Euroliga: Llull megmentette a Realt Kazanyban

Az Euroliga pénteki játéknapján Sergio Llull utolsó másodperes kosarával nyert a sok hibával játszó Real Madrid Kazanyban. Kosztasz Vasziliadisz viszont még ezt a dobást is felülmúlta, szintén meccsnyerő triplájával. Oktatott a Zalgiris és az Efes, újabb szoros végjátékot húzott be az Olympiakosz, francia győzelem született az „alsóházi” rangadón. Jöjjenek a részletek!

(A mérkőzések statisztikái az eredményekre kattintva elérhetők)

Alapszakasz, 2. forduló

A-csoport

UNICS Kazany (orosz, 0-2) – Real Madrid (spanyol, 2-0) 75-76

Sergio Llull egy másodperccel a vége előtt szerzett hátralépős tempójával nyerte meg a Kazany elleni, rendkívül küzdelmes meccset a Real. Hatalmas sanszot hagyott kicsúszni a kezei közül az orosz csapat, ennyi esélyt nem szokott adni a Madrid riválisainak. Az első félidőben a palánk alatti fölényét jól érvényesítette a Real, Salah Mejri és Felipe Reyes remekül halásztak a zavarosban és ezzel előnyben tartották csapatukat.

A második félidőben aztán mindent megtett a Real, hogy nehézzé tegye saját maga számára a mérkőzést. A kisemberek közül például Sergio Rodriguez egészen katasztrofális volt, Rudy Fernandez pedig nagyon akart, de ez sokszor inkább csak frusztráltságba és reklamálásba csapott át a jó játék helyett. A gyenge kinti dobószázalék (25/6, 24%) ellenére sem erőltették újra a vendégek a centerjátékot, a 10 perc alatt 11 indexpontot összehozó Mejrit például érthetetlen módon az első félidő után nem is hozta vissza már Pablo Laso. Védekezésben is hagyott kívánnivalót maga után a Real teljesítménye, a királyiak bemutatták, hogy nem szabad védekezni a tavalyi pontkirályon, Keith Langfordon (23/9 pont). Az amerikai az elváltások után vagy megverte lábon a vele szemben álló magasembert, vagy kapott annyi helyet, hogy kintről süllyesszen el halálpontos dobásokat.

Viktor Sanikidze hatalmas mezőnymunkája is kellett a Kazanynak, majd javarészt Langford kosaraival 70-65-ös vezetést szereztek a hazaiak. Gustavo Ayon belépésekből szerzett kosarai tartották ekkor a Realt, majd miután Kosztasz Kajmakoglu mellépörkölt egymás után három triplát, a Madrid visszavette a vezetést (72-74). Egy szép ellentámadás végén aztán James White ötödik saroktriplája már célba ért 8 másodperccel a vége előtt, újra előnyben voltak a hazaiak. A maradék idő azonban elég volt Llull-nak a már említett dobáshoz, így a sírból hozta vissza ezt az egyébként nem túl látványos, ám annál izgalmasabb meccset a Real.

A Kazany legjobb dobói: Langford 23/9, White 13/3
A Real Madrid legjobb dobói: Ayon 10, Fernandez 10/3

Zalgiris Kaunas (litván, 1-1) – Nyizsnyij Novgorod (orosz, 1-1) 97-63

Lesimázta a Nyizsnyij Novgorodot a Zalgiris, néhány fellángolást leszámítva nem volt egy súlycsoportban a két gárda. Szimpatikus csapat alakul erre a szezonra Kaunasban, ahol a fiatal és a tapasztalt játékosok nagyszerű elegyet alkotnak. Az egész csapat a kiváló védekezésére épített ezúttal is, nagyszerű volt a kinti-benti egyensúly ebben a szegmensben, főleg úgy, hogy a pocsék orosz kinti dobások miatt nyugodt szívvel lehetett behúzódni a palánk alá. Támadásban is remekeltek a litvánok, az ifjú titán kisemberek hatalmas tempót diktáltak, a sokéves Euroliga rutinnal rendelkező centerek pedig alapos leckét adtak a Nyizsnyij belső sorának. Robertas Javtokas és Paulinus Jankunas is alaposan megforgatták embereiket, nagyrészt nekik köszönhetően már 48-24-es állást mutatott a félidőben az eredményjelző.

Nagyon jól jöttek ki a második félidőre az oroszok, a múlt heti, 19 pontos fordítás után ezúttal is komolyan gondolták a felzárkózást. A „szokásos” vezérek, Taylor Rochestie, Tarence Kinsey és Art Parahuszki megrázták magukat, így 52-38-ig fel is hozták csapatukat. Erre válaszul azonban egy 20-0-t repesztett a Zalgiris, a hazaiak szétfutották a Novgorodot, ezzel véget is ért a meccs érdemi része.

A Zalgiris legjobb dobói: Jankunas 13/3, Javtokas 12, Songaila 12, Anderson 12/3, Kariniauskas 11/3, Gudaitis 10
A Nyizsnyij Novgorod legjobb dobói: Rochestie 16/6, Thompkins 10/6

Dinamo Sassari (olasz, 0-2) – Anadolu Efes (török, 2-0) 75-82

Az Euroligában ritkaságszámba menő mérkőzést játszott egymással a Sassari és az Efes, az itt is tapasztalható őrület valószínűleg a szárdok valamennyi mérkőzésére jellemző lesz. Ezúttal azonban a lüktető játék inkább negatívumot hozott a hazaiak számára, akik nem igazán találtak fogást a törökökön. Az Efes már az első percekben remekül kordában tartotta az improvizatív játékot erőltető, ám sokat rontó házigazdákat. Ettől láthatóan elbizonytalanodtak a taljánok, és ez rányomta a bélyegét a folytatásban is a játékukra.

Centerposzton óriási fölényben voltak a törökök, ezt jól használták ki Ivkovics mester fiai. Vagy maga fejezte be az akciókat a két center, Stephane Lasme (14 pont, 7 lepattanó) és Nenad Krsztics (15 pont, 4 gólpassz), vagy pedig okosan tovább járatták a labdát a kettőzni próbáló védők mellett, ami többnyire üres dobóhelyzetekhez vezetett. A Sassari néha-néha megvillant, egészen lehetetlennek tűnő dobások hullottak be, de ezek után a periódusok után rendre jött néhány buta hiba, ami megakadályozta a hazai fordítást. A rutin döntött tehát, illetve az, hogy az Efes tudta ráerőltetni saját stílusát és akaratát az ellenfélre, nem pedig fordítva.

A Sassari legjobb dobói: Dyson 21/15, Sanders 15
Az Efes legjobb dobói: Krsztics 15, Lasme 14, Janning 14/9

B-csoport

Limoges CSP (francia, 1-1) – Cedevita Zagreb (horvát, 0-2) 71-60

A Roko Ukic és Marko Tomas nélkül felálló Cedevita simán elbukott a Limoges otthonában. A tapasztalat mellett az átütőerő is hiányzott a horvátokból, mindössze 60 pontra voltak képesek, amivel idegenben nem nagyon lehet meccset nyerni. Ez most sem sikerült, de még csak megszorítani sem tudták a zágrábiak a franciákat, akik 10-15 pontos előnyüket végig tartani tudták és biztosan hozták le a mérkőzést. A Limoges számára kötelező volt a győzelem, és mivel ezt hozták, még bőven számolgathatnak a továbbjutással kapcsolatban. Az ezúttal is vezér nélküli Cedevita viszont már két forduló után pokoli nehéz helyzetben van.

A Limoges legjobb dobói: Boungou-Colo 17/3, Batista 11
A Cedevita legjobb dobói: Babic 14/9, Pilepic 10/6

Unicaja Malaga (spanyol, 2-0) – ALBA Berlin (német, 0-2) 87-84

Nem gondoltuk volna a meccs előtt, de Sergio Llull Kazanynak elsüllyesztett dobását is felül lehetett múlni a játéknap záró meccsén. Ez a bravúr Kosztasz Vasziliadisz nevéhez fűződik, aki a dudaszó pillanatában nyerte meg a meccset a Malagának. Már azzal az ALBA okozta a nap meglepetését, hogy ilyen meccsre kényszerítette a spanyolokat. Ezzel azonban aligha elégedettek jelenleg a germánok, hiszen komoly győzelmi esélyt szalasztottak el, a negyedik negyedben végig vezettek. Illetve csak majdnem végig, így elmaradt a bravúr, amivel óriási előnyt szerezhettek volna riválisaikkal, legfőképp a Limoges-zsal szemben.

Nagyon jó iramú meccset játszott egymással a Ryan Toolson (13/6 pont, 8 gólpassz) illetve az Alex Renfroe (10/3 pont, 7 gólpassz) által irányított két csapat. Szasa Obradovics mester nagyszerűen felkészítette csapatát a Malagára, elsősorban fejben voltak feltűnően rendben a berliniek, hiszen mindig tudtak reagálni a történésekre. A hajrában is felváltva estek a pontok, a forgatókönyv szerint a németek többnyire bravúrkosarat szereztek, amire a spanyolok hasonló módon tudtak válaszolni. A legvégén aztán 84-84-nél a bírók nagyon könnyű síppal ráfújtak egy 3 másodpercet a Berlinre, az ellentámadásból pedig sokáig emlékezetes módon villant Vasziliadisz. A görög megkapta a labdát, egy dobócsellel két védőt ugrasztott el, majd a triplát még éppen időben engedte el, ami kíméletlenül vágódott be a vendég gyűrűbe. Robbant a csarnok, drámai körülmények között húzta be a nem várt módon izgalmasan alakuló meccset a Malaga.

A Malaga legjobb dobói: Toolson 13/6, Granger 12/6, Kuzminskas 12/3, Vazquez 10
Az ALBA legjobb dobói: Banic 16, McLean 14, Redding 12, Hammonds 11/9, Renfroe 10/3, King 10/3

D-csoport

Olympiakosz (görög, 2-0) – Laboral Kutxa Vitoria (spanyol, 1-1) 63-57

Tremmell Darden és Jorgosz Printezisz hiányában alaposan megszenvedett az Olympiakosz a Laborallal. Vaszilisz Szpanulisz is csak testben volt ezúttal csapatával, hiszen 6 eladott labdájára mindössze 2 gólpassz jutott, 9-ből pedig mindössze egyetlen mezőnykísérlete volt jó. Igaz a túloldalon a másik irányító, az első forduló baszk hőse, Thomas Huertel is nagyon gyenge napot fogott ki, ő pont nélkül zárta a találkozót.

Ennek megfelelően nem verdeste az eget a színvonal, a Laboral viszont nagyon szépen tartotta magát, egészen az utolsó percekig szorossá tudta tenni a találkozót. A végjátékot az első héthez hasonlóan ezúttal is nagyon jól menedzselte az Olympiakosz, Spanulisz kihagyott tripláját Bryant Dunston (10 pont, 6 lepattanó) zsákolta vissza, ez tett pontot a találkozó végére.

Az Olympiakosz legjobb dobói: Lojeski 15/3, Dunston 10
A Laboral legjobb dobói: San Emeterio 14/12, Shengelia 11/3