EuroCup Top 16: 6. forduló

A héten a második csoportkör hatodik, egyben záró fordulóját rendezték az EuroCup sorozatban. Kialakult a negyeddöntő mezőnye, a fennmaradó négy hely sorsa is eldőlt, a Bilbao, a Valencia, a Kijev és a Buducnost csatlakozott a már biztos továbbjutókhoz. Hetente jelentkező rovatunkban ismertetjük az eredményeket, kitérünk több érdekességre, valamint megemlékezünk a legjobb teljesítményekről. Lássuk tehát, hogyan is alakultak az események ezen a héten!

I-csoport

KK Buducnost VOLI (MNE, 3-3) – Banvit Bandirma BK (TUR, 3-3) 66-50 (17-14, 19-7, 15-14, 15-15)

Nehéz volt számolgatni a játéknap előtt, hiszen mindenféle végkimenetel elképzelhető volt még ebben a csoportban. Nem mehettek biztosra a felek, így tehát nem maradt más választásuk, mint a győzelembe menekülni. A csapatok közti második fordulóbeli összecsapást a Banvit nyerte 9 ponttal, ezt a különbséget is szem előtt kellett tartania mindkét gárdának. A Buducnostnak igazi „do or die” meccs volt ez, vereséggel mindenképpen búcsúztak volna. Ennek szellemében kezdték az összecsapást a montenegróiak, nekiestek ellenfelüknek (8-0). Az eredményjelző azonban hamarosan döntetlen állást mutatott, majd a második negyedben ismét robbantottak a hazaiak. Képtelenek voltak betalálni ekkor a törökök, amit remekül ki is használt ellenfelük (34-19). Fordulás után sem változott a játék képe, a Buducnost teljes mértékben a kontrollja alatt tartott a mérkőzést, ráadásul a különbség még tovább nőtt, már a 20 pontos határt is elérte. A podgoricaiak remek csapatjátékot játszottak, mindenki hozzátette a magáét. Így csordogált a mérkőzés a záró etapban is, egyértelmű volt, hogy a győztes kiléte már hosszú percekkel a vége előtt eldőlt. A Banvit megpróbálta még 9 pont alá vinni a csapatok közti differenciát, de 16-nál lejjebb nem jutott. Mint utólag kiderült ez döntőnek bizonyult, egymás elleni jobb eredményének köszönhetően lépett tovább a csoport második helyén a Buducnost, ahol (mint már korábban eldőlt), a K-csoportot megnyerő Lokomotiv Kuban vár rá.

BC Budivelnik Kijev (UKR, 4-2) – BC Triumph Lyubertsy (RUS, 2-4) 88-77 (21-21, 16-22, 21-10, 30-24)

Nagy kérdés volt, hogy a 0-3-as kezdés után sikerül-e a csodaszámba menő feltámadás a Triumphnak, avagy győzelmével a Kijev jut biztosan a következő szakaszba. Bekezdtek az ukránok, ám a vendégek válasza gyorsan érkezett, 8-0-lal fordítottak (9-12). Ezt követően nem tudtak egymástól elszakadni a csapatok, majd a második játékrészben ismét az oroszok percei következtek (29-38), ám a Kijev félidőre azért faragott hátrányából. Ennek pedig nagy jelentősége volt, hiszen a második félidőben már egy másik arcát mutató házigazdát láthatott a közönség. Jobban kezdett ugyan a Triumph, ám a folytatásban szinte tökéletesen védekeztek a hazaiak, hat percen át nem kaptak kosarat. Ez pedig egy 15-0-s szakaszhoz volt elég, mellyel megfordították a mérkőzést (58-53). Ezzel megtörték az addig remekül kosarazó oroszok lendületét, az előnyüket pedig már nem is adták ki a kezükből, magabiztosan zárták le a mérkőzést. A mezőny legjobbja egyértelműen Malcolm Delaney (26 pont, 7 gólpassz, 9 kiharcolt fault, jobbra a képen) volt, aki mindig a legnehezebb helyzetben állt csapata élére, és vezette győzelemre övéit. Ezzel tehát a Kijev megnyerte csoportját, és a szentpéterváriakkal csatázik majd a négyesdöntőért.

A csoport végeredménye:

1. BC Budivelnik Kijev (4-2)

2. KK Buducnost VOLI (3-3, a Banvit ellen: +7, 146-139)

3. Banvit Bandirma BK (3-3, a Buducnost ellen: -7, 139-146)

4. BC Triumph Lyubertsy (2-4)

J-csoport

Valencia Basket (ESP, 4-2) – CEZ Basketball Nymburk (CZE, 1-5) 104-55 (29-22, 26-10, 24-10, 25-13)

Abban a tudatban fogadta a Valencia a már korábban kiesett Nymburkot, hogy győzelmével biztosan csatlakozik a negyeddöntő mezőnyéhez. Az ilyen összecsapások többségében általában nem kérdés a győztes kiléte, ezen a mérkőzésen ráadásul a hazaiak teljesen megsemmisítették ellenfelüket. A csehek az első negyedben még úgy ahogy tartani tudták magukat, a folytatásban aztán már csak elvétve találtak a gyűrűbe. Indiszponáltan, a motiváció legkisebb jele nélkül szinte csak lézengtek a pályán a vendégek, így a spanyolok könnyedén gázolták le őket. A hispánok legeredményesebbje Pau Ribas (20 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz) volt, ám egy ilyen meccsen talán felesleges is bárkit kiemelni, a Velencia a játék minden egyes alkotóelemében felülmúlta riválisát, így a rájátszásban majd az L-csoport győztese, a Kazan ellen folytathatja szereplését.

Uxue Bilbao Basket (ESP, 4-2) – VEF Riga (LAT, 3-3) 76-65 (13-22, 24-14, 14-17, 25-12)

A csoport másik találkozója igazi rangadó volt, hiszen a mérkőző felek igazi ki-ki meccset vívtak a továbbjutás érdekében.  Minden megmozduláson érződött a hatalmas tét, ebből pedig végül egy nagyszerű derbi kerekedett. A vendég Riga kezdett jobban, már 27-13-ra is vezettek a második játékrészben. Egy 12-2-es szériának köszönhetően aztán felzárkózott a Bilbao, sőt, a nagyszünetben már ők vezettek egyetlen ponttal. A második félidőben aztán felváltva vezettek a csapatok, ám a negyedik negyed derekára ismét a lettek tudtak megújulni, és elléptek pár ponttal (53-58). A hajrá azonban egyértelműen az ismét beerősítő baszkoké lett, az utolsó perceket 16-2-re nyerték meg, ezzel pedig behúzták ezt az igen fontos sikert. Ismét csapatként volt erős a Bilbao, Raul Lopez (15 pont, 5 gólpassz, 4 labdaszerzés, 4 lepattanó, jobbra a képen) és Alex Mumbru (15 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz, 2 labdaszerzés) pedig ponterősen és rendkívül sokoldalúan kosarazott, ők voltak a győzelem fő letéteményesei. Bánhatja az elszalasztott lehetőségeket a Riga (nemcsak ezen a meccsen, hanem múlt héten a Valencia ellen is), féltávnál még biztos befutónak látszott ez a szimpatikus csapat. A Bilbao viszont remekül hajrázott, a legutóbbi négy meccsét megnyerte, közte kettőt a Valencia ellen, így teljesen megérdemelten végzett csoportja élén, az Ulm ellen folytathatja majd a sorozatot.

1. Uxue Bilbao Basket (4-2, a Velencia ellen: +16, 152-136)

2. Valencia Basket (4-2, a Bilbao ellen: -16, 136-152)

3. VEF Riga (3-3)

4. CEZ Basketball Nymburk (1-5)

K-csoport

Cajasol Banca Civica Sevilla (ESP, 1-5) – Szpartak Szentpétervár (RUS, 3-3) 68-66 (9-17, 12-18, 25-13, 22-18)

Mivel a K-csoportban már nemcsak a továbbjutók személyére, hanem a pontos sorrendre is rég fény derült, így abszolút tét nélkülivé vált az utolsó forduló. Ilyen körülmények közt fogadta az eleddig nyeretlen Sevilla a szentpétervári Szpartakot. A spanyolok célja a becsületgyőzelem megszerzése, míg az oroszoké alighanem egy sérülésmentes túra volt. Érdekességeket azért jócskán tartogatott még így is a mérkőzés, és a vendégek sem úgy festettek, mint akik csak játszadozni érkeztek Spanyolországba. Komolyan vették ellenfelüket, és egy egészen elképesztő, 22-0-s első félidei futással alaposan elhúztak. Mindez azt jelentette, hogy a Sevilla 11 percen keresztül maradt dobott pont nélkül. A félidőben aztán erőt merített valahonnan a hazai gárda, és fokozatosan eltüntették félidei 14 pontos hátrányukat. A végjáték rendkívül szorosan alakult, döntetlennél a Sevilla támadhatott, mikor a győzelemért eleresztett dobást ugyan elhibázták, de a lepattanót sikerült visszapöcizniük, ezzel pedig megnyerték az összecsapást. Nagy szerepe volt ebben John Hollandnek (23 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz, 3 labdaszerzés, 7 kiharcolt fault), aki a feltámadást vezényelte. A spanyolok tehát szépen búcsúztak, míg a Szpartak készülhet a Kijev elleni keleti ütközetre.

Stelmet Zielona Gora (POL, 3-3) – PBC Lokomotiv Kuban Krasnodar (RUS, 5-1) 94-88 (21-27, 17-21, 26-20, 30-20)

A forgatókönyv a csoport másik meccsén is hasonló volt, a már elbúcsúzott Gora fogadta a biztos csoportelső, még veretlen Kubant. A lengyelek azonban belelendültek az utóbbi időben, Walter Hodge kirobbanó formában vezeti csapatát, így nem számíthattak könnyű meccsre a vendégek. Mint ahogy nem is volt az számukra, egy nagyszerű, pontgazdag és a végletekig izgalmas összecsapást vívtak a felek. Jobban kezdett a Lokomotiv, az első félidőben egy másodpercre sem adták ki a vezetést a kezükből. A fordulás után aztán egyre jobban játszottak a hazaiak, de az oroszok így is kézben tartották a meccset, a vezetésük viszont mindössze néhány pontos volt. Érezni lehetett, hogy meglepetés születhet a találkozón, ehhez azonban extra teljesítményre volt szükség. Ez pedig érkezett is lengyel oldalról, „természetesen” az ezúttal dupla-duplát elérő Hodge (29 pont, 10 gólpassz, 3 labdaszerzés, 2 lepattanó, 9 kiharcolt fault, jobbra a képen) főszereplésével. 13-0-al fejezte be a mérkőzést a Zielona, és nagyot küzdve megnyerte a mérkőzést. Az amerikai kisember pedig az előző forduló után ismét a hét MVP-je lett. Sajnálhatják a lengyelek, hogy a formaidőzítésük nem sikerült a legjobban, és a Szpartak elleni két sima vereséggel már korábban elszálltak továbbjutási reményeik. Az eddig roppant meggyőző Kuban pedig a Buducnost ellen folytathatja remeklését.

1. PBC Lokomotiv Kuban Krasnodar (5-1)

2. Szpartak Szentpétervár (3-3, a Gora ellen: +37, 170-123)

3. Stelmet Zielona Gora (3-3, a Szpartak ellen: -37, 123-170)

4. Cajasol Sevilla (1-5)

L-csoport

Galatasaray Medical Park (TUR, 3-3) – Crvena Zvezda Telekom Beograd (SRB, 2-4) 85-84 (27-20, 22-22, 16-25, 20-17)

Két csalódott csapat találkozott Isztambulban, az egymás elleni eredmények alakulása miatt egyik félnek sem volt esélye már a továbbjutásra. Ennek ellenére azonban szépen összeszedték magukat a mérkőző gárdák, és egy kiváló, élvezhető mérkőzést produkáltak. Jól startolt a Galatasaray, 11-0-s rohamuknak köszönhetően elléptek az első negyedben. A második játékrész kiegyenlített küzdelmet hozott, a különbség megmaradt a csapatok között. A fordulás után aztán a Zvezda percei következtek, gyorsan megfordították az állást, ám a törökök is magukra találtak, így szinte egálban érkeztek el a végjátékhoz a felek. Ez a szakasz aztán a Galatának sikerült jobban, végül az egész meccsen jól teljesítő Sertac Sanli (16 pont, 10 lepattanó) kosarával, egyetlen ponttal bizonyultak jobbnak szerb ellenfelüknél, így Borisz Szavovics (20 pont, 13 lepattanó, 2 gólpassz) extrája is hiábavalónak bizonyult. Ezzel tehát a törökök búcsúja sikerült szebbre, ám aligha ilyen befejezésre számított ez a két csapat, még ha ilyen gyilkos csoportba is kaptak besorolást.

Ratiopharm Ulm (GER, 3-3) – Unics Kazan (RUS, 4-2) 77-79 (22-19, 15-16, 19-14, 21-30)

A leglényegesebb kérdések ugyan eldőltek már a múlt héten, ám a csoportelsőség, és ezzel a negyeddöntők során a hazai pálya előnye még sokat számíthatott a továbbiakban. Ennek fényében fogadta tehát az Ulm a Kazant, és a játék képe is e szerint alakult. Színvonalas, szoros mérkőzés kerekedett a derbiből, ahol az első félidőben felváltva vezettek a csapatok. A folytatásban valamelyest felülkerekedett a német házigazda, előnyük 6-7 pont körül mozgott. Az ezen a meccsen nagynak számító előny azonban a kosárlabdában szinte semmit sem jelent, így a Kazannak természetesen megvolt a lehetősége a visszakapaszkodásra. Ezzel éltek is a vendégek, néhány jó védekezést követő pontos dobás rögtön az egyenlítést eredményezte számukra (77-77). Úgy tűnt, hogy hosszabbításra kerülhet sor, mikor a hazaiak faultolták a vendégek legjobbját, Chuck Eidsont (24 pont, 5 lepattanó, 3 labdaszerzés, jobbra a képen) akinek nem remegett meg a keze, és a büntetőit értékesítve győzelemre vezette csapatát. Ezzel tehát eldőlt, hogy a Kazan a Valenciával, míg az Ulm a Bilbaoval csaphat össze az egyenes kieséses szakaszban, bizonyára újabb nagyszerű derbik várnak ránk a folytatásban.

1. Unics Kazan (4-2)

2. Ratiopharm Ulm (3-3, a Galatasaray ellen: +5, 157-152)

3. Galatasaray Medical Park (3-3, az Ulm ellen: -5, 152-157)

4. Crvena Zvezda Telekom Beograd (2-4)