Euroliga: Alapszakasz - 2. forduló (1.)

A mai napon elrajtolt az alapszakasz-csoportkör második fordulója, igaz csupán egy mérkőzéssel, a meccsdömping szerdára és csütörtökre maradt. Vegyes érzések lehetnek azokban a semleges szurkolókban, akik ezt a derbit választották kedd esti kikapcsolódás gyanánt és itt nem elsősorban arra gondolunk, hogy nézhetetlen lett volna maga az összecsapás. Az Unicaja Malaga nagyon jó eséllyel még egyszer külön meg fogja köszönni a kaunasiaknak, hogy ezt a találkozót többször megnyert helyzetből is "készségesen odaajándékozták nekik". Hogy miről is van szó?! Nézzük a részleteket, videóval, statisztikákkal kiegészítve!

B-csoport: Unicaja Malaga (spanyol) - Zalgiris Kaunas (litván) 85 - 78 - hosszabbítás után (22-19, 8-20, 19-13, 18-15, 18-11)

A mérkőzés felvezetésénél megemlítettük, hogy a két alakulat mennyire más helyzetben van éppen, de mégis mennyire egyenlőek ebben a sorozatban az előzmények és a papírforma alapján, emiatt aztán hatványozott jelentősége lehet a mai eredménynek, mindkét fél szempontjából. Az elmúlt héten edzőt menesztő Zalgiris ugyan nem elsöprő lendülettel, de jól kezdte a találkozót és szemre sokáig nem lehetett megmondani róluk, hogy még nincsenek igazán összerakva egy egységes csapattá idén. Védekezésben voltak hibák mindkét oldalon, a nagy iram a támadásokra is rányomta a bélyegét, a vendégek valamivel jobb százalékban találtak be a start utáni periódusban, így ők irányították a dolgok menetét kezdetben. Javtokas is elkezdte a szezont a litvánoknál, nagyon aktív mezőnymunkát végzett a nagyember, ráadásul a pontszerzésből is szépen kivette a részét, ám mintha egy kissé hamar elfáradt volna fejben a rutinos harcos, hiszen egyre inkább a hibák jellemezték megmozdulásait a későbbi játékrészekben. Ha valaki ránéz Ty Lawson statisztikai lapjára és esetleg nem ismerné az NBA-játékost, bizonyosan nem mondaná meg, hogy egy irányító az illető. Gólpassza nem volt a mérkőzésen, ellenben 9 lepattanójával az említett Javtokas-szal egyetemben a legtöbbet szedte a Zalgiris-nél. Támadásban sokat erőlködött és kevés megoldása jött be, de időben észrevette ő maga és a vendégeket ideiglenesen edző Masalskis is, hogy ma nem kell erőltetni őt támadásban. Helyette az ihletett formában kosarazó Marko Popovic vette át a karmesteri pálcát, a horvát hátvéd pedig megadta azt az extra lendületet övéinek, amivel egy borzasztóan jó második negyedet tudtak produkálni és szépen elléptek a Malagától, 9 volt oda a félidőben. A sérüléssel bajlódó DeJuan Collins megpróbálkozott a játékkal, de bő 3 perc pályán lét után úgy döntöttek a litvánok, nem erőltetik tovább az amerikait.

Az Unicaja-nál lassan ébredt Joel Freeland, de még időben sikerült a megfelelő sebességi fokozatba kapcsolnia, szépen lassan teljesen átvette az uralmat a festék felett, a fáradó Javtokas és a végül kipontozódó Jankunas mellett szinte azt csinált a fordulás után, amit csak akart. Sonny Weems még ebben a szakaszban remekelt, összesen 21 pontot és 8 lepattanót tett be a közösbe, amivel csapata legjobbja tudott lenni, ám végül vele is nagyot fordult a világ. Az addig egész tűrhető színvonalon folydogáló meccs hirtelen a hibák birodalmává változott át, és valóban hajmeresztő megoldásokat láthatott a belelkesedő publikum. Némileg ugyan feljebb jött a vendéglátó, de egyáltalán nem lehetett az az ember érzése, hogy úgymond "meccsben vannak" Berni Rodriguez-ék, ám ez a periódus annyira kizökkentette a litvánokat, hogy végül Valters nagy dobásainak köszönhetően illetve Freeland lubickolásával 67 - 67-nél egál lett. Alig 2 perc volt már ekkor vissza csupán a rendes játékidőből, az ekkor villogó egykori spanyol válogatott kisember egyenlítő triplájára Popovic válaszolt egy óriási hármassal, szépen megélénkült a derbi. Büntetőkkel újra utolérte a Malaga Kalnietis-éket, Weems egészen elképesztő, amit az utolsó momentumokban bemutatott.... Előbb félpályánál ütötte rá a saját lábára a labdát viszonylag zavartalanul egálnál, majd 10 másodperc sem volt vissza, amikor egy kivédekezett ellentámadás után saját csapattársának a cipőjére vágta a játékszert, visszaadva ezzel az utolsó támadás, és a győzelem megszerzésének lehetőségét a hazaiaknak. Valters viszont elpuskázta az utolsó támadást, jöhetett tehát a hosszabbítás! Az extra percekben a magukat teljesen megverő kaunasiak végleg elkészültek az erejükkel is, no meg persze mentálisan is, Freeland, valamint a két triplát is helyre tevő Valters pedig átrohantak rajtuk, megnyerve ezzel a spanyol gárda első idei Euroliga meccsét. A vendégek azon felül, hogy csapatként teljesen csődöt mondtak a végjátékban, láthatóan nincsenek rendben egyénenként sem, annyi legalább pozitív, hogy az Eb-n brillírozó Kalnietis, aki teljes mértékben epizodistává szürkült a szezon eddigi részére, most villantott és arra a klasszisra emlékeztetett, mint aki volt a kontinensviadalon.

Az Unicaja Malaga legjobbjai: Freeland (21 pont, 12 lepattanó), Valters (20 pont, 9-ből 4 tripla, 3 lepattanó, 7 gólpassz, 2 szerzett labda, 3 eladott labda), Darden (10 pont, 6 lepattanó), Rodriguez (9 pont, 3-ból 2 tripla, 3 lepattanó - kipontozódott), Fitch (9 pont, 2 szerzett labda), Zoric (7 pont, 12 lepattanó, 2 szerzett labda, 3 blokk)

A Zalgiris Kaunas legjobbjai: Weems (21 pont, 3-ból 2 tripla, 8 lepattanó, 5 eladott labda), Popovic (18 pont, 4-ből 2 tripla, 8-ból 8 büntető, 6 lepattanó, 3 eladott labda), Kalnietis (11 pont, 3 lepattanó, 3 gólpassz, 2 szerzett labda, 3 eladott labda), Klimavicius (8 pont, 4-ből 2 tripla, 6 lepattanó, 3 blokk)