Euroliga: Hosszabbításban verte a Pana a Maccabit

Egy agyonnyert meccset tett magának nehézzé a Panathinaikosz a Maccabi ellen, a fantasztikus Singleton azonban megmentette a görögöket. Langford és Wanamaker is meccsnyerő dobással jelentkeztek, utóbbi ráadásul éppen korábbi csapata ellen. A Zalgirisnek nem sok hiányzott a barcelonai bravúrhoz, míg a Milano megdöntötte saját, alig egyhetes pontrekordját az Efes elleni pisztolypárbaj során.

Alapszakasz, 6. forduló

UNICS Kazany (orosz, 2-4) – Crvena Zvezda mts (szerb, 2-4) 65-62

Lassan már felesleges is külön kiemelni, hogy ha Kazany-meccs, akkor Keith Langford-parádé (23/6 pont, 5 lepattanó), az idei szezon eddigi legjobb játékosa ugyanis ismét egyértelműen a mezőny legjobbja volt és nyerőembernek bizonyult. Hiába az amerikai pontgyáros gyatra mezőnymutatója (19/7, 37%), csapata meccs végi 16-4-es rohamából 12 egységgel vette ki a részét, ráadásul 60-62-nél, 17 másodperccel a vége előtt a fordítást jelentő triplát is bevágta. A meccs előtt talán mindenki a Kazanyt gondolta a meccs esélyesének, ám a Zvezda el tudta rontani a tatárok játékát, és a meccs szinte egészében vezetni tudtak. Bő négy perccel a vége előtt még 9 ponttal, 58-49-re ment a szerb alakulat, úgy tűnt ekkor, hogy meg is nyerik a találkozót. Langford és a Kazany azonban máshogy gondolta, a többi pedig már történelem. 63-62-nél a Zvezda még megnyerhette volna a meccset, Jenkins floatere azonban kimaradt, a végjátékot pedig Marko Banic (10 pont, 5 lepattanó, 2 blokk) büntetői állították be. A Kazanyban az említetteken kívül még Latavious Williams (10 pont, 9 lepattanó, 4 blokk), a Zvezdában pedig ismét Ognjen Kuzmics (10 pont, 9 lepattanó) volt nagyon jó.

A Kazany legjobb dobói: Langford 23/6, Banic, Williams 10-10
A Crvena Zvezda legjobb dobói: Wolters 11, Kuzmics 10

Darüssafaka Dogus (török, 4-2) – Brose Baskets Bamberg (német, 2-4) 72-70

A Bamberg újabb egylabdás meccset játszott Isztambulban a Darüssafaka vendégeként, ám a bajnokságban szintén nem először ők húzták a rövidebbet a végjátékban. Ezzel egyidejűleg a törökök megszerezték első hazai győzelmüket és 4-2-es mérlegükkel tartják a lépést az élmezőnnyel. A meccs hőse sorsszerű módon a tavaly még a Bamberget erősítő, a hajráig nem sok mindent csináló Brad Wanamaker (11/3 pont, 5 gólpassz, 3 lepattanó) lett, aki 70-70-nél egy nehéz középtávolival megnyerte a meccset csapatának. A mezőny legeredményesebbje, Will Clyburn (17/9 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz) nagyszerűen kezdte a meccset, nagyrészt neki köszönhetően jobban rajtolt el a Darüssafaka. Aztán felzárkózott a csapatként sokkal jobban funkcionáló Bamberg, a hullámzó játék pedig folytatódott, hiszen a törököknek volt egy 15-3-es sorozatuk, a németek pedig 8-0-val dolgozták le ismét hátrányukat. A végén aztán jött Wanamaker, és hiába volt még fél perce egyenlíteni vagy megnyerni a meccset a Bambergnek, a Darüssafaka faultjai bent maradtak a végjátékra, így szét tudták tördelni a vendégek támadását, Nicolo Mellinek (10/6 pont, 10 lepattanó, 4 gólpassz) pedig csak egy nehéz dobás maradt, ami nem is talált utat a gyűrűbe.

A Darüssafaka legjobb dobói: Clyburn 17/9, Bertans 15/9, Wanamaker 11/3, Moerman 11/9
A Bamberg legjobb dobói: Strelnieks 14/6, Theis 13/3, Miller 12/6, Melli 10/6

Panathinaikosz Superfoods (görög, 4-2) – Maccabi FOX Tel-Aviv (izraeli, 2-4) 83-75 h.u.

Saját magának tette nehézzé a Panathinaikosz a Maccabi elleni rangadót, végül azonban erre nem fizettek rá a görögök és hosszabbításban megnyerték a mérkőzést. A Maccabi játékában nem sok koncepciót lehetett felfedezni a meccs elején, közepes teljesítménnyel is magabiztosan vezetett a Pana a félidőben (35-28). Változást a nagyszünet sem hozott, harmadik negyed közepén pedig már-már unalomba fulladt volna a meccs, az athéni had ugyanis már 16 ponttal (46-30) tartott előrébb. A Maccabi aztán szépen lassan, szinte észrevétlenül faragni kezdte hátrányát, és 52-50-nél már ott loholt ellenfele nyakán. Innen aztán egy 12-2-es, villámgyors szakasszal lépett el ismét megnyugtató távolságba a Pana, úgy tűnt, hogy sikerült leverni az izraeliek fellángolását. Ezt talán a görög játékosok is elhitték, akik ezáltal teljesen elvesztették ritmusukat, és Xavi Pascual sem húzott semmi olyat, amivel kirángathatta volna a gödörből csapatát.

A vérszagot megérző Maccabi a Sony Weems (15/6 pont, 5 gólpassz, 4 lepattanó), Andrew Goudelock (14/6 pont, 4 gólpassz, 4 lepattanó), Devin Smith (11/3 pont, 12 lepattanó) trió vezérletével nagy hajrába kezdett, 15-0-s rohanásuk után pedig már abszolút az ő kezükben volt a mérkőzés. A legvégén azonban Goudelock kihagyta a lehetőségeket, így James Gist (12/6 pont, 8 lepattanó, 3 labdaszerzés) pöcijével hosszabbításra tudta menteni a Pana ezt a korábban már agyonnyert, majd elveszettnek tűnt mérkőzést. A túlóra során aztán elfogyott a Maccabi, és ismét jött a meccs kimagaslóan legjobbja, a karriercsúcsot dobó Chris Singleton (26/9 pont, 6 lepattanó, 2 blokk), aki támadásban és védekezésben is hatalmas játékokat mutatott be és megmentette csapatát.

A Panathinaikosz legjobb dobói: Singleton 26/9, Calathes 13/3, Gist 12/6
A Maccabi legjobb dobói: Weems 15/6, Goudelock 14/6, Zirbes 12, Smith 11/3

EA7 Emporio Armani Milano (olasz, 3-3) – Anadolu Efes (török, 2-4) 105-92

Ahogy arra számítani lehetett, a Milano-Efes találkozón igazi pisztolypárbaj alakult ki, egyik csapat sem sokat törődött a védekezéssel és igyekezett villámgyors támadásokat vezetni. Ezt az Olimpia tette eredményesebben, akik így Euroliga-klubrekordot jelentő 105 pontot dobtak, és a múlt heti, Bambergben felállított 102-es csúcsukat már át is adták a múltnak. Ahhoz a 102 ponthoz még hosszabbítás kellett az olaszoknak, itt azonban erre nem volt szükség. A hatalmas energiával játszó Rakim Sanders (22/9 pont, 7 lepattanó) ugyanis kellőképpen tüzelte a társakat és a közönséget is, Alessandro Gentile (17/6 pont, 5 lepattanó) pedig a félpályáról is betalált, így a félidőben már 55-49 volt az állás. A Milano végig kézben tartotta a meccset, az említett két játékos mellett a tripla-dupla közeli statisztikát hozó Krunoslav Simon (14/6 pont, 9 lepattanó, 8 gólpassz) is rengeteget tett a taljánok sikeréért. Így hiába volt nagyon jó a túloldalon Thomas Heurtel (18/3 pont, 7 gólpassz), Bryant Dunston (17 pont, 8 lepattanó), Derrick Brown (16 pont, 7 lepattanó) és Cedi Osman (14/3 pont, 6 lepattanó, 3 gólpassz), az ő teljesítményük és a 19 támadólepattanó sem segített az Efesen.

A Milano legjobb dobói: Sanders 22/9, Gentile 17/6, Simon 14/6, Raduljica 13, Kalnietis 10/3
Az Efes legjobb dobói: Heurtel 18/3, Dunston 17, Brown 16, Osman 14/3, Thomas 10/6

FC Barcelona Lassa (spanyol, 4-2) – Zalgiris Kaunas (litván, 1-5) 92-86

Alaposan megnehezítette a Barcelona dolgát a minden dicséretet megérdemlő Zalgiris Kaunas, végül azonban nem született meglepetés és a katalánok behúzták negyedik győzelmüket is. Ez a szoros meccs nagyban a Chris Singletonhoz hasonlóan 26 pontot és karriercsúcsot szerző Brock Motumnak (26/12 pont, 3 lepattanó, 12/11 mezőnyből) köszönhető, aki egyetlen triplakísérletét rontotta el csupán az egész mérkőzésen és versenyben tartotta a litvánokat. Nem meglepő módon a Barca diktálta a mérkőzés iramát, ám a Zalgiris levakarhatatlan volt, szinte mindenre volt válaszuk, és például Lekavicius révén ők is szereztek egy félpályán túli kosarat. Ezekre a momentumokra mind-mind szükségük volt a Jasikevicius-tanítványoknak, hogy a végjátékban is ott tudjanak lenni, ám 88-86 után nem sikerült nekik a bravúr, és jó büntetőzéssel lezárta a meccset a Barca. Ez elsősorban a 20 pontjából 18-at a második félidőben szerző Tyrese Rice (20/3 pont, 3 gólpassz) érdeme, de Joey Dorsey (9 pont, 10 lepattanó, 2 blokk) is tőle szokatlanul magabiztos volt a vonalról.

A Barcelona legjobb dobói: Rice 20/3, Koponen 16/3, Vezenkov 12/6, Eriksson 11/9, Tomic 10
A Zalgiris legjobb dobói: Motum 26/12, Jankunas 12/3, Kavaliauskas 10