Euroliga: Belgrádban ért véget a Zalgiris nagy sorozata

A decemberi veretlensége és több nagy bravúrja után a Zvezdával már nem bírt a Zalgiris, így a fordulót még a harmadik helyről váró litvánok lettek a hét vesztesei, hiszen így vagy úgy, de a többi élcsapat, azaz a Fener, a Real, az Olympiakosz és a Himki is nyert pénteken.

Alapszakasz, 16. forduló

Fenerbahce Dogus (török, 10-6) – Baskonia Vitoria Gasteiz (spanyol, 7-9) 79-74

Alaposan megszenvedett a győzelemért a Fenerbahce a Baskonia ellen, ráadásul a végén sem örülhettek felhőtlenül a törökök, akik az egyik legfontosabb mezőnyemberüket, James Nunnallyt vesztették el sérülés miatt (az még kérdéses, hogy mennyi időre, Obradovicsék mindenesetre bizakodóak). Ami ezt a meccset illeti, a Baskonia végig meg tudta szorongatni a címvédőt, a vendégek 21-29-nél már nagyobb előnyre is szert tettek, és hiába 58-59-nél vezettek utoljára, az utolsó előtti percben is még csak 2 pont volt a Fener előnye. A nehéz pillanatokban azonban elsősorban Brad Wanamaker (16/3 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz, 3 labdaszerzés) volt az, aki kisegítette csapata megragadt szekerét a kátyúból, a hajrában is ő dobott fontos kosarakat, így ezúttal nem égett meg a Fener. Wanamaker mellett a Nunnally kiválásával extra perceket kapó Marko Gudurics (18/6 pont, 3 lepattanó), illetve Jason Thompson (12 pont, 10 lepattanó, 4 gólpassz) voltak a Fener legeredményesebbjei, pedig az ő neveikkel nem sokszor találkozhattunk eddig az isztambuliak top 3 pontszerzője között.

A Fenerbahce legjobb dobói: Gudurics 18/6, Wanamaker 16/3, Thompson 12
A Baskonia legjobb dobói: Shengelia 15, Voigtmann 11/3, Timma 10/6, Janning 10/9

Crvena Zvezda mts (szerb, 7-9) – Zalgiris Kaunas (litván, 10-6) 77-65

A decemberben mind az öt meccsét megnyerő, többek között a Panát, a Fenert és az Olympiakoszt is legyőző Zalgiris parádés sorozatát kisebb-nagyobb meglepetésre a szintén jó passzban lévő Crvena Zvezda tudta megszakítani (ez volt a belgrádiak negyedik győzelme az elmúlt hat meccsükön). A Kevin Pangos (19/9 pont, 7 lepattanó, 3 gólpassz) vezette litvánok az utolsó negyedig tudtak partiban lenni, 50-50 után azonban egy 10-0-s futással húztak el a szerbek, ahonnan már nem tudtak visszajönni a vendégek. A Zvezda karmestere a szezont remekül kezdő, azóta viszont egy picit szürkébb Taylor Rochestie (16/12 pont, 10 gólpassz, 4 labdaszerzés, 4 lepattanó) volt, aki nem várt nagy támogatást kapott Dejan Davidovac (13/9 pont, 2 blokk, 3/3 tripla) és Dylan Ennis (12/3 pont) részéről, az ő extrájuk kellett a Zvezda nagy munkával elért sikeréhez. Ha úgy tetszik Davidovac volt egyébként a nyerőember, aki a 13 pontjából 11-et a negyedik negyed elején szerzett, mikor kvázi eldöntötte a meccset a házigazda.

A Crvena Zvezda legjobb dobói: Rochestie 16/12, Davidovac 13/9, Ennis 12/3
A Zalgiris legjobb dobói: Pangos 19/9, Jankunas 10

Olympiakosz (görög, 12-4) – AX Armani Exchange Milano (olasz, 4-12) 87-80

Bár Mindaugas Kuzminskas (12 pont) visszatérése az Euroligába egészen jól sikerült, azért a litván és a Milano messze nem lehetett elégedett az Olympiakosz ellen mutatott teljesítménnyel. A végeredmény ellenére ugyanis ez egy borzasztóan sima mérkőzés volt, egyetlen percig sem volt kérdés, hogy melyik csapat nyeri a találkozót. Printeziszék visszatérésével immár teljes fegyverzetében csillogott a pireuszi gépezet, akik így kihasználták a CSZKA csütörtöki botlását, és ismét ott vannak holtversenyben az első helyen. A görögök 14-6-os kezdése után nem kellett sokat várni rá, hogy kétszámjegyűre nőjön a különbség, majd a csapatok közti differencia a 19 pontot is elérte, innentől pedig csak arra figyelt az Olympiakosz, hogy biztonságos távolságban tartsa vendégeit, ami sikerült is nekik. A győztestől Vaszilisz Szpanulisz (14/6 pont, 7 gólpassz) mellett Kosztasz Papanikolau (15/6 pont, 7 lepattanó) és Kyle Wiltjer (15/6 pont) nevét érdemes külön is kiemelni, míg a túloldalon Andrew Goudelock (20/9 pont) és Curtis Jerrells (15/9 pont, 4 gólpassz, 3 lepattanó) szórták meg szépen magukat.

Az Olympiakosz legjobb dobói: Papanikolau, Wiltjer 15/6-15/6, Szpanulisz 14/6, Papapetru 11/3
A Milano legjobb dobói: Goudelock 20/9, Jerrells 15/9, Kuzminskas, Tarczewski 12-12, Micov 11/3

Brose Bamberg (német, 6-10) – Himki Moszkva (orosz, 9-7) 70-74

Alexej Shved (28/15 pont, 6 gólpassz, 3 lepattanó) újabb bámulatos teljesítménnyel vezette kilencedik győzelmére a Himki Moszkvát a Bamberg otthonában. Élmény volt nézni az 5-5 triplát hozó Shved – Dorell Wright (20/15 pont, 10 lepattanó) csatát, ám míg az orosz mesterlövész hathatós segítséget kapott az egyaránt hatalmas mezőnymunkát végző Malcolm Thomastól (16/3 pont, 7 lepattanó, 4 labdaszerzés, 3 gólpassz) és Tyler Honeycuttól (10/6 pont, 5 lepattanó), addig Wright mellé a társak nem igazán tudtak felnőni. Az utolsó mintegy hat és fél percben ráadásul képtelen volt mezőnykosarat szerezni a Bamberg, így a Himki végül a maga javára tudta fordítani ezt a szoros összecsapást, és értékes győzelemmel távozott Németországból.

A Bamberg legjobb dobói: Wright 20/15, Hackett 12/3, Rubit 10
A Himki Moszkva legjobb dobói: Shved 28/15, Thomas 16/3, Honeycutt 10/6

Real Madrid (spanyol, 10-6) – Maccabi FOX Tel-Aviv (izraeli, 8-8) 93-81

A pontzuhatagot hozó első félidő (48-50) után összekapta védekezését a Real Madrid, a meccs második felében már az ő akaratuk érvényesült ezen a lüktető iramú találkozón, így nem maradt el a blacók zsinórban ötödik győzelme sem. A Norris Cole nélkül pályára lépő Maccabiban Pierre Jackson (29/12 pont, 6 lepattanó, 5 gólpassz) és Art Parakhoszki (16 pont, 8 lepattanó) is extrát nyújtottak, az ő vezérletükkel 15-26-os előnybe kerültek a hazaiak. Innen aztán egy 12-0-s rohammal egalizáltak a madridiak, akik a második félidőben ezt megfejelték még egy 15-0-s, majd egy 13-0-s futással is, így a végén nem kellett izgulniuk az ismét rendkívül szimpatikusan hajtó izraeliekkel szemben. Luka Doncictól (11/6 pont, 4 gólpassz, 3 lepattanó) ezúttal az átlagos is elég volt, Facundo Campazzón (13/9 pont, 4 gólpassz, 4 lepattanó, 3/3 tripla) túl a nagyemberek, így Felipe Reyes (14 pont, 5 lepattanó), Walter Tavares (10 pont, 12 lepattanó, 3 blokk) és Trey Thompkins (10/6 pont) voltak a Real hősei ezúttal.

A Real Madrid legjobb dobói: Reyes 14, Campazzo 13/9, Doncic 11/3, Tavares 10, Thompkins 10/6
A Maccabi legjobb dobói: Jackson 29/12, Parakhoszki 16