reményeit. Ezt pedig ha nem is könnyedén, de azért magabiztosan teljesítette az orosz csapat. A végeredmény nem tükrözi megfelelően, de végig vezetve, a meccset kézben tartva nyertek a vendéglátók. Már rögtön az elején magukhoz ragadták a kezdeményezést, 18-9-re elléptek, és ez a különbség nagyjából állandósult az első félidőben. Fordulás után sem változott sokat a játék képe, rendre 10 pont felett volt a hazai fór. Úgy tűnt, hogy a mérkőzés ebben a mederben csordogál majd végig, nem volt benne a játékban egy esetleges Banvit-feltámadás. A végjáték mégis így alakult, nagyon feljöttek a törökök. Azonban minden olyan lehetőségüket elrontották, amivel tényleges esélyük lehetett volna a győzelemre. Vagy buta eladott labdákkal, vagy rossz dobásválasztással borzolták szurkolóik idegeit, ezzel pedig besegítettek riválisuknak az első győzelmük megszerzésében. Az oroszok közül hatan is 10 pont felett dobtak, közülük is Kyle Landry (17 pont, 13 lepattanó), és az ezúttal nem sokat dobó, de rendkívül jól szervező és védekező Tywain McKee (10 pont, 10 gólpassz, 6 szerzett labda) emelhető ki.

KK Buducnost VOLI (MNE, 2-2) – BC Budivelnik Kijev (UKR, 3-1) 75-77 (28-16, 21-21, 16-18, 10-22)

A múlt heti, hazai pályán elszenvedett vereség után a visszavágás reményében utazott a Kijev Podgoricába. A hazaiak ugyanakkor esetleges győzelmükkel a továbbjutás küszöbén érezhették volna magukat. Az már a korábbiakban is egyértelműnek tűnt, hogy a két mérkőző fél nagyon hasonló képességű és stílusú csapat. Ennek megfelelően ezúttal is késhegyre menő, szoros csatát vívtak egymással. A derbi a montenegróiak szája íze szerint kezdődött, kiegyenlített kezdés után állva hagyták ellenfelüket (22-11), és ezt az előnyüket okos játékkal tartani is tudták a nagyszünetig. A harmadik negyedben már 16 ponttal is vezettek a házigazdák (65-49), de ezt követően, némileg váratlanul a kijeviek percei következtek. Egy 11-2-es rohammal minimális különbségre zárkóztak, ezzel kicsikarták a szoros végjátékot (70-70). Felváltva estek a kosarak, végül 17 másodperccel a vége előtt a mezőny egyik legjobbja, Leo Lyons (17 pont, 4 lepattanó, jobbra a képen) szerezte a győztes kosarat egy leindítást követően. Rajta kívül csapattársa, Artur Drozdov (16 pont, 8 lepattanó, 4 szerzett labda) volt a győzelem másik fő kovácsa, míg hazai részről a korábban kétszer is a hét legértékesebbjének választott Cedomir Vitkovac (18 pont, 10 lepattanó, 5 gólpassz) jelentkezett ismét dupla-duplával. Győzelmükkel az ukránok nagyot léptek a továbbjutás felé, a hazaiakat pedig az vigasztalhatja, hogy egymás elleni összevetésben hajszál híján, de jobbak maradtak (79-75- re nyertek múlt héten), ez még sokat érhet a végelszámolásnál.

A következő forduló programja:

BC Triumph Lyubertsy (1-3) - KK Buducnost VOLI (2-2) (febr. 13. 16.30)

Banvit Bandirma BK (2-2) - BC Budivelnik Kijev (3-1) (febr. 13. 18.00)

J-csoport

Valencia Basket (ESP, 2-2) – Uxue Bilbao Basket (ESP, 2-2) 60-61 (18-20, 19-9, 13-16, 10-16)

A múlt hét után ezúttal is legyőzte a Bilbao a Valenciát, így ismét versenyben van a továbbjutásért. Sőt, mivel az egymás elleni eredményük ezáltal jobb lett, lépéselőnybe is kerültek honfitársaikkal szemben. Kulcsmeccs volt ez mindkét csapat számára, ennek megfelelően egészen elképesztő izgalmak után, az utolsó másodpercben derült csak fény a győztes fél személyére. Az első negyed után rendre a hazaiak vezettek, ám a harmadik negyedben sérülés miatt kivált a játékmesterük, Stefan Markovics, ezt pedig kihasználták a baszkok. Egy 13-2-es roham után újra vendégelőnyt mutatott az eredményjelző. A végjátékban aztán ismét a Valencia vezetett, ám 60-58-as állásnál még egy labdát kapott a Bilbao. Ezzel pedig éltek a vendégek, egy kiosztás után Kosztasz Vaszilaidisz (14 pont, jobbra a képen) üres hárompontost dobhatott, amit nem is hibázott el a görög. Nem volt túl magas színvonalú a mérkőzés, ám hamisítatlan rangadót vívtak a felek, nagyon kevés pont esett, annál több volt viszont a lepattanók és az eladott labdák száma. Izgalmasnak ígérkezik mindkét csapat számára a folytatás.

VEF Riga (LAT, 3-1) – CEZ Basketball Nymburk (CZE, 1-3) 81-59 (24-18, 20-13, 21-17, 16-11)

A Bilbaóhoz hasonlóan a Riga is újra győzni tudott hazai pályán az előző kör idegenbeli sikere után. Ezúttal magabiztosan fektette két vállra a házigazda cseh ellenfelét. Rögtön bekezdett a regnáló lett bajnok, a mérkőzés első 9 pontját ők szerezték. Ezt még ki tudta egyenlíteni a Nymburk (13-13), de a folytatásban látótávolságon belülre sem nagyon kerültek. Az utóbbi időben megszokott formájukat hozták a hazaiak, nagyszerűen játszva félidőben már 44-31-re vezettek. A későbbiekben sem tudott közelebb férkőzni a kissé hitehagyottá váló vendégcsapat, a különbség ekkor már inkább a 20, mintsem a 10 pontot közelítette. Sőt, át is lépte azt (77-53) a Riga, így a végére kiütéses sikert aratott. A legnagyobb különbség a lepattanókban (41-27), és a kétpontosok dobószázalékában (56%-38%) mutatkozott a csapatok között. A győzelmet a jó csapatjáték mellett elsősorban Antanas Kavaliauskas (17 pont, 9 lepattanó, jobbra a képen) és Earl Rowland (15 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz, 7 kiharcolt fault) kiváló teljesítményének köszönhették a baltiak. Ez pedig azt is jelenti számukra, hogy ha bármelyik hátralévő meccsüket megnyerik, biztosan továbbjutnak. Erre legnagyobb esélyük alighanem a következő fordulóban nyílik, hazai pályán a Valencia ellen. Ám a hispánoknak is élet-halál kérdése lesz a siker, így biztosan nagy rangadót láthatunk majd.

CEZ Basketball Nymburk (1-3) - Uxue Bilbao Basket (2-2) (febr. 12. 18.00)

VEF Riga (3-1) - Valencia Basket (2-2) (febr. 12. 18.30)

K-csoport

PBC Lokomotiv Kuban Krasnodar (RUS, 4-0) – Cajasol Banca Civica Sevilla (ESP, 0-4) 83-72 (15-23, 20-16, 28-13, 20-20)

A mérkőzés egyértelmű esélyese a hazai csapat volt, hiszen míg az oroszok veretlenek, addig a spanyolok nyeretlenek voltak eddig a Top16-ban. A Sevilla mindenesetre nem sokat törődött a papírformával, viharos kezdés után 9-0-ra elléptek. Ezt az előnyüket szépen meg is tartották az első negyed végéig. A második játékrészben aztán éledezett már a Kuban is, ám a vendégek gyorsindításaikkal őrizték előnyüket, ami azonban fogyni kezdett. A 35-39-es, szűk hazai hátrány mégis inkább az oroszoknak adhatott önbizalmat. Nem is kellett csalódnia a szépszámú publikumnak, hiszen csapatuk dominált a fordulás után. Beesett az első hazai tripla, ez pedig gátakat szakított át az orosz játékosokban, gyorsan 10 pont fölé nőtt az előnyük. Ezt követően pedig biztosan tartották az eredményt, és harcolták ki a továbbjutást, míg a Sevilla most már matematikailag is búcsúzni kényszerül Európától. A Lokomotiv kezdőötöse elképesztően jól teljesített, igaz szinte végig ők voltak fent a pályán. Mindegyikük kétszámjegyű pontot ért el, és szép statisztikákat hoztak össze mindannyian. Derrick Brown (20 pont, 9/9 mezőnyből, 5 gólpassz, 5 lepattanó, jobbra a képen), Mantas Kalnietis (17 pont, 8 lepattanó), Aleksz Marics (14 pont, 11 lepattanó, 8 kiharcolt fault), Nick Calathes (11 pont, 7 lepattanó, 6 gólpassz, 3 labdaszerzés) és Simas Jasaitis (13 pont, 6 lepattanó) teljesítménye egészen egyedülálló egyazon mérkőzés keretein belül.

Szpartak Szentpétervár (RUS, 3-1) – Stelmet Zielona Gora (POL, 1-3) 81-54 (18-17, 22-7, 25-18, 16-12)

Hasonló előjelekkel vágtak neki ennek a mérkőzésnek is a csapatok, mint a csoport másik összecsapásán. A képlet egyszerű volt, ha nyer a Szpartak, akkor továbbjut, a Gora pedig kiesik. Alighanem a legtöbb kosárbarát nem is fogadott volna ez ellen az elmélet ellen nagy összegben. Az év eleji gyengélkedést maguk mögött hagyták a péterváriak, egy ilyen összecsapás behúzása nem jelentett gondot számukra. Minden negyedet megnyerve, az összecsapást végig maximálisan kézben tartva arattak végül kiütéses sikert. Tulajdonképpen egy negyednyi erőteljes játék, és egy lengyel rövidzárlat el is döntötte a találkozó sorsát. Nem kezdtek rosszul a vendégek, ám a szoros első játékrész után a másodikban teljesen elvesztették ritmusukat, ezt pedig alaposan kihasználta a Szpartak. Remekül védekeztek a folytatásban is az oroszok, esélyt sem adtak a Gora felzárkózására. Legjobbjuk ezen az estén Zach Wright (17 pont, 8 gólpassz, 4 labdaszerzés, jobbra a képen) volt. Ezzel a győzelemmel tehát a negyeddöntőbe jutott a szentpétervári alakulat, a csoportelsőségről fog dönteni a következő fordulóban megrendezésre kerülő orosz rangadó.

Cajasol Sevilla (0-4) - Stelmet Zielona Gora (1-3) (febr. 12. 20.30)

PBC Lokomotiv Kuban Krasnodar (4-0) - Szpartak Szentpétervár (3-1) (febr. 13. 17.30)

L-csoport

Ratiopharm Ulm (GER, 2-2) – Galatasaray Medical Park (TUR, 2-2) 91-70 (25-17, 14-16, 17-20, 35-17)

Az Ulm az életben maradás reményében fogadta a Galatasarayt a héten, hiszen egy esetleges vereséggel igencsak eltávolodtak volna a továbbjutást érő helyektől a németek. 6000 lelkes szurkolójuk előtt azonban rendre megtáltosodnak Bryanték, senkinek sem egyszerű nyerni a Ratiopharm Arénában. A hazaiak nagyszerűen kapták el a rajtot (12-2), ők vezettek szintre végig, ám a törökök 39 pontnál kiegyenlítették az állást. Hasonlóan zajlott a játék a nagyszünet után is, rendre a németek jártak előrébb, de azért ott lihegett szorosan a nyakukon az ellenfél. A záró felvonásban aztán robbantottak a vendéglátók, újult erővel rohamoztak a mérkőzés ezen kései szakaszában. 17-2-es futásukkal szétzilálták a Galata védelmét, eldőlni látszott a mérkőzés (73-55). Így is történt, ám a végén sem engedett ki az Ulm, ami azért is fontos, mert így az egymás elleni összevetésben pozitívan állnak riválisukkal szemben (múlt héten az ő szempontjukból: 66-82). Ez pedig ebben a rendkívül kiegyenlített csoportban még sokat számíthat a végelszámoláskor. A meccs hőse egyértelműen John Bryant (20 pont, 17 lepattanó, 4 gólpassz, jobbra a képen) volt, ismét eszméletlenül jól játszott a fehér amerikai center. Teljesítményével, és nem mellesleg 36-os index mutatójával ő volt a hét MVP-je. A túloldalon Carlos Arroyo (23 pont, 5 gólpassz, 4 lepattanó) tett ki magáért alaposan, mindhiába.

Crvena Zvezda Telekom Beograd (SRB, 2-2) – Unics Kazan (RUS, 2-2) 81-73 (20-26, 21-17, 22-7, 18-23)

A Crvena-Unics meccsre is hasonló előjelekkel készült a két mérkőző csapat, mint a csoport másik találkozójára a résztvevő felek. A Zvezda számára nem fért bele még egy botlás a Pionirban, az egészen biztosan a kiesést jelentette volna számukra. Ennek ellenére nem kezdtek túl fényesen a szerbek, hamar hátrányba kerültek. A második negyedben a 10 pontos határon ingadozott a vendégelőny (20-30, majd 30-40), ám előbb egy 11-3-as rohammal közelítettek a hazaiak, majd a félidei, vélhetően alapos fejmosás után rögtön egy 15-0-s szériával kezdték a harmadik játékrészt (56-43). A Körmenden is megfordult Mike Scottnak nagy szerepe volt ebben a futásban (11 pontjából 9-et ekkor szerzett), ám az egész csapat jól védekezett, mindössze egy mezőnykosarat engedtek ebben a negyedben az oroszoknak. A Kazan nem tudta újra felvenni saját korábbi ritmusát, 7 pontnál közelebb nem tudtak férkőzni ellenfelükhöz, így kénytelenek voltak beletörődni a vereség tényébe. Pozitív lehet viszont számukra, hogy az egymás elleni eredmény nekik kedvez, köszönhetően múlt heti 19 pontos győzelmüknek. A szerbek legjobbja Igor Rakocsevics (21 pont, 4 labdaszerzés, 3 gólpassz, 3 lepattanó) volt ezen az estén. Talán mondani sem kell, továbbra is minden meccs kulcsfontosságú lehet a kvartett csapatainak, hiszen négyes holtversenyben, 2-2-vel áll mindegyik együttes. Várjuk az izgalmakban bővelkedő folytatást!

Unics Kazan (2-2) - Galatasaray Medical Park (2-2) (febr. 13. 16.00)

Crvena Zvezda Telekom Beograd (2-2) - Ratiopharm Ulm (2-2) (febr. 13. 19.30)