Euroliga: Beindult a Maccabi, most az Olympiakosz bánta

A meccsről meccsre jobban teljesítő Maccabi ismét nyert, ezúttal az Olympiakosznak nem adtak esélyt annak saját pályáján. Nagyot játszott az Efes és a Zalgiris is, a Fener értékes győzelmet aratott Milánóban, a Real pedig újfent magabiztos volt. Felipe Reyes történelmi estén van túl, Derrick Brown pedig a szezon második legjobb egyéni teljesítményét hozta.

Alapszakasz, 9. forduló

Anadolu Efes (török, 4-5) – Crvena Zvezda mts (szerb, 4-5) 100-79

A vártnál sokkal simább véget ért az Efes és a Crvena Zvezda csatája, hiszen a második negyed közepétől a törökök egyértelműen irányításuk alá vonták a találkozót, és zsinórban harmadik hazai győzelmüket aratták. 28-29 után 12 megválaszolatlan pontot szerzett az Efes, innentől pedig javarészt Charles Jenkins (20/9 pont, 3/3 tripla, 3 labdaszerzés) jóvoltából már csak fellángolásokra futotta a Zvezdától, a törökök 10 pont körüli előnye állandóvá vált, a meccsvégi 14-0-s rohamuknak köszönhetően pedig a különbség is igencsak megnyugtatóvá vált számukra. A hazaiak győzelmének kulcsa a nagyszerű lepattanózás volt, hiszen 43-22-re múlták felül e tekintetben a szerbeket, ráadásul 15 támadópattanót is begyűjtöttek, melyek után rendre újra próbálkozhattak. Ebből Tyler Honeycutt (12/3 pont, 13 lepattanó, 4 gólpassz) ismét alaposan kivette részét, aki hármas posztos játékosként a teljes mezőny legjobb lepattanózója 8.4-es átlagával. A meccs legjobbja azonban nem ő, Thomas Heurtel (17/3 pont, 7 gólpassz, 3 labdaszerzés, 3 lepattanó) vagy Bryce Cotton (19/15 pont, 8/5 tripla) volt, hanem a 38 indexpontot gyűjtő Derrick Brown (20 pont, 9 lepattanó, 4 gólpassz, 3 blokk), akinél csak Keith Langford szerzett többet (40-et) az idei szezonban egy mérkőzésen.

Az Efes legjobb dobói: Brown 20, Cotton 19/15, Heurtel 17/3, Honeycutt 12/3, Osman 12/9
A Crvena Zvezda legjobb dobói: Jenkins 20/9, Gudurics 14/6

Olympiakosz (görög, 5-4) – Maccabi FOX Tel-Aviv (izraeli, 5-4) 73-80

Nagyszerű győzelmet aratott a Maccabi Pireuszban, az izraeliek ugyanis az elejétől a végéig kézben tartották az Olympiakosz elleni rangadót. Ez volt a tel-aviviak sorozatban harmadik győzelme, akik így a döcögős kezdésük után többek között a görögöket is beérték, és először állnak pozitív mérleggel a szezon során. A Maccabi már az első negyedben kétszámjegyű előnyre tett szert (9-20), újfent remek védekezésükkel nem engedték közel férkőzni az egyébként sem valami meggyőző Olympiakoszt. A különbség így nemhogy csökkent volna, hanem a harmadik negyedben már 18 pontosra hízott (47-65), ekkor dőlt el minden végleg, a meccsben továbbra sem volt benn a fordulat. A görögök pocsékul dobrák a triplákat (33/6, 18%), amiből Vaszilisz Szpanulisz (14 pont, 4 gólpassz, 3 lepattanó) 6/0-val vette ki a részét, neki sem ment igazán a dobás és a játék. Nem úgy a túloldalon D.J. Seeleynek (19/15 pont, 8/5 tripla, 3 gólpassz, 3 lepattanó), aki az ismét nagyon megbízható Devin Smith (10/6 pont, 10 lepattanó, 3 gólpassz), Colton Iverson (14 pont, 8 lepattanó, 6/6 mezőnyből) és Sonny Weems (12 pont, 6 gólpassz, 5 lepattanó) mellett a Maccabi nyerőembere volt szezonbeli legjobb teljesítményével.

Az Olympiakosz legjobb dobói: Lojeski 15/6, Szpanulisz 14, Green 10/6
A Maccabi legjobb dobói: Seeley 19/15, Iverson 14, Weems 12, Goudelock 12/3, Smith 10/6

Zalgiris Kaunas (litván, 3-6) – Brose Baskets Bamberg (német, 2-7) 86-72

Megtört a Bamberg drámai végjátékokban eldőlő meccseinek sorozata, ám ennek aligha örülnek a germánok, hiszen ezúttal a szintén a tabella alján tanyázó Zalgiris valósággal átrobogott rajtuk. Az egyre jobb formát mutató litvánoknál Paulius Jankunas (23/3 pont, 9 lepattanó) most is nagyon jól játszott és a hazaiak legjobbja volt, mellette pedig Leo Westermann (10/6 pont, 6 lepattanó, 3 gólpassz) is hozta magát, illetve Kevin Pangostól (19/18 pont, 6 gólpassz, 3 lepattanó) olyan extra érkezett, ami elegendő volt a Zalgiris győzelméhez. Pangos elsősorban a második negyedben volt igazán forrókezű, ekkor süllyesztett el négy triplát, melyek után a nagyszünetben 47-39-re vezetett a Kaunas. Ezt az előnyét aztán a harmadik játékrészben megduplázta a Zalgiris (71-55), akik összesen 19 támadólepattanót gyűjtöttek be, még az Efes mai 15-ös mutatóját is meghaladva, nem csoda tehát, hogy ennyi második eséllyel élni tudtak és biztosan lezárták a meccset.

A Zalgiris legjobb dobói: Jankunas 23/3, Pangos 19/18, Westerman 10/6
A Bamberg legjobb dobói: Theis 15/3, Strelnieks 14/3, Causeur 12/3, Ziszisz 10

EA7 Emporio Armani Milano (olasz, 4-5) – Fenerbahce (török, 6-3) 70-79

Érdekes meccset játszott egymással a Milano és a Fenerbahce, ahol mindkét fél megmutatta erősségeit és gyengeségeit egyaránt. Ebből aztán a tavalyi döntős jött ki jobban, a hajrában sokkal magabiztosabbak voltak a törökök. Az elején elsősorban Kosztasz Szlukasz (18/6 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz) és Nikola Kalinics (13/3 pont, 4 lepattanó) kosaraival a Fener került előnybe, amit egészen a nagyszünetig őrizni is tudtak (36-44). Fordulás után aztán a hatalmas energiával játszó Rakim Sanders (17/6 pont, 5 lepattanó) és Jamel McLean (15 pont, 8 lepattanó) hátukra vették a Milanót, a felpörgetett tempóval pedig nem tudtak mit kezdeni a statikusan játszó Obradovicsék, így a harmadik negyedet 27-14-re megnyerte, nyolcpontos hátrányából pedig ötpontos előnyt kreált az Olimpia (63-58). A záró játékrészben aztán ismét le tudták lassítani a meccset a nekik kedvező mértékig az isztambuliak, Ekpe Udoh (11 pont, 6 lepattanó, 3 blokk) pedig az alappillére volt a Fener feljavuló védekezésének, a palánk alatti terület már nem volt átjáróház a továbbiakban. Támadóoldalon Szlukasz újra villant, illetve Bobby Dixon (14/6 pont, 3 labdaszerzés, 3 gólpassz) is fontos kosarakat szerzett, így a negyedik negyedet 21-7-re megnyerő törökök behúzták ezt az igen értékes győzelmet.

A Milano legjobb dobói: Sanders 17/6, McLean 15, Simon 11/6
A Fenerbahce legjobb dobói: Szlukasz 18/6, Dixon 14/6, Kalinics 13/3, Udoh 11, Datome 10/3

Real Madrid (spanyol, 7-2) – UNICS Kazany (orosz, 2-7) 89-75

Nem okozott gondot a Real Madrid számára a Kazany legyőzése, a királyiak végig kézben tartották az összecsapást és magabiztos győzelmet arattak. Ezen a találkozón minden a szezonbeli legjobb teljesítményét nyújtó Felipe Reyesről (16/3 pont, 5 lepattanó) szólt, a Real kapitánya ugyanis ötödik játékosként átlépte a 2500 pontos álomhatárt az Euroligában, és ezzel a két Pana-legendát, Mike Batiste-ot (2496 pont) és Dimitrisz Diamantidiszt (2495 pont) is megelőzte az örökranglistán. A Real remekül megoldotta Keith Langford (13 pont, 7 lepattanó, 5 gólpassz) őrzését, az amerikai klasszis ugyanis 13 pontját mindössze 16/3-as mezőnymutatóval érte el. Hajszálpontosan ugyanilyen produkciót nyújtott a triplavonalról is a vendégcsapat, nem csoda hát, hogy a csapatként ismét kiemelkedőt nyújtó, összesen 24 gólpasszt kiosztó madridiak megnyerték az összecsapást. A tatároktól egyedül Art Parakhoszki (19 pont, 7 lepattanó, 10/8 mezőnyből) volt igazán hatékony, ez azonban kevés volt Sergio Llullék (14/6 pont, 7 gólpassz) ellen.

A Real Madrid legjobb dobói: Reyes 16/3, Llull 14/6, Fernandez 12/6, Carroll 11/6, Hunter 10
A Kazany legjobb dobói: Parakhoszki 19, Langford 13, Banic 12, Colom 10