Euroliga: Hatalmas Zvezda- és Bamberg-bravúr

Nagyszerű ajándékot tett a karácsonyfa alá szurkolói számára a Crvena Zvezda és a Bamberg, hiszen a szerbek a Real Madrid, a németek pedig az Olympiakosz ellen játszottak parádésan és értek el óriási bravúrt. Az Efest egy „újonc” vezette győzelemre a Galata elleni városi rangadón, a visszatérő Langford és társai pedig hatalmas fordítást mutattak be a negyedik negyedben a Zalgiris otthonában.

Alapszakasz, 14. forduló

Galatasaray Odeabank (török, 4-10) – Anadolu Efes (török, 7-7) 76-86

A Joventut Badalonától nemrég átigazolt, mindössze második Euroliga-meccsét játszó Brandon Paul (19/9 pont, 5 labdaszerzés) komoly teljesítménnyel tette le névjegyét az elitben, hiszen az Efes legeredményesebbjeként győzelemre vezette csapatát a Galatasaray elleni rangadón. A mindkét gárda otthonául szolgáló Abdi Ipekci Arenába remek hangulatot varázsoltak a Galata-szurkolók, akik örömmel vehették tudomásul, hogy kedvenceik rozsdás kezdésük (8-16) után egy 10-0-s szakasz után már vezettek az első negyed végén, majd egy újabb, 9-0-s futás után kétszámjegyű fórban is voltak (38-27). A nagy dupla-duplát és látványosabbnál látványosabb játékokat hozó Alex Tyus (15 pont, 13 lepattanó, 3 blokk) és a szintén kiválóan játszó Blake Schilb (21 pont, 8 lepattanó, 5 gólpassz) voltak a Galata vezérei ekkor. Az Efes aztán szépen lassan elkezdte összeszedni magát, majd a második félidőben Paul sorozatban szerzett 7 egységével 52 pontnál utolérték riválisukat. Ez azonban csak az előszele volt annak a mindent elsöprő 20-2-es rohamnak, aminek során Ataman mestert két technikai hiba után kiállítottak, és amivel 60-74-re módosult az állás. Elfáradt a Galata, nem volt már számukra visszaút a mérkőzésbe, így a mezőnyben elsőként elszenvedték a 10. vereségüket. Paul mellett Derrick Brown (16 pont, 7 lepattanó, 3 labdaszerzés), Thomas Heurtel (14/3 pont, 8 gólpassz) és Bryant Dunston (12 pont, 8 lepattanó) is nagyon jól játszott az Efesben.

A Galatasaray legjobb dobói: Schilb 21, Tyus 15
Az Efes legjobb dobói: Paul 19/9, Brown 16, Heurtel 14/3, Dunston 12

Zalgiris Kaunas (litván, 5-9) – UNICS Kazany (orosz, 5-9) 80-88

Nem tudta igazán értékessé tenni a két nappal ezelőtti, Efes otthonában aratott bravúrját a Zalgiris Kaunas, hiszen a meccsvégi nagy leolvadásuknak köszönhetően a litvánok most odahaza kikaptak a közvetlen rivális Kazanytól. Pedig a hazaiak úgy tűnt, hogy kézben tartják a találkozót, a második negyedben egy 11-0-s rohammal – amiből legjobbjuk, Paulius Jankunas (21/3 pont, 5 lepattanó) 9 ponttal vette ki a részét – átvették a vezetést, és onnantól biztosan őrizték előnyüket. A záró felvonás előtt 69-68-ra vezetett a Zalgiris, ezt követően azonban tanácstalanokká váltak, a Kazany pedig elképesztő teljesítménnyel robogott át rajtuk. A tatárok 30-11-re nyerték meg az utolsó játékrészt, amiben a ketten együtt kereken 50 pontot szerző Art Parakhoszki (24 pont, 4 lepattanó, 11/10 mezőnyből) és a visszatérő Keith Langford (26/6 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz) mellett Quino Colom (15/6 pont, 8 gólpassz, 4 lepattanó) és Kosztasz Kajmakoglu (13/9 pont, 6 gólpassz, 6 lepattanó) is oroszlánrészt vállalt.

A Zalgiris legjobb dobói: Jankunas 21/3, Kavaliauskas 14, Motum 11/3
A Kazany legjobb dobói: Langford 26/6, Parakhoszki 24, Colom 15/6, Kajmakoglu 13/9

Crvena Zvezda mts (szerb, 6-8) – Real Madrid (spanyol, 9-5) 82-70

Tökéletesen bemutatta a Crvena Zvezda, hogy mit kell tennie egy papíron gyengébb erőkből álló csapatnak, ha le akarja győzni a Real Madridot. A szerbek ugyanis elképesztően szoros, már-már a megengedhető határon is túlmenő védekezéssel kínálták meg és borították ki a Real sztárjait, akik egytől egyik betliztek ezen a találkozón. Sokat elárul a madridiak teljesítményéről, hogy toronymagasan a karriercsúcsot dobó Jeffery Taylor (25/21 pont, 10/7 tripla) volt a legeredményesebbjük, rajta kívül pedig a csapat 17/1-et dobott triplából, még a vajkezű Sergio Llull (6/0) és Jaycee Carroll (5/0) sem találtak be kintről. Nem úgy a Zvezda-játékosok (25/10, 40%), akik ráadásul a kőkemény védekezésükből szép támadásokat is vezettek, és egészen magas szintű csapatjátékot produkáltak. A belgrádiaknál Marko Szimonovics (20/9 pont) vitte a prímet támadó oldalon, de például Sztefan Jovics (11/3 pont, 6 gólpassz) és Ognjen Kuzmics (11 pont, 8 lepattanó) is produkáltak szép dolgokat, ám kiemelni nem érdemes senkit közülük, ez a győzelem ugyanis a nagybetűs csapatmunka eredménye volt.

A Crvena Zvezda legjobb dobói: Szimonovics 20/9, Gudurics 12/6, Jovics 11/3, Kuzmics 11
A Real Madrid legjobb dobói: Taylor 25/21, Llull 12

Brose Baskets Bamberg (német, 5-9) – Olympiakosz (görög, 9-5) 82-68

A Zvezdához hasonló nagy meglepetést okozott a Bamberg is az Olympiakosz ellen, a német bajnok ugyanis esélyt sem adott nagynevű riválisának, és ahogy tavaly oda-vissza, úgy az idei első találkozásukkor is alapos leckét adtak a pireusziaknak. A germánok 11-0-lal kezdték a meccset, majd egy 17-6-os sorozat után már 48-27-re vezettek, és egyetlen másodpercig sem játszottak hátrányban a 40 perc során. A Bamberg két ásza, Fabien Causeur (17/6 pont, 3 gólpassz) és Darius Miller (20/15 pont) szépen elosztották egymás között a terheket, a visszatérő francia ugyanis mind a 17 pontját az első félidőben szerezte, míg az amerikai a 20 egységéből 15-öt a záró negyedben termelt, négy triplát elsüllyesztve verte vissza az Olympiakosz utolsó felzárkózási kísérleteit. A Bambergben még Nicolo Melli (13/3 pont, 9 lepattanó, 4 gólpassz, 2 blokk) is remekül játszott, a görögöknél viszont csak Vaszilisz Szpanulisz (15/6 pont, 4 gólpassz) tudott kellően eredményes lenni.

A Bamberg legjobb dobói: Miller 20/15, Causeur 17/6, Melli 13/3
Az Olympiakosz legjobb dobói: Szpanulisz 15/6, Papanikolau 11/3