Euroliga: Jasikevicius tökéletes hazai debütálása

A mezőnyben egyedüliként továbbra is hibátlan maradt a Fenerbahce, akik a 206 pontot hozó isztambuli rangadón a Darüssafakát is megverték.

A mezőnyben egyedüliként továbbra is hibátlan maradt a Fenerbahce, akik a 206 pontot hozó isztambuli rangadón a Darüssafakát is megverték. Jasikevicius hazai bemutatkozása parádésan sikerült a Zalgiris kispadján, a litvánok meglepetésre hatalmas veréssel küldték haza az Olympiakoszt. A Zvezda újra jól játszott és nyert, a Himki pedig átvette a vezetést a sztárcsapatok sorát felvonultató F-csoportban.

Top16, 4. forduló

E-csoport

Darüssafaka Dogus (török, 0-4) – Fenerbahce Ülker (török, 4-0) 100-106

Előzetesen egy kevés pontot és kontrollált játékot hozó összecsapásra számítottunk volna a Darüssafaka és a Fenerbahce találkozója során, ám végül mindkét csapat elérte a 100 pontos határt. A pisztolypárbajt végül a veretlenségét megőrző Obradovics-legénység nyerte, a Fener ráadásul idegenben még sosem dobott ennyi pontot a sorozatban, és hazai pályán is csak egyszer. Elképesztő első félidőt produkáltak a vendégek, hiszen az első negyed végén a tíz perc alatt öt triplát dobó Bobby Dixon (24/18 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz, 8/6 tripla) főszereplésével 37, a nagyszünetben pedig már 62 ponton álltak Bogdanovicsék.

A Darüssafaka is elérte ugyanakkor az 51-et, így nem nyugodhatott még meg a Fener sem. A folytatásban Ekpe Udoh (21 pont, 7 lepattanó, 10/8 mezőnyből) dominált a palánkok alatt, így már 19 ponttal is vezettek a vendégek, akik a végére azonban majdnem elszórakozták előnyüket. Luke Harangody (22/6 pont, 6 lepattanó) vezetésével ugyanis 4 pontra zárkózott fel a végjátékban a Darüssafaka (96-100), ám Datome, Dixon és Udoh végül pontot tettek az isztambuli derbi végére. A felsoroltakon kívül Jan Vesely (16 pont, 13 lepattanó, 9/7 mezőnyből) volt a Fener legjobbja, a bombaformában lévő cseh a múlt héthez hasonlóan most is dupla-duplát ért el.

A Darüssafaka legjobb dobói: Harangody 22/6, Arslan 17/9, Erden 12, Gordon 12/3, Markoishvili 10/6, Preldzic 10/3
A Fenerbahce legjobb dobói: Dixon 24/18, Udoh 21, Vesely 16, Datome 14/3, Bogdanovics 12/3

Crvena Zvezda Telekom (szerb, 2-2) – Unicaja Malaga (spanyol, 2-2) 87-73

Magabiztos sikert aratott a Zvezda a Malaga ellen, a szerbek végig vezetve szerezték meg első hazai győzelmüket a Top16-ban. Igazi csapatjátékot produkáltak a házigazdák, valaki mindig villanni tudott közülük. Az andalúzoktól viszont csak Jamar Smith (11/9 pont, 3 gólpassz) tudta átlépni a tízpontos határt, ráadásul ő is alig, ez pedig kevés volt a Pionirban még egy szoros meccshez is. A legközelebb 60-57-nél járt a felzárkózásban a Malaga, ekkor azonban Marko Szimonovics (12/12 pont, 6/4 tripla) bevarázsolt három triplát, illetve Branko Lazics (9/6 pont, 3 lepattanó) mind a 9 pontját az utolsó másfél percben szerezte, az ő előlépésük biztosította be a jól megérdemelt belgrádi győzelmet.

A Crvena Zvezda legjobb dobói: Jovics 15/3, Gudurics 13/3, Szimonovics 12/12, Zirbes 10
A Malaga legjobb dobója: Smith 11/9

F-csoport

Himki Moszkva (orosz, 3-1) – Brose Baskets Bamberg (német, 2-2) 78-61

Nem játszott szép meccset egymással a Himki Moszkva és a Bamberg, és érdekes módon ez a küzdelmes stílus a legtöbbször a gyors támadásvezetésre építő Himkinek kedvezett inkább. Az oroszok sem játszottak igazán jól, a Bamberg viszont szinte végig betlizett, nem a rájuk jellemző okos játékukat játszották. A nem túl színvonalas első félidőt követően 30-28 volt az állás, fordulás után azonban a feljavuló Alexej Shved (22/12 pont, 5 gólpassz, 3 lepattanó) vezetésével elhúzott a Himki, épp az orosz sztár kosara után alakult ki kereken 20 pontos különbség a csapatok között (68-48). Shved jó játéka ide vagy oda, a moszkvaiak a legtöbbet talán Tyler Honeycuttnak (7/3 pont, 4 lepattanó) köszönhetik, a statisztika nem mutatja, hogy mekkorát dolgozott mezőnyben, elsősorban védekezésben a Himki mindenese. Győzelmükkel – és az Olympiakosz újabb vereségével – az oroszok egyedüliként, 3-1-es mérleggel vezetik az F-csoportot, erre alighanem elég kevesen számítottak még egy hónappal ezelőtt.

A Himki Moszkva legjobb dobói: Shved 22/12, Koponen 11/9
A Bamberg legjobb dobói: Wanamaker 13, Theis 12/6

Zalgiris Kaunas (litván, 1-3) – Olympiakosz (görög, 2-2) 75-55

Nehezen magyarázható teljesítménnyel rukkolt elő az Olympiakosz Kaunasban, a nagy tűzzel játszó Zalgiris pedig megszerezte első győzelmét a Top16-ban, ami Jasikeviciusnak szintén az első volt vezetőedzőként az Euroligában. Úgy néz ki Saras nagyon összerántotta a litván társaságot, akik az eddigi széteső játék helyett most nagyon összeszedettek voltak, ami elsősorban a védekezésben látszódott meg. A Zalgiris a saját pirulájából adott egy jó nagy adaggal az Olympiakosznak, akiket a meccs egy 15 perces szakaszában egyetlen mezőnykosáron tartottak, a negyedik negyedben pedig 5 percen keresztül nem kaptak pontot. A görögök a második játékrészben 9, a negyedikben pedig 10 pontot tudtak összekaparni, összességében mezőnyből 30%-kal dobtak, és egyedül a 11 percet játszó Darius Johnson-Odom (11/3 pont) tudta elérni a tízpontos határt közülük. Ezek a statisztikai adatok már önmagukban magyarázzák a Zalgiris nagyarányú győzelmét, akiknek a legjobbjuk Paulius Jankunas (18 pont, 6 lepattanó, 10/8 dupla) volt ezúttal.

A Zalgiris legjobb dobói: Jankunas 18, Vojukasz 13, Seibutis, Ulanovas 11/3-11/3
Az Olympiakosz legjobb dobója: Johnson-Odom 11/3