Euroliga döntő - csodát tett az Olimpiakosz!

A férfi kosárlabda Euroliga ma esti döntőjében a teljesen esélytelennek számító Olimpiakosz Pireusz nyerte meg a kupát a szuperfavorit CSZKA Moszkvával szemben, 62-61 arányban hozva a finálét. 19 ponttal is vezetett már a harmadik negyed derekán az orosz sztárklub, de Dusan Ivkovics legénysége szívós csapatvédekezéssel visszakapaszkodott és Ramunas Siskauskas két elhibázott büntetője után esélye nyílt a diadal megszerzésére. A hős Jorgosz Printezisz lett, aki egy egy egységnyi hátránynál értékesítette a győztes kosarat, amikor már csak 0,7 szekundum maradt a végső dudaszóig. A hihetetlen végjátékban diadalmaskodó görög klub 1997 után másodszor nyerte meg a kontinens legrangosabb klubtrófeáját.

Olimpiakosz Pireusz (görög) - CSZKA Moszkva (orosz) 62 - 61 (7-10, 13-24, 20-19, 22-8)

Isztambul, Sinan Erdem Arena

Euroliga, négyesdöntő, Döntő

Vezette: Lamonica (olasz), Martin (spanyol), Sahin (olasz)

Olimpiakosz: Szpanulisz 15/6, Mancarisz 3/3, Keselj 3/3, Antics 7, Dorsey -. Csere: Papanikolau 18/9, Hines -, Printezisz 12, Szlukasz 4/3, Law -, Papadopulosz -.

CSZKA Moszkva: Teodoszics 15/12, Siskauskas 8, Khryapa 3/3, Kirilenko 12/3, Krsztics 11. Csere: Shved 3, Kaun 2, J. Gordon 2, Voroncevics -, Voronov -, Lavrinovic 5.

Kipontozódott: Khryapa (40. perc)

Minden bizonnyal az Európai kosárlabdázás történetének (egyik) legnagyobb csodáját láthatta az isztambuli Sinan Erdem Aréna nézőközönsége ma este az Euroliga döntőjében, hiszen a szezon kezdete óta egyértelmű esélyesnek számító CSZKA Moszkva, illetve a keretét nyáron kiürítő, majd azt fiatal titánokkal, illetve "másodvonalas" európai profikkal feltöltő Olimpiakosz csatája során minden megtörtént, ami a sportág mai viszonyai között megtörténhet.

Az első negyed pokoli védekezésről szólt, ebben a 10 percben összesen 17(!) pontot szerzett a két csapat, 10 - 7-re ment a Szpanulisz fémjelezte hellén alakulat. Dusan Ivkovicsot nem véletlenül tartják óriási mágusnak, az egykoron a moszkvai riválist is trenírozó szerb szakember bátran nyúlt ez alkalommal is a fiatalokhoz, Papanikolau pedig 18 pontos Euroliga-karriercsúccsal hálálta meg a bizalmat, de a társaknak sok gondjuk akadt a kosárszerzéssel, félidőben már 14-gyel ment a centerben magasabb és bővebb rotációval dolgozó orosz alakulat.

A fordulás után egy ideig nem változott semmi, a tavaly még a görögöknél pattogtató Teodoszics triplázására építve 19 egységnyi fórt ért el a 28. perc végére Jonas Kazlauskas együttese, gyakorlatilag eldőltnek látszott a találkozó, viszont erről máshogy vélekedtek az Olimpiakosz játékosai. Pontot már nem kapott ebben a  játékrészben a "kiscsapat", ellenben Mancarisz hárompontosával 13-ra szűkítette a távolságot az Ivkovics-legénység.

A negyedik etap Keselj és Szlukasz távoli találatai révén 8 görög ponttal kezdődött, a játékrész első három és fél percében nem tudott a gyűrűbe találni a CSZKA, de a rutinos Siskauskas megtörte a jeget egy tempóval. Ugyanakkor megfojtotta a hellén védelem az orosz támadásokat, majd Jorgosz Printezisz percei következtek, az Olimpiakosz 55 - 52-nél már nagyon közel volt a riválishoz, érezhető volt, hogy egy egészen másik mérkőzés kezdődött, nem létezett könnyű dobóhelyzet sem, nemhogy könnyű kosár.

Krsztics és Kirilenko kezükbe vették a favorit sorsát és Hines eladott labdája után már megint a Moszkva szakadhatott volna el - 7 egyégnyi fórban volt ekkor a CSZKA és már csak három és fél perc volt a végső dudaszóig. A következő 120 másodperc a hibákról szólt, majd Printezisz duplájával alakult ki a 60 - 58-as állás 1:07-tel a vége előtt. A másik oldalon Teodoszics viszonylag gyorsan eresztett el egy tempót, ami lejött a gyűrűről, majd egy kivédekezett támadás után őt faultolták, de kettőből csak az egyik büntetője volt jó.

20 szekundum volt már csupán a döntőből, amikor az egyenlítésért támadhatott a görög gárda, de okosan szabálytalankodott Teodoszics, így csak két pontot szerezhetett büntetőből Papanikolau 10 másodperc elteltével. Orosz időkérés után érkezett a taktikai fault az ellenféltől is, a tapasztalt Ramunas Siskauskas viszont bemutatta azt, amit a litván válogatott tagjaként a 2000-es Olimpia döntőjében az amerikai válogatott ellen, kulcspillanatban elrontotta büntetőit, Papanikolau védőpattanója után pedig robogott előre az Olimpiakosz és Printezisz közeli duplájával fordított az Ivkovics-legénység! 0,7 szekunduma maradt az oroszoknak, de esélye sem volt a pontszerzésre Teodoszicséknak, fantasztikus hajrá után diadalmaskodott az Olimpiakosz Pireusz, 1997 után másodszor a klub történelmében.