Euroliga: A Valencia ismét megtréfálta a Realt

A tavalyi spanyol bajnoki döntő után ismét nagyot játszva győzte le a Valencia a Luka Doncic nélküli Real Madridot.

A tavalyi spanyol bajnoki döntő után ismét nagyot játszva győzte le a Valencia a Luka Doncic nélküli Real Madridot. A Pana és a Zalgiris viszont nem hibáztak, így beérték a negyedik helyen a madridiakat. A Fener sem botlott meg, ezzel még lejjebb taszították a Maccabit.

Alapszakasz, 27. forduló

Fenerbahce Dogus (török, 19-8) – Maccabi FOX Tel-Aviv (izraeli, 13-14) 87-73

Nem kezdte jól a Fenerbahce a Maccabi elleni meccsét, ám a folytatásban már meggyőzően játszott a címvédő és megérdemelt sikert aratott. Ezzel a Fener újabb nagy lépést tett a 2-3. helyek valamelyike felé, míg a Maccabi mérlege negatívba fordult, és ha holnap nyer a Baskonia, úgy az izraeliek immár meccshátrányban lesznek legnagyobb riválisukkal szemben a kilencedik pozícióban. Ezt a találkozót tehát a vendégcsapat kezdte élesebben, 3-9 után 16-21-re nyerték az első negyedet, majd 8 pont is volt az előnyük a folytatásban (18-26). Ekkor aztán jött a Fener oldaláról Lugi Datome (16/9 pont, 4 lepattanó, 3/3 tripla), aki 13 pontot rámolt be az első félidő utolsó öt percében és 45-36-os előnyhöz juttatta csapatát. A folytatásban pedig Marko Gudurics (23/15 pont, 4 gólpassz, 3 lepattanó, 6/5 tripla) vette át Datome szerepét, a fiatal szerb játékos is fantasztikusan szórta a triplákat, így az ő kettejük vezetésével 29-29 pontot termelt a középső két negyedben az isztambuli csapat. Ez 74-56-os vezetést eredményezett számukra, így lényegében el is dőlt a mérkőzés, a záró játékrész formalitás volt már csupán.

A Fenerbahce legjobb dobói: Gudurics 23/15, Datome 16/9, Szlukasz 12/6, Vesely 11
A Maccabi legjobb dobói: Jackson 13/3, Thomas, Bolden 12/6-12/6

Zalgiris Kaunas (litván, 16-11) – AX Armani Exchange Milano (olasz, 9-18) 77-65

Szépen helytállt a Milano a Zalgiris otthonában, a litvánok azonban Aaron White (16 pont, 8 lepattanó) parádés szakaszával a főszerepben hozták a kötelező győzelmet és óriási lépést tettek történetük legnagyobb sikere, a rájátszásba jutás felé. A Zalgiris parádésan kezdte a meccset, 11-2 után azonban elfogyott a hazaiak lendülete. A Milano 9 megválaszolatlan pontot szerezve zárkózott vissza, majd a félidőhöz közeledve a vezetést is átvették a vendégek. Az olaszok előnye aztán a harmadik negyed végéhez közeledve is még 5 pontos volt, ám ekkor jött White, aki egymaga csinált egy 14-3-as rohamot, amivel ismét a Zalgiris került előnybe. Erre pedig már nem volt válasza az Olimpiának, hiába játszott pazarul volt csapata ellen Arturas Gudaitis (19 pont, 10 lepattanó), csalódottan kellett távoznia korábbi sikerei színhelyéről.

A Zalgiris legjobb dobói: White 16, Jankunas 15, Davies 11
A Milano legjobb dobói: Gudaitis 19, Kuzminskas 12/6, Jerrells 10/3

Panathinaikosz Superfoods (görög, 16-11) – Crvena Zvezda mts (szerb, 11-16) 91-71

Nagyon könnyedén, a feldobástól a lefújásig vezetve verte a Panathinaikosz a Crvena Zvezdát, ezzel (és a Real vereségével) a görögök ismét a negyedik helyért zajló csata kellős közepén találták magukat, míg a belgrádiak esélye matematikailag is elszállt azzal kapcsolatban, hogy esetleg ott lehessenek a saját rendezésű Final Fourban szűk két hónap múlva. A Pana 17-2-vel kezdte a meccset, így lényegében már az első játékrészben eldőlt a találkozó. Főleg úgy, hogy két extra teljesítmény is született a Zöldeknél, az egyik Chris Singleton (21/12 pont, 4 lepattanó, 9/8 mezőnyből), a másik pedig Nick Calathes (17 pont, 10 gólpassz, 6 labdaszerzés, 5 lepattanó) nevéhez fűződik, méghozzá úgy, hogy mindketten 25 perc körüli időt töltöttek csupán a parketten. Calathes például a negyedik negyedben már nem is játszott, de erre nem is volt szükség, hiszen a Panaában mind a 12 játékos szerzett legalább egy mezőnykosarat. A Zvezdában Dejan Davidovac (17/9 pont, 5 lepattanó) és Alen Omic (15 pont, 7 lepattanó) hozták a legjobb számokat.

A Panathinaikosz legjobb dobói: Singleton 21/12, Calathes 17, Rivers 11/3
A Crvena Zvezda legjobb dobói: Davidovac 17/9, Omic 15

Valencia Basket (spanyol, 10-17) – Real Madrid (spanyol, 16-11) 96-88

Nagyon komplett csapatteljesítményt nyújtva, lényegében végig vezetve, teljesen megérdemelten verte a Valencia a Real Madridot, így a blancók nyakára megérkeztek az üldözők a negyedik helyen. A regnáló spanyol bajnok 50% feletti pontossággal értékesítette a duplákat (40/21) és a triplákat (30/15) egyaránt, játékosaik kiosztottak egymásnak 18 gólpasszt, mindössze 9 labdát adtak el, és a lepattanócsatát is kihozták szinte egálra (35-37). Öten közülük kétszámjegyű pontot értek el, ezzel is megosztva egymás között a terheket, ilyen produkcióval pedig le lehet győzni a Real Madridot, akiknél Luka Doncic ezúttal sem játszott, és Gustavo Ayon is menetközben újra megsérült. Az első negyedben még „csak” pár ponttal ment a Valencia, a folytatásban aztán a 10 pontot is elérte már a különbség (36-26), ez a differencia pedig lényegében az egész mérkőzésen állandósult. 80-75-nél járt legközelebb vendéglátójához a Real, ezekben a kulcspillanatokban pedig Joan Sastre (11/6 pont) két triplát is beemelt, ami ismét visszabillentette a mérleg nyelvét a hazaiak javára. Ha ki kellene valakit emelni a csapatként nyerő Valenciából, akkor az Bojan Dubljevics (17/3 pont, 7 lepattanó) lenne, míg a madridiaknál Facundo Campazzo (17/3 pont, 12 gólpassz, 3 labdaszerzés, 3 lepattanó) hiába dupla-duplázott egymás után másodszor, és remekelt úgyszintén Jeffery Taylor (17/9 pont, 4 labdaszerzés), az ő extrájuk mehetett a levesbe.

A Valencia legjobb dobói: Dubljevics 17/3, Pleiss 14/6, Martinez 13/6, Sastre 11/6, Van Rossom 10/3
A Real Madrid legjobb dobói: Campazzo 17/3, Taylor 17/9, Thompkins 14/6, Causeur 12/6