Euroliga: Nagy esélyt hagyott kihasználatlanul az Efes

Három sima meccset rendeztek a pénteki játéknapon, amiből kettő a várakozásoknak megfelelően, egy viszont azzal teljesen ellentétesen alakult. A parádézó Bamberg ugyanis idegenben mosta fel a padlót az Efesszel, így a törökök nem tudták kihasználni a mögöttük loholó Darüssafaka pireuszi vereségét. A Real gálát varázsolt a Zvezda elleni találkozójából, így a CSZKA és az Olympiakosz mellett ők is biztosították playoff-részvételüket.

Alapszakasz, 25. forduló

Anadolu Efes (török, 13-12) – Brose Baskets Bamberg (német, 9-16) 68-87

Bravúros győzelmet aratott a Bamberg az Efes otthonában, a németek sikerének ténye mellett annak a módja volt igazán meglepő, a vendégek ugyanis lejátszották a Perasovic-legénységet a pályáról. A Bamberg ezzel amellett, hogy önmagának bizonyított, jó pár csapatnak nagy szívességet tett, így például Hangáék mellett a Fenernek, a Panának, a Zvezdának és a Darüssafakának is. Ez a találkozó csak az elején volt nyílt, mikor Cedi Osman (15/3 pont, 7 lepattanó) 10, illetve Derrick Brown (13 pont, 4 lepattanó) 9 első negyedbeli pontjával még az Efes vezetett 23-17-re. Ezt követően aztán érthetetlenül leálltak a törökök, a Bamberg pedig szinte tökéletesen játszva 25-9 arányban robogott át rajtuk a második játékrészben. Fordulás után sem változott semmi, a germánok előnye egy 12-0-s roham után már a 20 pontot ostromolta (39-58), ekkor már el is dőlt a találkozó. A vendégek sikerét tökéletesen magyarázza a statisztika is, hiszen a védőlepattanó-csatát 37-19-re nyerte a triplákat 69%-kal (13/9) értékesítő, csapatszinten 22 gólpasszt kiosztó Bamberg. A németeknél ráadásul egyszerre fogott ki nagyon jó napot Nicolo Melli (16/3 pont, 6 lepattanó, 5 gólpassz, 9/7 mezőnyből) és Darius Miller (14/6 pont, 6 lepattanó, 3 gólpassz, 7/6 mezőnyből) mellett Leon Radosevic (16 pont, 5 lepattanó, 9/8 mezőnyből) és Maodo Lo (15/9 pont, 4/3 tripla) is, négyen együtt egészen elképesztő módon 82%-os pontossággal céloztak mezőnyből és szereztek együttesen 61 pontot.

Az Efes legjobb dobói: Osman 15/3, Brown 13, Heurtel 11, Paul 11/9
A Bamberg legjobb dobói: Melli 16/3, Radosevic 16, Lo 15/9, Miller 14/6

Olympiakosz (görög, 18-7) – Darüssafaka Dogus (török, 12-13) 81-73

Brad Wanamaker (23 pont, 6 gólpassz) és Will Clyburn (20/3 pont, 7 lepattanó) – bár utóbbi mindössze 19/7-es mezőnymutatóval hozta össze 20 pontját – ketten kevesek voltak az Olympiakosz otthonában, így nem tudott bravúrt elérni a Darüssafaka. A törökök szerencséjére a Bamberg nyerni tudott az Efes otthonában, így továbbra is elérhető közelségben maradt számura a nyolcadik hely megszerzése. Az Olympiakosz ezzel szemben már biztosította is playoff-részvételét, és jó eséllyel a dobogón végeznek majd az alapszakasz végén. Ezen a meccsen egyébként a nyolcpontos különbség a végeredményben csalóka, nem nagyon volt kérdés, hogy melyik csapat hagyja majd el győztesen a pályát. A pireusziak az első 22 kétpontos kísérletükből 18-at bedobtak, és félidőben 48-33-ra, ezt követően pedig már 60-39-re is vezettek. Wanamaker aztán a hátára vette a Darüssafakát, egészen 4 pontig fel is hozta őket, ám ekkor a nagy vezér, Vaszilisz Szpanulisz (8/3 pont, 8 gólpassz) két kulcsfontosságú kosarat szerzett, majd nagyot küzdve megmentett pár labdát is, így újra elhúzott az Olympiakosz, akiknél a több jó egyéni teljesítmény közül Khem Birch (13 pont, 8 lepattanó, 2 blokk, 5/5 mezőnyből) szinte hiba nélküli játéka emelhető ki.

Az Olympiakosz legjobb dobói: Birch 13, Lojeski 12/3, Green 11/3
A Darüssafaka legjobb dobói: Wanamaker 23, Clyburn 20/3, Anderson 12

Real Madrid (spanyol, 19-6) – Crvena Zvezda mts (szerb, 14-11) 98-68

A harmadik pénteki meccs, a Real Madrid-Crvena Zvezda összecsapás sem hozott szoros csatát, a királyi alakulat gálaelőadást varázsolt a szerbek elleni találkozójából és visszavágott a karácsony előtt Belgrádban elszenvedett vereségért. A CSZKA Moszkva és az Olympiakosz mellett így időrendben a Real lett a harmadik csapat, aki szintén biztosította helyét a rájátszásban öt fordulóval az alapszakasz vége előtt. A teljesen eltérő filozófiát és stílust követő csapatok csatájából most tehát az egyik legjobb támadóalakulat jött ki sokkal jobban a legjobb védelem ellen. Méghozzá nem is akárhogyan, hiszen a Real az első félidőben 63 pontot rámolt be a Zvezda gyűrűjébe, a szerbek sokszor egész meccsen szoktak ennyi pontot kapni, mint most 20 perc alatt. Az egyik potenciális negyeddöntős párharc lehet majd ez a párosítás, ami előtt a spanyolok komoly üzenetet küldtek tehát Jovicséknak. A Madrid egyébként egészen elképesztő módon, 7/7 bedobott kettessel, 6/6 büntetővel és 8/6 triplával kezdte a meccset, az így szerzett 38-24-es előnyükkel alapozták meg a győzelmüket. A Real-játékosok közül hatan szereztek 11 vagy 12 pontot, közülük Gustavo Ayon (12 pont, 6 lepattanó, 5 gólpassz, 6/6 mezőnyből), Sergio Llull (11/3 pont, 10 gólpassz) és Othello Hunter (11 pont, 8 lepattanó, 4/4 mezőnyből) volt kiemelkedően hasznos a mezőnymunkában is.

A Real Madrid legjobb dobói: Ayon 12, Maciulis 12/12, Taylor 12/3, Randolph 11/9, Hunter 11, Llull 11/3
A Crvena Zvezda legjobb dobói: Szimonovics 13/3, Jenkins 10